Aktualności:

W MEDIA znajdziesz grafiki, banery i avatary

Menu główne

Odnawialne źrodła energii

Zaczęty przez Cyfron, 07 Luty 2011, 09:30

TERVEPERKELE

Do forumowicza: Tobas

Odnośnie bilansowania energii - zmieniam zdanie, bo zmienia się ustawa - w tej chwili przedłożono do RM wersje 6.3 - to tez napisałem "może coś się zmieni"
(we wcześniejszych propozycjach ustawy nawet proponowano 1.30 zł/kWh, i co z tego wyszło - skończyło się na 16gr/kWh - minus podatek dochodowy )
na ta chwilę bilansowanie to pobożne życzenie - uważasz inaczej - to napisz chętnie przeczytam

Bilansowanie nie jest opłacalne dla energetyki, jak i całe zamieszanie związane z OZE, ale dla przeciętnego Kowalskiego - TAK
tylko Kowalski dla zawodowej energetyki nie jest partnerem do rozmów  - uważasz inaczej - za argumentuj.

"....a na ta chwilę   "darmowa energia " utrzymuje moje stadko komputerów" 

zmieniam na:

"a na tą chwilę,  energia z fotoogniw istotnie poprawia mój bilans płatniczy, na tyle że dołożyłem następne maszyny z grafami,
przy czym  moja psia pensja pozwala bez problemowo utrzymać własnych naście  komputerów pracujących 24 h przez 365 dni,
Ja, Żona i Dzieci  - nie umierają z głodu, jemy regularnie, przyodziewek też każdy ma swój,  nie stanowię ciężaru dla społeczeństwa
a i zacne trunki  zażywam  godnie, a jakże "  -  LEPIEJ  ??


Każdy może sprowadzić panele z Chin (a panele kupiłem przed wejściem cła w UE - informacje o  wprowadzeniu były podane z wyprzedzeniem)
Wystarczy śledzić informacje w mediach,  zaglądając tylko na strony pudelek.pl  - nie wiele się dowiesz - tak wiem -  to było złośliwe !!!

Możesz tez kupić tanio używane panele z Niemiec , Austrii, Szwajcarii itd. - wbrew pozorom nie zawsze jest to szmelc,
panele wymienianie są nie tylko z powodów technicznych,  barierą dla Kowalskiego to ich ilość np.. 1000-2000 szt. (trzeba kupić całość albo nic)
(zainwestuj srebrniki, opłać magazyn, sprzedaj z zyskiem, daj gwarancje oraz zapłać podatki - chyba to nic trudnego, wg mnie to samo jak z samochodami -  towar to towar)
uprzedzam pytanie - nie mam firmy, pracuje w "zasadzie" jako pracownik fizyczny /wożę gruz taczkami/, czasami cos tam poukładam w magazynie,  .
W ostateczności zajrzyj na portale  typu "sprzedam/kupię" - np. Alledrogo  :)

Jesteś z Wrocławia, pod samym nosem masz grupę ludzi,  którzy skrzyknęli się i jako grupa/stowarzyszenie  -  hurtem sprowadzają panele - w swoim czasie mieli najtańsze panele w Polsce.
szukaj w google po haśle "biały chińczyk"  - tam znajdziesz  wskazówki co i jak
Ale zamiast rozejrzeć się dookoła, to lepiej się czepiec słówek (nie wypominając "autoautorytatywnie")

Przygodę z fotowoltaiką można rozpocząć z niewielka kwotą, przecież nie trzeba od razu zaczynać od kW, MW
np. jeden panel  + mikrofalownik  tj mniej niż 1200 zł  - i mamy "on-grid" 200W do sieci, można też jeszcze mniej wydać np. panel 60W + kontroler ładowania + mały akumulator  tj. mniej niż 300 zł

Oczywiście w takim przypadku o ekonomii nie ma mowy, ale za to wiedza nabyta w ten sposób zaprocentuje przed większą inwestycja (przynajmniej będzisz wiedział gdzie jest przód i tył w panelach)

Jeśli chodzi  o ekonomię  - pijesz browar, palisz fajki, jesz słodycze, chodzisz na imprezy, do kina, teatru, opery, filharmonii, kupujesz książki,  podróżujesz, liczysz projekty BOINC'owe
wymieniasz samochody/motocykle -  przecież to wywalenie $$$  w błoto - a przecież miliony ludzi robi to bez zastanowienia i są szczęśliwi.

Skoro podanie informacji + źródło nie jest dla Ciebie logiczne - nic na to nie poradzę.

Racja nie jest to  forum poświęcone fotowoltaice, dlatego tez prowadzimy sobie luźne rozmowy w dziale Inne -> Hobby.
Chętnie też "popisałbym" o Seti, ale z Kim?  Większość forumowiczów skusiła się łatwymi punktami  i liczą "dojne krowy"


Chętnie "porozmawiam' na tematy techniczne, prawne - ale póki co nikt nie zadał żadnego pytania - a tych pytań jest sporo - póki co sama ustawa (czyli tzw, trójpak)  jest tak pokrętna,
że ludzie zawodowo zajmujący się technologiami OZE maja wątpliwości, także na stronach poświęconych tej tematyce również - zawodowcy milczą,  amatorzy błądzą:

przykład:
- wnioski o przyłączenie instalacji wytwórczych czyli mikroinstalacji, (W-3, załącznik C)  - Kto to ma za sobą to wie jakie banalne sprawy mogą być  ogromnym problem - Tauron, Enea, PGE
- podpis we wnioskach Instalatora  OZE  - obowiązkowy czy nie
- w jaki sposób Kowalski ma wystawić 'rachunek" dla ZE, skoro nie ma obowiązku prowadzenia działalności gospodarczej!!!!  - Pani w Urzędzie "zbaraniała"
- co wpisać w PIT-cie  - darowizna ?

Kończmy z tym ping-pongiem

" Podziel się z nami konkretami"    -  nie ma sprawy, pytaj  (oprócz cen)


krzyszp

Ok, ja zapytam "konkretniej" ;)

Załóżmy sytuację gospodarstwa domowego, średnie zużycie energii ok 500W i na taki poziom potrzebne panele. Instalacja na dachu, spad zwrócony na południe.
Jakie i ile paneli potrzeba, aby pokryć takie zapotrzebowanie? Zakładam przekazanie nadwyżki do sieci (brak akumulatorów i/lub niewielka ich ilość/pojemność).

Jaki orientacyjny koszt takiej instalacji?


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

ksysju

#162
Witam

Mogę podać ile udało mi się wyssać  z jednego panela 230W + mikroinventer. Panel leżał na trawniku i był czasami obracany
24 IV  0,627 kWh
25 IV  0,503 kWh 
czystego słońca było troche w czwartek z rana, od 15 burza i zachmurzenie, w piątek zachmurzenie cały dzień.

koszt panel+mikroinventer około 1400zł

poniżej macie dane z dużej instalacji:
http://www.sunnyportal.com/Templates/PublicPageOverview.aspx?page=d34104a9-17f9-401d-890e-a3efaec95844&plant=a24cc8bc-725e-4f89-9802-4c41591261bc&splang=en-US
ksysju

Cyfron

ksysju - możesz podać więcej informacji na temat użytego zestawu? Jaki panel (wymiary) jaki inwerter?

ksysju

#164
Witam

http://www.renesola.com/productdetail/Micro-inverter/Micro-Replus/Micro-Replus/175d0e2e-ca3f-4a52-8311-bd53431c55ac/a658ba00-73b4-430c-956b-a5400bbd64c3

http://znshine-solar.pl/baterie-sloneczne

panele poli  szerokość 1m długośc 1,6m
ksysju

Cyfron

a o podobnym zestawie myślę dla siebie (może w wersji x2) więc chętnie bym pooglądał wykresy ile z takiego zestawu można wyciągnąć :)

TERVEPERKELE

#166
założenie:  średnie zużycie energii na poziomie 500W
czyli 500 W x 24h = 12 kWh dziennie

ponieważ to ma być instalacja "on-grid" to połowę energii uzyskamy z PV, druga połowę  normalnie z licznika, czyli mamy 6kWh

można przyjąć że latem słońce świeci średnio 8 godz, wiosna i jesień 4 godziny, a dla zimy przyjąć 2 h   (tzn taka sobie wartość przeliczeniowa - powiedzmy wzór Gonza)
(oczywiście raz jest mniej a raz więcej - ale to wg mnie mniej więcej sprawdza się - wtedy ilość energii uzyskanej dziennie możemy sprowadzić do prostego wzoru)
czyli potrzebna moc w panelach:
zima  6000Wp/2godz = 3000Wp
wiosna, jesień  6000Wp /4 godz. = 1500Wp
lato 6000Wp/8 godz. = 750Wp

realnie, stosunek uzysków energii z paneli w stosunku najlepszy/ najgorszy msc to jest około od 6:1 do 8:1

za pomocą programu do obliczeń   (przyjmuję moc paneli 3000 Wp, kąt paneli 40st, azymut 0st)
uzyskamy  dla poszczególnych paneli  (wartość netto, już z uwzględnieniem strat na falowniku, kablach, wpływu temperatury i statystycznej pogody)

(msc ma 30 dni - łatwiej liczyć - chociaż program do symulacji uwzględnia ilość dni w poszczególnych msc, czyli  12 godzin x 30 dni x 0.5 kW = 180 kWh/msc)


     uzysk  kWh           
1 - 86
2 - 142
3 - 245
4 - 312
5 - 404
6 - 365
7 - 382
8 - 359
9 - 246
10 - 196
11 - 90
12 - 57


jak widać większość msc ma pokrycie, tylko listopad, grudzień, styczeń - wypada słabo, ale również cos się produkuje (!)

z drugiej strony nie ma co przewymiarować wielkości instalacji - za nadwyżki na ta chwile zakład zapłaci nam 16gr - wg mnie celowanie w wielkość instalacji około 2000Wp byłoby optymalne
(tabelkę można pomnożyć proporcjonalnie  - różnice +/- 10%   wg mnie nie są istotne)

energia zużyta na własne potrzeby wg mnie można liczyć po 60-70 gr /1kWh
koszt instalacji wg cen jakie są w intrenecie to około 5000-8000 zł /1kWp  (oczywiście im więcej zrobimy sami tym taniej to nam wyjdzie)

powyższe wyliczenia potraktujcie jako szkic projektu i przyczynek do dyskusji (od czegoś trzeba zacząć)

co do instalacji z mikrofalownikiem wg mnie ma to sens dla bardzo małych instalacji góra 2-4 paneli  (w przyszłości też chce kupić)

co do ekonomii PV - nic nie zastąpi energetyki zawodowej  - gdyby były ceny normalne - a w Polsce nie są - np. cena 1 MWh na giełdzie a cena dla Użytkowania końcowego
stąd wniosek, że w niektórych sytuacjach PV może być korzystnym rozwiązaniem, inni zainwestują w wiatraki, a innym po prostu nie będzie się opłacało


do: Ksysju
widziałem tą instalacje z bliska (tzn 2 x 6 kW na trackerach)  - robi wrażenie, aczkolwiek to nie jest dla przeciętnego Kowalskiego (Pan Marcin M. korzystał z dotacji i to chyba w wymiarze 80%)
stanowi to dowód że dotacje dla wytrwałych są możliwe - mnie to przerasta finanswowo

ksysju

#167
Witam

Wykresów nie mam, to do kupienia pewien modulik,  za lat kilka jak dobrze pójdzie, chyba, że się tym jakiś haker pobawi  ;)
Mam licznik taki do gniazdka, gdzieś wyczytałem, że działa w obie strony i tak jest.


Na ten rok 2 baterie na dachu. 
Potem będę myślał, jak zrobić tracker w ogródku.

Wszystko to traktuje jako hobby i zabawe.

do: GONZO
" 2 x 6 kW na trackerach " ,  tak przeliczam i wychodzi mi 6m wysokości, to faktycznie takie wielkie ?

ksysju

Cyfron

Ja mieszkam w bloku i zastanawiam się nad wystawieniem jakiś dwóch paneli na balkon (barierka ma ~3m x ~0,9m) i do tego mikroinwerter on-grid. Zastanawiam się póki co nad zasadnością ekonomiczną takiego rozwiązania... Czy wg Ciebie efekt skali (więcej paneli, większy inwerter) ma tak duży wpływ na stosunek cena panelu/ilość wytworzonej energii?
Bo jak tak myślę, że zwiększenie z 2 do 20 paneli, to będzie dawać 10x więcej prądu (zakładając że wszystkie jednakowo ustawione) ale też będzie 10x więcej kosztować. Inwerter też chyba jest droższy, ale nie wiem o ile...

Co do dokumentacji to do tego dojdziemy i chętnie wypytam o możliwe problemy :)

Tobas

Cyfron - czym większy inwerter tym taniej wychodzi.

Ksysju - tracker raczej nigdy się nie zwróci. W niedzielę byłem na wycieczce w Krzyżowej. Jest tam właśnie PV na trackerze.
Miałem przyjemność oglądać go i rozmawiać z człowiekiem, który go zamontował - potwierdził - nie opłaca się. Nie w naszych warunkach. Lepiej za tą kasę dołożyć paneli.
http://www.cee.krzyzowa.org.pl/Instalacje/Panele-fotowoltaiczne

GONZO - bilansowanie nie jest opłacalne dla energetyki (zakładów energetycznych), ale jest bardzo korzystne dla naszego rządu. Jednym zapisem powodują, że PV staje się opłacalne dla Kowalskiego, natomiast nie musza dopłacać do niej ani złotówki. Majstersztyk. Kwestia tylko czy poradzą sobie z lobby energetycznym, bo oni rzeczywiście dostaną po dupie.

Podaj proszę jakiś namiar na tą grupę / stowarzyszenie ludzi - jest nas, na forum sporo zainteresowanych, może zrobimy jakiegoś grupona forumowego ;)

Martin Fox

http://natemat.pl/105929,zalozyl-wlasna-elektrownie-sloneczna-podlaczyl-sie-do-systemu-i-energetycy-zaczeli-krasc-prad
CytatZazwyczaj to sprzedawcy energii narzekają na kradzieże prądu. Tym razem jest odwrotnie – energetycy podebrali prąd za kilka tysięcy złotych i nie zamierzają płacić.
No i jak tu mówić o wspieraniu zielonej energii?

Tobas

Śledzę tą instalację od początku.
Wbrew pozorom akurat jemu te problemy robią reklamę ;)
Facet wykorzystał nieudolność PGE do zrobienia szumu medialnego wokół swojej firmy. Majstersztyk.

Cyfron

A jest mi ktoś w stanie wskazać jakiś prosty i merytorycznie poprawny poradnik, co trzeba zrobić, aby móc jakiś panel słoneczny połączyć do sieci domowej poprzez mikroinwerter on-grid?

Tobas

Cytat: Cyfron w 24 Czerwiec 2014, 15:56
A jest mi ktoś w stanie wskazać jakiś prosty i merytorycznie poprawny poradnik, co trzeba zrobić, aby móc jakiś panel słoneczny połączyć do sieci domowej poprzez mikroinwerter on-grid?
Cyfron - zaskoczę Cię - podłącz go do kontaktu ;)
To najprościej, a szczegółowiej to podaj model inwertera.

Cyfron

Chodzi mi o to, że gdzieś wyczytałem, że ktoś właśnie taki inwerter on-grid podłączył do gniazdka i było wszystko ok, ale licznik który posiadał nie rozróżniał w którą stronę prąd przepływał i skończyło się to tak, że licznik liczył energię oddaną do sieci jako energię wykorzystaną...

Tobas

Tu nie chodzi o licznik.
Licznik nie musi niczego rozróżniać. W przypadku mikroinwertera raczej nie ma sensu bawić się w oddawanie prądu do sieci.
Po prostu jak podłączysz się z inwerterem do gniazdka, to on zacznie pchać prąd, który (trochę jak woda) popłynie do najbliższego miejsca odbioru, czyli np. do gniazdka obok z podłączonym kompem. Efektem tego będzie to, że przez twój licznik popłynie mniej prądu, bo twoja sieć będzie go mniej potrzebowała, przez co licznik zwolni (ekstremalnie - nawet się zatrzyma)

Cyfron

a co w momencie, kiedy w mieszkaniu będzie tak małe zużycie prądu, że więcej będzie generowane przez panele?

Tobas

Cytat: Cyfron w 25 Czerwiec 2014, 18:59
a co w momencie, kiedy w mieszkaniu będzie tak małe zużycie prądu, że więcej będzie generowane przez panele?

Krótka piłka - popłynie do sąsiadki - Ty z tego nic nie będziesz miał - zarobi Twój dostawca prądu.
Przy większych instalacjach warto wstawić sobie coś takiego:
http://www.ledon.pl/pl/falowniki-inwertery/2576-kontroler-mocy-zwrotnej-mark.html

Wtedy ani grama (kWh) nie oddasz za darmo ;)

pawg

jeśli to jest nowoczesny licznik to dostawca zarobi podwójnie...



Cyfron

właśnie - oddam do sieci i skorzysta sąsiad. Tylko czy licznik tego nie policzy jako energii którą pobrałem (ta sytuacja z licznikiem nie rozróżniającym kierunku przepływu prądu).

pawg

jeśli to jest licznik elektroniczny to płacisz podwójnie, a jeśli starszy z obrotową tarczką to nie



Tobas

Cytat: pawg w 25 Czerwiec 2014, 20:55
jeśli to jest licznik elektroniczny to płacisz podwójnie, a jeśli starszy z obrotową tarczką to nie
Skąd ta teoria? IMO wszystkie elektroniczne liczniki są dwukierunkowe, problemem jest tylko fakt, że bez ustawy (umowy) to co oddasz - oddasz bezpowrotnie.
Niby czemu by mieli naliczać podwójnie? Widziałem już kilka instalacji - zarówno na nowych jak i starych licznikach i nikt nie płaci podwójnie, jeśli przypadkiem coś odda.
Jedyny znany mi przypadek to Pan Mizgalski, ale to wynikło z niekompetencji PGE i nie jest to w żaden sposób normą przy instalacjach PV.

pawg

elektroniczne wymagają dodatkowego  programiku na który licencja kosztuje i wgrywają go dopiero po zgłoszeniu że masz u siebie pracujący inwerter on-grid, a tarczowe mają po prostu mechaniczną blokadę  ;)



Tobas

Cytat: pawg w 25 Czerwiec 2014, 21:10
elektroniczne wymagają dodatkowego  programiku na który licencja kosztuje i wgrywają go dopiero po zgłoszeniu że masz u siebie pracujący inwerter on-grid, a tarczowe mają po prostu mechaniczną blokadę  ;)
Nie spotkałem się z tym - popatrzę, popytam, ale tak jak pisałem wcześniej - na instalacjach które widziałem, liczniki elektroniczne działały i nie doliczały za prąd wepchany do sieci.
Oczywiście nie było możliwości zobaczenia licznika drugiego kierunku oraz nie cofał stanu. Nie mniej jednak instalacja chodziła bez niespodzianek.

pawg

mogą być różnice między poszczególnymi modelami liczników czy coś... bo spotkałem się z podwójnym liczeniem na własne oczy



Cyfron

jeśli bym oddawał prąd za darmo, to dla mnie nie ma problemu. Nie chcę tylko płacić za prąd który ewentualnie sam oddam :)

Troll81

A jak podłączę toto do gniazdka to jak uzgodnię fazy? nie będzie spięcia?

Szopler

Urządzenie jest na tyle inteligentne, że samo się synchronizuje z częstotliwością sieci zanim poda napięcie na sieć. W momencie zaniku napięcia sieciowego działa zabezpieczenie nadprądowe, które wyłącza inwerter. Samoczynne włączenie następuje dopiero po pojawieniu się napięcia i ponownej synchronizacji. Proste jak drut ;)

Cyfron

dlatego właśnie to rozwiązanie bardzo mi się podoba. Tylko właśnie nie wiem jak to jest z licznikiem, a druga rzecz to jak wygląda sprawa z dostawcą energii elektrycznej - czy to jest kwestia jakiegoś jednego pisma i opłaty za wymianę licznika czy w ogóle jakaś droga przez mękę...

Szopler

http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2860475

Krzysiak

Panowie pytanie jaki panel kupić na początek (do max 400-500zł)
taki do prób  z wyprowadzonymi przewodami
- dach płaski centralnie strona południowa a konstrukcje sam sobie zbuduję

Po drugie jaki układ  byłby potrzebny do stabilizacji i ładowania np akumulatora samochodowego ?



>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

Szopler

Regulator ładowania np.
http://allegro.pl/regulator-ladowania-solar-me-cc10a-12-24-v-kena-i4449299838.html
Panel np.
http://allegro.pl/panel-solarny-bateria-sloneczna-90w-100w-12v-solar-i4450167162.html

Tobas

Taki oto wynalazek / ciekawostka na magazynowanie energii z fotowoltaiki:
http://gravitybattery.info/

Chociaż ja osobiście widziałbym u siebie mini elektrownię szczytowo - pompową.


Troll81

pomysł ciekawy :D a jaki koszt "baterii" ?

Troll81

http://biznes.pl/wiadomosci/raporty/czysta-energia-bez-subwencji,5660576,1,5654987,89,news-detal.html

Tobas

Dobra konferencja prasowa.
Marcin Mizgalski - ostro i szczerze:
http://videosejm.pl/index/movie/hash/bc025636fbc666a11dc26f0226c8e69f

Tobas

Jakby ktoś jeszcze nie wiedział, to informuję, że udało się.
Ustawa o OZE czeka na podpis prezydenta.
Będzie się opłacało inwestować w OZE.

Będziemy mogli więcej liczyć za tańszy (własny) prąd ;)

pawg

OZE bez tego nadal by się opłacało, bo prąd wytworzony samemu jest za darmo, a za ten pobrany z sieci trzeba zapłacić ok. 50gr/kWh



Troll81

pawq. a liczysz ile kosztuje cię sprzęt do wytworzenia tej darmowej energii? Ile serwis? Ile Falowniki? Ile Aku?

pawg

8 000zł dla instalacji 2kW