Jeden zasilacz -> dwa kompy

Zaczęty przez Cyfron, 09 Lipiec 2010, 14:41

Cyfron

Czy da się jednym zasilaczem (jakimś starym, przerobionym) zasilić 2 komputery?
Jak?
Wystarczy dolutować sobie wtyczki do płyty głównej czy coś jeszcze trzeba kombinować ?

Troll81

raczej nie da rady. Dwa zasilacze na komp się da. Mozna sprzegać zasilacze. Ale jeden zasilacz na dwa kompy?? raczej nie.

AiDec

Fizycznie sie da. Jesli w zasilaczu starczy mocy to jak najbardziej. I tak, wystarczy sobie rozdzielic sygnaly ATX24 pin i 8 pin (4 pin jesli to starsze modele mobo) na dwa komplety kabelkow (podstawy elektryki). Zalecalbym jednak przynajmniej jeden z kompow odlaczyc od kabelka sygnalowego, zeby nie bylo jaj z wlaczaniem/wylaczaniem jednego kompa a drugiego. Jesli to ma byc rozwiazanie na stale, to nie bedzie to problematyczne.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka


TJM

Spokojnie da się tak robić, w praktyce może tych kompów wisieć na zasilaczu nawet więcej.
PS/On zasilacza może zostać podłączone do jednego z blaszaków i tylko on będzie mógł zasilacz włączyć/wyłączyć.
Natomiast PG należy rozdzielić na wszystkie blaszaki, ponieważ dopóki stan na tym przewodzie się nie ustali, żadna płyta główna nie wystartuje.
Resztę przewodów wystarczy wymienić na grubsze i podorabiać wtyczki.
Jest jeszcze jeden problem - linia +5V SB. Ma malutką obciążalność, a zależnie od płyty głównej, mogą na niej wisieć np. wszelkie sieciówki, myszki, klawiatury i inne cudactwa. Łatwo ją przeciążyć podłączając kilka płyt.
W swoim starym serwerze rozwiązałem to w wyjątkowo prosty sposób - uciąłem przewód standby i od strony kompa zmostkowałem go ze zwykłym +5V %) Jedyny mankament - komputer wymagał do włączania dodatkowego przycisku.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Troll81

Bo ty to jakis MacGyver jesteś. Tobie dac zapałki to helikopter zbudujesz....

Tomasz R. Gwiazda

ja po 1 linijce textu juz nic nie zrozumialem :)

kva.pl

Przepraszam za archeologie, ale mam dokladnie ten sam temat na tapecie. Z pomiarow miernikiem wyszlo mi radosnie, ze pod jeden przyzwoity zasilacz ATX ktory posiadam zreszta moglbym podlaczyc spokojnie i 5 plyt ITX (ale zadowole sie nawet dwiema poki co) ktore tez posiadam zreszta i z braku zasilaczy/miejsca nie uzywam. Gdzies kiedys widzialem gotowe kable ATX->2x ATX ale za cholere nie moge znalezc. Ktos cos?

AiDec

Nie widzialem takich kabli od lat. Posprawdzalem tu i owdzie, w sklepach w ktorych dawniej kupowalem rozne bardzo dziwne szpeja i niestety nie maja juz nawet fotek, a co dopiero sprzetu. Ja mam jedynie odwrotna konfiguracje kabli - dla 2 zasilaczy do jednego kompa.
IMHO najlepiej bedzie jak uderzysz na priv do TJM lub Poznanskiej Pyry - Oni sa w stanie wyprodukowac Ci potrzebne kable. Nie wiem czy TJM bedzie mial czas, dlatego proponuje tez Pyre.
Pytanie tylko, czy nie prosciej kupic drugi malutki zasilacz za male pieniadze?



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

kva.pl

Drugi malutki moze tak, ale 5 malutkich to juz ani male pieniadze ani malo miejsca. A i halas wiekszy, wiecej kabli dochodzacych do obudowy itp. Ladna budke z drewna pod dowolny sprzet moze mi zrobic ojciec, jest magik w takich rzeczach.

TJM

#10
Zanim zaczniesz dalej kombinować, sprawdź czy płyta się w ogóle włączy po podaniu napięcia bez jej wiedzy, bo niektóre niestety się nie włączają tylko wiszą w jakimś dziwnym stanie zawieszenia.

W tym celu wystarczy wyjąć z wtyczki ATX pin PS-ON (zazwyczaj da się to zrobić nie psując nic), podłączyć taką wtyczkę do płyty i odpalić zasilacz bez wiedzy płyty przez zwarcie wyjętego pinu PS-ON do masy, po czym czekać na efekty, licząc na to, że magiczny dymek nie wyleci  %)

Jeśli to zadziała, to dorobienie większej ilości wtyczek to kwestia ucięcia oryginalnej i dolutowania w to miejsce równolegle kilku nowych. Pin od włączania można podpiąć do jednej płyty albo dorobić przełącznik zwierający do masy i nie podłączać do żadnej.

Bardziej poprawnie chyba byłoby jednak zrobić setup 1 duży zasilacz i <x> małych typu 12V -> ATX.

Co do budowy jakichś przelotek to ja odpadam, odkąd pracuję jako niewolnik w szpitalu, nie mam na nic czasu i pewnie na zlutowanie paru kabli czekał byś pół roku.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

kva.pl

Cytat: TJM w 24 Luty 2015, 07:22
Bardziej poprawnie chyba byłoby jednak zrobić setup 1 duży zasilacz i <x> małych typu 12V -> ATX.

Nie zrozumialem tego zupelnie  :dunno: