Nowa aplikacja na horyzoncie, m.in. wykorzystująca GPU?

Zaczęty przez Aegis Maelstrom, 09 Sierpień 2009, 19:24

Aegis Maelstrom

W odpowiedzi na forum POEM (uwaga, niemiecki!  %)) Timo Strunk z zespołu wyjawił, że od pewnego czasu toczą się prace nad nową wersją aplikacji dla POEM. Jednym z postawionych celów jest łatwość w przenoszeniu liczenia na nowe architektury, w szczególności na GPU.

Teraz trzeba uzbroić się cierpliwość i ew. dopingować zespół badawczy, by społeczność mogła dostać w swoje ręce kolejny projekt liczący na koprocesorach graficznych. Większa konkurencja na tym polu zawsze się przyda, nieprawdaż?  :attack:

X X X


Aegis Maelstrom

"Na żółto i na niebieeskooo..."  :P

A poważnie: nie zostało to ujawnione. Podejrzewam, że mimo wszystko droga jeszcze daleka, a projekt chciałby zaangażować oba źródła GPU, ale zapytam. :)

Kryniek

Ciekawa sprawa. Dzięki możliwości liczenia na GPU mogliby sobie nieźle przyśpieszyć badania nad którymi pracują.

AiDec

Drobiazg ode mnie: Poem juz dawno rozpoczal prace nad app dla GPU. Informowali o tym jakies pol roku temu. Wtedy szli w Nvidie.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Aegis Maelstrom

Hej, dziś Tim udzielił odpowiedzi.  :)

Według najnowszych ustaleń: takie rzeczy jak kod macierz-wektor (zapewne różne transformacje) korzysta już z dobrodziejstw SIMD, natomiast ważna część odpowiedzialna za symulację tzw. pola siłowego, a więc (jak rozumiem) oceny energii potencjalnej modelowanej cząteczki, czeka jeszcze na przeportowanie.

Nie wybrano jeszcze docelowej podstawy implementacji wersji dla GPU, Timo skłania się ku OpenCL, co pozwoliłoby na ujednolicone wykorzystanie zarówno nVidii jak i ATi. Typ zmiennoprzecinkowy jest obecnie modułowy i może być łatwo zmieniony. Przeprowadzone zostaną symulacje, czy różnica w dokładności między typem pojedynczym a podwójnym jest jakaś znacząca, natomiast wg Timo wstępnie do większości zastosowań typ pojedynczy powinien wystarczyć.

Jak więc widać jeszcze kawał drogi przed nami ale mam nadzieję, że coś się rozjaśniło.  :)

Tomasz R. Gwiazda

to czekamy na wiecej newsow :) Jak cos nowego sie wykluje dajcie znac :)
Ja w POEM mam 2mln pkt, jak bedzie cos na GPU to dorzuce kilka mln :)

Eari


G