pakowanie punktów przed wyścigiem

Zaczęty przez Ufol, 10 Luty 2011, 11:36

Ufol

Utworzyłem ten wątek, ponieważ dyskusja na ten temat już rozpoczęła się w temacie:

Współpraca pomiędzy Boinc@Poland i Folding@home - Team 276 - Poland
http://www.boincatpoland.org/smf/zespol-boincpoland/wspolpraca-pomiedzy-boincpoland-i-foldinghome-team-276-poland/?topicseen
Pozwolę sobie pokrótce to opisać. Dla tych, którzy nie znają tematu. Wyścigi boinc rozpoczynają się faktycznie dziesięć dni wcześniej. Liczydłowy może bowiem pobrać próbki przed wyścigiem i odesłać je już po starcie. Odbywa się to w sposób następujący. Po ustawieniu bufora, maksymalnie na dziesięć dób, menedżer pobiera próbki. Następnie w aktywności należy kliknąć na zablokuj dostęp do sieci. Od tego momentu próbki będą magazynowane na komputerze. Po starcie i kliknięciu w aktywności na opcję sieć zawsze dostępna, są odsyłane. W ten sposób zyskuje się punkty, lecz czy nie wypacza to samej idei wyścigu? Moim zdaniem nie należy potępiać pakowania punktów. To nie my ustalaliśmy reguły gry i nie w naszej mocy je ustalać, Punkty boinc są przyznawane na konkretnych zasadach i jeżeli ktoś pakuje punkty, to jego rzecz. Nie powinien być przez nas uważany za oszusta, gdyż działa w ramach "boincowego prawa". Może za poważnie to zabrzmiało, ale wszyscy wiemy o co chodzi. Jakie jest wasze zdanie na ten temat?

Cyfron

Należy zauważyć co następuje:
1. 10 dni wcześniej można zacząć buforować pliki pod warunkiem, że termin raportowania nie będzie wcześniejszy
2. buforowanie i trzymanie próbek ma sens tylko w przypadku wyścigów Teamów organizowanych przez boincstats.com
3. Zablokowanie dostępu do sieci powoduje, że całkowicie zabijamy uzywanie sieci, więc także pozostałe, liczone projekty nie będą odsyłać i pobierać próbek

Dla mnie uforowanie próbek nie jest oszukiwaniem, tylko wykorzystywaniem nieścisłości.
Tak samo jak pisanie optymalizacji aplikacji dla projektów i potem używanie tego samemu byłoby oszukiwaniem (w końcu naliczysz dużo więcej niż na standardowej aplikacji).

Zresztą w BOINC chodzi o LICZENIE projektów, a czy ktoś będzie bawił się w przetrzymywanie próbek czy nie, to dla mnie już jest jego sprawa. Komu się chce, to niech trzyma, a komu nie - to nie, bo przecież wymaga to poświęcania temu trochę uwagi...

Ufol

Zgadzam się z przedmówcą w całej rozciągłości. Wielkie dzięki Cyfronie, za sprecyzowanie opisu buforowania. Ma ono szczegulną wartość dla nowych liczydłowych, nieobeznanych jeszcze z boincem. Co do pakowania punktów, to może być ono naszym atutem. Nie dostrzegam nic nagannego w promowaniu wśród naszych liczydłowych takiego postępowania. Czuję się niejako wywołany do wypowiedzi, ponieważ zacząłem doradzać w tym temacie Tobasowi. Tak w sumie rozpoczęła się kwestia pakowania punktów przed wyścigami.

Tomasz R. Gwiazda

ja mimo ze tych pkt kosze wiele, to nigdy sie nie bawilem i nie bede bawil w takie akcje, dla kilku pkt wiecej.
Ale czy uwazam to za naganne? raczej nie.
Kazdy robi to co uwaza za sluszne, zgodnie z obowiazujacymi zasadami

Arthusp

Taka jest zasada zabawy, więc nie uważam buforowania próbek za zagranie nie fair. Co więcej: to jest wyścig i właściwe przygotowanie się może znacząco poprawić osiągnięte wyniki. :)

Troll81

Może by takie uzytczne posty jak ten cyfrona zamieniac na arty na naszej wiki?

Tobas

Miałem nie buforować, ale jeśli większość uważa że to nic złego i tak czy inaczej trzeba te punkty przeliczyć to tym razem:

Poprawcie mnie jeżeli źle obliczyłem:

19 luty (po wrocławskim zlocie) nabijam próbek na 10 dni i wyłączam sieć.


andy101fah

Z tego co przetestowaliśmy wynika, że należy pobrać próbki ustawiając bufor 10 dni i po pobraniu próbek na kliencie BOINC zaznaczyć opcję nie łącz z siecią. Jeżeli nie zaznaczysz to po przeliczeniu próbek "najszybszych" automatycznie zostaną odesłane i pobrane nowe. Odesłać należy z godziną rozpoczęcia wyścigów.

Cyfron

tylko sprawdź, czy próbki buforowane mają termin zaraportowania po terminie w którym Ty zamierzasz je odesłać, żeby nie było problemu z ich akceptacją przez serwer

AXm77

#9
Jeżeli został poruszony ten ,,drażliwy" temat, pozwolę sobię wyrazić swoją opinię na temat.
Uważam osobiście, że ,,buforowanie" próbek nie jest czymś naganny (sam to zrobiłem w WCG Rabbit Sprint).
Dlaczego? Nie liczę WCG na codzień, a załadowałem do ,,bufora" około 7 stron próbek (według statystyk na stronie WCG).
Tyle samo mi zostało (czyli 7 stron) próbek czekających na veryfikację po zakoczeniu wyścigu.
Wynika z  tego, że dostałem prawdziwą liczbę punktów za czas liczenia w wyścigu (jeżeli bym grzecznie zaczął liczyć
z początkiem wyścigu to około 1/3 punktów bym dostał po zakończeniu wyścigu).

A tak doradzając na temat, to przed wysłaniem ,,zapasu" proponuję zmienić ustawienie w BOINC-u na 1 dniowy bufor, bo widzę
że z większą ilością zadań BOINC ma problemy – miałem coś w tym stylu:



pozaczynane ze 40 próbek czekające na dokończenie.

Tobas

Też tak miałem - myślałem że to coś u mnie.
Może jednak nie będę kombinował..

apohawk

"high priority" twój wróg, zawsze i wszędzie. Po prostu wstrzymujcie część próbek, kiedy robicie duży zapas próbek (z jakiegokolwiek powodu), a potem stopniowo w tempie przeliczania wznawiajcie próbki. Gdy próbek jest za dużo i BM stwierdza, że nie zdąży przed deadlinem, to część dostaje "high priority".
No good deed goes unpunished.

simonic

Jaki dokładnie adres IP trzeba zablokować żeby zadania z WCG nie zostały odesłane przed wyścigiem?


Szopler

Jeśli się nie mylę to:

198.20.8.246

Karlik

Ponieważ simonic odkopał temat to pozwolę sobie odpowiedzieć na niego ;)
Nikt nie zwrócił uwagi na jeden mały detal. Magazynowanie próbek to też pewne dodatkowe obciążenie/problemy dla serwera:
1. Powiększa się baza aktywnych zadań
2. Opóźnia się uzyskanie wyniku
3. Jak wszyscy jednocześnie zaczynają wysyłać próbki to następuje drastyczny skok wykorzystania łącza oraz możliwość zamulenia validatorów i asymilatorów
W wypadku dużych projektów to niby może nie mieć znaczenia (zapas mocy mają wystarczający), ale dobrze uwzględnić te czynniki przy podejmowaniu decyzji o "pakowaniu punktów".

simonic

Cytat: Szopler w 14 Styczeń 2012, 18:42
Jeśli się nie mylę to:

198.20.8.246


To jednak chyba nie ten adres dokładnie. Zablokowałem zakres 198.20.1.1 - 192.20.255.255 i wystarczyło :)


Szopler

Można wykorzystać reguły BoincTasks do tego - nie trzeba blokować IP...

lukaszja

Mam problem.
Nigdy nie blokowałem konkretnych IP i teraz mnie skusiło sprawdzić - w końcu trzeba się rozwijać ;)
System:
Linux Mint x64 (praktycznie Ubuntu), wbudowany firewall.
Blokuję zakres 198.20.1.1 do 198.20.255.255 (tworzę regułę).
Dalej wchodzi na stronę, Manager łączy się z projektem.... :wth:
Pinguję www.worldcommunitygrid.org - zgadza się - 198.20.8.246
Mimo to - nie działa. Załączam zrzut ekanu. Pomysły?
http://imageshack.us/photo/my-images/706/zrzutekranufirewall.png/

sknd

pewnie adres strony www jest inn niż adres serwera gdzie przesyła zadania

lukaszja

Cytat: sknd w 18 Styczeń 2012, 23:18
pewnie adres strony www jest inn niż adres serwera gdzie przesyła zadania

I to byłoby logiczne, gdyby nie to:

Cytat: simonic w 15 Styczeń 2012, 08:14
Cytat: Szopler w 14 Styczeń 2012, 18:42
Jeśli się nie mylę to:

198.20.8.246


To jednak chyba nie ten adres dokładnie. Zablokowałem zakres 198.20.1.1 - 192.20.255.255 i wystarczyło :)

sknd

z http://wcg.wikia.com/wiki/Waiting_to_contact_project_server

WCG needs to be able to get through over port 80 and 443 to IP 129.33.89.133+134

lukaszja

Cytat: sknd w 18 Styczeń 2012, 23:26
z http://wcg.wikia.com/wiki/Waiting_to_contact_project_server

WCG needs to be able to get through over port 80 and 443 to IP 129.33.89.133+134
Dzięki, że chciało Ci się szukać. NIE działa... Wklepałem wszystko jak wyżej - 0 reakcji (działa tak strona www jak i serwer BOINC - projekt aktualizuje się). Firewall działa na pewno - jak mu włączyłem, żeby blokował wszystkie wychodzące, to mnie totalnie odciął od neta...

Karlik

Tylko, że Ty zrobiłeś regułę blokującą komunikację pomiędzy adresem źródłowym 198.20.1.1 a adresem docelowym 198.20.255.255, a takiej komunikacji nie próbujesz robić (nie posiadasz pierwszego adresu i nie pingujesz drugiego), więc reguła nie ma zastosowania :whistle:

Swoją drogą wolę to robić przez konsolę (bezpośrednio iptables).

lukaszja

Cytat: Karlik w 19 Styczeń 2012, 00:12
Tylko, że Ty zrobiłeś regułę blokującą komunikację pomiędzy adresem źródłowym 198.20.1.1 a adresem docelowym 198.20.255.255, (...)
Nigdy bym nie wpadł na to, że oznaczenie "zablokuj wychodzące FROM .... TO ..." oznacza podanie IP źródłowego i docelowego!
To jakaś paranoja, tak zawsze (pod Windows, przynajmniej) oznaczało się i wyłączało jakieś ZAKRESY - co IMHO miało sens...
Dzięki - zgadłeś, o to chodziło- problem rozwiązany!

PS Powiedz mi jeszcze, jak w takim razie wyłączyć całe zakresy IP?

Karlik

Nie znam tego graficznego konfiguratora, możliwe, że wystarczy dać zakres w formie a.b.c.d-e.f.g.h (adresy rozdzielone myślnikiem). Jak nie to polecam użyć iptables lub spróbować się przeklikać.
A tak "nielogiczność" jest moim zdaniem bardzo logiczna, przecież możesz blokować połączenia na konkretnych interfejsach sieciowych/adresach IP.

Troll81

wiesz serwery mają często więcej niż jeden IP :D dlatego jak podajesz from to znaczy adres początkowy :D

Ufol

Czy istnieje jakaś prosta metoda na poznanie adresu ip danego projektu, który ewentualnie chcielibyśmy tymczasowo zablokować?

Troll81

tak. wystarczy odpytać przeglądarkę google na hasło whois. który projekt chcesz zablokować?

Ufol

Planowałem popróbować tej sztuczki z Simapem.

Troll81

131.130.65.120

Domain Status: clientTransferProhibited
Registrant Name:Thomas Rattei
Registrant Organization:Universitaet Wien Department fuer Computational Systems Biology
Registrant Street: Althanstr. 14
Registrant City:Wien
Registrant Email:thomas.rattei@univie.ac.at

Dario666

Można też z pliku informacji o projekcie "account_boincsimap.org_boincsimap.xml" (znadującym się w katalogu BOINC z danymi projektów) odczytać master URL i wysłać pinga do tej domeny. Dostajemu wtedy zwrotny adres IP  - w przypadku SIMAPA to: [131.130.65.120].

Karlik

Cytat: Dario666 w 25 Marzec 2014, 09:45
Można też z pliku informacji o projekcie "account_boincsimap.org_boincsimap.xml" (znadującym się w katalogu BOINC z danymi projektów) odczytać master URL i wysłać pinga do tej domeny.
To zadziała tylko jak domena jest tylko na jednym IP. Jak już się bawić w ten sposób to raczej bym odpytał DNSy (dig, nslookup).