zoptymalizowani klienci BOINC

Zaczęty przez bartsob5, 17 Wrzesień 2005, 19:09

bartsob5

a wiesz moze jak i czy wogole mozna zmienic ustawienie zeby nie rzadalo zawsze tylko 86400 pracy tylko mniej? bo jak wiecej, to sie domyslam i mi to nie potrzebne...

Nietoperek

wielkosc przestrzeni dyskowej + czas co jaki sie laczysz z serwerem ( czas jest w dniach od 1-10) - im mniej dni ustawisz tym wiecej jednostek sciagniesz - przy 10 GB i 1 dniu primegrid mi sciaga okolo 35 jednostek zas po przstawieniu czasu na 10 dni sciaga jedna max 2 jednostki - pobaw sie tymi ustawieniami i sprawdz ktore Ci bedzie najbardziej pasowac - oczywiscie jak na jednym projekcie zmienisz ustawienie przy kolejnym odpytaniu w innym projekcie te same dane zostana rowniez zmienione

bartsob5

hmmm... a mi sie wydawalo ze jak ustawie wieksza ilosc dni bez kontaktu, to sciagnie wiecej:|

Nietoperek

Cytat: "bartsob5"hmmm... a mi sie wydawalo ze jak ustawie wieksza ilosc dni bez kontaktu, to sciagnie wiecej:|

qrka ja juz nic z tego nie qmam -- bo faktyczniee jest jak piszesz - jak ustawilem na 10 dni to pobral mi ladnie 6 jednostek rozety ... a znow kiedys jak kombinowalem przy 10 dniach mi bral jedna i po przestawieniu na 1 dzien lapal peeeeelno -- i badz teraz czlowieku madry jak to dziala :|

Mchl

Jedno widać na pewno. Jak przestawisz, to może coś ściągnie.

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

Nietoperek

swieza dostawa optymizowanych boinc'ow v5 od @trux'a :) - http://boinc.truxoft.com/

bartsob5

jak milo... a te 4.531 to sa wersje z serii 5, ale tak nazwane zeby lhc sie nie skapnelo czy co? bo wkoncu nie wiem ktore sciagnac:|

Nietoperek

Cytat: "bartsob5"jak milo... a te 4.531 to sa wersje z serii 5, ale tak nazwane zeby lhc sie nie skapnelo czy co? bo wkoncu nie wiem ktore sciagnac:|

na ile dobrze rozumiem ma niby tak byc - ale poki co zadne nie dziala procz wersji SSE2 - chyba ze juz sa poprawione binarki - swoja droga to jakims dziwnym cudem nawet inne wersie optymizowanego klienta 5 mi nie chcialy dzialac :|

------------------------------------------------------------------------------------

moze kogos zainteresuje Maniakalnie zoptymizowany klient BOINC w wersji 5.2.11 dla  i windws'a oraz 5.2.8 dla linux'a -- benchmarki wyzsze od Trux'a 5.3.1 jak i od 4.68 ;) - godne polecenia - brak tylko flagi "return_results_immediately" - dzieki czemu jednostka zaraz po wyslaniu jest raportowana - ktora to mial klient trux'a ale jak sie nie myle to dziala tylko z 5.3.1 :(

kuru87

Czyli jednym slowem nie ma co ściągać optymalizowanych klientów? Ktoś to już sprawdzał na rosettcie?
b]Heh... Cały ten świat...[/b]

Nietoperek

Cytat: "kuru87"Czyli jednym slowem nie ma co ściągać optymalizowanych klientów? Ktoś to już sprawdzał na rosettcie?

hmm tego bynajmniej nie powiedzlem ja ;) - osobiscie uzywam jednostke dla AthlonaXP od Crunch3r'a i smiga wysmienicie - duzo wyzsze parametry od zwyklego boinc'a jak i od wersji trux'a - trux'a boinc za to ma ten plus, ze bezposrednio po wyslaniu jednostki ja raportuje - brakuje mi tego raportowania ale przezyje :) - z takimi benchmarkami ;) - teraz tylko czekac az Crunch3r wypusci jednostke SETI'ego optymizowana dla windows - powinna byc szybsza od obecnych dostepnych TUTAJ

swoja droga pytanie do adminow - moze by tak w dziale linkow wstawic strony z modyfikowanymi jednostkami boinc seti etc.

kuru87

Dobra ja tu czegoś nie kminie. Zawsze wydawało mi się, że aby przyśpieszyć liczenie należy zdobyć optymalizowaną aplikacje liczącą a nie zoptymalizowanego klienta BOINC. Wytłumaczcie mi więc co daje taki podrasowany klient? Więcej pkt? Szybsze przeliczanie próbek? Szybsze działanie samej aplikacji?

PS. Na krędconym AXP do 2GHz (200x10) w benchmarku to dobre wyniki?

Whetstone: 1976
Dhrystone: 5485
b]Heh... Cały ten świat...[/b]

Nietoperek

aplikacja (w zaleznosci od projektu) przyspiesza liczenie zas klient boinc daje wyzsze benchmarki a co za tym idzie wieksza ilosc punktow - wynik calkiem ladny 0 ja u siebie na 5.2.11 przy Sempron'ie 1.67@2 GHz mam:

Whetstone: 2154
Dhrystone: 6009

PsychOPAT

Jak odpalić tego benchmarka?
img]http://www.boincstats.com/signature/user_343908.gif[/img]

bartsob5

---------- 15:35 02.12.2005 ----------

benchmark odpala sie sam co kilkadziesiat godzin, aktualny stan benchmarkow(z ostatniego sprawdzania) jest na stronie statyustyk twojego komputera, na kazdym projekcie.
moje benchmarki:
sempron 3100+ 1gbRAM optymalizowany 4,68 -6300 (2x wiecej niz normalnie)
athlon 2500 256 RAM na wersji 5,22 - 2658

---------- 15:36 ----------

a jelsi chcesz sam odpalic benchmarki - plik-> uruchom miernik wydajnosci i obserwuj wiadomosci -liczenie w tym czasie bedzie spauzowane

Gave

Wow to ci dopiero benchmarki!  :wink:

Ja sam używam zoptymalizowanej aplikacji do seti (tej nie od Truxa). Dzięki niej jednostki liczą się szybciej (myślę że ok 25%) zaś żądane kredytki pozostały jakby na tym samym, a może nawet ciut większym, poziomie - tj. żada tyle kredytek co inni na podobnych maszynach ale za dłuższy czas pracy.
Jednym słowem przede wszystkim liczę szybciej i więcej.

Co chodzi o kredytki to powstała inna ciekawa sytuacja. Mianowicie za jednostkę seti, która się liczy w ok 75min klient żąda ok 13 kredytek. Natomiast średnia żądanych kredytek wynosi ok 20. Więc praktycznie zawsze żądania mojego klienta są najniższe z grona decydującego o przyznaniu kredytek, przez co dostaję ich sporo więcej niż było żądane.

Tym sposobem jestem w pełni usatysfakcjonowany - seti dostaje wiele przerobionych jednostek a ja wiele kredytek.  :lol:

bartsob5

ale w takim razie musisz sobie zainstalowac jadro boinca zoptymalizowane, bo krzywidzisz tych, u ktorych zada ok 25 kredytow, dlatego ze naprawde dlugo ilczyli... a tak zanizasz wszystkim (bo ustalany jest przedostatnie najgorsze zadanie kredytow)

Gave

Cytatale w takim razie musisz sobie zainstalowac jadro boinca zoptymalizowane, bo krzywidzisz tych, u ktorych zada ok 25 kredytow, dlatego ze naprawde dlugo ilczyli... a tak zanizasz wszystkim (bo ustalany jest przedostatnie najgorsze zadanie kredytow)

Cóż, nie wiem czy to dokładnie tak wygląda. Ponieważ, owszem liczy szybciej - to chyba nic złego, kredytek żąda nie mniej niż poprzednio (więc nie ma sztucznego zaniżania żądań)- więc chyba też nie ma tu oszustwa.
Po prostu chyba osiągnąłem taki poziom sprzętowo-softwareowy, że liczy szybko i żąda mało. A  zasady przyznawania kredytek są, jakie są - ktoś musi zgłaszać najniższe żądania.
Więc jedynym moim zyskiem (w stosunku do nieoptymalizowanych aplikacji) w tym procederze jest to, że liczy trochę szybciej, a to chyba nic złego. Reszta wynika ze statystyki i zasad przyznawania kredytek.

A czy wyższe benchmarki nie zawyżają żądań? Czy to nie oznacza, że żąda się więcej za taki sam czas pracy?

Chyba, że się gdzieś mylę. Co Wy na to?

bartsob5

to byloby bardzo fair, gdyby kazdy dostawal tyle kredytow ile zazada (jak np rosetta) ale pomysl sobie, ze teraz ty odpisujesz probke i zadasz 13pkt, zas ktos zuyl na to samo 2,5 raza wiecej czasu i chcialby 30 kredytow, ale skoro ty masz tak malo, to ten koles dostanie ok. 18 zamiast np. 22...

PsychOPAT

Od kiedy ja zainstalowałem optymalizacje, to liczy mi około 50% szybciej. Przeglądałem i lookałem, co i jak i osobiście jestem w szoku :)

Niestety optymalizacja do BOINC'a niezadziałała... wywalił się jakiś błąd...

Hmm... no i ostatnio wpogóle to mi jakoś dziwnie pracuje, ale może dlatego, że ostatnio kombinuje, dodaje projekty, optymalizacje itp. itd. ;)
img]http://www.boincstats.com/signature/user_343908.gif[/img]

Gave

Cytat(...)ale pomysl sobie, ze teraz ty odpisujesz probke i zadasz 13pkt, zas ktos zuyl na to samo 2,5 raza wiecej czasu i chcialby 30 kredytow, ale skoro ty masz tak malo, to ten koles dostanie ok. 18 zamiast np. 22...

Masz rację, ale system przyznawania kredytek został ułożony według takich właśnie zasad. W tej sytuacji pojawia się pytanie czy możliwe jest uzyskanie na wydajnej platformie, która szybko liczy próbki, niskiego żądania kredytek? Jeżeli tak to zoptymalizowana aplikacja jest tylko sposobem uzyskania takiej platformy.

Przykład workunita: dwa podobne kompy (wg. benchmarków, proca, pamięci, itd), w tym mój. Czasy i żądane kredytki: 4,777.28s/14.10 i 9,013.75s/28.54. Oba dostały 20.20 kredytek (trzeci komp).  :wink:
Czy to jest nie fair?

Mi to wychodzi właśnie w ten sposób, inaczej nie próbowałem. Ale chociażby słowa PsychOPATa:
CytatOd kiedy ja zainstalowałem optymalizacje, to liczy mi około 50% szybciej.
mówią o powyższym przykładzie tyle, że jeden komp liczy na zoptymalizowanej aplikacji a drugi nie.

bartsob5

---------- 19:32 02.12.2005 ----------

no wlasnie mi tez... a zwroc uwage, ze gdyby nie ty, to koles by dostal 28 pkt!!! tu jest wiele etycznych zawirowan, wiec lepiej sie o to nie klocmy... jak to bylo? PRAWDA JEST JAK DU*A - KAZDY MA SWOJA...

---------- 19:34 ----------

do psychOPAT:a jak jeszcze pisalem na pierwszej stronie, dzieki optymalizacji czas skrocil sie o 5-7 tys sekund, czyli ok 1,5-2h

-----------------------

Bardzo proszę, to nie jest forum teologiczne, więc nie rozmawiajmu o duszach ;-) - Mchl

Gave

Nie ma co się kłócić, tylko dyskutować.  A dyskusje na temety etyczne zwykle są ciekawe. Mimo to tę dyskusję należałoby skończyć. :wink:
A podsumowując - optymalizowane aplikacje dobre są i należy z nich korzystać ku chwale BOINCa!  :D

bartsob5

no wlasnie... gdyby kazdemu chcialo sie podmieniac klientow, nie mielibysmy teraz zadnych problemow do dyskusji:P

Nietoperek

Cytat: "PsychOPAT"Niestety optymalizacja do BOINC'a niezadziałała... wywalił się jakiś błąd...

byc moze uzyles jadra boinc'a nie obslugiwanego przez Twoj procesor - wybierajac jadro boinc'a optymizowanego wpierw musisz sie zorientowac jakie instrukcje obsluguje procesor - najprostszy sposob na sprawdzenie jest poprzez odpalenie programu CPUZ wtedy sie dowiesz czy jednostka obsluguje SSE (i ktorego stopnia) itp - i bedziesz mogl odpowiednio dobrac modul boinc'a ;)

bartsob5

jest tez opcja, jak np klienci seti, gdzie nawet kiedy oba kompy obsluguja ten sam sposob kodowania (sse2) nie dzialalo mi.. musisz dobrze przeczytac instrukjce

poziomka

spoznilem sie troche na debate etyczna, ale .... czy w BOINC przypadkiem nie chodzi glownie o to, zeby wesprzec rozne badania naukowe? ku chwale i lepszej przyszlosci? kredyty sa raczej dodatkiem i mini-nagroda, a jesli uda sie problemy badawcze rozwiac szybciej (i np. wynalezc jakis lek) to chyba bardziej wartosciowe niz to, ze ktos przez to dostanie mniej punktow (ktore tak naprawde nie sa realna wartoscia a takie 4fun raczej ;))
img]http://www.boincstats.com/signature/user_356856_banner.gif[/img]

bartsob5

dla niektorych te punkciki i bvanerki, ktore zreszta tez masz w podpisie, sa duzo wazniejsze... a ze przy okazji robisz cos dobrego, to juz wogole... lepsze to niz jakis o-game czy cos...;)

Gave

I właśnie o to chodzi, że dzięki aplikacjom zoptymalizowanym przede wszystkim obliczenia wykonywane są szybciej. To się liczy najbardziej.
Wobec tego 'dysputy etyczne na temat kredytek' wyglądają na mało istotne.
Dzięki poziomka za zwrócenie uwagi, trochę zagubiliśmy się w tej dyskusji. :wink:

bartsob5

no w sumie fakt... i tak zaden z nas praktycznie nbie ma szans byc no. 1... a szkoda:P

poziomka

Cytat: "bartsob5"dla niektorych te punkciki i bvanerki, ktore zreszta tez masz w podpisie, sa duzo wazniejsze...

mam mam - ale cos 4fun sie nalezy :)
w kazdym razie naprawde licze na to, ze te obliczenia przyniosa ogolnie cos dobrego
img]http://www.boincstats.com/signature/user_356856_banner.gif[/img]

danielos

Cytat: "bartsob5"lepsze to niz jakis o-game czy cos...;)

apropos OGame, ja sobie wciąż w to gram na Uni12 i jest fajnie 8)

punkciki nie są tak ważne jak to do czego mogą się przyczynić... oby 8) i w to wierzę inaczej nie bawiłbym się tym od 3 lat.

ps. a bannerek to fajny dodatek  :wink:

bartsob5

oczywiscie nie mialem zamiaru nikogo obrazic, ale jakos mnie nigdy nie ciagnelo do tego typu gier... (np. tibia:| )

matti_tm

Cytat: "poziomka"w kazdym razie naprawde licze na to, ze te obliczenia przyniosa ogolnie cos dobrego

W sumie gdyby nie to, to chyba nie powstałoby BOINC
Bo góry mogą ustąpić
i pagórki się zachwiać,
ale miłość moja nie odstąpi od ciebie
i nie zachwieje się moje przymierze pokoju,
mówi Pan, który ma litość nad tobą. (Iz 54,10)

Sprawdź:
www.koinoniagb.pl/
www.bialystok.koinoniagb.pl


Iceberg

W sumie dziwi mnie, że twórcy projektu BOINC sami nie troszczą się o odpowiednie optymalizacje.
Przecież w samym projekcie chodzi o to, aby zdobyć jak najwięcej mocy obliczeniowej pośród komputerów na całym świecie - klient BOINC powinien sam sprawdzać do czego zdolny jest nasz procesor i ściągać odpowiednią aplikację do danego projektu (które nota bene z trudnych do zrozumienia przyczyn ciągle nie są open source... ale równie dobrze autorzy tych projektów mogliby skompilować swoje aplikacje pod różne procesory).
Na moim komputerze (P4 Prescott 3.0 GHz) aplikacja BOINC po skompilowaniu kompilatorem ICC Intela z odpowiednimi opcjami konkretnie pod ten procesor osiąga benchmarki dwukrotnie lepsze, niż binarny klient, którego ściągnąłem na początku. Jeśli taki sam zysk da się otrzymać na poziomie aplikacji klienckich.. to doprawdy nie rozumiem, dlaczego nikt odgórnie się tym nie zainteresował.

gaciu

Nadrzednym celem BOINC-a jest chyba latwosc intalacji, a co za tym idzie kompatybilnosc z wszystkimi procesorami. Dzieki temu osoby bez duzego doswiadczenia ( w dziedzinie komputerow ) moga liczyc bez wiekszych problemow. Dzieki temu projekt moze stac sie masowy. Wydaje mi sie ze to przyswiecalo tworcom klienta (SETI przeciez liczylo sie bardzoe dobrze w classic-u). Niejednego poczatkujacego pytanie na temat zestawu intrukcji procesora jest w stanie calkowicie zniechecic.  Zrodla niektorych aplikacji sa dostepne wiec zoptymalizowane wersje sa (jesli chcesz je miec).

Nietoperek

ktos moze probowal wersji 5.3.2 trux'a ? i czy to dzialalo ? bo u mnie za zadnego czorta nie chce ruszyc :|

PrzPrz

Właśnie go sobie wrzuciłem:
Wersja oficjalna 5.2.13:
2005-12-16 23:31:44||Benchmark results:
2005-12-16 23:31:44||   1680 double precision MIPS (Whetstone) per CPU
2005-12-16 23:31:44||   3144 integer MIPS (Dhrystone) per CPU
Po zmianie klienta na truXoft v5.3.2:
2005-12-18 23:03:22||Benchmark results:
2005-12-18 23:03:22||   1760 double precision MIPS (Whetstone) per CPU
2005-12-18 23:03:22||   6128 integer MIPS (Dhrystone) per CPU
Komp: AMD Athlon 3000+ 1024 MB RAM

PsychOPAT

img]http://www.boincstats.com/signature/user_343908.gif[/img]

AL

U mnie działa na obu A64,natomiast na AXP 2000 coś nie chciało zajarzyć za pierwszym razem (jak będę miał czas to spróbuje jeszcze później).

kuru87

Może ktoś wkleić ile liczyło póbki w normalnym kliencie i ile dostawał za nie pkt, a ile liczy i ile dostaje tychże pkt na zoptymalizowanym kliencie?
b]Heh... Cały ten świat...[/b]