Goldbach's Conjecture Project

Zaczęty przez Troll81, 29 Wrzesień 2009, 21:37

Troll81

#120
http://www.allegro.pl/item803627265_idealna_plyta_tyan_thunder_k8sd_pro_2x_opteron.html

nic tylko wrzucić procka i od ch ramu :D

Rysiu

Niestety tej właściwej infrastruktury BOINC nie chcę trzymać w domu.

Chyba bym kiedyś zawału dostał z powodu przerw w dostawie prądu lub problemów z Internetem. Zresztą jaki bym miał Internet to i tak będzie on daleko odbiegał od tego co dostanę w DC.

Aktualnie w domu mam jeden serwer i to dość leciwy. Większość danych jest dublowana i można je znaleźć na obu maszynkach. Z S2 mogę sobie coś szybko pobrać przez LAN.

Nie będę wybiegał w przyszłość :E Zobaczymy jak to będzie.

Dyski SSD są kuszące. Jeżeli kiedyś projekt się rozwinie to pewnie zdecydują się na tego typu rozwiązanie.

TJM

Wcale nie jest tak źle, ja mam serwer w domu i nie narzekam. Brakiem prądu nie ma co się raczej przejmować, przecież są UPSy. Kwestia oprogramowania/oskryptowania żeby w razie dłuższego padu wszystko po kolei i łagodnie się wyłączyło (serwer BOINC, serwer mysql, cała reszta pomocniczych progsów i na koniec zamknięcie systemu).
No i maszyna w domu wychodzi raczej taniej niż dedyk o takich samych parametrach sprzętowych, nawet wliczając cenę prądu. Niestety trzeba pierw wyłożyć kasę z góry na hardware, co może nie być łatwe.
Łączem nie ma co się za bardzo przejmować, mając jakiś download mirror dla dużych plików dla samego serwera wystarczy nawet i 512k upload.

Btw, coś mi się wydaje, że do tej płyty wyżej proce + pamięci DDR byłyby droższe niż cała nowa platforma np. na Intel P45, który również obsługuje 16GB bezproblemowo.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Rysiu

Mieszkasz w mieście? Bo ja na wsi... U mnie prąd mogą zabrać na 12 godzin. Zresztą potrafi do bardzo człowieka zdenerwować gdy się coś robi... zabiorą prąd... po 20 minutach dadzą ale na kilka minut - Ty wszystko włączysz a tu znowu zabiorą  :deadman:

TJM

U mnie potrafią bez trudu zajumać prąd na 8h. Na szczęście zdarza się to rzadko. Znacznie gorsze są przepięcia i szpilki w sieci, które mimo UPSa i dobudowanych w filtrów w listwach czasami potrafią zresetować sprzęt.
Kilkanaście godzin na UPSie przeczekać to nie problem: wystarczy akumulator o dużej pojemności (nawet od biedy dwa samochodowe spięte równolegle, tylko takich lepiej nie trzymać w pomieszczeniu ze sprzętem - ulatniające się gazy mogą powodować korozję niektórych metali) i przerobiony pod kątem pracy ciągłej UPS - trzeba dorzucić wentylatory, powiercić dziury w obudowie i przejrzeć które elementy da radę zmienić na mocniejsze. Tylko jeśli cuda z prądem dzieją się często, rzeczywiście nie ma co kombinować - UPS nie będzie nadążał z ładowaniem akumulatorów. U mnie akumulator 55Ah ładuje się do 100% trochę ponad tydzień %)

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Can-D

Jak prace nad projektem idą?Kiedy projekt ruszy,albo chociaż jakieś przewidywania co do startu?

Pozdrawiam

Rysiu

Co do prac praktycznych to wszystko się zastało - czekam na fundusze na serwer.

Co do prac teoretycznych to są niezłe postępy, których teraz nawet nie widać.

Troll81

czego potrzebujesz na ten serwer?? może pomożemy???

sesef

Cytat: Troll81 w 05 Grudzień 2009, 13:42
czego potrzebujesz na ten serwer?? może pomożemy???

Pewnie chodzi o pieniądze, bo utrzymanie dedyka to jest koszt miesięczny 100+zł

Rysiu

Czekam na informacje o stypendium. Mam nadzieję, że kilka złotych wpadnie.

Jest kilka innych dobrych informacji ale nie ma co zapeszać.

Troll81

myślałem że serwerek to ty w domciu postawisz.....

Rysiu

Cytat: Troll81 w 05 Grudzień 2009, 17:54
myślałem że serwerek to ty w domciu postawisz.....
Trochę brakuje warunków - gdybym przynajmniej mieszkał w mieście.

Z czasem jednak w domciu też coś dostawię.

sesef

Cytat: Rysiu w 05 Grudzień 2009, 18:37
Cytat: Troll81 w 05 Grudzień 2009, 17:54
myślałem że serwerek to ty w domciu postawisz.....
Trochę brakuje warunków - gdybym przynajmniej mieszkał w mieście.

Z czasem jednak w domciu też coś dostawię.

A u kumpla w akademiku, albo konta akademickie? Myślę, że jakbyś pogadał z adminem sieci wydziałowej to problemów nie powinno być.

Rysiu

Cytat: sesef w 05 Grudzień 2009, 18:45
Cytat: Rysiu w 05 Grudzień 2009, 18:37
Cytat: Troll81 w 05 Grudzień 2009, 17:54
myślałem że serwerek to ty w domciu postawisz.....
Trochę brakuje warunków - gdybym przynajmniej mieszkał w mieście.

Z czasem jednak w domciu też coś dostawię.

A u kumpla w akademiku, albo konta akademickie? Myślę, że jakbyś pogadał z adminem sieci wydziałowej to problemów nie powinno być.
Konto na jakimś serwerze? Musieliby wpiąć mi do sieci oddzielny serwer.

Koszt jakiejś przyzwoitej maszynki z tego co widzę to gdzieś 1k zł. Taka jednorazowa inwestycja całkowicie zwróciłaby się już po kwartale - dedyk z i7 / 8 GB RAM to 250 zł / miesiąc. Do tego jest zawsze możliwość modernizacji itp.

Kilka złotych może wpadnie z tego stypendium ale to też zobaczymy. Nie ma co dzielić skóry na niedźwiedziu :E

sesef

Cytat: Rysiu w 05 Grudzień 2009, 19:24
Cytat: sesef w 05 Grudzień 2009, 18:45
Cytat: Rysiu w 05 Grudzień 2009, 18:37
Cytat: Troll81 w 05 Grudzień 2009, 17:54
myślałem że serwerek to ty w domciu postawisz.....
Trochę brakuje warunków - gdybym przynajmniej mieszkał w mieście.

Z czasem jednak w domciu też coś dostawię.

A u kumpla w akademiku, albo konta akademickie? Myślę, że jakbyś pogadał z adminem sieci wydziałowej to problemów nie powinno być.
Konto na jakimś serwerze? Musieliby wpiąć mi do sieci oddzielny serwer.

Nie wiem jak u Ciebie, ale ja dostałem normalne konto z mailem wydziałowym gdzie mogę sobie odpalić różne procesy swego czasu odpalałem sesje na IRC tylko brakuje jakiś bibliotek na tym sunie i nie mogłem wznawiać sesji.

Rysiu

Cytat: sesef w 05 Grudzień 2009, 20:34
Nie wiem jak u Ciebie, ale ja dostałem normalne konto z mailem wydziałowym gdzie mogę sobie odpalić różne procesy swego czasu odpalałem sesje na IRC tylko brakuje jakiś bibliotek na tym sunie i nie mogłem wznawiać sesji.
Tak ale raczej 8 GB MySQL'a tam nie wrzucę. Mi tutaj chodzi tylko o bazę danych - z resztą to nawet aktualny serwer powinien sobie poradzić.

Z takiego konta to mógłbym jedynie testować dostępność innych serwerów.

Tomasz R. Gwiazda

no wlasnie wy tutaj mu jakies garazowe pomysly podrzucacie a on chce profesjonalnie podejsc do sprawy.

Osobiscie zycze powodzenia. i czekam na kolejne informacje jak sie sprawa rozwija. A jak jako team mozemy pomoc to by bylo swietnie.
Jakas reklama u nas a Twoja na naszej stronie tez sie przyda :)

sesef

Cytat: Rysiu w 05 Grudzień 2009, 20:38
Cytat: sesef w 05 Grudzień 2009, 20:34
Nie wiem jak u Ciebie, ale ja dostałem normalne konto z mailem wydziałowym gdzie mogę sobie odpalić różne procesy swego czasu odpalałem sesje na IRC tylko brakuje jakiś bibliotek na tym sunie i nie mogłem wznawiać sesji.
Tak ale raczej 8 GB MySQL'a tam nie wrzucę. Mi tutaj chodzi tylko o bazę danych - z resztą to nawet aktualny serwer powinien sobie poradzić.

Wiesz to zależy jak się dogadasz z adminem, uczelnie to nie jeden serwer więc bazy 8 gb to nawet nie poczuje jakby admin się zgodził i odpowiednio wszystko porozkładał, a jak chcesz coś konkretniejszego to poszukaj jakiś zagranicznych ofert dedyków z dyskami SSD będzie to chyba bardziej opłacalne niż pchanie się w drogie dedyki z dużą ilością ramu.

Rysiu

#138
Cytat: sesef w 05 Grudzień 2009, 21:38
Wiesz to zależy jak się dogadasz z adminem, uczelnie to nie jeden serwer więc bazy 8 gb to nawet nie poczuje jakby admin się zgodził i odpowiednio wszystko porozkładał, a jak chcesz coś konkretniejszego to poszukaj jakiś zagranicznych ofert dedyków z dyskami SSD będzie to chyba bardziej opłacalne niż pchanie się w drogie dedyki z dużą ilością ramu.
No tak - to za 250 zł / miesiąc można mieć zestaw 8 GB RAM + 2x HDD SSD - 8 GB RAMu jest w sumie normą przy takich maszynkach. Duża ilość RAM'u to teraz chyba od 12 GB w górę.

Hani

Czytam to i czytam nie wszystkie dane zebrałem :)
Jakiego łącza potrzebujesz do tego serwera? Czy musi to być dedyk czy wystarczy "miejsce na jakimś serwerku" który się nudzi. ?


Rysiu

Teoretycznie nie musi to być serwer dedykowany.

Musiałaby to jednak być dość mocna i stabilna maszynka. Wymagań co do łącza nie ma wielkich.

Także nie chciałbym kiedyś stracić bazy danych  ;)

Ogólnie to jest sporo kwestii - DB trzeba regularnie backupować albo tak jak TJM pisał robić kopię "w locie". Trudno będzie bez oddzielnego serwera z dostępem root.

TJM

'Miejsce na jakimś serwerku' raczej odpada ze względu na wymagania serwera. Minimum to jakiś vps, ale te zwykle mają bardzo limitowany RAM, a z tym daleko się nie zajdzie.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Hani

Już nawijam o co mi chodzi. Mam wjazd na serwerownię meganet.biz.pl , www.zajefajny.net i kilku innych. Co prawda nie rozmawiałem jeszcze z Robertem na ten temat ale nigdy nie było z takimi rzeczami problemu.
Na pewno zainteresuje go kwestia wymagań co do łącza. - Dlatego zapytałem.
Komputer trzeba by było włożyć w obudowę rakową. :P -ładniej tam niż u mnie w pokoju. Klima, UPSyi inne bajery.
Z backupami nie ma też problemu. Stoi tam już kilka tęgich maszynek więc jakieś miejsce zawsze się znajdzie w lokalu po ftp czy jak tam będzie lepiej, chyba ze od razu maszynę z raid'em trzeba kombinować.
Co myślisz na temat znalezienia sponsorów na sprzęt/miejsca w serwerowni w zamian za reklamę (baner) na stronie projektu?

Jeżeli dopuszczasz taką możliwość napisz dokładnie w jednym poście czego potrzebujesz. Ten tydzień będę trochę lepiej z czasem stał to mógł bym się tym zająć w trybie ekspresowym. Potem wracam do obowiązków.



Rysiu

Tylko jak wszystko wyglądałoby gdyby np. padło coś z hardware w serwerze? Byłyby chyba spore problemy powiązane z długim downem - trochę mnie to martwi.

Ogólnie dopuszczam pomysł o sponsorach - bez jakiegokolwiek wsparcia nie dałoby się niczego większego zrobić. Są to jednak bardzo istotne decyzje i trochę spraw jest w toku także ciężko mi teraz na szybko konkretnie wszystko sprecyzować.

Gdzie te serwerownie są zlokalizowane? [Miasto]

Hani

Krosno. Podkarpackie. Problemy techniczne wiadomo że mogą wystąpić. W przypadku serwerów które tam stoją wiadomo nie ma mowy o przestoju. Znając Roberta (osobę z którą będę to w razie czego załatwiał) mogę wrzucić mu temat duplikowania wszystkiego na jednej z jego maszyn tak aby w razie czego na czas podniesienia "twojej" wszystko działało z zapasowej.


Rysiu

To prawie drugi koniec Polski  :( Gdyby był jakiś duży pad sprzętowy to wynikłyby spore problemy.

Wiadomo - na jakiś czas można byłoby przydzielić inną maszynkę ale to też wszystkim nie jest na rękę  :(

Trudna sprawa.

Hani

Ok. Decyzja należy do Ciebie. Jak coś to daj znać.


TJM

Może spróbuj rozwiązania które ja stosuję. Czyli serwer w domu lub w miejscu do którego masz łatwy dostęp i dodatkowo download mirror/reverse proxy na serwerze gdzieś w jakiejś dużej serwerowni.
Ma to kilka dużych zalet, np. w razie padu serwera (wyłączenie prądu i inne losowe przygody) proxy może reagować automatycznie i zmienić stronę projektu chwilowo na inną, np. 'przepraszamy za usterki'. Da radę tam również trzymać wszystkie statyczne pliki (wymaga flat download directory), co ekstremalnie ogranicza pasmo potrzebne dla serwera - praktycznie zostanie tyle co potrzeba na forum, workunity i kontakty z file upload handlerem/schedulerem.
Proxy ma też swoje wady, do największych zalicza się dość skomplikowana konfiguracja - ja wszystko oparłem o mod_proxy/mod_rewrite apacza, cały plik konfiguracyjny ma kilkanaście kB.

Ogólnie jeśli chodzi o serwer w chacie to nie ma się zanadto czym przejmować - jeśli raz na jakiś czas padnie to żaden problem, praktycznie każdy projekt od czasu do czasu jest nieosiągalny przez parę godzin. To normalne i nikt na to praktycznie nie zwraca uwagi. Ważne żebyś ewentualnie dał radę zabezpieczyć się przed utratą danych i kilkunastogodzinnymi lub dłuższymi padami.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

BOINC@POLAND[HA$]

2009-12-07 22:01:43   Goldbach's Conjecture Project   Sending scheduler request: To report completed tasks.
2009-12-07 22:01:43   Goldbach's Conjecture Project   Reporting 5166 completed tasks, not requesting new tasks
2009-12-07 22:03:05   Goldbach's Conjecture Project   Scheduler request failed: HTTP internal server error
2009-12-07 22:17:41   Goldbach's Conjecture Project   Backing off 31 min 41 sec on upload of wu_2009-11-22003403-19335_0_0
2009-12-07 22:42:51   Goldbach's Conjecture Project   Sending scheduler request: To report completed tasks.
2009-12-07 22:42:51   Goldbach's Conjecture Project   Reporting 5166 completed tasks, not requesting new tasks
2009-12-07 22:43:56   Goldbach's Conjecture Project   Scheduler request failed: HTTP internal server error
2009-12-07 22:49:22   Goldbach's Conjecture Project   Backing off 3 hr 43 min 1 sec on upload of wu_2009-11-22003403-19335_0_0
???
próbki chyba zaraportowałem ale cały czas wiszą w menagerze jako policzone odesłane... czy nie powinny z tamtąd zniknąć?>??????

BOINC@POLAND[HA$]

2009-12-10 21:33:55   Goldbach's Conjecture Project   Backing off 1 hr 24 min 22 sec on upload of wu_2009-11-22003403-19334_0_0
2009-12-10 21:33:55   Goldbach's Conjecture Project   Backing off 1 hr 44 min 36 sec on upload of wu_2009-11-22003403-19335_0_0


i do tego nie moge zaraportowac 2 probek....

Rysiu

Cytat: HA$ w 10 Grudzień 2009, 21:34
i do tego nie moge zaraportowac 2 probek....
Jeżeli nie odeślesz WU tragedii nie będzie - zresztą nawet liczą się one bardzo krótko.

Po podliczeniu funduszy wychodzi na to, że jestem w stanie jedynie rozbudować u siebie sieć [AP, router, switch, kilkadziesiąt metrów kabla]. Jedną maszynkę przeinstaluję na Linux'a ale ona nawet nie nadaje się na MySQL - jest zbyt leciwa. Nie ma co dostawiać kolejnego dedyka bo jednak koszt utrzymania per miesiąc będzie rósł i rósł...

Hani

Czyli nadal bronisz się przed sponsorami?


BOINC@POLAND[HA$]

no tak 2 to nie problem ale 5166 wisząe mi bonic menagerze ze statusem odesłane....
poważnie zamulają mi kompa.... czy nie powinny jakoś z tamtąd zniknąć????

a te 2 to skasowac??? pomyslalem ze arto powiedzieć bo moze inni maja podobne problemy a to moze miec wplyw na powodzenie projektu..

Rysiu

Cytat: Hani w 11 Grudzień 2009, 19:01
Czyli nadal bronisz się przed sponsorami?
Absolutnie nie bronię się - nie chciałbym tylko aby serwery były na drugim końcu Polski. Piszę na PW.

Cytat: HA$ w 11 Grudzień 2009, 21:05
no tak 2 to nie problem ale 5166 wisząe mi bonic menagerze ze statusem odesłane....
poważnie zamulają mi kompa.... czy nie powinny jakoś z tamtąd zniknąć????

a te 2 to skasowac??? pomyslalem ze arto powiedzieć bo moze inni maja podobne problemy a to moze miec wplyw na powodzenie projektu..
Problem ten występuje bardzo często ale te WU liczą się bardzo szybko i kosmiczne ilości ich latają w jedną i drugą stronę. W normalnej app już tak nie będzie,

Rysiu

Minęło kilka dni i praktycznie nic nowego.

Udało mi się zamówić sprzęt sieciowy ale w świątecznym tłoku jeszcze nie dostałem od sprzedawcy informacji o wysyłce - ciekawe kiedy dostanę paczkę.

Niedługo przez MySQL'a to chyba spać nie będę mógł. Tutaj wręcz wymogiem jest oddzielna maszynka  |-? Miałem się wziąść za wszystko po przeniesieniu bazy ale teraz to nie mam pojęcia kiedy to nastąpi.

Hani

Wnet. :p Wszystkie badziewia już mam. Obudowa rackowa tez już jest. Instalke zaraz będę ssał i jak nie wyjdzie mi jakaś pilna robota to jutro to poskładam do kupy i podam Ci namiary na wjazd:)


Rysiu

Wreszcie coś się ruszy. Teraz pozostanie wziąć na warsztat app i kombinować z wrzuceniem jej na BOINC.

Będę TJM'owi głowę truć znowu :E

Hani

HeHe. Noto trzeba by się sprężyć.
Może by się to na projekt lutego załapało.
Będzie to na boincstats? Na razie kilka policzyłem ale nie widzę, poza tym te WU maleńkie strasznie.


Rysiu

Teraz jest aplikacja testowa. Na boincstats domagają się "normalnej" app.

W sumie to ja app mam już gotową od dłuższego czasu. Trzeba będzie tylko zrobić porządek z DB i dodać app do BOINC. Już nawet próbowałem się za to zabrać ale przez fochy serwera cały czas odkładałem na potem  ;)

Hani

Teraz to czekam z niecierpliwością na WU i info kiedy to już nowy serwerek będzie je rozdawał :P

PS. zrobisz tam jakiegoś lstat'a albo jakieś inne staty żeby wiedzieć co się z tym sprzętem dzieje i co ewentualnie jest mało?