Akwarystyka

Zaczęty przez Cyfron, 12 Styczeń 2011, 12:10

Cyfron

Witajcie kamraci!

Jako, że nie wszyscy mają blisko do wody, to może niektórzy z was mają akwaria?

Ja mam i za niedługo się nim tutaj pochwalę :)

Może ktoś ma problemy i tutaj byśmy też mogli nad nimi pracować ?  :arrr:

Filavandrel

hejka
jak by tu zacząć :D mam 375l morskie w domu i jakieś łącznie 14000l morskiego w pracy i jakieś 10000l słodkiego w pracy ;)

I7 920@4GHz, HD5970, 6 Gb RAM, Microsoft Windows 7 Professional x64 Edition

Tomasz R. Gwiazda

wrzucaj fotki chetnie zobacze :D

Cyfron

Cytat: Filavandrel w 12 Styczeń 2011, 19:24
hejka
jak by tu zacząć :D mam 375l morskie w domu i jakieś łącznie 14000l morskiego w pracy i jakieś 10000l słodkiego w pracy ;)

No prawie z krzesła spadłem!!  :fright:
To ja myślałem, że z moim nocnikiem 130L będę jakiśPan w tym dziale  %)

Tomasz R. Gwiazda

tez wrzucaj :) chetnie zobacze :)

swojego czasu myslalem o akwarium, ale nie chcialem takiego prostackiego z 2 gubikami i mieczykami na krzyz, wiec dla mnie rozwiazaniem by bylo morkskie, a co za tym idzie duze...

chyba najbardziej zadowolony bylby kot, Cat TV cala dobe by mial :)

Filavandrel

#5
link do forum ze stowarzyszenia gdzie się udzielam a tam blog akwarium domowego :)
http://gsa.org.pl/forum/viewtopic.php?f=22&t=1625

link do katalogu z fotkami na serwerze (mojego sklepu)
aqua-sea.com.pl/fotki/ [moderacja:link nie działa]

fakt faktem fotki ze sklepu już trochę nieświeże :D bo towaru jest teraz nawalone a i większość akwarii z rybami słodkimi ma pełne aranżacje a nie tylko żwirek na dnie, z drugiej strony zbiorniki z morszczyzną trochę przewietrzone, czekamy na dostawę a ma być pod koniec miesiąca :)

w razie problemów z akwariami pytać trochę już pracuje w tej materii ;)

Tomasz R. Gwiazda morskie nie musi być duże :) robimy zestawy najmniejsze 126l z pełnym osprzętem, skałą, piaskiem i solą na start za ok 7-8 tyś zł ;) oczywiście sam markowy sprzęt i akwaria praktycznie bezobsługowe (5 min dziennie dla kontroli i karmienia i raz w miesiącu 1h na podmianę wody)

edit: na fotkach ten Pan za biurkiem to mój wspólnik ;) ja robiłem foty
edit 2: jak ktoś byłby w Bytomiu to zazwyczaj tam przebywam w godzinach od 15 do 18 więc zapraszam na kawę (bytom ul. Rostka 11, boczna ulica obok opery bytomskiej, a otwarte klasycznie pn-pt 10-18 sob 10-14)

I7 920@4GHz, HD5970, 6 Gb RAM, Microsoft Windows 7 Professional x64 Edition

Troll81

Cytat: Filavandrel w 12 Styczeń 2011, 19:24
hejka
jak by tu zacząć :D mam 375l morskie w domu i jakieś łącznie 14000l morskiego w pracy i jakieś 10000l słodkiego w pracy ;)

Ale ty masz sklep akwarystyczny a to się nie liczy....

Cyfron

za to morskie, to szacun :)
Też myślałem o słonym akwa, ale jednak to droga zabawa.

A jeśli powstał taki wątek - jakie oświetlenie byś polecił do akwarium 30L (48x22 wysokośc 27cm)
Widziałem takie lampki, za 30zł które się montuje na szybie - nawet mi się to podoba, ale nie ma informacji o strumieniu świetlnym jaki dają...
Moc tych świetlówek to jakieś 11W. Aquael coś takiego ma w ofercie (teraz im strona nie działa)

Filavandrel

#8
te aqaele są do bani (na 10 sprzedanych mieliśmy w ciągu 2 miesięcy 4 zwroty bo się coś popaliło wewnątrz),
lepiej kupić beleczkę ze świetlówką PowerCompact 18W (mam taką w morskim nad filtrem glonowym i pracuje już 3 lata bez przerwy 24/24 bez awarii :) )
idealne na takie 30l bo ona ma chyba 38-54 długości (rozstawiane nóżki)
po pierwsze wyglądają porządnie, po drugie masz wybór świetlówek PC o rożnych temperaturach barwowych nazwa ikola a-280
przy tej lampie masz równomiernie oświetlone i masz ok 0.5W na litr akwarium co wystarcza nawet do bardziej wymagających roślin :)

edit: Troll81  co się nie liczy ;) ja to muszę codziennie obrabiać, jest tam więcej roboty niż w domu :D

I7 920@4GHz, HD5970, 6 Gb RAM, Microsoft Windows 7 Professional x64 Edition

Cyfron

a gdzie tą lampkę można kupić?
Ile ona kosztuje ?

Ja się wpraszam do sklepu (i do domu jak coś) na oglądanie, jak tylko będę gdzieś w okolicy!
Ile u was kosztują jakieś "normalne" świetlówki liniowe 18W T8  (60cm) ? Ze współczynnikiem oddawania barw 80 lub więcej a temperaturą barwową 6500.

Filavandrel

lampkę możesz u mnie kupić ;)
koszt 70 zl (znajdziesz tez je gdzie indziej ale są w tej samej cenie)

a normalnych liniowych teraz nie mam, poszły wszystkie czekam na dostawę filipsów i innych pod koniec miesiąca

I7 920@4GHz, HD5970, 6 Gb RAM, Microsoft Windows 7 Professional x64 Edition

Cyfron

ktoś się tutaj deklarował, że pomoże w razie czego  %)

otóż mam problem ze ślimakami. teraz mam więcej akwariów, to mogę trochę poeksperymentować ze sposobem ich wybijania.
Dokładnie to interesuje mnie metoda z bateryjką.
doktor google niestety nie potrafi mi pomóc w tym i nie wiem, czy mam po prostu druty podłączone do baterii wsadzić do wody, czy musi być konieczna miedziana elektroda (ta miedziana to ma być do którego bieguna podpięta? do obu?)

Filavandrel

bateryjka na ślimaki, metoda wyszukana jak tortury w średniowieczu ;)
musisz mieć elektrody miedziane obie, bo to właśnie związki miedzi (wytwarzane podczas elektrolizy) wybijają (zatruwają) ślimaki, przy okazji też wszystkie krewetki i co bardziej wrażliwe ryby :(

lepiej walczyć biologicznie za pomocą ślimaka Anentome Helena, jest łatwo dostępny, stosunkowo tani i wystarczy kilka sztuk aby w krótkim okresie czasu pozbyć się innych ślimaków :) (żywi się innymi ślimakami wyłącznie), przy odpowiedniej wielkości akwarium i odpowiedniej ilości niepożądanych ślimaków i helenek, można ustabilizować populacje jednych i drugich (jedne będą wcinać mikroglony, inne będą wcinać nadmiar ślimaków), albo wybić zwykłe ślimaki, wtedy helenki odłowić, sprzedać albo dać następnemu potrzebującemu ;)
dodam że są bardzo atrakcyjne wyglądowo :)

I7 920@4GHz, HD5970, 6 Gb RAM, Microsoft Windows 7 Professional x64 Edition

Troll81

to podpada pod znęcanie się nad zwierzętami???

Filavandrel

raczej nad mięczakami :D

fakt nie lubię tej metody bo mam zazwyczaj w akwariach sporo krewetek co eliminuje bateryjkę jako sposób na ślimaki, dlatego preferuje metodę biologiczną (zawsze się znajdzie ktoś wyżej na drabinie pokarmowej)

I7 920@4GHz, HD5970, 6 Gb RAM, Microsoft Windows 7 Professional x64 Edition

Tomasz R. Gwiazda

glupie pytanie laika, a skad sie tam slimaki wziely? z ogrodu nalazly? :P


PS: moja ulubiona ryba to i tak glonojad :D sa genialne, szczegolnie tkaie ogromne spasione juz :D i rozno kolorowe :D

Filavandrel

Cytat: Tomasz R. Gwiazda w 17 Styczeń 2011, 23:11
glupie pytanie laika, a skad sie tam slimaki wziely? z ogrodu nalazly? :P

zazwyczaj jajka ślimaków są na roślinach przynoszonych ze sklepów lub z innych akwariów :)

I7 920@4GHz, HD5970, 6 Gb RAM, Microsoft Windows 7 Professional x64 Edition

Troll81


Filavandrel

trochę ciężko :) czasami mają 1mm średnicy i mniej (zależy od gatunku) nawet ich nie zauważysz

I7 920@4GHz, HD5970, 6 Gb RAM, Microsoft Windows 7 Professional x64 Edition

Troll81

już wtedy wytłuc bakterią/miedzią? a potem przesadzić do innego akwarium??

Filavandrel

raczej nie bo miedź może się odkładać w roślinach a potem być uwalniana co przy krewetkach jest niewskazane
ślimaki zawsze były i będą, są pożyteczne ino w odpowiedniej ilości :)
trzeba po prostu nad nimi zapanować :)

I7 920@4GHz, HD5970, 6 Gb RAM, Microsoft Windows 7 Professional x64 Edition

Cyfron

Dokładnie - tak jak kamrat powyżej mówi - wytłuc ślimaki na roślinach (czy ich jajeczka) to nie takie proste, zwłaszcza, że właśnie w moim głównym (i do niedawna jedynym) zbiorniku mam właśnie krewetki. A mniej więcej jest tak, że to co szkodzi ślimakom, to szkodzi też krewetkom. Nie wiedziałem tylko o tym, że inne ślimaki zjadają te ślimaki  %)

Cyfron

rozmnażał ktoś kiedyś neony innesa ?

Cyfron

http://www.bojownik.pl/index.php?showtopic=8339&view=findpost&p=101610 - kilka fotek mojego akwarium :)  :arrr:

Troll81

CytatNie masz uprawnień do pobrania tego załącznika.

Cyfron

http://www.bojownik.pl/index.php?app=core&module=search&do=user_activity&search_app=gallery&mid=5076&search_app=gallery - teraz ?

Troll81


Filavandrel

całkiem fajnie :) tylko z tymi mchami mi bardziej się podobało :)
ale nurzańca spiralnego masz od groma :D

I7 920@4GHz, HD5970, 6 Gb RAM, Microsoft Windows 7 Professional x64 Edition

Cyfron

i go sprzedaje :)

Mi też z mchami się bardziej podobało, ale teraz mam zbiorniczek 30L w którym będą tylko krewetki i mchy, ew. mały heniek :)

Troll81

wrzuć do środka nautiliusa :D

Cyfron

nie wrzucę - tak będzie leżał  %)

Cyfron

http://allegro.pl/osmoza-akwarystyczna-ro-3-75-filtry-zapasowe-i1489671914.html - opłaca się?
Ile wody tym przefiltruje?

Niekumaty Burak

Cytat: Filavandrel w 17 Styczeń 2011, 21:32
... lepiej walczyć biologicznie za pomocą ślimaka Anentome Helena ...

http://www.myvideo.de/watch/3906209/Raubschnecke_saugt_PHS_aus
Navigare necesse est, vivere non est necesse.

OxyOne

#33
Cytat: Cyfron w 06 Marzec 2011, 15:50
allegro.pl/osmoza-akwarystyczna-ro-3-75-filtry-zapasowe-i1489671914.html - opłaca się?
Ile wody tym przefiltruje?

generacja 3 przefiltrujesz nim 75 galonów. Jest dobry.
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.

[/url]

Cyfron

Tak już jakiś czas myślę o założeniu zbiornika wielkiego zbiornika - dobrze ponad 200-300 litrów.

Teraz się pytam, czy to nie wymaga jakoś niewspółmiernie więcej roboty niż przy np 130L ?

Tobas

Ilość roboty jest IMHO odwrotnie proporcjonalna do wielkości.
Ja miałem ok 100l i później 300l to duże mogłem zostawić na 2 tygodnie (wczasy) i po powrocie wszystko żyło.
Teraz buduję ok 1200l i mam nadzieję tylko sączyć  :parrrty: i patrzeć  ;D

Grzes

Cytat: Tobas w 07 Kwiecień 2011, 19:33
Ilość roboty jest IMHO odwrotnie proporcjonalna do wielkości.
Ja miałem ok 100l i później 300l to duże mogłem zostawić na 2 tygodnie (wczasy) i po powrocie wszystko żyło.
Teraz buduję ok 1200l i mam nadzieję tylko sączyć  :parrrty: i patrzeć  ;D

Pod warunkiem że woda nie jest wystawiona na słońce przez cały dzień... mam oczko, ponad 5500l a w nim 11 ryb. Bez cienia nie da się uporać z glonami....
W domu nie będzie najmniejszego problemu z utrzymaniem czystości :)

Cyfron

no właśnie ja chcę w domu, a może raczej w pracy takie coś sobie postawić :)

Teraz tylko dostać jakieś akwarium za free i można zacząć, bo z tego co wiem, to jednak trochę drogo wszystko wychodzi  :wacko:

Cyfron

Czy ktoś miał kiedyś do czynienia z Sumami Rekinimi?
Jak to się zachowuje? Jakie ma wymagania? Jak się to trzyma z innymi rybami? Wpieprza to to rośliny?

Cyfron

Mam do oddania akwarium 200L z czarną szafką  (co do oddania akcesoriów to się jeszcze zastanawiam, dodaje do tego też pokrywę z oświetleniem, która moim zdaniem jest do wyrzucenia).

Warunki oddania - osoba musi liczy BOINC (przynajmniej miesiąc, nie ważne jaki zespół) i odbierze sobie to akwarium i szafkę z Krakowa (chyba, że mu nie przeszkadza, że najpierw będzie miał akwarium, a za jakiś czas szafkę - to wtedy mogę dowieźć to na własny koszt do Jaworzna lub Częstochowy - do samochodu nie wejdzie mi jednocześnie akwarium i szafka) Transport w inne miejsca - do ustalenia.

Jeśli będą zainteresowani, to zrobię zdjęcia i je opublikuje. Akwarium jest szczelne, szafka wygląda nie najgorzej :)