zoptymalizowani klienci BOINC

Zaczęty przez bartsob5, 17 Wrzesień 2005, 19:09

bartsob5

to bylo juz na pewno wczesnie wspomniane... po instalacji optymalizowanego klienta seti prekosc obliczen wzrosla o 50%. dostawalem wtedy zwykle 23-27pkt, po instalacji samej optymalki dostawalem 10-15pkt a po instalacji optymalki boinca rzada 25-33pkt...

Juras23

Ciekawy wątek. Możecie mi więc Panowie powiedzieć, czy na Sempronie 2400+ mając na 5.3.6 z optymalką truX'a 5.3.6tx12 wynik następujacy:

1653 double precision
4803 integer MIPS

to czy to już jest dużo? czy jeszcze raczej coś mogę wykręcić z tego procka?

i czy na W2K efekt będzie podobny po zainstalowaniu truX'a?? I czy wogóle ma znaczenie na jakim systemie chodzi przeliczanie?

komp: AMD Sempron 2400+ 512 MB RAM

Nietoperek

max co sam uzyskalem na sempronie 2.4 przekreconym do 2 GHz na kliencie Crunch3r'a  to okolo 2150 na 6050 - jak narazie kazdy kolejny trux wypada gorzej od Crunch3r'a - daje nizsze wyniki "Whetstone"

bartsob5

no jak podkrecisz nieco procesor to wykrecisz nieco;)

Nietoperek

nowy klient trux'a z kilkoma ciekawymi opcjami 5.3.11-tx31

m2marek

Jakieś dane szybkościowe prosimy. Czas realizacji jakichś projektów, kredytowanie ich, lub benchmark. A funkcje ciekawe.
Zastanawiam się kiedy pojawi się możliwość określenia oczekiwanego obciążenia procesora. Przy paru realizowanych projektach i zmieniającym się oprogramowaniu liczącym tminst nie sprawdza się dla laika jak ja.
Ja jedne projekty chciałbym liczyć oferując większą wydajność niż innym (nie więcej czasu), z drugiej strony o różnych porach doby też przeznaczyłbym różną moc do wykorzystania. Brakuje tego w managerze, choćby do modyfikacji ręcznej w jakimś pliku konfiguracyjnym. (w każdym bądź razie ja tego nie potrafię, ani nic o tym nie wiem) :(

Nietoperek

w benchmarkach wychodzi tak samo jak 5.3.6 - z ciekawych funkcji ma "kalibracje wynikow" - claimed credit - bylo o tym duzo pisane na forum SETI - link jest dostepny na stronie trux'a -na ile sie orientuje jest to opcja ktora usrednia wyniki kredytowe dla innych projektow niz SETI przy uzyciu zoptymizowanego klienta - mozna ja wylaczyc jak ktos nie bedzie chcial uzywac -  jak rowniez opcja usuwajaca jednostki ktore przekroczyly czas zwrotu - dodatkowo jest mozliwosc ustawienia w pliku "remote_hosts.cfg" zakresow IP (nie tylko okreslonego hosta) w przypadku zdalnej administracji boinciem - to sam przetestowalem i dziala bardzo ladnie jak narazie :)

KrzychuP

u mnie wygląda tak (A XP 2000+ (ale 12.5x133=1662) 512MB):
- 5.2.13 (normalny) 1459 Whetstone / 2429 Dhrystone
- 5.2.13 (z Crunch3r 5.2.13) 1669 Whetstone / 4502 Dhrystone
- 5.3.6 (normal) 1422 Whetstone / 2369 Dhrystone
- 5.3.6 (z TruXem 5.3.6.tx12) 1375 Whetstone / 4266 Dhrystone
- 5.3.6 (z TruXem 5.3.12.tx36) 1514 Whetstone / 4335 Dhrystone

Chyba zostanę przy 5.2.13

jack78

Cytatu mnie za zadnego czorta nie chce ruszyc
Dla tych którym nie odpala Trux.
Jeśli macie kompa z instrukcjami SSE (np. Athlon XP), nie odpalajcie wersji dla procków z SSE2, tylko tę dla SSE, bo na pewno program sie nie odpali.
CytatU mnie działa na obu A64,natomiast na AXP 2000 coś nie chciało zajarzyć.
Athlon 64 ma instrukcje SSE2, zaś Athlon XP tylko SSE, więc trzeba ściągnąć inną wersję softu do niego.

Nietoperek

w moim przypadq bylo cos innego przyczyna ale sam nie wiem co dokladnie wtedy zas przed sciagnieciem warto poprostu sprawdzic procesor za pomoca CPUZ i wtedy pakowac odpowiednia aplikacje - bo moze sie okazac iz dana wersja A64 bedzie obslugiwac tez SSE3 ;)
CytatJeśli macie kompa z instrukcjami SSE (np. Athlon XP), nie odpalajcie wersji dla procków z SSE2, tylko tę dla SSE, bo na pewno program sie nie odpali.
albo odpalajcie na Athlonach i pokrewnych i pokrewnych wersje MMX jakims cudem jeszcze na 4.68 trux'a mialem wyzsze benhmarki na tej wersji niz na SSE - jakim cudem nie wnikam ;)

Mchl

Kto próbował stąd?
http://naparst.name/

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

Nietoperek

przyznaje sie bez bicia iz ja - wersje SSE zanim sie nie pojawil klient Crunch3r'a - na linuxie oczywiscie :) -  bylo to daaaawno temu

Szerpa

Albo przegapilismy jakies optymalizacje Boinca albo wszyscy kopia w plikach xml.

Popatrzcie na  benchmarki kompow akosf znanego ze wspanialych optymalizacji einstaina
tu link do wszystkich kompow : http://einstein.phys.uwm.edu/hosts_user.php?userid=121407

a tu do samego xp 1700 : http://einstein.phys.uwm.edu/show_host_detail.php?hostid=617723


Measured floating point speed   14630.21 million ops/sec
Measured integer speed   7334.96 million ops/sec

jestem ciekawy waszych opini bo ja nie wiem co o tym sadzic

bartsob5

albo jakies kombinowanie nie fair, albo kiepska optymalizacja... zauwazcie ze z ostatnich 100 odeslanych pendingow, tylko za jedna probke dostal wiecej jak 0.00 pkt

oto wyciag z jednej z probek:

http://einstein.phys.uwm.edu/result.php?resultid=27082827

Szerpa

---------- 16:22 02.05.2006 ----------

to ze dostal zero punktow to sie nie dziw optymalizacja einstaina z SSE3 nie wypalila ja tez za 5 probek dostalem 0

---------- 16:27 ----------

a zeczywiscie ale to optymalizacja einsteina mu cos kopie prawdopodobnie - na innych kompach jest w miare ok
a mi chodzi o benchmarki przede wszystkim

---------- 19:06 ----------

Czy ktos znajacy troszke wyspiarski jezyk moze tu kuknąc i powiedziec co to  za program ten boincstudio http://www.boincsynergy.com/forums/viewtopic.php?t=2307&postdays=0&postorder=asc&start=225

bartsob5

jest tu pewien odnosnik do francuskiej strony boincstudio, wybaczcie, ale chwilowo nie chce mi sie tlumaczyc

http://boinc-studio.nikolai.be/

pierwsze zdanie mowi, ze jest to aplikacja napisana w jezyku c/c++ pozwala na kontrole komputerow podlaczonych do BOINC

narazie nic nie doczytalem na temat optymalizacji, zajme sie tym pozniej

Juras23

Cytat: "Szerpa"
Measured floating point speed   14630.21 million ops/sec
Measured integer speed   7334.96 million ops/sec

jestem ciekawy waszych opini bo ja nie wiem co o tym sadzic

No a ja jestem ciekaw jak to osiągnął na takim procku.....tylko tyle. To jak punktują czy naliczają próbki to inna bajka..

bartsob5

a ja jeszcze z zapytaniem odnosnie optymalizacji od truxofta...

w tym pliku "truxoft_pref.xml" w dziale <calibrate_credit></calibrate_credit> powinienem miec wpisane projekty, do ktorych nie mam optymalizacji, czy przeciwnie?

to znaczy, gdy mam optymalizowane einstein i seti, to powinno tam sie znalezc <calibrate_credit>Seti@home,Einstein@home</calibrate_credit> czy cala reszta?

Nietoperek

domyslnie masz wlaczona kalibracje na wszystko "all" a jaki projekt ustawisz to juz Twoj wybor :) - wszystkie opcje sa czytelnie przedstawione na na stronie trux'a

bartsob5

no ja rozumiem kombinacje, ale nie rozumiem, jakby bylo najbardziej fair?

tzn. dostawal odpowiednia ilosc pkt w projektach z optymalizacjami i nie byl przeceniany w pozostalych...

Nietoperek

jesli chcesz byc calkiem fair to pozostaw domyslne "all" wtedy masz wlaczona kalibracje na wszystkie projekty, zas jesli nie chcesz tak to wstawiasz zamiast "all" odpowiednie nazwy projekow, ktorych kredyt ma byc usredniany

bartsob5

skad sciagnac najlepsza optymalke boinca, pod proca obslugujacego MMX/3DNow! ale nie takiego truxsoft, co podwyzy benchmarki tylkio troche, tylko takiego, co wiecie, wzniesie je na wyzyny;)

Szerpa

Z tego co ja wiem i z testow naszych kolegow wynika ze zoptymalizowany klient crunch3r ma najwyzsze benchmarki
ale nie wzniesie on na wyzyny twoich benchmarkow
albo znmiana proca na lepszy:))
albo zmiana benchmarkow w plikach xml :(

z tego co widze to liczysz duzo einstaina - zoptymalizowanie aplikacj einsteina da duzo wiecej (jesli oczywiscie wczesniej tego nie zrobiles)

bartsob5

o to chodzi, ze mam jednego kompa, ktory LICZY TYLKO einsteina, wczoraj z pomoca kolezanki wgralem w niego optymalizacje, wiec optymalka aplikacji potrzebna mi tylko po to, zeby komputer nie zadal smiesznie malych pktow, ktore innym tylko szkodza (a i mnie nie pomagaja;) )...

m2marek

skoro już masz optymalizację Einstein'a, to proponuję kalibrację wyników przez BoincStudio na kliencie Crunch3r'a, lub optymalizowanego klienta trux'a również z włączoną kalibracją. Takia konfiguracja powinna przynieść parę razy więcej punktów niż przy orginalnych ustawieniach.

Nietoperek

Cytat: "bartsob5"skad sciagnac najlepsza optymalke boinca, pod proca obslugujacego MMX/3DNow! ale nie takiego truxsoft, co podwyzy benchmarki tylkio troche, tylko takiego, co wiecie, wzniesie je na wyzyny;)
spruboj trux'a starego NO SSE z serii - Optimized BOINC core client innych dla windows nie znajdziesz pod MMX a pod 3DNow boinc'a jeszcze nie widzialem

bartsob5

chyba bede zmuszony tak zrobic, bo jakos nie widze u Crunch3ra optymalki pod 3DNow!

Szerpa

Cytat: "m2marek"skoro już masz optymalizację Einstein'a, to proponuję kalibrację wyników przez BoincStudio na kliencie Crunch3r'a,
udalo mi sie uruchomic ale kalibracja nie dzialala jesli udalo ci sie to zrobic napisz jak bo to wazne benchmarki crunch3r i kalibracja boincstudio razem -ladny kasek :)

Cytat: "bartsob5"bo jakos nie widze u Crunch3ra optymalki pod 3DNow!
zeczywiscie nie ma :(

m2marek

w bs wybieramy komputer (nie komputery), następnie zakładkę Projekty i przy Einstainie "stawiamy ptaszka"  :wink: w okienku Korekcja kredytu.

Szerpa

Cytat: "m2marek"w bs wybieramy komputer (nie komputery), następnie zakładkę Projekty i przy Einstainie "stawiamy ptaszka"  :wink: w okienku Korekcja kredytu.

Niestety nie daje sie w cisnac a w oknie dialogowym wyskakuje na czerwono nieudany
Sprawdziles benchmarkiem czy napewno jeszcze masz cranch3ra (bo nawet jesli instalowales na crunch3r to BS podmienia na swoje)  ze udaje ci sie wlaczyc kalibracje

Nietoperek

Cytat: "Szerpa"udalo mi sie uruchomic ale kalibracja nie dzialala jesli udalo ci sie to zrobic napisz jak bo to wazne benchmarki crunch3r i kalibracja boincstudio razem -ladny kasek :)
kalibracja startuje automatycznie tylko jesli masz klienta BS i dla projektow optymalizowanych inaczej nie pojdzie - swoja droga wlasnie ukazal sie nowy klient Boinc BS 0.5b na 5.4.9 - na wyzyny procka nie wyniesie ale umozliwia pelne wykorzystanie BS'a :) - jeli boinc nie bedzie chcial sie polaczyc zmiencie port w ustawieniach na 31416

m2marek

rzeczywiście. Po powrocie na Crunch3ra, już nie to opcja nie działa :cry:

Szerpa

Nietoperek a udalo ci sie uruchomic BoincStudio 0,5b na  5.4.9 - bo kurka uruchomilem i jak odpalam boinca to dostaje taki komunikat
2006-05-16 19:29:39||Cannot open F:\BOINC\bs_opts.xml

i ani kalibracja ani tryb kopi zapasowej nie daja sie odznaczyc
wychodzi na to ze brakuje pliku bs_opts.xml - i zeczywiscie nie ma takiego moge go stwozyc tylko co tam wpisac ??

Nietoperek

dzialal ale za dlugo na nim nie podzialalem - co do pliku to u mnie wyglada on tak <bs_opts>
 <bs_state>
   <cpu_usage_limit>-1.00</cpu_usage_limit>
   <exec_mode>0</exec_mode>
 </bs_state>
<opts>
 <name>Einstein@Home</name>
 <url>http://einstein.phys.uwm.edu/</url>
 <credit_correction>1</credit_correction>
 <backup>0</backup>
 <cpus>0</cpus>
</opts>
<opts>
 <name>SETI@home Beta Test</name>
 <url>http://setiweb.ssl.berkeley.edu/beta/</url>
 <credit_correction>1</credit_correction>
 <backup>0</backup>
 <cpus>0</cpus>
</opts>
</bs_opts>
<bs_scheds>
</bs_scheds>
i znajduje sie w katalogu glownym boinc'a --  co do samego klienta to 5.4.9 chodzi na porcie 31416 (wczesniejsze dzialay domyslnie na 1043 - lub 1044 Trux'a przy odpowieniej zmianie konfiguracji) wiec musisz zmienic w ustawieniach bo inaczej nigdy sie nie polaczy -- wracajac do pliczku jest tam sekcja <cpus>0</cpus> kiedys ktos pytal co zrobic aby miec wieksza quote na einstein - jesli wpiszesz tutaj zamiast "0" np. "4" to einstein powinien zaciagnac jednostki na 4 procesory - na einstein'ie widzialem jednego ludka co na AXP 1700+ zassal 128 jednostek ;) wiec widac to ladnie dziala - oczywiscie dziala TYLKO z klientami BS - poprubowac mozna ;) mi poki co wystarcza zwykla quota :)

Szerpa

tak tak to wszystko zrobilem nawet udlo mi sie z plikiem bs_opts ale nadal kalibracja nie dziala.
BS 5b
nie dziala na kliencie 5.4.9 16/05/2006 21:27: X2 bs_project_set_credit_correction failed.

natomiast dziala na 5.2.13

Nietoperek

a nie probujesz czasem uaktywnic kalibracje na projekcie ktory nie posiada pliku app_info.xml ? bo jak pamietam mi sie ladowala kalobracja automatycznie dla projektow ktore mialy optymizowane aplikacje a co za tym idzie pliczki app_info.xml - inne nie mozna bylo ustawic

Szerpa

nie nie
probuje na zoptymalizowanym einsteinie
ale zeczywiscie nie ma on pliku app_info
seti ma a einstein nie  - chym
jutro pokombinuje

PrzPrz

Ale sobie dobrze zrobiłem...  :?

Miałem:
2006-05-20 10:17:43||Benchmark results:
2006-05-20 10:17:43||   2289 double precision MIPS (Whetstone) per CPU
2006-05-20 10:17:43||   7300 integer MIPS (Dhrystone) per CPU


Po zmianie klienta na BOINC client software 5.4.9 mam teraz tak:
2006-05-20 10:23:40||Benchmark results:
2006-05-20 10:23:40||   1702 floating point MIPS (Whetstone) per CPU
2006-05-20 10:23:40||   3179 integer MIPS (Dhrystone) per CPU


Znacie jakieś optymalizacje dla 5.4.x ?
truXoft ma tylko 5.3.x... :(

Po wrzuceniu truXoft 5.3.6.tx12-sse2, przy próbie ponownego odpalenia BOINC Managera otrzymałem:

Szerpa

bo jak aktualizowales to nowy 5.4 9 wgral ci sie na miejsce zoptymalizowanej aplikacji ze swoja standardowa. Ja zazwyczaj wszystkie nowe zmiany robie po zrobieniu kopi zapasowej calego katalogu BOINC i w kazdej chwili moge wrocic do punktu wyjscia.
Nie widzialem jeszcze optymalizacji pod tego 5.4.9.

PrzPrz

Cytat: "Szerpa"(...)Ja zazwyczaj wszystkie nowe zmiany robie po zrobieniu kopi zapasowej calego katalogu BOINC i w kazdej chwili moge wrocic do punktu wyjscia.
To jest bardzo dobry zwyczaj, i tak właśnie zrobiłem...  :twisted:
Szkoda, że upgrade mi nie wyszedł, bo 5.4.9 ma faktycznie miłe wykresiki...

Cytat: "Szerpa"(...)Nie widzialem jeszcze optymalizacji pod tego 5.4.9.
Będzie trzeba w takim razie poczekać... :roll: