Aktualności:

Nowy polski projekt BOINC - Universe@Home

Menu główne

Jak zmusić radeona do obliczeń projektu Milkyway

Zaczęty przez banita, 20 Lipiec 2009, 12:32

Troll81

to jak wiesz że ma błędy to popraw :D

qwerty

Cytat: Troll81 w 29 Sierpień 2009, 12:27
to jak wiesz że ma błędy to popraw :D

Wystarczy odesłać do www.benchmark.pl/zestawienie_gpu.html.
Zresztą wątek wskrzesiłem z problemem, a nie dyskusjami. Zmiana sterowników na catalyst 9.5 nie poprawiła (dalej się wywala).
Nie będę katował cpu skoro grafa bez problemu liczy w folding@home. Następna karta będzie niestety nvidia, bo widać użytkownicy ati są dyskryminowani.

AiDec

Cytat: qwerty w 29 Sierpień 2009, 12:25
Sory, ale ten poradnik ma błędy. Autor powinien poprawić wzór do obliczania gflops, bo ten podany wzór jest błędny. :[

Autor niestety nie ma nie wiadomo ile wolnego czasu. Autor zebral wszystkie najwazniejsze dane w jednym ogolnie dostepnym miejscu, gdyz nowi uzytkownicy nie mogli doszukac sie rozwiazan - zwazywszy ze przed publikacja poradnika aby znalezc potrzebne dane nalezalo przeczytrac 40 stron 5-ciu roznych watkow. Wiekszosc niezaawansowanych liczydlowych nie byla w stanie poradzic sobie do czasu opublikowania Poradnika. A zatem Poradnik sprawdza sie w swojej roli - punktu informacyjnego o pierwszych krokach w GPUGrid i MilkyWay.

Jesli jakies drobne i malo wazne dane (nie dotyczace bezposrednio GPUGrid badz MilkyWay) nie sa w 100% poprawne, to autor `W c.... to ma` ;). A jesli ktos wymaga wiecej, badz bardziej szczegolowych danych, to niech nie szuka w Poradniku. Autor niestety nie ma najmniejszych szans na zgromadzenie odpowiedniej ilosci czasu aby takowe informacje zamieszczac. Dodatkowo autor uwaza, ze jesli ktos wymaga tak bardzo szczegolowych danych, to jest uzytkownikiem zaawansowanym (poczatkujacy nie potrzebuja takich danych), a zatem moze sobie potrzebne informacje znalezc sam.

Co wiecej, autor uwaza ze nic nie `powinien` - autor uwaza ze juz duzo zrobil i co najwyzej moze cos jeszcze zrobic jesli bedzie mial czas, ale zadne `powinien` nie wchodzi w gre.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

OxyOne

Cytat: qwerty w 29 Sierpień 2009, 12:55
Cytat: Troll81 w 29 Sierpień 2009, 12:27
to jak wiesz że ma błędy to popraw :D

Wystarczy odesłać do www.benchmark.pl/zestawienie_gpu.html.
Zresztą wątek wskrzesiłem z problemem, a nie dyskusjami. Zmiana sterowników na catalyst 9.5 nie poprawiła (dalej się wywala).
Nie będę katował cpu skoro grafa bez problemu liczy w folding@home. Następna karta będzie niestety nvidia, bo widać użytkownicy ati są dyskryminowani.

Rób jak uwazasz jak nie uwazałes jak robisz... Dla mnie mozesz nawet kupic VIA.

Kolejna rzecz:
Oprócz "qwerty" nie wiem o Tobie nic. Wykaż inicjatywy i napisz mi jaki masz system 64 czy 32, win,lin osx? co robiłes, co zainstalowałes, co robi oprócz tego itp. napisz to wszystko - napewno ktos pomoze bo było to wiele razy mielone..

Nie nie mam kuli, nie jestem wrozka.

Co do dyskryminacji ATI hmm... co moge powiedziec z własnych odczuc to raczej nie czytasz naszego forum tylko czekasz na gotowca...
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.

[/url]

Troll81


AiDec

Cytat: Troll81 w 29 Sierpień 2009, 14:20
Autor strzelił focha  XD

Czasem trzeba doprowadzic do porzadku XP. Ale Ci co mnie znaja, wiedza ze jestem ogolnie jajcarz i moje posty nalezy czytac z przymrozeniem oka ;).



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

sesef

Cytat: qwerty w 29 Sierpień 2009, 12:25
Cytat: OxyOne w 29 Sierpień 2009, 11:15

2. Nie ma plików xxx64.dll w viscie64 i nie było a jezeli szukasz ati/amdcal to juz słuze pomoca
http://www.boincatpoland.org/smf/liczenie-na-gpu/poradnik/

Sory, ale ten poradnik ma błędy. Autor powinien poprawić wzór do obliczania gflops, bo ten podany wzór jest błędny. :[

To ty może wpierw ogarnij co to jest pojedyncza i podwójna precyzja i jakie wydajności poszczególnych kart masz właśnie we float i w double.

Cytat: OxyOne w 29 Sierpień 2009, 14:18Nie nie mam kuli, nie jestem wrozka.

To leć herbatkę zaparzyć, może coś z fusów Ci wyjdzie i nas oświecisz jakim on sprzętem dysponuje.

OxyOne

O fusach i tarocie nie pomyslałem...
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.

[/url]


qwerty

#49
Cytat: OxyOne w 29 Sierpień 2009, 14:18
Kolejna rzecz:
Oprócz "qwerty" nie wiem o Tobie nic. Wykaż inicjatywy i napisz mi jaki masz system 64 czy 32, win,lin osx? co robiłes, co zainstalowałes, co robi oprócz tego itp. napisz to wszystko - napewno ktos pomoze bo było to wiele razy mielone..

Nie nie mam kuli, nie jestem wrozka.

Vista x64 SP2 PL
asus HD3650 pro @800/625MHz
P4 630@3,8 GHz
4 moduły po 512 MB ram

Instalowałem BOINC Client w wersji 6.6.36 oraz 6.10.0 (x86 i x64 cały czas to samo).
Sterowniki zmieniałem: catalyst 6.5 oraz 6.8 (cały czas to samo)
Wgrywałem patch w celu pracy karty graficznej (collatz_1.10_windows_x86_64__cal.zip) do: C:\ProgramData\BOINC\projects\boinc.thesonntags.com_collatz
Kopiowałem pliki amdcalcl.dll, amdcalcl64.dll, amdcaldd.dll, amdcaldd64.dll, amdcalrt.dll, amdcalrt64.dll system32 oraz SysWOW64.
Nic nie daje: cały czas sterownik się wywala przez co BOINC liczy na CPU.

Co do dyskryminacji: czemu właściciele nvidia z cuda nie mają problemów z liczeniem na GPU. Tutaj nawet mi nie chodzi o boinc. Są programy, które mają na celu kodowanie filmów - prawie wszystkie korzystają tylko z nvidia. Łamanie archiwów rar bruteforce - tylko nvidia.

[PBT] Horpah

1.- a czy przypadkiem ta twoja HD3650 nie jest na AGP ?
3.- wygląda że masz ją podkręconą, więc na początek ustaw na taktowanie domyślne i jak zacznie liczyć dopiero podkręcaj i to stopniowo

sesef

Co do łamania haseł rara proszę bardzo są i programy na ATI http://www.golubev.com/rargpu.htm to samo z łamaniem/generowaniem kolizji do md5. Ja problemów ze swoim gpu nie mam i na xp i na win7 ruszyło od pierwszego uruchomienia.

na stronie http://developer.amd.com/gpu/ATIStreamSDK/pages/ATIStreamSystemRequirements.aspx nie ma w spisie 3650.

qwerty

Cytat: Horpah w 29 Sierpień 2009, 19:52
1.- a czy przypadkiem ta twoja HD3650 nie jest na AGP ?
3.- wygląda że masz ją podkręconą, więc na początek ustaw na taktowanie domyślne i jak zacznie liczyć dopiero podkręcaj i to stopniowo

1 - AGP coś zmienia? Przecież Folding@home liczy, a powerdvd wspomaga dekodowanie materiału video.
3 - nie jestem głupi. Mimo braków artefaktów w grach po wywaleniu się sterowniku przy boinc od razu przywróciłem pierwotne taktowanie.

[PBT] Horpah

na stronie ati jest jakiś fix(łatka) do kart na agp, powinien być zainstalowany.

qwerty

Cytat: Horpah w 30 Sierpień 2009, 10:14
na stronie ati jest jakiś fix(łatka) do kart na agp, powinien być zainstalowany.

Jeżeli chodzi Ci o http://support.amd.com/us/kbarticles/Pages/CatalystAGPHotfix.aspx to jest wgrywany. Są to specjalne sterowniki dla kart pod AGP.

Pigu

Cytat: OxyOne w 29 Sierpień 2009, 11:15
PS. Zaznaczam PIGU, Troll81 nie jestem zgryzliwy, ale nalezy plik np.  aticalrt.dll -- zmienic nazwe powtarzam zmienic nazwe nie stworzyc plik i nazwac go amdcal... nastepnie... cytuje: "Przekopiwałem zawartosc aticalcl.dll do amdcalcl.dll i nadal nie działa..."
Tutaj trzeba powiedziec RISPEEEKT.

wypraszam sobie, to akurat robiłem prawidłowo, do dzisiaj nie wiadomo na co choruje xp, vista już pięknie liczy  %)

tito

Nie wiem, czy ktoś to już pisał - wersja driverów 9.9 jest szybsza niż 8.12 o około 7% (na GPU 3850 czas liczenia spadł z 152 sek na 139).

michaou

może ktoś wie jakie sterowniki zainstalować na WinXp dla Radeona 4850, bo Milka krzyczy : "catalyst driver version is not OK for OpenCL application with this GPU". A nie chcę eksperymentować i niepotrzebnie nie wgrać zbyt wysokiej wersji nie sprawdzonej bo nie wiem jak będzie ze stabilnością

mimeq

NA forum milki pisza o 2 roznych:

http://milkyway.cs.rpi.edu/milkyway/forum_thread.php?id=2818#53705


michaou

najlepsze jest to, że miałem chyba sterowniki z września 2010, po zainstalowaniu nowszych jest czarny ekran i brak sygnału ( zaraz przed momentem w którym pojawia się ekran logowania windows). Walcze od dwóch dni z różnymi i ciągle to samo. Odtwarzełm obrazy, instyalowalem system od nowa. Nie przyjmuje obecnie nowszych sterowników niz te z plytki dolaczonej do karty gaficznej.
To jest jakis koszmar. O ile wczesniej liczylo Collatz, to teraz juz nie rozpoznaje ze jest GPU do liczenia.
Chcialem sobie poprawic to tylko pogorszylem.

lolek

Co to znaczy że nie przyjmuje? Wywala się instalacja? Jeśli tak to jaki komunikat dostajesz ?

Co do liczenia milki na tej karcie to łatwiej Ci pójdzie z plikiem app_info i starą aplikacją (tą niekorzystającą z opencl). ja swojej 4850 nie dałem rady zmusić do liczenia na tej nowej aplikacji...

michaou

nie ma żadnego błędu przy instalacji, po prostu przed pojawieniem się ekranu logowania windows wywala brak sygnału i jest czarny ekran.
Plik app-info i stara aplikacja... nic mi to nie mówi

lolek

tu masz starą aplikację
http://milkyway.cs.rpi.edu/milkyway/download/milkyway_separation_0.82_windows_intelx86__ati14.exe

a tu treść pliku app_info
<app_info>
<app>
<name>
milkyway
</name>
</app>
<file_info>
<name>
milkyway_separation_0.82_windows_intelx86__ati14.exe
</name>
<executable/>
</file_info>
<app_version>
<app_name>
milkyway
</app_name>
<version_num>
82
</version_num>
<flops>
1.0e11
</flops>
<avg_ncpus>
0.1
</avg_ncpus>
<max_ncpus>
1
</max_ncpus>
<plan_class>
ati14
</plan_class>
<cmdline>
--gpu-polling-mode 1
</cmdline>
<coproc>
<type>
ATI
</type>
<count>
1
</count>
</coproc>
<file_ref>
<file_name>
milkyway_separation_0.82_windows_intelx86__ati14.exe
</file_name>
<main_program/>
</file_ref>
</app_version>
</app_info>


tworzysz plik app_info.xml (treść powyżej) i wklejasz go razem z aplikacją do folderu z danymi projektu.

Ale jak menedżer nie wykryje Ci karty to to i tak nic nie da... A pomysłu dla którego system nie chce ruszyć na nowszych sterach nie mam  :(

michaou

niespodziewajka, odłaczyłem dugi odbiornik od karty (na drugi wyjściu radeona mam podpięty wzmacniacz Yamaha) no i poszło. Nie wiem czy to przypadek czy nie. W każdym bądź rrazie jest sterownik catalyst 11.9). Menedżer Boinc wykrywa GPU. Chyba zapuszcze bakcup systemu a tym momencie. Potem sie zobaczy co się będzie działo.

Tomasz R. Gwiazda

w sensie kino domowe miales podpiete? przez HDMI z karty ?

michaou

w sensie tak, ale to wczoraj wszystko działało.
Kolejna sprawa, milka wywala błąd (a załadowałem do katalogu te pliki według powyższej porady), prime grid też ma bład po kilku sekundach liczenia. ale w logach nic nie ma na temat tych błędów.

lolek

Dla pewności do jakiego katalogu je wrzuciłeś?

Powinieneś do
C:\Documents and Settings\"urzytkownik"\Ustawienia lokalne\Dane aplikacji\boinc\projects\milkyway.cs.rpi.edu_milkyway

Wiem że głupie pytanie ale wiem też że niektórzy wrzucają to do program files.

michaou

tak się składa żę boinc mam na pratycji D:\
więc u mnie ścieżka wygląda w ten sposób  D:\boinc\data\projects\milkyway.cs.rpi.edu_milkyway
i tam to wrzuciłem

lolek

wrzuć link do jakiejś próbki z błędem

michaou

a na przykłąd taka próbka   http://milkyway.cs.rpi.edu/milkyway/result.php?resultid=167862942

primegrid nie moge otworzyc strony projektu

lolek

<search_application> milkyway_separation 1.02 Windows x86 double OpenCL </search_application>

Próbuje liczyć na aplikacji opencl, czyli nie widzi app_info. Przypadkiem nie masz tego pliku zapisanego jako app_info.xml.txt ?`

michaou

#71
gdyby miał rozszerzenie txt to nie dałoby się zrobić z nim czegoś takiego, oraz miałby inna ikonę

http://imageshack.us/f/256/xmlb.png


aha , EDIT : jeszcze jedna rzecz - klinkąłem na ten plik i sprawdziłem właściwości- pod atrybutami był komunikat, że plik został zablokowany, pochodzi z innego komputera itd. kliknąłem odblokuj (service pack 2 tak działa czasem albo i często ). Może to pomoże.
Na razie nie pobiera próbek

lolek

Udało mi się ruszyć aplikację opencl
menedżer w wersji 6.12.34 (na nowszych nie chciała działać  |-? ) sterowniki catalysty 12.2

lolek

#73
<app_info>
<app>
<name>milkyway</name>
</app>
<file_info>
<name>milkyway_separation_0.82_windows_intelx86__ati14.exe</name>
<executable/>
</file_info>
<app_version>
<app_name>milkyway</app_name>
<version_num>82</version_num>
<avg_ncpus>0.05</avg_ncpus>
<max_ncpus>1</max_ncpus>
<plan_class>ati14ati</plan_class>
<cmdline>--gpu-polling-mode 1 --gpu-disable-checkpointing</cmdline>
<coproc>
<type>ATI</type>
<count>1</count>
</coproc>
<flops>1.0e11</flops>
<file_ref>
<file_name>milkyway_separation_0.82_windows_intelx86__ati14.exe</file_name>
<main_program/>
</file_ref>
</app_version>
</app_info>


Spróbuj tego app_info, nie wiem dla czego ale w tamtym gdzieś jest błąd bo u mnie też nie chciało pobierać. Tylko nie wiem dla czego bo dziś rano jeszcze działało  a zmieniłem tylko nazwę aplikacji na 32bitową  |-?

michaou

ok, dzieki poszło, próbki pobrane.
Ale zemula duż omocniej niż colatz, jeszcze muszę sobie dostroić priorytet wyświetlania obrazu ponad obliczeniami,

czyli jak to jest teraz , nie używać  <cmdline>w2.0 p1</cmdline>     ale tylko gpu polling mode?
i jak można to wpisywać, wszystko w jednym <cmdline> czy w osobnym  ?

lolek

Używaj gpu polling mode. Im wyższa wartość tego parametru tym mniejsze obciążenie GPU i mniejsze zamulanie np przy 30, używa tylko połowę mocy grafy (load ~50%). Pamiętaj też że można obniżyć taktowanie pamięci: jest bez znaczenia dla szybkości obliczeń, a znacząco obniża temperaturę karty (milka potrafi mocno wygrzewać grafę).

michaou

u mnie kłopotu z temperaturą nie będzie - mam ciche i dość wydajne chłodzenie, przy maksymalnym obciążeniu karty jest 42 stopnie, wygrzewałem też kiedyś kartę FurMark-iem po zainstalowaniu chłodzenia, temperatura nie przekroczyła 42 stopni. Latem może to się zmienić. Mam gpu polling mode na 20 ustawione ale GPU-Z wskazuje około 90% obciążenia GPU. Praca nie jest komfortowa, poszukam optymalnych ustawień dla mnie.

Szopler

Co to za karta, że sobie nie daje rady z liczeniem i jednoczesną pracą? Ewe. jakie programy chodzą oprócz milki @ GPU, że przymula?

michaou


lolek

Aż m i się to dziwne wydaje, bo ja też masz 4850, tylko że niereferencyjne i mocno podkręcone (760/356) i nawet filmy HD nie zamulają. Load GPU ~ 98%