[Pomysł] Poradnik - Efektywne liczenie na GPU

Zaczęty przez AiDec, 23 Grudzień 2008, 10:19

Peciak

#40
Mam taki problem sprzęt który posiadam to AMD Phenom II 4 jądra oraz Radeon 4850 system Vista 64 menadżer Boinc 6.6.36. Po wielu próbach i czytaniu poradników mądrych ludzi z tego forum udało mi się skonfigurować prace stabilna na tej karcie graficznej Milki. I tu się pojawia problem gdy ustawione mam inne projekty 4 + Milka to karta tak szybko pomyka przerabia zadania (ok.90 sek) że włączają się inne projekty na procku (w czasie zasysania Mili) i karta w efekcie stoi do momentu aż zwolni się jedno jądro procka. Gdy ustawie tylko Milkę to w zasadzie nie pracuje procesor (1-3%). Próbowałem ustawić w menadżerze  szybkie przełączanie się pomiędzy projektami 5 minut -  niby działa ale to tylko półśrodek. Reasumując czy wie ktoś jak ustawić aplikację lub BAM aby ustawić stałe dzianie 1x milka (GPU) + 3x inne aplikacje(CPU) lub 2xMilka (GPU) + 2 x inne aplikacje (CPU)

Pytanie umieszczam w poradniku bo jezeli ktos zna odpowiedź i ja tu zasygnalizuje to siła rzeczy wiązać bedzie sie to z liczeniem na GPU

,,Z szanowania wzajemnego wypływa moc wielka w chwilach trudnych."

AiDec

#41
Nie uda Ci sie rozwiazac tego problemu standardowymi sposobami (takimi jakimi probowales). Jesli chcesz liczyc Milky efektywnie, to musisz miec w BM zapiete tylko Milky i nic innego. Jesli chcesz rowniez liczyc inne projekty na CPU, to musisz odpalic drugiego klienta rownolegle, ktory bedzie sie zajmowal tylko CPU. Poczytaj o projekcie FreeHAL i o klientach HAL`owych - tam znajdziesz odpowiedzi i rozwiazanie problemu.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

OxyOne

http://calbe.dw70.de/mb/viewtopic.php?f=3&t=113
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.

[/url]

TRZECIAK

Z powodzeniem można zastosować wersję BOINC Crunch3ra do której link podał Oxy.
Od kilku dni na tym działam i spokojnie liczę sobie jednocześnie Milkę i inne projekty na CPU i nieprzeskadzają one sobie wzajemnie.


TRZECIAK

Cytat: OxyOne w 12 Sierpień 2009, 01:47
Podaje nowe wiesci.

OOSsf - zrobili wałka (przez przypadek o ok 2 w nocy- zmeczenie materiału) na sterownikach. Przyspieszenie ładowania do GPU oraz samo liczenie - zwrost o ok 10%.


No i operacja się udała (ślepej kiszce przywrócono wzrok). Po zainstalowaniu sterów 9.7 u mnie wzrost szybkości w Milce ok 5,5%. Niby nie dużo a cieszy  :).


sesef

Nowe stery Catalyst 9.8 (CAL Runtime: 1.4.368)

Z wstępnych testów brak przyspieszenia czasowego na moim kompie, u Oxy też ale tam się jakieś cuda dzieją :D teraz badam stabilność tych sterów jak i samego liczenia przy ocowanej karcie na 855 mhz.

Jakby ktoś chciał sobie pokombinować potrzebne pliki do podmiany jak przy 9.7 http://www.speedyshare.com/622729438.html (pamiętać żeby zrobić kopie starych)

AiDec przejrzałem jeszcze raz poradnik brakuje jednej dość ważnej rzeczy:

Przy podłączaniu wielu kart należy połączyć je mostkiem CrossFire oraz sprawdzić w Catalyst Control Center czy opcja CrossFire jest włączone (domyślnie powinna być włączona jak się zepnie karty mostkiem)

X X X

Właśnie! I napiszcie jeszcze, gdzie można to CF nabyć, skoro w moich boxach kupowanych w esc.pl jakoś ich nie było.
:wth:

sesef

#47
Cytat: 7NBI_Zarecki Robert w 15 Sierpień 2009, 03:06
Właśnie! I napiszcie jeszcze, gdzie można to CF nabyć, skoro w moich boxach kupowanych w esc.pl jakoś ich nie było.
:wth:

A z płyta nie dostałeś? Takie rzeczy głównie dają z płytami głównymi które mają więcej niż 1 PCIex, z grafami rzadko kiedy dają mostki a jak już dają to do droższych kart.

Mostek można nabyć chociażby tutaj: http://www.komputronik.pl/index.php/product/36996/Podzespoly-PC/Plyty-glowne/HiS_CrossFire_Bridge.html Popytaj w sklepach komputerowych u siebie w mieście możę będą mieli na zbyciu za free albo za grosze bo ten z kompuszrotnika to trochę drogi.

X X X

Płyty też nie miały, choć obie mają po 2 PCI-E... pewnie dlatego, że są niezbyt wyszukane cenowo. Super dzięki za linka do Komputronika. Jeszcze jedno pytanie, abym nie walnął babola - dla dwóch kart potrzebuję jedno takie złącze, czy aż dwa?

sesef

Cytat: 7NBI_Zarecki Robert w 15 Sierpień 2009, 03:30
Płyty też nie miały, choć obie mają po 2 PCI-E... pewnie dlatego, że są niezbyt wyszukane cenowo. Super dzięki za linka do Komputronika. Jeszcze jedno pytanie, abym nie walnął babola - dla dwóch kart potrzebuję jedno takie złącze, czy aż dwa?

Jeden starczy, niby ludzie nie raz montują po 2 ale w naszym wypadku wystarczy 1 karty między sobą nic nie będą przesyłać praktycznie. Co do płyt dziwne bo teraz w większości nawet tych tańszych modeli dają co najmniej 1 mostek.

OxyOne

karta u mnie juz działa stabilnie znaczy działała tylko widnialo nadal 1.4.344 zamiast 1.4.368

Pliki jakie sa potrzebne do Visty64 to:

amdcalrt64.dll
amdcalcl64.dll
aticaldd64.dll
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.

[/url]

gielo

takie pytanko. Posiadam Nvidia GT 9400GT 1GB chodzi to pod debianem

Czy aby liczyć w grid wystarczy wybrać ten projekt czy trzeba jeszcze coś doinstalowywać, zmieniać ?
Profesjonalne statystyki stron  - także dla pozycjonerów



Tomasz R. Gwiazda

to jest NV to podpinasz i jedziesz bez kombinowania :)

Oczywiscie warto miec stery nowe dla karty i do CUDA

gielo

Stery mam najnowsze a CUDA jak wyczytałem są pod linuxem w pakiecie ze sterownikami od nvidia więc chyba wsio powinno być oki. Dzięki za info.
Profesjonalne statystyki stron  - także dla pozycjonerów



X X X

Cytat: sesef w 15 Sierpień 2009, 02:57
Nowe stery Catalyst 9.8 (CAL Runtime: 1.4.368)

Jakby ktoś chciał sobie pokombinować potrzebne pliki do podmiany jak przy 9.7 http://www.speedyshare.com/622729438.html (pamiętać żeby zrobić kopie starych)
Sesef, a dlaczego pliki w obu katalogach różnią się wielkością? To babol, czy tak teraz ma być?

sesef

#55
Cytat: 7NBI_Zarecki Robert w 15 Sierpień 2009, 21:21
Cytat: sesef w 15 Sierpień 2009, 02:57
Nowe stery Catalyst 9.8 (CAL Runtime: 1.4.368)

Jakby ktoś chciał sobie pokombinować potrzebne pliki do podmiany jak przy 9.7 http://www.speedyshare.com/622729438.html (pamiętać żeby zrobić kopie starych)
Sesef, a dlaczego pliki w obu katalogach różnią się wielkością? To babol, czy tak teraz ma być?

Tak ma być tylko w system32 musisz nazwy pozmieniać na takie jak podał OxyOne czyli amdcaldd64.dll trzeba zmienić na aticaldd64.dll i dopiero wrzucić. Zapomniałem dodać jest to wersja pod x64 Vista/7

U mnie jakby 9.8 poprawiły trochę stabilność gpu, bo przez pół meczu Polska-Słowacja gpu bez problemów chodziło na 900 mhz jak mecz się skończył zacząłem trochę grzebać w windzie i niestety padł sterownik widać areo i milka nie wytrzymały razem.

I ten Win7 build 7100 nie jest najlepszym wyborem bo to pomimo, że RC to dość mocno zbugowana wersja, między 7100 a 7264, którego ja używam można powiedzieć, że jest przepaść.

X X X

#56
W uzupełnieniu Poradnika...

Zalecane do WinXP stery 8.12 nie rozpoznają karty ATI R4770. Z konieczności trzeba instalować nowsze stery.

satanetv

#57
Cytat: AiDec w 23 Grudzień 2008, 10:19
Już poprawione. Chodzi oczywiście o Milkę.


Poradnik dla XP32 i sterow 8.12:

2. Wyszukac pliki atical* (beda to pliki: aticalrt.dll, aticalcl.dll i aticaldd.dll)
3. Skopiowac je np. na pulpit.
4. Zmienic trzy pierwsze litery w nazwach plikow z ati na amd (powstana zatem: amdcalrt.dll, amdcalcl.dll i amdcaldd.dll).
5. Zmienione pliki skopiowac z powrotem, do folderu w ktorym byly pliki atical*.dll.


Poradnik dla Vistax64 i W7x64, przy uzyciu sterow 9.5Vistax64:


2. Wyszukac pliki atical* - moze byc ich calkiem sporo, nas interesuja pliki: aticalrt.dll, aticalcl.dll, aticaldd.dll oraz pliki systemu x64: aticalrt64.dll, aticalcl64.dll, aticaldd64.dll.
3. Skopiowac je np. na pulpit.
4. Zmienic trzy pierwsze litery w nazwach plikow z ati na amd (powstana zatem: amdcalrt.dll, amdcalcl.dll, amdcaldd.dll, amdcalrt64.dll, amdcalcl64.dll, amdcaldd64.dll).
5. Wszystkie szesc plikow skopiowac do dwoch folderow: ~Windows/System32 i do ~Windows/SysWOW64 (domyslnie bedzie to C:/Windows/System32 i C:/Windows/SysWOW64).

Poradnik dla XPx64 i sterow 8.12:

Skoro juz wiecie jak `zadzialac` stery pod XP32 i wiecie tez jak to zrobic dla W7x64/Vistax64, to wystarczy ze polaczycie ta wiedze i wiecie jak to zrobic dla XPx64 Smiley. Dlatego ze sa to pliki z systemow x64, znajdujace sie w lokacji WinXP Smiley. Pliki znajduja sie (jak to w Xp-ku) w C:/ATI i jest to te szesc plikow z systemow x64 (3 pliki x32 i 3 pliki x64). Duplikacja plikow, zmiana nazw, restart i jedziemy Smiley.


Instalowałem kartę na X P 32 i X P 64 i ani w jednym przypadku ani w drugim nie robiłem tego i wszystko mi chodzi dobrze. A nazwy plików mam nie zmienione bo sprawdziłem. Więc czemu trzeba to zmieniać i robić zdublowane pliki z inną nazwą ??

OxyOne

Cytat: satanetv w 19 Sierpień 2009, 23:41
Cytat: AiDec w 23 Grudzień 2008, 10:19
Poradnik dla wlascicieli kart Nvidia dla projektu GPUGrid:


Poradnik dla XP32 i sterow 8.12:

2. Wyszukac pliki atical* (beda to pliki: aticalrt.dll, aticalcl.dll i aticaldd.dll)
3. Skopiowac je np. na pulpit.
4. Zmienic trzy pierwsze litery w nazwach plikow z ati na amd (powstana zatem: amdcalrt.dll, amdcalcl.dll i amdcaldd.dll).
5. Zmienione pliki skopiowac z powrotem, do folderu w ktorym byly pliki atical*.dll.


Poradnik dla Vistax64 i W7x64, przy uzyciu sterow 9.5Vistax64:


2. Wyszukac pliki atical* - moze byc ich calkiem sporo, nas interesuja pliki: aticalrt.dll, aticalcl.dll, aticaldd.dll oraz pliki systemu x64: aticalrt64.dll, aticalcl64.dll, aticaldd64.dll.
3. Skopiowac je np. na pulpit.
4. Zmienic trzy pierwsze litery w nazwach plikow z ati na amd (powstana zatem: amdcalrt.dll, amdcalcl.dll, amdcaldd.dll, amdcalrt64.dll, amdcalcl64.dll, amdcaldd64.dll).
5. Wszystkie szesc plikow skopiowac do dwoch folderow: ~Windows/System32 i do ~Windows/SysWOW64 (domyslnie bedzie to C:/Windows/System32 i C:/Windows/SysWOW64).

Poradnik dla XPx64 i sterow 8.12:

Skoro juz wiecie jak `zadzialac` stery pod XP32 i wiecie tez jak to zrobic dla W7x64/Vistax64, to wystarczy ze polaczycie ta wiedze i wiecie jak to zrobic dla XPx64 Smiley. Dlatego ze sa to pliki z systemow x64, znajdujace sie w lokacji WinXP Smiley. Pliki znajduja sie (jak to w Xp-ku) w C:/ATI i jest to te szesc plikow z systemow x64 (3 pliki x32 i 3 pliki x64). Duplikacja plikow, zmiana nazw, restart i jedziemy Smiley.


Instalowałem kartę na X P 32 i X P 64 i ani w jednym przypadku ani w drugim nie robiłem tego i wszystko mi chodzi dobrze. A nazwy plików mam nie zmienione bo sprawdziłem. Więc czemu trzeba to zmieniać i robić zdublowane pliki z inną nazwą ??


Bo to jest poradnik dla kart NV a opis do ATI
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.

[/url]

satanetv

Źle skopiowałem. Chodzi mi oczywiście o milkę i ATI

sesef

Cytat: satanetv w 19 Sierpień 2009, 23:47
Źle skopiowałem. Chodzi mi oczywiście o milkę i ATI

stery 8.12?

satanetv

Tak 8.12 zarówno pod 32 jak i 64

TRZECIAK

Cytat: sesef w 20 Sierpień 2009, 00:14
Cytat: satanetv w 19 Sierpień 2009, 23:47
Źle skopiowałem. Chodzi mi oczywiście o milkę i ATI

stery 8.12?

No to są podobno te rekomendowane, ale ja ich nawet na oczy nie widziałem, a teraz na 9,7 śmigam i przy podkręceniu 4870x2 do 850MHz można z karty wycisnąć 200k na dobę  :).


sesef

Cytat: satanetv w 20 Sierpień 2009, 00:17
Tak 8.12 zarówno pod 32 jak i 64

Przy 8.12 nie trzeba nic zmieniać, dlatego działa :)

Cytat: TRZECIAK w 20 Sierpień 2009, 00:19
Cytat: sesef w 20 Sierpień 2009, 00:14
Cytat: satanetv w 19 Sierpień 2009, 23:47
Źle skopiowałem. Chodzi mi oczywiście o milkę i ATI

stery 8.12?

No to są podobno te rekomendowane, ale ja ich nawet na oczy nie widziałem, a teraz na 9,7 śmigam i przy podkręceniu 4870x2 do 850MHz można z karty wycisnąć 200k na dobę  :).

To widzę jakaś lepsiejsza sztuka u Oxy wyżej już sekcja zasilania siada, ty też lepiej poobserwuj tempy sekcji żebyś na dłuższa metę jej nie stopił.

TRZECIAK

Cytat: sesef w 20 Sierpień 2009, 00:36
To widzę jakaś lepsiejsza sztuka u Oxy wyżej już sekcja zasilania siada, ty też lepiej poobserwuj tempy sekcji żebyś na dłuższa metę jej nie stopił.

Ja tą kartę mam zwodowaną więc pewnie dlatego. Temp max 73C na pamięciach i na zasilaniu, GPU kilka stopni niżej. Temp pewnie byłaby mniejsza gdyby nie to że CPU też liczy i też sporo podgrzewa wodę (myślę że conajmniej 8-10C mniej gdyby CPU nie liczył).
Niestety na wyścig Prime takty standardowe bo CPU za mocno wodę grzeje i zwis miałem.


sesef

Cytat: TRZECIAK w 20 Sierpień 2009, 01:40
Cytat: sesef w 20 Sierpień 2009, 00:36
To widzę jakaś lepsiejsza sztuka u Oxy wyżej już sekcja zasilania siada, ty też lepiej poobserwuj tempy sekcji żebyś na dłuższa metę jej nie stopił.

Ja tą kartę mam zwodowaną więc pewnie dlatego. Temp max 73C na pamięciach, GPU kilka stopni niżej. Temp pewnie byłaby mniejsza gdyby nie to że CPU też liczy i też sporo podgrzewa wodę (myślę że conajmniej 8-10C mniej gdyby CPU nie liczył).
Niestety na wyścig Prime takty standardowe bo CPU za mocno wodę grzeje i zwis miałem.

Posprawdzaj w GPU-Z czy rt z tego co Oxy mówił powinieneś mieć coś takiego jak Phase temp i to jest najważniejsze.

TRZECIAK

Dopisałem do poprzedniego posta. Tempy sekcji zasilania na poziomie temp pamięci.
Karta chodzi stabilnie (14h więcej nie testowałem i obniżyłem na 840 dla pewności że nie zwiśnie w nocy) na 850 na 860 wywala się sterownik po 2-3h.


OxyOne

Cytat: TRZECIAK w 20 Sierpień 2009, 01:47
Dopisałem do poprzedniego posta. Tempy sekcji zasilania na poziomie temp pamięci.
Karta chodzi stabilnie (14h więcej nie testowałem i obniżyłem na 840 dla pewności że nie zwiśnie w nocy) na 850 na 860 wywala się sterownik po 2-3h.


To sekcja zasilania pada, grzeje sie i wstrzymuje a co za tym idzie - masz zwis, restart, niebieski blog Billa. Na wodzie jak jedziesz to sprawdzaj prze wszystkim fazy zasilania i zwieksz sobie papu z 1.25 na 1.35 - wiekszy stabilnosc i OC
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.

[/url]

AiDec

Na 8.12 nic nie trzeba zmieniac, ale zostawilem jak jest - niech chlopaki cwicza XP.


Cytat: sesef w 20 Sierpień 2009, 00:36
To widzę jakaś lepsiejsza sztuka u Oxy wyżej już sekcja zasilania siada, ty też lepiej poobserwuj tempy sekcji żebyś na dłuższa metę jej nie stopił.

Moze niekoniecznie lepsza. Pamietaj ze Trzeciak ma jedna 4870x2, a OxyOne dwie i to moze byc cala roznica.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

gielo

Do dzisiaj miałem problem z cuda pod linuksem. Nie liczyło na GPU, pokazały się nowe aplikacje boinc wraz z plikiem sterownika cudart więc jeżeli ktoś miał taki sam problem powinien je zaktualizować mimo że pisze iż jest to niestabilna wersja. u mnie po aktualizacji raptem zaczęło liczyć na GPU  ::) Toż to istne cuda z tym CUDART
Profesjonalne statystyki stron  - także dla pozycjonerów



Azgheros

Zainstalowałem sobie Windows 7 64 bit, najnowszy manager Boinc (6.10.18 pod 64 bit), najnowsze stery Nvidii z dołączonym CUDA (195.62) i .... nie działa. Manager nie widzi GPU (podczas uruchamiania jest informacja no usable GPUs). Pod Vistą wszystko normalnie funkcjonowało, nie musiałem cudować (mam kartę 9600GT). Ma ktoś pomysł co mam zrobić, aby GPU funkcjonowało?

OxyOne

Sprawdz czy masz ustawione:

Zaawansowane - Preferencje lokalne - Użycie procesora

zaznacz:

kiedy komputer jest w uzyciu
używaj także procesora karty graficznej kiedy komputer jest w uzyciu

moze cos to pomoze


mozesz sie pokuscic o zainstalowanie sterów z visty... ale sie wczesniej spytaj AiDeca on jest od cudów na cudach.
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.

[/url]

AiDec

Juz nie :( - niestety z braku czasu sam nie jestem w temacie :(



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

S6X

Może instalowałeś jakieś optymalizacje na cpu i przez to nie widzi gpu?
Pamiętaj że przy instalacji bonic należy odznaczyć "Protected application execution" żeby cuda działała.

Azgheros

S6X - masz rację - szkoda, że zajrzałem tutaj dziś zanim napisałeś tą odpowiedź, niepotrzebnie straciłem sporo czasu, szukając rozwiązania - które wreszcie znalazłem i chciałem tutaj zapodać - ale mnie ubiegłeś. Więc jesli ktoś będzie miał ten sam problem czyli komunikat "no usable GPUs" pod windowsem nowszsym niż XP - to należy ponownie zainstalować managera ale po uprzednim odhaczeniu opcji "Protected application execution". Dzięki za pomoc.

Tomasz R. Gwiazda

pytanko

karta HD5870 ma tam jakas wydajnosc
wsadzamy 2xhd5870 do kompa i mamy dwie mozliwosci, laczyc je przez crossfire lub nie

pytanie: czy jak nie sa polaczone to Boinc (+optymalka Milky, widzi 2xGPU) tak ?
pytanie2: jak sie polaczy je przez crossfire, to jest widziana jako 1xGPU ale o wydajnosci 2xGPU ?


ogolnie lepiej laczyc przez crossfire czy nie ? :) (w kontekscie dojnosci punktowej)

AiDec

Cytat: Tomasz R. Gwiazda w 04 Styczeń 2010, 21:50
pytanko

karta HD5870 ma tam jakas wydajnosc
wsadzamy 2xhd5870 do kompa i mamy dwie mozliwosci, laczyc je przez crossfire lub nie

pytanie: czy jak nie sa polaczone to Boinc (+optymalka Milky, widzi 2xGPU) tak ?
pytanie2: jak sie polaczy je przez crossfire, to jest widziana jako 1xGPU ale o wydajnosci 2xGPU ?


ogolnie lepiej laczyc przez crossfire czy nie ? :) (w kontekscie dojnosci punktowej)


Dopoki nie wypowie sie ktos znajacy sie lepiej na temacie, odpowiem `na szybko`:

`czy jak nie sa polaczone to Boinc (+optymalka Milky, widzi 2xGPU) tak ?` - chyba wtedy widzi tylko jedno GPU (to pierwsze), ale nie jestem calkowicie pewien.

`jak sie polaczy je przez crossfire, to jest widziana jako 1xGPU ale o wydajnosci 2xGPU ?` - nie, sa widziane 2 GPU.

`ogolnie lepiej laczyc przez crossfire czy nie ? :) (w kontekscie dojnosci punktowej)` - na podstawie powyzszych informacji, zdecydowanie lepiej laczyc.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

ksysju

Hi

Mogę potwierdzić, że bez crossfire boinc widzi jedną kartę, choć wedle dokumentacji boinca powinien widzieć wszystkie (przy multi_gpu 1 w opcjach) . 
Z crossfire są widoczne obie (więcej nie mam jak sprawdzić, ale podobno 3 komuś też ruszyły).
Ważne by na wszystkich kartach było obciążenie monitorem (lub rezystorami zamiast niego :-) ), inaczej windows uznaje, że nie warto jej włączać.
ksysju

Joe_Novack

Mam karcioszkę HD4850 od AMD i chciałem trochę nią podgonić liczenie, jak sprawdzić czy GPU pomaga w liczeniu, sterowniki i GPU niby dobre pod to zadanie.

pszyklejony

Włączyłeś GPU w swoim koncie na stronie projektu i w menedżerze?