Nowe technologie uzyskiwania energii

Zaczęty przez HolyCrom, 23 Luty 2010, 01:16

Troll81

Metod wykonywania jest wiele ale za najlepsze uchodzą ogniwa monokrystaliczne, niestety są też najdroższe. Najpopularniejsze i najtańsze są polikrystaliczne lecz mają mniejszą skuteczność.

W polskim klimacie i nasłonecznieniu ogniwa mają wątpliwą opłacalność przy cenach rynkowych. Kiedyś robiłem dokładne wyliczenia i wyszło że koszt się zwróci po ok 25 latach, a ogniwa w tym czasie się zużywają i tracą na sprawności (o wypadkach losowych nie wspomnę)

Koszt jednego panelu o wielkości płyty CD to ok 60zł

Po taniości wychodzi zakup potłuczonych ogniw i samodzielne ich lutowanie :D taka stłuczka jest warta 1/100 ceny rynkowej a prąd produkować będzie. Kwestia estetyki i umiejętności....

Szukać można na allegro albo w sklepach internetowych.

Napięcie zależy od tego czy ogniwa są połączone szeregowo czy równolegle. Właściwie prawie dowolnie można tym sterować.... kwestia tego jak połączysz poszczególne ogniwa w panel. Są sprzedawane od razu słoneczne ładowarki do komórki a prawdziwe panele mają napięcie 12 24 lub 48 V i ładują akumulatory z których po przejściu przez przetwornicę idzie pąd zmienny 230V do instalacji domowej :d w celu oszczędzania pomija się przetwornicę przy podłączaniu takich urządzeń jak grzałki którym zwisa jaki prąd nimi leci....


S6X

Ogniwa na bazie krzemu pomału stają się przestarzałe, technologia idzie do przodu a bardzo dobrym współczynnikiem cena/wydajność będzie mogła pochwalić się firma nanosolar produkująca ogniwa fotowoltaiczne z mieszaniny miedzi, indu, galu i selenu (CIGS) http://solaris18.blogspot.com/2009/09/nanosolar-rozpoczyna-rewolucje-w.html

Troll81

Jak zobaczę w sklepie tu uwierzę ;D


Niekumaty Burak

CytatShai Agassi, właściciel firmy Better Place, zamierza wywrócić światową gospodarkę do góry nogami. Z jego inicjatywy do końca 2010 r. Izrael stanie się pierwszym krajem z pełną infrastrukturą do obsługi samochodów elektrycznych.
Czy Izrael puści szejków z torbami?
Navigare necesse est, vivere non est necesse.

Pantarhei

Jesli wczesniej Iran nie rozpęta wojny nuklearnej, to pewnie sie uda.
Slyszalem ze Toyota tam inwestuje.
W związku z powyższym, wnoszę o przyznanie mi renty inwalidzkiej drugiej grupy.

HolyCrom

To jaka jest klasyfikacja tych paleni słonecznych pod względem wydajności,a może lepiej wydajność/cena?? ogniwa fotowoltaiczne, kolektory próżniowe, jest tego więcej niż się spodziewałem, a przecież są jeszcze inne rozwiązania. Ogólnie rzecz biorąc jednak, mamy do dyspozycji chyba tylko kilka w domowych warunkach. Jeżeli ktoś ma domek wolnostojący to może pozwolić sobie na ogrzewanie wody, panele słoneczne i w sumie chyba tyle, bo polskie prawo zabrania, a jeśli nie tak stricte, to poważnie przeszkadza w budowaniu wiatraków. Nie raz w telewizji widziałem ludzi, co im taki podatek dowalili za wiatrak, że odechciało im się wszystkiego.

Troll81

Polecam wątek o budowie małej elektrowni wiatrowej w Polsce :D kiedyś mocno się w nim udzielałem. Sporo ludzi pobudowało wiatraki a prawo da się ominąć :D

Ogniwa fotowoltaiczne są średnio opłacalne. Najlepiej wychodzą kolektory :D i nie muszą być próżniowe :D Można zbudować samemu za kilkaset złotych :D

krzyszp

Cytat: Troll81 w 25 Luty 2010, 22:29Można zbudować samemu za kilkaset złotych :D

Trochę więcej info? Jestem zainteresowany...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Troll81

Aluminiowe rurki pomalowane na czarno, Najlepsze byłyby miedziane pokryte tlenkiem tytanu ale równie dobrze mogą być stalowe pomalowane na matowo, kwestia sprawności. Pod spodem przecięte na połówki rury PCV wyklejone od środka folią aluminiową by działały jako reflektory. To wszystko zamknięte we w miarę szczelnym pudle z szybą u góry :D by słoneczko świeciło na nasze rurki. Rurkami puszczamy wodę (wariant najtańszy ale osadza się kamień itp problemy) lub płyn który lepiej się do tego celu nadaje (płyn do chłodnic). Następnie czekamy na słoneczko. I grzeje się woda ;D lub glikol który następnie poprzez wężownicę grzeje wodę w boilerze)

Dla podniesienia sprawności możana dorzucić pompkę by sprawniej ciecz krążyła w rurkach, choć można i bez pompki.

Oczywiście zakładam że rurki umieszczamy w ogniskowych reflektorów tak by maksimum słonka je ogrzało :D ale w sumie można i bez reflektorów :D tylko będzie słabiej grzało.

Na elektrodzie można obejrzeć gotowe konstrukcje :D świetne forum. Pełne praktyków a nie teoretyków.....

krzyszp

Dzięki ;-), przyjdzie czas, to pokombinuję...

Generalnie szukam możliwości zmniejszenia wydatków na energię, a to może być dość ciekawy pomysł (zwłaszcza, że mam dość dużą i korystnie ustawioną płaszczyznę dachu)...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Troll81

KOlektory w słoneczny letni dzeń wyciągają do 1,5kw mocy z 1m2 :D nie przesadź bo nie będziesz miał co z wrzątkiem robić......

Dobrą metodą są rolety :D

Acha :D skrzynia kolektora musi być w miarę szczelna (woda żeby nie leciała do środka i żeby powietrze wewnątrz nie chłodziło rurek :D) i skrzynia musi być w miarę płaska by wyeliminować ruchy konwekcyjne powietrza. Najlepiej byłoby skrzynię kolektora CO2 wypełnić :D

TJM

Ogniwek/baterii słonecznych warto szukać na allegro. Nowe są pieruńsko drogie, ale jak się regularnie przegląda RSSy można trafić jakieś uszkodzone. Po zdjęciach trzeba wyczaić czy jest to pojedyńcze ogniwo (automatycznie do dupy) czy bateria złożona z mniejszych - wtedy zazwyczaj da się rozebrać i złożyć z dobrych części sprawną baterię o mniejszej mocy.

W kwestii ładowania komórki ze słońca - sposoby są dwa. Jeśli bateria nie ma zbyt dużo mocy i przy nasłonecznieniu dysponuje napięciem 5-7V, telefon sam da sobie radę.
W przypadku mocniejszych baterii trzeba wykonać jakąś przetwornicę, najlepiej wspomaganą dużą pojemnością na wejściu lub wręcz akumulatorkiem, żeby złagodzić skoki napięcia.

W tym roku poskładam do kupy baterię słoneczną z przetwornicą do ładowania dużego akumulatora 12/24V i przetwornicą jednofazową 12/24 -> 230V. Zobaczymy jak to wyjdzie w praniu, będę kombinował żeby mieć gotowe na kwiecień/maj. Obie przetwornice będą kluczowe do działania całości - pierwsza musi tolerować wysoki zakres napięcia wejściowego. Zależy mi na tym, żeby nawet przy pochmurnej pogodzie coś się ładowało - bateria działa nawet przy świetle księżyca, tylko wydajność jest niska.
Druga przetwornica z kolei wymaga nawinięcia sporego transformatora i wyliczenia paru rzeczy, żeby dało się to jakoś obciążać.


W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

krzyszp

Cytat: Troll81 w 25 Luty 2010, 23:40
KOlektory w słoneczny letni dzeń wyciągają do 1,5kw mocy z 1m2 :D nie przesadź bo nie będziesz miał co z wrzątkiem robić......

Teraz u mnie ogrzewanie jest gazowe (z tzw. "junkersa"), tak samo ciepła woda, brak zbiornika...

Docelowo, chciałbym ogrzewanie i bieżącą (ciepłą) wodę mieć z kolektora, co wymaga zamontowania zbiornika (na strychu(?) - b. niski).
Jeżeli ze 2-3m2 by to pokryło... to mam w kieszenie ~70 funtów co miesiąc...

Pytanie, jaki byłby tego koszt?

Ps. Chatka, to pół bliźniaka (jak nazwać "semi-detached"??? ), 5 pokoi...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Troll81

Koszt zależy od materiałów :D a robociznę liczę za darmo. Przewidź pojemność zbiornika , policz ile masz dobowego zużycia wody ciepłej. Potrzebny ci Będzie Boiler jako akumulator ciepła. Dogrzewanie gazem w pochmurne dni. Zobacz ile cię kosztują rurki i zdecyduj czy alu czy Cu :D koszty farby (lub pokrycia tlenkiem tytanu). Koszt styropianu i zbudowania budy, Policz koszt szyby (najlepiej żeby wytrzymała grad...). Do tego wszystkiego pompka. Koszt płynu (chyba że będziesz puszczał wodę przez kolektor, ale masz ryzyko odkładania kamienia). Koszt boilera z odpowiednią wężownicą albo przerobienia zwykłego boilera.... Jak masz narzędzia i umiejętności to w stosunkowo niewielkiej kwocie się zmieścisz :D

W ciepłe letnie dni po prostu wystaw stalową beczkę pomalowaną na czarno i wlej do niej wodę :D

Niekumaty Burak

Cytat: Troll81 w 28 Luty 2010, 23:58
W ciepłe letnie dni po prostu wystaw stalową beczkę pomalowaną na czarno i wlej do niej wodę :D
Moja mama latem kładzie na trawniku wąż ogrodowy. Po 30 minutach ma gorącą wodę do małej przepierki. Koszt zerowy.
Navigare necesse est, vivere non est necesse.

HolyCrom

A jak ma się sprawa z zasileniem kompa? Rozumiem, że najkorzystniej jest ogrzewać wodę, ale nie jest to takie realne jak się mieszka w bloku. Chętnie bym za to sobie wyłożył balkon z zewnątrz jakimiś ogniwami/bateriami/panelami (niepotrzebne skreślić) słonecznymi, oczywiście interesowało by mnie kupno i składanie samemu.

Hehe, to z wężem nieźle :). widać nie potrzeba się interesować ochroną środowiska, żeby ekologicznie ułatwić sobie życie :)

Troll81

#57
http://www.allegro.pl/item928536701_ogniwo_ogniwa_sloneczne_4_09w_super_mocne_tanio.html

szukj podeynczych i zlutuj w całość :D

http://www.allegro.pl/item933579432_bateria_sloneczna_stp_180w_5lat_gwarancji.html
http://www.allegro.pl/item936029598_baterie_sloneczne_sl013_13w_12v_monokrysztal.html
http://www.allegro.pl/item936029488_bateria_sloneczna_sl040_40w_12v_do_oswietlenia.html
http://www.allegro.pl/item936029498_bateria_sloneczna_sl030_30w_12v_tanio.html
http://www.allegro.pl/item941826883_ogniwo_ogniwa_bateria_sloneczna_2_5_w.html
http://www.allegro.pl/item938983876_bateria_sloneczna_30w_ogniwo_sloneczne_nowe.html
http://www.allegro.pl/item938986601_ogniwo_sloneczne_motech_2_6w_cela_sloneczna_fv_m.html
http://www.allegro.pl/item939406704_bateria_sloneczna_30w_ogniwo_sloneczne_nowe.html
http://www.allegro.pl/item939406573_ogniwo_sloneczne_motech_2_6_w_klasa_a.html
http://www.allegro.pl/item939406584_bateria_sloneczna_14w_ogniwo_sloneczne_nowe.html
http://www.allegro.pl/item939406688_bateria_sloneczna_10w_ogniwo_sloneczne_nowe.html



tylko jak już wspominałem w Polskich warunkach słonecznych to mało opłacalny biznes......

HolyCrom

bardzo fajna cena, ale jako laik musiałbym na razie kupić sobie jeden i żaróweczkę odpalić, generalnie żeby zobaczyć czy cokolwiek dam rade z tym zrobić.
http://www.allegro.pl/item936522809_panel_sloneczny_145w_zrob_go_sam_najtaniej.html
i
http://www.allegro.pl/item928536701_ogniwo_ogniwa_sloneczne_4_09w_super_mocne_tanio.html to są świetne oferty, duża moc niskim kosztem i też osobno pojedynczy element, dla testów. Troszke właśnie na elektrodzie szukam czegoś przydatnego, puki co nic, ale może wiecie... co taka kostka jak pod linkiem ma z tyłu? jak się to podłącza? Rozumiem, ze to sam panel, a do tego jakaś bateryjka akumulatorek potrzebna, dla testów oczywiście :).
Przeczytałem też, że wiatraki nie są złym pomysłem, no i działają w nocy, ale dziwi mnie ta wartość wiatru progowa. Nie mogę zrozumieć, dlaczego te ogromne wiatraki mają takie wąskie płaty śmigła, a wiatraczek w kompie ma tak szerokie. Przecież celem jednego i drugiego jest złapanie jak największej ilości wiatru w łopayt, więc te energotwórcze wiatraki powinny mieć budowę identyczną co to komputerowe. No coś mi ty nie gra ;P

TJM

Ja jestem odmiennego zdania - jest to opłacalny biznes, bo wbrew pozorom prąd da się ciągnąć przez cały rok, nie ograniczając się tylko do słonecznych dni i lata. Po prostu bateria musi być bardzo duża, żeby i zimą miało to sens.
Niestety żeby naprawdę się to opłacało, trzeba kombinować i włożyć sporo pracy w same baterie, konstrukcję i elektronikę (kluczowa sprawa). Gotowce są po prostu niewspółmiernie drogie do tego co oferują  :(

Ja mam już baterię poskładaną, czekam na dzień czy dwa lepszej pogody w celu zamontowania na dachu ogrodowej szopy z narzędziami. Akurat ustawiony jest w dobrą stronę i pod w miarę dobrym kątem.

Zobaczę jak będzie się sprawować przy słabym oświetleniu, baterię przełączyłem tak, że daje niskie napięcie i akumulator będę ładował z przetwornicy step-up (przymierzam się do jej budowy).

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Troll81

#60
Przeczytałem też, że wiatraki nie są złym pomysłem, no i działają w nocy, ale dziwi mnie ta wartość wiatru progowa. Nie mogę zrozumieć, dlaczego te ogromne wiatraki mają takie wąskie płaty śmigła, a wiatraczek w kompie ma tak szerokie. Przecież celem jednego i drugiego jest złapanie jak największej ilości wiatru w łopaty, więc te energotwórcze wiatraki powinny mieć budowę identyczną co to komputerowe. No coś mi ty nie gra

Witaraki mogą działać na dwóch zasadach. jedna to żagiel. wtedy masz szerokie łopaty. druga to wykorzystanie siły nośnej. wtedy łopaty są wąskie. ogólnie to wykorzystanie siły nośnej daje wyższą sprawność wiatraków. Polecam temat budowa małej elektrowni wiatrowej na elektrodzie. to istna kopalnia wiedzy i siedzi tam sporo speców którzy na wiatrakach zęby zjedli. i zbudowali działające konstrukcje.

Ok przeliczmy opłacalnośc ogniwa. załóżmy moc 5W ogniwka o koszcie 20PLN

załóżmy że kWH kosztuje 1pln

czyli w koszcie ogniwa zakupiłbym 20KWH. żeby to ogniwko wyprodukowało 20000WH potrzebuje 5000H ciągłej pracy. czyli 208 dni całodobowej pracy przy założeniu dobrego oświetlenia. Teraz załóżmy że przez 12 godzin jest coiemno. to da nam 416 dni przy założeniu że każdy dzień jest bezchmurny. dodaj do tego nasłonecznienie w wysokości 30%. i masz już jakieś 1200 dni pracy. i to tylko po to by się ogniwko zwróciło.

A teraz weż pod uwagę że kwh wychodzi w rzeczywistości taniej. i że z czasem ogniwo straci swą sprawność. i tak sie ta lista wydłuża......

TJM

No to kupuj ogniwka 5W za 20zł, jak się zakombinuje to przelicznik mocy ze złotówki jest 10x większy.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

emik

sorry za OT ale trolliku daj sobie na wstrzymanie z tymi emotkami, bo jak widzę taki post, to aż mi się nie chce czytać


Troll81


pszyklejony

Przeważnie z metra jest 100-150 W. Tu trzeba cały dach wyłożyć.

Tomasz R. Gwiazda

http://biznes.onet.pl/wielka-brytania-szkodliwe-ekopaliwa,18567,3184977,1,news-detal

Troll81

O biopaliwach jest głośno nie od dziś.....

S6X


TJM

Jednowatowe ogniwka tego rodzaju są już w użyciu w jakimś sprzęcie - nie mogę sobie jednak przypomnieć w czym.
Z tym że nie są elastyczne.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.