Problem ze starą/nowa płytą ECS K7S5A SiS735

Zaczęty przez 33oliver, 29 Październik 2010, 21:35

33oliver

Płyta pod socket A

Problem: klawiatura działa jedynie do momentu wybrania z czego ma nastąpić bootowanie, jak wyskakuje komenda "uruchomienie nastąpi po naciśnięciu dowolnego klawisza" prawdopodobnie już nie działa klawiatura ponieważ pojawia się ekran wyboru rozruchu: awaryjny itd co uniemożliwia rozruch z CD i zainstalowanie WIN, w efekcie po upłynięciu czasu wyboru rozruchu pojawia się BSOD.

Co robić?

Troll81

Podejrzewam niewine kalwiery alboportu bo wtedy by nie działała wogóle. Sprwadź kondzioły na tej płycie bo jak znam ECS to lubia się wybrzuszac......

33oliver

#2
Kupiłem na allegro jako sprawną, a to, że kondensatory się lubią wybrzuszać to wiem i dotyczy to chyba większości starych płyt a nie tylko ECS

Wyczytałem, że klawiatura chodzi normalnie pod windowsem, w biosie ale nie da się nią obsługiwać np początkowej fazy instalacji systemu, i właśnie tego ekranu po nagłym wyłączeniu kompa np z gniazdka przy którym można wybrać tryb awaryjny, normalny, debugowania, itp.

Zastanawiam się zatem czy zmiana klawiatury na taka podłączona pod PS/2 coś zmieni?

Troll81

ECS w szczególności... Spróbuj klawierę pod usb podłączyć.

33oliver

Jest podłączona pod USB - nie czytasz uważnie.

Zastanawiam się czy podłączenie pod PS/2 coś zmieni, tylko, że obecnie nie mam takiej pod ręką...

goofyx

Po przeczytaniu tytułu wątku nie mogłem nie napisać w tym temacie.
Dlaczego?
Płytę ECS K7S5A SiS735 zapamiętam do końca moich dni, albo i jeszcze dłużej.
Osobiście uważam, że to bł największy nie wypał firmy ECS ;)
Kupiłem tą płytę bo spalił mi się kiedyś stary komp i potrzebowałem sprzętu od zaraz <- a tylko tą mieli ;)
W ciągu 3 miesięcy spaliłem tą płytę 15 razy :) <- 10 z mojej winy (grzebanie w biosie, odpinanie dysków ata na żywca itp) + 5 razy bez mojego udziału.
Przez pierwsze 5 razy słyszałem w sklepie że to wadliwa seria musiała być i dostawałem nowe <- ta wadliwa seria seria płyt skończyła się przy 16 sztuce która w sumie działa do dzisiaj <- komp jest w kartonie na strychu, ale działa :)
Jeśli chodzi o twój problem to spróbuj zaktualizować biosa <- KONIECZNIE.
Z wieloma wersjami Biosa były cyrki na tej MoBo <- przy jednej wersji zamiast pokazywać przy starcie że to płyta ECS i np.: procek Atlhlon 1.2Ghz widniało jak byk Asus Technology i Intel Celeron 600MHz, po kolejnej aktualizacji biosa okazywało się że to jednak ECS i Athlon :)
Jeśli chodzi o tą płytę główną to nic nie jest w stanie mnie zdziwić :D


33oliver

Płyta wykrywa prawidłowo procka i działała w kompie z którego została zdemontowana więc pewnie jest jak ta Twoja 16 :) powinna działać.

Jutro skombinuje klawiaturę na PS/2 lub adapter USB/PS2 i zobaczymy co będzie.

Ale dzięki za pocieszenie 16 to pewnie teraz magiczna cyfra dla Ciebie :D

goofyx

Cytat: 33oliver w 29 Październik 2010, 23:45
Płyta wykrywa prawidłowo procka i działała w kompie z którego została zdemontowana więc pewnie jest jak ta Twoja 16 :) powinna działać.

Jutro skombinuje klawiaturę na PS/2 lub adapter USB/PS2 i zobaczymy co będzie.

Ale dzięki za pocieszenie 16 to pewnie teraz magiczna cyfra dla Ciebie :D
Czy magiczna to nie wiem <- ale godna zapamiętania :)
Najlepsze spalenie płyty miałem w momencie jak oglądałem film "Płonąca pułapka" <- to nie żart <- na filmie rozpoczął się pożar , a z płyty poszedł dymek z kondensatorów :)
oj, wtedy to długo płakałem ze śmiechu i wku***nia :D
Jak wchodziłem do sklepu z reklamówką to od razu Panowie z uśmiechem i bez pytania dawali mi nową płytę <- kurna, ale to się miło teraz wspomina :D

Troll81

CytatNajlepsze spalenie płyty miałem w momencie jak oglądałem film "Płonąca pułapka" <- to nie żart <- na filmie rozpoczął się pożar , a z płyty poszedł dymek z kondensatorów

chyba bym się popłakał ze smiechu :D

33oliver

#9
W zainstalowany, problemu pozbyłem się podłączając klawiaturę przewodowa pod PS2 ale napotkałem kolejny problem.

Musze podłączyć na PCI kontroler karty sieciowej, jest to Intel Pro/1000 GT Desktop Adapter (sterowniki mam)

Problem w tym, że komp nie startuje po włożeniu sieciówki pod PCI w żadnym z 3 wolnych slotów, posiadam jeszcze kontroler USB na PCI i z nim również pod żadnym slotem PCI komp nie startuje.

Co może być powodem tego objawu i jak to rozwiązać?

EDIT:

Ok, znalazłem problem - zasilanie bezprzewodowej myszki pod USB coś blokowała.

apohawk

Sorry, że tak późno odpowiadam, ale nadrabiam zaległości. Na przyszłość może komuś się przyda ;) (ta, jasne)
1. brzmiało jak typowy problem z klawiaturą USB. przełączać opcje 'legacy USB keyboard' lub podobne w BIOSie, aż się klawiaturze odwidzi, ewentualnie podłączyć pod inny port USB. Czasem za którymś razem zaskoczy. PS/2 oczywiście załatwi sprawę, ale brzydkie są ;)
Problem będzie też uciążliwy, jak wgrasz dwa lub więcej systemy operacyjne i będziesz chciał wybrać ten drugi w boot loaderze.
2. z kartą, to brzmi jakby prądu gdzieś brakło na którejś linii. stary/słaby zasilacz? PCI to chyba linia 5V? może była za mocno obciążona?
No good deed goes unpunished.

33oliver

Tak, zgadza się, klawiatura bezprzewodowa nie działa w monicie rozruchowym więc podłączyłem przewodową pod PS2 i poszło.

Zasilacz 330W Tagan, nie był obciążony, w budzie jedynie jeden dysk i jeden napęd - poza tym nic.

Płyta sprawna, chodzi teraz brak mi tylko dysku aby postawić system, problemy wynikały w dużej mierze właśnie z dysku, który niestety padł i nie wstaje nawet po leczeniu MHDD ani innym Doctorem.... więc jestem w potrzebie choć jakiegokolwiek min 10GB dysku aby postawić system - maszynka oczywiście do liczenia....