[Pomysł] Poradnik - Efektywne liczenie na GPU

Zaczęty przez AiDec, 23 Grudzień 2008, 10:19

Tomasz R. Gwiazda

Joe_Novack: Normalnie :)

Klient Boinc, w miare aktualne sterowniki, i podlaczasz kompa do projektu ktory wykozysta karte ATI: Milkyway, Collatz, inne

Troll81

Witamy na forum i zapraszamy do działu wizytówek...

Joe_Novack

Projekt w jakim pomagam liczyć to Milkyway więc mój Radeon raczej się do tego nadaje, ale jak sprawdzam jego temperaturę programem GPU-Z to nie rośnie po włączeniu BOINC'a. Gdzie to się włącza, mam najnowszego klienta BOINC i jestem w BAMie :D (sterowniki AMD 8.632.1.2000).

Troll81

Sprawdź na stronie projektu. Zaloguj się tam na swoje konto i zobacz czy masz zaznaczone by używał GPU i wysyłał ci te zadania. Sprawdź w ustawieniach BOINC managera czy masz zaznaczone by używał gpu

i co najważniejsze sprawdź czy przy włączaniu BOINC wykrywa twoją kartę

w wiadomościach powinno się ukazać

Cytat2010-05-10 23:48:23      ATI GPU 0: ATI Radeon HD 4700/4800 (RV740/RV770) (CAL version 1.4.515, 512MB, 960 GFLOPS peak)

Mori

Sterowniki w wersji 8.6? To nie za stare? Zaktualizuj sobie to wszystko do 10.3/10.4.

No i sprawdź Zaawansowane -> Preferencje lokalne -- tam będzie, kiedy on będzie używał GPU. Spróbuj zaznaczyć, by używał GPU także, gdy komputer jest w użyciu i zobacz, czy wtedy temperatura karty się nie zmienia.

AiDec

Cytat: Joe_Novack w 11 Maj 2010, 17:07
(...)ale jak sprawdzam jego temperaturę programem GPU-Z to nie rośnie po włączeniu BOINC'a. (...)

Jesli nie jestes w stanie sprawdzic temperatury za pomoca GPU-Z, to skorzystaj z RivaTuner ( http://downloads.guru3d.com/RivaTuner-v2.09-download-163.html ), lub MSI AfterBurner ( http://downloads.guru3d.com/MSI-AfterBurner-download-2392.html ). Za pomocy obydwu, mozesz monitorowac temperature, GPU load, napiecia zasilania, jak rowniez podkrecac zegary, a MSI AfterBurner dodatkowo umozliwia zwiekszenie napiecia zasilajacego rdzen grafy.

Btw, na codzien korzystam z obu progsow, a za pomoca MSI A wykrecalem lepsze wyniki niz spece z portali testujacych sprzet.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

apohawk

Cytat: Mori w 11 Maj 2010, 19:17
Sterowniki w wersji 8.6? To nie za stare? Zaktualizuj sobie to wszystko do 10.3/10.4.
Nie, nie, nie. On podał numerację windowsową 8.632.1.2000. Przekłada to się na catalysta ok. 10.1.
No good deed goes unpunished.

Joe_Novack

Ok wszystko już smiga jak powinno, dzięki za pomoc, oczywiście dopisałem się do BOINC@Poland. Grafikę kręcę programem ATI Tray Tools.

tantal

Witam wszystkich, to mój pierwszy post. Postanowiłem znowu się pobawić w BOINC po kilkuletniej przerwie.

Mam problem z liczeniem milkyway przez gpu. Obecnie przeliczanie trwa jakieś 7h. W wiadomościach mam informację "no usable gpu found".
Moja knofiguracja W7x64, catalyst 10.5 (na 10.4 też nie działało), hd4850, najnowszy boinc (6.10.56). Nie mam pojęcia jak włączyć tą grafę. Liczę na waszą pomoc :)
Dzięki.

Tomasz R. Gwiazda

po pierwsze jaki projekt chcesz liczyc ??
po drugie na stronie projektu wypadaloby zaznaczyc ze chcesz liczyc probki GPU

4850 jak najbardzie liczy MW, Colllatz, DNET  a czas 7h to raczej nie odnosi sie do obliczen GPU

tantal

Zaznaczyłem że chcę GPU, ale miałem też zaznaczone żeby liczyć za pomocą CPU (właśnie to odznaczyłem).
Czy to oznacza że pobrały mi się wu tylko dla cpu?

Aha, no i cały czas mam w wiadomościach info że nie wykrywa karty graficznej.
2010-06-06 14:11:32      No usable GPUs found

p.s.
na gpu liczę tylk milky way

Can-D

Nie instaluj boinca jako usługi,to będzie działać.

Cytat: S6X w 22 Grudzień 2009, 11:37
Pamiętaj że przy instalacji bonic należy odznaczyć "Protected application execution" żeby...

apohawk

Dokładnie tak. Też to przerabiałem. boinc musi działać na koncie zalogowanego użytkownika, żeby widzieć GPU pod vistą i win7. Smutne, ale prawdziwe.
No good deed goes unpunished.

tantal

#93
Nie rozumiem. Przy instalacji nie ma żadnej opcji "Protected application execution".

Mam jedno konto widowsie, administratora. Wszystko robię z niego.

edit:
przeinstalowałem, rzeczywiście była tam ww opcja.
wykryło mi kartę
2010-06-06 16:37:25      ATI GPU 0: ATI Radeon HD 4700/4800 (RV740/RV770) (CAL version 1.4.636, 512MB, 1056 GFLOPS peak)
ale nadal jej nie używa

pszyklejony

BM, zaawansowane, preferencje lokalne, zaznaczyć - używaj także procesora karty. Na stronie projektu w koncie też.

tantal

W boinc mam zaznaczone - używaj także procesora karty...

W ustawieniach projektu:
Use CPU
(enforced by 6.10+ clients)   no

Use ATI GPU if present
(enforced by 6.10+ clients)   yes

Can-D

Milka narazie nie ma żadnych wu - spróbuj Colla lub Denatki.

tantal

Collatz działa, czyli wszystko ok. Widocznie te milki co pobrałem wcześniej były tylko cpu. Dzięki.

AiDec

Jeden z naszych liczydlowych zadal mi na PM pytanie, na ktore odpowiem publicznie. Dla potomnych ;).


Cytat
Milke da się poustawiać tak, aby na kliencie 6.10.18 liczył na wgranych opto tak jak na domyślnej aplikacji? tzn 4+1?

a). Przede wszystkim, optymalizacja zawiera dokladnie ta sama aplikacje liczaca, co aplikacja domyslnie sciagana z projektu przez BM. Zatem nie jest to stricte optymalizacja.

b). `Optymalizacja` rozni sie tym (od zwyklej app) ze zawiera plik konfiguracyjny, umozliwiajacy zmiane ustawien aplikacji liczacej (zmiane sposobu liczenia/obciazenia grafy itp.). Domyslne ustawienie `optymalizacji` jest identyczne z domyslna aplikacja, a zatem samo wgranie optymalizacji nic nie zmienia w sposobie liczenia.

c). Jesli cos zmieniliscie w konfigu, wystarczy ponownie wgrac (nadpisac) optymalizacje, dzieki czemu zostana przywrocone domysle ustawienia liczenia Milky.

d1). Za obciazenie procesora odpowiada linia <avg_ncpus>0.05</avg_ncpus>. Wartosc okresla jaka czesc jednego rdzenia ma zabrac sobie grafa na potrzeby liczenia Milky. Moze to byc 0,05 co bedzie skutkowalo na czterordzeniowcu liczeniem 4CPU+1GPU, mozna tez wpisac 1 w wyniku czego bedzie liczone 3CPU+1GPU, a cale jedno jajo zostanie przeznaczone na potrzeby grafy.

d2). Jesli macie grafe dwurdzeniowa (np. 4870x2), to wpisanie 1 na czterojajowcu bedzie skutkowalo liczeniem 2CPU+2GPU.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Troll81

#99
Zaraz na wiki puszczę małe zestawienie wydajności kart ATI

skupiłem się na stosunku gflopy/waty by w ten sposób ocenić która karta jest najbardziej opłacalna. Efekt krótki. 5970 miażdży

http://www.boincatpoland.org/wiki/Zestawienie_wydajno%C5%9Bci_kart_ATI_11.2011

migawron

Tak czytam i czytam i się zastanawiam jak mógłbym optymalnie wykorzystać Nvidię 555m w moim lapku tak żeby jej nie zajeździć a naciułać w miarę dużo punktów. Jakieś sugestie co do projektów, ustawień itd? Obecnie liczy głównie GPUGRID, czasem pojedyncze milki, żeby przeciwdziałać przegrzewaniu obniżyłem taktowania shederów, pamięci i rdzenia w programie MSI Afterburner. W GPUGRID na luzie mieści się w terminach. Co możecie mi powiedzieć?



Troll81


phobos

DistrRTgen nabija dużo punktów. Podobnie jak wspomniany już primegrid. Milkyway raczej się nie opłaca liczyć na nv, jezeli porównać wyniki uzyskiwane na podobnych cenowo radeonach to nv wypada kilka razy gorzej. Wg mnie lepiej zostawić ten projekt radeonom. Gpugrid punktuje lepiej jeżeli ustawisz liczenie tylko długich próbek (long runs). Ale nie wiem czy nie masz za wolnej karty na te próbki. U mnie liczą się 10-20h na gtx 560, u Ciebie może być nawet 3-4 razy więcej. Możesz też liczyć einsteina ale punktuje kiepsko.


migawron

long runy przeliczyłem ze 2 sztuki, za jednego z nich dostałem ponad 50k pkt, ale fakt, liczył się kilkadziesiąt godzin (ale w terminie się zmieściło) A co do żywotności laptopowej karty? nie będzie problemów przy długotrwałym obciążeniu (słabsze chłodzenie)



phobos

Oczywiście, że będzie. W stacjonarkach też  :) Jaką masz temperaturę gpu ?

Tomasz R. Gwiazda

trzeba czyscic, podkladke moze jakas podwyzszajaca dac

migawron

MSI Afterburner pokazuje 67st przy 98% obciążenia, bez obniżania taktowania (z obniżonym jest ok 58st przy 98% obciążenia) Jeśli chodzi o podkładkę to nie jestem ich zwolennikiem, jeszcze nie trafiłem na taką która faktycznie spełniałaby swoją rolę w miarę dobrze, natomiast komp jest naturalnie "podwyższony" - 9 komorowa bateria "wystaje".

Czyszczenie - regularne, się wie :)

DistrRTgen włączony, zobaczymy jak to śmiga



Szopler


phobos

Te temperatury wyglądają na bardzo ładne. Nie mogę wprawdzie znaleźć zalecanych przez nvidię ale w innych chipach jest to zwykle 99 stopni. Przynajmniej w stacjonarkach. Nie masz się raczej czego obawiać jeżeli chodzi o temperaturę.

migawron

tak jest, dell XPS, z 555m oraz i7 na pokładzie. (dokładne staty w podpisie z CPU-Z) swoją drogą jestem z niego bardzo zadowolony, Battlefield 3 i MW 3 śmigają na ultra :)

Zamierzam w weekend przetestować do na dłuższym dystansie, tak ze trzy doby non stop 8 wątków cpu + 1 gpu, zobaczymy jak to wyjdzie.



Pigu

Cytat: Troll81 w 17 Listopad 2011, 11:14
Zaraz na wiki puszczę małe zestawienie wydajności kart ATI

skupiłem się na stosunku gflopy/waty by w ten sposób ocenić która karta jest najbardziej opłacalna. Efekt krótki. 5970 miażdży

http://www.boincatpoland.org/wiki/Zestawienie_wydajno%C5%9Bci_kart_ATI_11.2011
:respect:
na kolumnę dp tak/nie możemy liczyć?

Troll81

jak mi podasz gdzie ATI udostępnia takie zestawienie to chętnie dołączę :D

RAD-Poland

jako dp rozumiem Double-precision

http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_AMD_graphics_processing_units

dla HD 5xxx
http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_AMD_graphics_processing_units#Evergreen_series
dla HD 6xxx
http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_AMD_graphics_processing_units#Northern_Islands_.28HD_6xxx.29_series

dla starszych wersji niekompletna
dane dla nowej serii HD 7xxx obiecujące o ile się potwierdzą zwłaszcza GFLOPS/W

   
WCG:
PG:         YOYO:

     

Troll81


phobos


Troll81

Bo miało dziwne dane w porównywarce GPU co uznałem za mozliwy błąd

560 - 269 GFlops - 150W
560Ti - 1263 GFlops - 170W

serio ta 560 jest taka marna? 6x mniejsze osiągi a aż takie zużycie prądu??

phobos

ma 1088 gflops wg wiki. na pewno nie jest aż tak marna bo bym zauważył  ;) gtx 560 to 7/8 gtx'a 560 Ti

MarcinB

Cytat: Troll81 w 20 Listopad 2011, 13:24
http://www.boincatpoland.org/wiki/Zestawienie_wydajno%C5%9Bci_kart_NV_11.2011

zestawienie dla kart NV
Można gdzieś wyciągnąć te zestawienia żeby był do nich łatwy dostęp? Przykleić w osobnym poście albo dać link na główną na przykład.

Troll81

MOżna stworzyć newsa. Ale chciałbym aby ktoś zweryfikował te wyniki.