mersenneathome

Zaczęty przez lolek, 12 Styczeń 2011, 11:23

lolek

Projekt naszego kamrata Sebastian (b0b3r) Bobreckiego zajmujący się poszukiwaniem liczb Mersenne'a. mam nadzieję że będziesz się dzielił z nami newsami o postępach w projekcie  :)

Tomasz R. Gwiazda

dziekuje za zalozenie watku :)

Sebastianie: moze byc mogl wrzucac tutaj jakies infa i aktualnosci odnosnie projektu, mysle ze czesc kamratow bylaby zainteresowana tym, (ja napewno :D)

Sebastian M. Bobrecki

No pewnie że mógłbym :)

Hmm. Co by mogło być interesujące? Projekt jest pochodną pomysłu kolegi goofyx-a. Zajmuje się szukaniem liczb pierwszych Mersenne-a. Wystartowaliśmy od p = 20996011 bo poniżej tego wszytko już zostało sprawdzone przez GIMPS. Jak można się domyśleć po nazwie aplikacji wykonujemy test pierwszości Lucas-a-Lehmer-a. Jedno zadanie wykonuje tylko 1279 iteracji przez co jest dosyć krótkie (niecałe 30min na moim referencyjnym kompie z C2D 2GHz) ale czas się będzie wydłużał wraz ze wzrostem wartości p. Zadanie jest liczone przez co najmniej dwóch uczestników w celu wyeliminowania błędów już we wczesnej fazie (a nie np. po miesiącu liczenia). I tak kolejno wyniki każdego zadania które zostanie policzone i przejdzie walidacje staje się nowym zadaniem. Obecnie w cyklu jest ok. 10-tyś. liczb p. Wyniki oczywiście będą publicznie dostępne :)

Z samej implementacji projektu to pewnie można by napisać co nieco o napotkanych problemach:
1). Nowy system przyznawania punktacji (bodajże credit system 3) okazał się być całkowicie nietrafiony dla tego projektu jako że system ten jest nastawiony na obliczenia zmiennoprzecinkowe a tu takich nie ma. Z racji tego trzeba było trochę poprzerabiać vlidator.
2). Pierwsza wersja aplikacji (ta korzystająca z wrappera) miała sporo błędów głównie wynikających z braku komunikacji pomiędzy samą aplikacją a klientem BOINC. Mam nadzieję że większość tych błędów została rozwiązana w obecnej wersji (2.00) jako że wrapper jest już niepotrzebny. Przy okazji prac jak można było przeczytać w wiadomościach na stronie projektu udało się ją trochę przyśpieszyć, znacznie zredukować wielkość plików itp. Obecna wersja dostępna jest dla systemów Linux i FreeBSD zarówno 32 jak i 64 bitowych.
3). Niestety wszystkie wczesne wersje aplikacji dla systemu Windows okazały się generować błędne wyniki (i to bardzo często) i do tego były ekstremalnie powolne. W związku z tym teraz są wyłączone. Tu nie mogę nie wspomnieć że z racji tego że ja w zasadzie jestem całkiem a-Windows-owy to korzystałem z pomocy kolegi sesef-a i za to należy mu się uznanie :) Teraz w planach są testy aplikacji powstałej z nowego kodu i mam nadzieję że wreszcie będzie działać poprawnie. Jako że komputerów z tym systemem jest w świecie BOINC znacznie więcej niż Linux-ów ipt. jest to sprawa priorytetowa.
4). Niekończący się brak czasu...

Nie wiem czy jest coś jeszcze o czym można by napisać. Jakby co to pytajcie a ja się postaram odpowiadać.
Kocham pracę, mogę na nią patrzeć godzinami.

Sebastian M. Bobrecki

Miło mi poinformować że pojawiła się aplikacja dla Windows-a :)
Kocham pracę, mogę na nią patrzeć godzinami.

lolek

to teraz app dla ATI poproszę  ;)

Tomasz R. Gwiazda

super :)

a czemu teraz validacja tak dlugo trwa i wisza mi WU i wisza?

Sebastian M. Bobrecki

Wynika to w dużej mierze z małej liczby aktywnych użytkowników (duża część nie miała wyboru z braku aplikacji dla Windows) ale teraz mam nadzieję to się mocno poprawi. Powiem tylko że ilość hostów które mają ściągnięte jakieś paczki od momentu wydania aplikacji dla Windows-a już zdążyła się podwoić :)
Kocham pracę, mogę na nią patrzeć godzinami.

Troll81


emik

mój już liczy, tylko, że punktacja lekko marnawa  - średni za 1h30min = 13pkt ;(


Tomasz R. Gwiazda

ideowcy licza to a punkthunterzy  AndoINC :P

emik

AndrOINC już mam na pułapie 25k więc teraz dociągam marsenne XP


Sebastian M. Bobrecki

Cytat: emik w 27 Styczeń 2011, 15:28
mój już liczy, tylko, że punktacja lekko marnawa  - średni za 1h30min = 13pkt ;(

No ja się tego spodziewałem ale że dopiero od wczoraj ta aplikacja działa więc jeszcze muszę trochę pozbierać wyników żeby sobie policzyć/oszacować o ile to trzeba by podnieść.
Kocham pracę, mogę na nią patrzeć godzinami.

Troll81

Androinc punktuje z sufitu :( niedługo nie będzie już po co liczyć projektów..... :(

Sebastian M. Bobrecki

Proponuje się też zapoznać z moim wpisem na forum projektu to może też co nieco rozjaśni
http://mersenneathome.net/forum_thread.php?id=31
Kocham pracę, mogę na nią patrzeć godzinami.

Tomasz R. Gwiazda

Sebastianie, dawaj tutaj smialo :D


I'd like to share with you some information about llpt application performance. The application includes a highly optimized assembler code for different processors and automatically selects the appropriate branch for the system. This allows a single binary to exploit the full potential of the different platforms. In addition, the nature of its calculation and size of the numbers makes a great demand for memory bandwidth. This leads to certain consequences:

1). The same processor but with faster RAM will be noticeably faster. As an example, I give the Athlon 64 processor with 1.8 GHz clock and DDR2-800 was slightly faster than the Athlon 64 processor with 2.0 GHz clock and DDR2-667. Cache size is also of big importance.

2). HyperThreading technology causes a drop in performance. Due to the fact that the code is highly optimized, there are no situations in which the core has any unused units. Additionally, the processor had to share the cache and memory bandwidth to a larger number of tasks. In tests on the i7 X980 processor, two sets of six tasks were calculated over a minute faster than a set of 12 tasks.

3). In these calculations, K8/10 processors have an advantage over Core 2/i7. This follows from the fact that although the Core 2/i7 has four instruction decoders, only one is a complex decoder.In K8/K10 all three decoders are complex. This is particularly important because a lot of operands is read directly from memory. In tests Phenom II clocked at 3.00 GHz needed approximately the same time as the Core i7 clocked at 3.33 GHz.

4).Tests also showed that the NetBurst architecture CPUs are slower than the same or slightly slower clocked Pentium III / M. Very long pipeline of this architecture makes a branch misprediction is very expensive.

5). In Windows operations of memory allocation and release are very expensive, which makes a noticeable difference compared to Linux.

6). 64-bit systems are significantly faster than 32 bit because they require fewer instructions to perform calculations on such large numbers.

apohawk

Lubię jak projekt pisze, że AMD jest wydajniejsze od Intela  XD
Mam podkręconego phenoma z pamięciami DDR3-1600 7-7-7-20, więc jeśli pamięć ma odgrywać istotną rolę, to powinien ten komp trochę policzyć. Tyle, że to sprzęt do grania, więc chodzi na windowsie. Czekam na aplikację 64 bitową.
No good deed goes unpunished.

Sebastian M. Bobrecki

Miło mi poinformować że wreszcie udało mi się przygotować 64-bitową aplikacje dla Windows-a :)
Kocham pracę, mogę na nią patrzeć godzinami.

Tomasz R. Gwiazda

good news  :parrrty:

niedlugo przetestuje na Win x64, zeby wrocic do top10 projektu



a jak sie sprawuje i jaki przyrost powera ? w stosunku do 32bit?

Troll81


Sebastian M. Bobrecki

Cytat: Tomasz R. Gwiazda w 25 Luty 2011, 10:16
...
a jak sie sprawuje i jaki przyrost powera ? w stosunku do 32bit?

Mega szału nie ma, na moim testowym kompie to było jakieś ~12%, ale to dość leciwy sprzęt z małą ilością cache-u więc niewykluczone że na czymś lepszym będzie więcej :)
Kocham pracę, mogę na nią patrzeć godzinami.

Tomasz R. Gwiazda

czy cos z punktacja sie zmienialo ?
bo mam wrazenie ze jak wiecej sprzetow podpinam to mniej pkt mam dziennie :D


mimeq

Nie wiem jak bylo wczesniej, od paru dni mam podpietego 1 clouda i za wszystkie WU dostaje 68.34pkt - dociagam do 10k  ;)


Sebastian M. Bobrecki

Cytat: Tomasz R. Gwiazda w 11 Marzec 2011, 19:56
czy cos z punktacja sie zmienialo ?
bo mam wrazenie ze jak wiecej sprzetow podpinam to mniej pkt mam dziennie :D

Ja nic nie zmieniałem w punktacji od czasu wydłużenia jednostek. Ale zaobserwowałem że, przy zasadniczo małej liczbie aktywnych komputerów (<300), ostatnimi czasy wzrosła o jakieś 50% liczba "Task in progress". Wygląda więc na to że wolontariusze wydłużyli sobie znacznie kolejki i co za tym idzie dużo więcej zadań jest w stanie "Pending".
Myślę że jeśli liczba zadań oczekujących na walidację też wzrośnie o jakieś 50% to ilość punktów przyznawanych na dobę wróci do poprzedniego poziomu. A może nawet, czego bardzo bym sobie życzył, wzrośnie :)
Kocham pracę, mogę na nią patrzeć godzinami.

Tomasz R. Gwiazda

a jest moze jakas opcja na zwiekszenie ilosci pkt ? :)

Sebastian M. Bobrecki

No ja jestem otwarty na rozmowę na temat punktacji bo zdaję sobie sprawę że to co jest teraz nie jest najlepiej dopasowane. Ale wolałbym taką dyskusję prowadzić na forum projektu żeby wszyscy zainteresowani o niej wiedzieli.
Kocham pracę, mogę na nią patrzeć godzinami.

Tomasz R. Gwiazda

spoko  :boing:

zajebiaszcze nowe emoty :D

Tomasz R. Gwiazda

http://pl.boincstats.com/stats/team_stats.php?pr=mersenne&st=0#1

1 miejsce nasze, moze newsa byc dac?

Sebastian M. Bobrecki

Cytat: Tomasz R. Gwiazda w 16 Marzec 2011, 08:20
http://pl.boincstats.com/stats/team_stats.php?pr=mersenne&st=0#1

1 miejsce nasze, moze newsa byc dac?
Wczoraj drużyna SETI.Germany ostro (x2) zwiększyła liczbę komputerów podłączonych do projektu. Dla projektu to świetna wiadomość :) ale dla B@P oznacza możliwość utraty pierwszego miejsca :(
Kocham pracę, mogę na nią patrzeć godzinami.

Troll81

na wszystkich frontach nie można być pierwszym :D

Rumble Fish

Witam  :ahoy:

Dzisiaj wpadłem na stronę BOINC poprzez link z ubuntu.pl, a w mersenne.org siedzę już kilka lat, stąd moje pytanie:

Na mersenne mamy drużynę POLAND, odpaliłem dzisiaj BOINCA i nie zauważyłem czy można jakieś ustawienia wprowadzić w tej kwestii  :book:, fajnie by było punktów nam nabić na mersenne, bo ostatnio spadamy  :dunno: Wiem, wiem, może jestem harcerzyk, ale cieszą mnie takie drobnostki  :arrr:
Czy jest/będzie taka opcja? Na razie dobijam zadania przydzielone przez standardowego klienta mersenne, potem zamierzam przesiąść się na BOINCA, jeżeli punkty oczywiście będą szły do rankingu mersenne również  :p_arr:

pozdro
P.

Troll81

Witam na forum i zapraszam do działu wizytówki. Jak nam podasz swe województwo to dołączymy cię do rankingu województw.

Ponieważ my wszyscy już liczymy W BOINC mało prawdopodobnym jest by ludziska instalowali kolejnego klienta do przetwarzania. mogłyby następować kolizje. Ale z przyjemnością powitamy całą waszą drużynę na platformie BOINC. No i zapraszamy do połączenia sił z nami. W kupie siła bo kupy nikt nie ruszy....

Rumble Fish

Hmm, w zasadzie chodziło mi bardziej o to, czy klient BOINCA został napisany całkiem od nowa, wtedy wiadomo, że raczej nie, czy też z grubsza bazuje na kodzie źródłowym prime95, czyli mogłoby być też naliczanie punktów i wysyłanie ich wraz z wynikami do mersenne.org (system GHz*dzień) - wtedy tylko zadeklarować drużynę i git. Nie o osobnego klienta, tylko o 1 obsługującego punktację w 2 systemach.

Byłoby luzik, gdyby miał obie funkcjonalności, bo tam mam już niezłe konto  :parrrty: Nie mówiąc, że większość obliczeń robię na maszynach w robocie, gdzie odpalam klienta z pendrive z listą zadań (admin zblokował internet na wszystkim poza ie i lotusem, na www w sumie idą tylko strony "branżowe" zresztą, wszystko przez idiotki siedzące na fb zamiast pracować) i mam przyznane zadania na najbliższy rok, część z niezłym zaawansowaniem, więc przesiadka się by opóźniła sporo. Z ludźmi kontaktu nie mam, bo na drużynie koleś założyciel nie podał żadnego linku do wspólnego forum. Z dwojga wolałbym jednak zostać w mersenne i tam gonić rankingi, ale jeszcze lepiej ku chwale Ojczyzny na obu :attack:

pozdro
P.

Troll81

Wadą rozwiązań dedyowanych jest brak możliwości uczestnictwa w innych projektach. Tak ma tez folding i kilka innych projektów. Czasami tworzy się wrapery które obsługują dany projekt poprzez platforme BOINC. Ale nie wiem jak to jest w przypadku mersenne. Moze da się zachować konto wraz z punktacją?

Rumble Fish

#33
Hmm, z informacji z poprzedniej strony można wnioskować, że to zupełnie osobny projekt niż soft od GIMPS, więc raczej skupia się tylko na tutejszej punktacji. Ale może b0b3r mógłby dodać prosty licznik procek*doby działania i byłoby cool? GIMPS także liczy nie realne ilości przetworzonych danych, tylko ile program chodzi - bo jak gram dużo, to za podobne operacje zbieram jednak więcej punktów  XD Wtedy boincowa praca zasiliła by również rodaków w mersenne - może nawet dogonilibyśmy Ruskich albo Norwegów  :attack:

Rumble Fish

...nie wspominając o tym, że odkrywcy kolejnych liczb pierwszych otrzymywali ostatnio po około 20k$ nagrody - głupio trafić liczbę a kasy niet, bo konta niet  :deadman:

Troll81

ja tam dla kasy nie liczę :D

Rumble Fish

Nie, ale nowiutki MotoGuzzi w garażu potrafi cieszyć  :boing:

Sebastian M. Bobrecki

Mersenne@home jest całkiem niezależny od GIMPS i nie wykorzystuje żadnego kodu z prime95. Projekt ma na celu szukanie liczb nie robienie kasy. Autorami ewentualnych odkryć będą wolontariusze a nie sam projekt (projekt to tylko narzędzie). I oczywiście jeśli ktoś dalej będzie rozdawał za to kasę i choć osobiście uważam że jest to trochę chore żeby dawać kasę z liczbę, to personel projektu pomoże szczęśliwym znalazcom w otrzymaniu takiej gratyfikacji (krótko mówiąc cała kasa dla odkrywców). Jak projekt będzie potrzebował dofinansowania (na razie wydaje się to niepotrzebne) to są ku temu inne metody, według mnie właściwsze, bazujące na dobrowolnych datkach.
Kocham pracę, mogę na nią patrzeć godzinami.

Rumble Fish

Nie o kasę chodziło, to było tylko żartobliwe zakończenie poprzedniej dyskusji z Troll81  :), na początku zaczęliśmy o zliczaniu punktów w mersenne.org i czy ten aplet boinc'a też to robi. Sądząc z loga, ściąga jakieś ustawiena z mersenne.org, zresztą przypuszczam, że również raportuje tam wyniki, by nie walcować wielokrotnie tych samych liczb, stąd się zastanawiałem, czy nie zasilałby również konta polskiej drużyny w tamtym projekcie, to wszystko. Szansa trafienia liczby pierwszej jest i tak wielokrotnie mniejsza niż 6 w totka, udaje się jedna na kilka lat, walcowanie jednego "losu" trwa u mnie miesiąc, więc naprawdę nie napalam się na tą kasę  :)

Troll81

niektórzy u nas już kilka razy więc wygrali w totka :D