Jak zmusić radeona do obliczeń projektu Milkyway

Zaczęty przez banita, 20 Lipiec 2009, 12:32

banita

Witam!

Ostatnio dopisałem się do projektu Milkyway aby wykorzystać możliwości obliczeniowe mojego Radeona HD3650, co muszę jeszcze zrobić, doinstalować, ustawić, aby GPU było wykorzystywane?

System: Windows Vista 64bit (Ultimate) SP2
CPU: Athlon x2 6000+ (3.1GHz)
Sterowniki zawsze najnowsze catalisty :) (obecnie 9.6)

Pozdrawiam Dawid :)

gigi2000

Niestety Milke mozesz liczyc tylko na kartach ATI z serii HD3800, HD4800 oraz Firestream 9200.

Troll81

radeon 3650 nie obsługuje double precission a jest to arunek konieczny do liczenia milkyway. Proponuję przyjrzeć się projektowi collatz Conjecture :D tam wymagana jest single precission :D i twój radeon powinien działać. Niestety projekt chwilowo jest na wstrzymaniu. Ewentualnie pozostaje ci Folding@Home, ale jest to projekt spoza platformy BOINC.

banita

No szkoda, miałem nadzieję, że da się jeszcze bardziej wykorzystać mojego PC...

sesef

Cytat: banita w 20 Lipiec 2009, 13:13
No szkoda, miałem nadzieję, że da się jeszcze bardziej wykorzystać mojego PC...

Za kilka dni ruszy Collatz, więc będzie się dało wykorzystać. Nie będzie to jakiś demon prędkości, ale nie zdziwiłbym się jakby wyprzedził spokojnie karty NV ze swojej grupy "wagowej".

Troll81

Poza tym wciąż jest F@H :D a i następne projekty zapowiadają że będą wspierać ATI :D

banita

I oby tak było, bo na 99% moja następna grafika również będzie ze stajni AMD/ATI, zamierzam się na Radeona HD4770 więc jak projekty na to pozwolą, to karta powinna pokazać pazur.

A tak przyszłościowo, wracając to mojego pierwszego posta, aby wykorzystać grafikę, trzeba coś jeszcze doinstalowywać? Czy menadżer BOINC sam w sobie z odpowiednim programem wystarczą?

AiDec

1. BM sam w sobie wystarczy - nic nie trzeba doinstalowywac.
2. Projekty same w sobie maja jednak pewne wymagania - np. koniecznosc posiadania odpowiednich sterow w systemie (odpowiednie stery do odpowiedniego systemu do odpowiedniego projektu...), czy tez zmiana nazw pewnych plikow sterownikow.
3.
a) Czasami konieczne badz po prostu przydatne jest odpowiednie skonfigurowanie aplikacji liczacej danego projektu. Czyli po podpieciu sie do projektu i sciagnieciu/rozpoczeciu liczenia pierwszych WU nalezy wylaczyc BM i zmienic pewne wpisy w aplikacji liczacej (malutki plik tekstowy - bez obaw :) ), ale szczegolow szukaj w watkach o odpowiednich projektach.
b) Wyjatkami sa GPUGrid i SETI (tylko dla kart Nvidia), ktore obecnie nie wymagaja od uzytkownika zupelnie nic (aczkolwiek SETI bardzo slabo punktuje, wiec nie bardzo jest sens...).


Projekty moga miec, ale nie musza, pewne wymagania (stery, pliki, odpowiednia wersja klienta BM itp.). Wynika to z ciaglych zmian w swiecie techniki komputerowej. W ramach przykladu:

- Aplikacja liczaca Milky zostala napisana, a chwile pozniej ATI wypuscilo nowe sterowniki w ktorych zmieniono nazwy plikow do ktorych aplikacja Milky sie odwoluje. Zatem chcac korzystac z najnowszych sterow trzeba te pliki zdublowac i wstawic w odpowiednie miejsce.

- GPUGrid wprowadzil aplikacje umozliwiajaca liczenie na kartach Nvidii, do czego tamtejsze BM nie byly przystosowane. Zatem dopiero po jakims czasie wyszedl klient 6.5.0 ktory poprawnie obslugiwal zadania dla GPU.



To tylko tak w ramach przykladow z czym bedziesz sie byc moze borykal :).



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Tomasz R. Gwiazda

jaka karte ATI warto teraz brac (stosunek powera/cena) ? do obliczen Milkyway ? Cos w dosc rozsadnym przedziale cenowym?

AiDec

Ja polecam 4870x2. Natomiast jesli ktos szuka w nizszym przedziale cenowym, to gdzies juz sesef pisal jaka grafa obecnie jest najlepszym wyborem. Szukaj w watkach o MilkyWay/MilkyWay GPU.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

sesef


Troll81

ale 4850 można kupić taniej niż 4770 :D

sesef

Cytat: Troll81 w 21 Lipiec 2009, 11:29
ale 4850 można kupić taniej niż 4770 :D

Wszystko przez fabryki TSMC produkujące rdzenie. Po przemierzę ta karta kosztowała 399 zł, ale są problemy z produkcją rdzeni z jednego wafla do użytku nadaje się tylko około 30% układów reszta jest uszkodzona. Z początku karta była bardzo atrakcyjna szybko się rozeszła, potem przez około 2 miesiące nie było jej w sprzedaży w Polsce, na świecie również było ciężko dostać ta kartę. W końcu jak się pojawiła to już w zmienionej cenie spowodowanej problemami w produkcji i teraz już nie jest tak atrakcyjna. TSMC lepszy uzysk z rdzenia ma uzyskać pod koniec roku, może AMD przeniesie produkcje do innego producenta, bo seria 5xxx jest planowana na październik i również może być problem z produkcja 40 nm układów serii 5k.

Przy obecnych cenach jak ktoś może pogodzić się z 50W większym zużyciem prądu to lepiej kupić Sapphire 4850 VAPOR-X niż 4770. W esc.pl 4770 kosztuje 499 zł a 4850 Vapor-X 450 zł

Troll81

ja widziałem 4850 w cenie 419 :D

Tomasz R. Gwiazda

a z tych konkretnych:

http://www.komputronik.pl/index.php/category/1147/Radeon_4850.html

???

Troll81

#15
http://www.komputronik.pl/index.php/product/60331/Podzespoly-PC/Karty-graficzne/Radeon_4850_HIS_512MB_2xDVI_(PCI-E).html na przykład ten :D

A był nawet za 409

http://www.komputronik.pl/index.php/product/61454/Podzespoly-PC/Karty-graficzne/Radeon_4850_PowerColor_512MB_2xDVI_(PCI-E).html

ale juz niedostępny....

AiDec

#16
Pamietajcie tylko zeby kupowac sprzet dobrych firm o wyrobionej marce. Wasze grafy beda chodzily przy 100% obciazeniu GPU (nawet malo ktora gra tak cisnie grafy), mozliwe ze beda tak chodzily 24/7, byc moze nawet podkrecone... Warto zatem doplacic 50-100 pln i miec spokoj na lata, a nie co chwile wymieniac na nowa, bo stara sie spalila... A ile czasu trwa reklamacja, ile to zachodu, a ile straconych punkcikow bo grafy nie bylo 2 tygodnie bo sie reklamowala...

Pamietajcie rowniez ze grafy ATI sa cholernie glosne. Jesli ktos mial wczesniej Nvidie, a teraz przesiada sie na ATI, to nie bedzie mogl sie nadziwic jak to moze byc takie glosne (wszystkie referenty). Ciezko spac przy jednej 4870, a swoje 2x 4870x2 uslysze z 50-ciu metrow. Zamkniete na strychu sa slyszalne w domu. Zatem jesli zamierzacie 3mac te grafy w pokoju, to rozwazcie zakup wersji ze zmodyfikowanym chlodzeniem.

OxyOne poleca Sapphire - normalna firma, zadna wielka marka, ale robia dobry solidny sprzet. Ja polecam firmy EVGA, BFG, Diamond jako te naprawde, naprawde solidne. Standardowo dobra jakosc prezentuje Gigabyte. Natomiast odradzam wiecznie problematycznego ASUSa i Club3D.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Troll81

jak ktoś nie ma kasy to kupuje co ma :D najwyżej zjedzie z taktowaniem pamięci, a jak nie pomoże to i rdzenia...

Tomasz R. Gwiazda

a jest wiekszy sens brac karte z 1Gb ram czy512mb spasi ?

sesef

Cytat: AiDec w 21 Lipiec 2009, 16:43Pamietajcie rowniez ze grafy ATI sa cholernie glosne. Jesli ktos mial wczesniej Nvidie, a teraz przesiada sie na ATI, to nie bedzie mogl sie nadziwic jak to moze byc takie glosne (wszystkie referenty). Ciezko spac przy jednej 4870, a swoje 2x 4870x2 uslysze z 50-ciu metrow. Zamkniete na strychu sa slyszalne w domu. Zatem jesli zamierzacie 3mac te grafy w pokoju, to rozwazcie zakup wersji ze zmodyfikowanym chlodzeniem.

Albo cisza, albo pkt :), prosty wybór. Nie wszystkie radeony są głośnie, ale również mnie pkt są w stanie wygenerować.

Cytat: AiDec w 21 Lipiec 2009, 16:43Ja polecam firmy EVGA, BFG, Diamond jako te naprawde, naprawde solidne.

Na polskim rynku tych marek nie widziałem, EVGA czasami coś tam można kupić, ale zazwyczaj najlepszego wyboru nie ma, reszta to praktycznie to samo co z biostarem głównie tylko allegro.

Cytat: Thomas_waw w 21 Lipiec 2009, 17:05a jest wiekszy sens brac karte z 1Gb ram czy512mb spasi ?

A jaka karta? Od 4850 jest sens brania jak się będzie grało również na kompie, jak tylko pod milkę to 512 w sam raz styknie.

Tomasz R. Gwiazda

ile taka 4850 moze na dobe punktow uciulac ?

3Rni


3Rni

jak ustawic BM aby wynik obliczen byl taki:

1x wu milka via ati4850..... tu dałem n1 i zasoby w BM dla milki sa 75%

3x wu WCG via CPU...

procek quad oczywiscie... na poczatku liczy i owszem wlasnie tak ale po kilkunastu minutach milka staje i liczy 4 wu WCG

any helpik?

AiDec

(Glowny klient = Milka) + (Halowiec = wszystkie pozostale projekty na CPU).



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

sesef

Cytat: 3Rni w 06 Sierpień 2009, 19:19
jak ustawic BM aby wynik obliczen byl taki:

1x wu milka via ati4850..... tu dałem n1 i zasoby w BM dla milki sa 75%

3x wu WCG via CPU...

procek quad oczywiscie... na poczatku liczy i owszem wlasnie tak ale po kilkunastu minutach milka staje i liczy 4 wu WCG

any helpik?

Zainteresuj się tym http://www.boincatpoland.org/smf/na-kartach-ati/boinc-ati/msg75626/#msg75626

3Rni

#25
Cytat: AiDec w 06 Sierpień 2009, 19:45
(Glowny klient = Milka) + (Halowiec = wszystkie pozostale projekty na CPU).

tak myslalem - niestety mam tylko halowca pod x64 a tu mi potrzebny pod win32, jesli ktos ma niech podrzuci na pm jakis link czy cuś

zauwazylem ze przy 2 projektach milka nie upadatuje sie automatycznie co 1 min a po dłuższym liczeniu oddaje cala moc WCG
ale chwilowe zatrzymanie WCG daje efekt wiec na ta chwile skombinowałem sobie taki skrypcik i kula mi sie milka i wcg

:a
cd C:\Program Files\BOINC
boinccmd.exe --project http://www.worldcommunitygrid.org/ suspend
ping 127.0.0.1 -n 10
boinccmd.exe --project http://milkyway.cs.rpi.edu/milkyway/ update
ping 127.0.0.1 -n 10
boinccmd.exe --project http://www.worldcommunitygrid.org/ resume
boinccmd.exe --project http://www.worldcommunitygrid.org/ update
ping 127.0.0.1 -n 1620
goto a


sposob nie jest doskonały bo po resume kolejne wu WCG odpalają sie po każdej przeliczonej milce....
milke mi liczy 1min 23 sek i odpala sie wtedy 1 wu WCG, potem kolejna milka i drugie WCG
po 3 milkach dopiero mam full czyli:

1x milka i 3x wcg i tak przez 27 min (1620)

Cytat: sesef w 06 Sierpień 2009, 19:57

Zainteresuj się tym http://www.boincatpoland.org/smf/na-kartach-ati/boinc-ati/msg75626/#msg75626

dzieki , czytam i to wyglada obiecujaco czekam teraz na wrażenia naszych kamratow jak to ma sie w praniu...

sesef

erni a co z klientem Crunch3r-a? Ma wersje 32 i 64 bit jak chcesz liczyć tylko 1 wu milky to nada się wyśmienicie. Do tego będziesz liczył 4x WCG + 1x Milka

3Rni

czytam i czytam i chyba mnie przekonałes, tylko z BM musze zejsc nizej widze bo mam 6.6.36
no to ssam i zobacze co wybuchnie  :P

AiDec

Cytat: 3Rni w 06 Sierpień 2009, 21:25
Cytat: AiDec w 06 Sierpień 2009, 19:45
(Glowny klient = Milka) + (Halowiec = wszystkie pozostale projekty na CPU).

tak myslalem - niestety mam tylko halowca pod x64 a tu mi potrzebny pod win32, jesli ktos ma niech podrzuci na pm jakis link czy cuś

Wystarczylo rzucic slowo i mialbys Halowca 32 :). Masz go juz na PM.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

3Rni

Cytat: AiDec w 07 Sierpień 2009, 00:04
...
Wystarczylo rzucic slowo i mialbys Halowca 32 :). Masz go juz na PM.

dziekować  :respect:

qwerty

Piszę tutaj, gdyż topic jest rozpoczęty.
Chcę liczyć na karcie 3650pro Collatz Conjecture z racji, że MilkyWay nie ma możliwości. Napiszcie jak dla debila co trzeba zrobić, aby liczyło na gpu.
Piszę o tym, że instalowałem różne wersje boinc, różne wersje optymalizatorów ze strony projektu i za każdym razem collatz_1.10_windows się wywala (niezależne od wersji). Może gdzieś źle kopiuję "optymalizacje". Dodam, że na CPU bez problemów liczy. Po odpowiednim zmienieniu nazwy plików od sterowników karty graficznej widać, że próbuje liczyć na GPU, ale natychmiast pojawia się "Sterownik ekranu przestał odpowiadać, ale odzyskał sprawność." Catalyst 9.8.
Zna ktoś rozwiązanie.

sesef

przy tej karcie to chyba tylko sterowniki 8.12 się nadadzą.

OxyOne

Cytat: sesef w 28 Sierpień 2009, 19:23
przy tej karcie to chyba tylko sterowniki 8.12 się nadadzą.

to se ne da stery min 9.2+ :(

Tak na przysłosc jak chcesz pomocy od B@P to... przyłącz sie do nas...
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.

[/url]

Tomasz R. Gwiazda

wlasnie wlasnie, zapraszamy kolege

sesef

Cytat: OxyOne w 28 Sierpień 2009, 19:30
Cytat: sesef w 28 Sierpień 2009, 19:23
przy tej karcie to chyba tylko sterowniki 8.12 się nadadzą.

to se ne da stery min 9.2+ :(

Od jakiegoś czasu Collatz jedzie na ATI Stream 1.3 więc 8.12 starczą.

[PBT] Horpah

Cytat: sesef w 28 Sierpień 2009, 19:50
Cytat: OxyOne w 28 Sierpień 2009, 19:30
Cytat: sesef w 28 Sierpień 2009, 19:23
przy tej karcie to chyba tylko sterowniki 8.12 się nadadzą.

to se ne da stery min 9.2+ :(

Od jakiegoś czasu Collatz jedzie na ATI Stream 1.3 więc 8.12 starczą.
nie starczą, wczoraj przez przypadek pobrałem trochę próbek i kliknąłem uruchom i wszystkie wywaliło.

tito

Podepnę się do wątku. Czy liczenie na Viście 64 na kliencie 32bitowym powoduje zwolnienie obliczeń w stosunku do klienta 64 bitowego (na GPU oczywiście)?
I dlaczego na tej Viście po zainstalowaniu driverów 64bitowych nie ma NIGDZIE plików xxx64.dll potrzebnych do przeliczeń na wersji 64bitowej? Tego już totalnie nie rozumiem... Ktoś mógłby mi podesłać te 3 wymagane pliki w wersji 64? (do catalystów 9.5)

OxyOne

Cytat: tito w 29 Sierpień 2009, 08:09
Podepnę się do wątku. Czy liczenie na Viście 64 na kliencie 32bitowym powoduje zwolnienie obliczeń w stosunku do klienta 64 bitowego (na GPU oczywiście)?
I dlaczego na tej Viście po zainstalowaniu driverów 64bitowych nie ma NIGDZIE plików xxx64.dll potrzebnych do przeliczeń na wersji 64bitowej? Tego już totalnie nie rozumiem... Ktoś mógłby mi podesłać te 3 wymagane pliki w wersji 64? (do catalystów 9.5)

1. Mozesz liczyc na Viscie64 na kliencie 32bit i nie spowoduje to zwolnienie. Dlaczego? bo wrzucasz do milki app 64bit bo taki masz system. Czyli system 64bit -->klient 32bit -->app milki 64bit /przykład halowy tak dziala/.
2. Nie ma plików xxx64.dll w viscie64 i nie było a jezeli szukasz ati/amdcal to juz słuze pomoca
http://www.boincatpoland.org/smf/liczenie-na-gpu/poradnik/


a jak bys nie znalazl cytuje:
"Poradnik dla Vista64 i Win764, przy użyciu sterów 9.5 -Vista64:

1. Otworzyć folder systemowy C:\Windows\

2. Wyszukać pliki atical*.dll -nas interesują pliki:
aticalrt.dll,
aticalcl.dll,
aticaldd.dll

oraz pliki systemu x64:
aticalrt64.dll,
aticalcl64.dll,
aticaldd64.dll.

3. Skopiować je np. na pulpit.

4. Zmienić trzy pierwsze litery w nazwach plików z ati na amd, powstaną zatem:
amdcalrt.dll,
amdcalcl.dll,
amdcaldd.dll,
amdcalrt64.dll,
amdcalcl64.dll,
amdcaldd64.dll,

5. Wszystkie sześć plików skopiować do dwóch folderów: C:\Windows\System32

i do

C:\Windows\SysWOW64

6. Rebootować komputer."

Jak bys przeczytal ten poradnik to bys wiedział...



PS. Zaznaczam PIGU, Troll81 nie jestem zgryzliwy, ale nalezy plik np.  aticalrt.dll -- zmienic nazwe powtarzam zmienic nazwe nie stworzyc plik i nazwac go amdcal... nastepnie... cytuje: "Przekopiwałem zawartosc aticalcl.dll do amdcalcl.dll i nadal nie działa..."
Tutaj trzeba powiedziec RISPEEEKT.
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.

[/url]

tito

Czytałem cały poradnik:
2. Wyszukać pliki atical*.dll -nas interesują pliki:
aticalrt.dll,
aticalcl.dll,
aticaldd.dll

oraz pliki systemu x64:
aticalrt64.dll,
aticalcl64.dll,
aticaldd64.dll.
Fajnie, tylko, że napisałem, iż plików xxx64.dll (podałem xxx nie pamiętając poprawnych nazw tych plików i nie mając czasu na szukanie (między innymi dlatego, że forum otwierało się jak krew z nosa)) NIE MA w systemie po zainstalowaniu catalystów 9.5 w wersji 64 bitowej. Więc co niby mam kopiować? Teraz milka działa w wersji 32bitowej, bo takie pliki aticalxx.dll (NIE 64 bitowe) (znowu podaję xx zamiast dwu ostatnich liter - jest to zdaje się ogólnie przyjęta praktyka) po zainstalowaniu są. Skopiowane, nazwy zmienione i wszystko hula.
Jednocześnie przyznaję się do błędu - oczywiście powinienem napisać: czy liczenie na aplikacji 32 bitowej jest wolniejsze od aplikacji 64bitowej (napisałem kliencie - moja wina). Tak więc poprawne pytanie o liczenie na aplikacji 64vs32 bitowej pozostaje ważne.

PS przez te wszystkie nawiasy wypowiedź może być mało czytelna - przepraszam za to, nie chce mi się myśleć nad innym formowaniem zdań.

qwerty

Cytat: OxyOne w 29 Sierpień 2009, 11:15

2. Nie ma plików xxx64.dll w viscie64 i nie było a jezeli szukasz ati/amdcal to juz słuze pomoca
http://www.boincatpoland.org/smf/liczenie-na-gpu/poradnik/

Sory, ale ten poradnik ma błędy. Autor powinien poprawić wzór do obliczania gflops, bo ten podany wzór jest błędny. :[