a może fundacja?

Zaczęty przez Cyfron, 20 Luty 2011, 18:28

Cyfron

Jak wspomniałem w innym wątku - padła propozycja założenia Fundacji lub Organizacji Pożytku Publicznego - co stoi na przeszkodzie założyć coś takiego?

W OPP podoba mi się możliwość przekazania 1% podatku, której to rzeczy co rok nie wiem gdzie przelać  :(

GRID

OPP może zostać jedynie organizacja która posiada osobowość prawną czyli - stowarzyszanie, fundacja, klub.
Rozmawiałem z moja księgową która powiedziała mi że w naszym przypadku lepszym rozwiązaniem będzie stowarzyszenie. Osoby które napomknęły o fundacji po prostu nie są doinformowane w temacie. Ja sam na początku znałem jedynie określenie fundacja. Po to Goofyx przestudiował temat, żeby wiedzieć co założyć i chwała mu  za to.

Tobas

O status organizacji pożytku publicznego mogą się ubiegać organizacje pozarządowe, które spełniają następujące warunki:

Muszą prowadzić działalność na rzecz ogółu społeczności lub określonej grupy wyodrębnionej ze względu na szczególnie trudną sytuację życiową lub materialną w stosunku do społeczeństwa.
Działalność statutowa organizacji musi w całości zawierać się w sferze zadań publicznych, określonych w art. 4 ustawy.
Prowadzona przez organizację działalność gospodarcza ma służyć realizacji celów statutowych.
Organizacja musi przeznaczać całość swoich dochodów na działalność statutową.
Posiadanie określonego w statucie kolegialnego organu kontroli lub nadzoru.
Statut organizacji bądź stosowna uchwała musi zawierać zasady dotyczące zachowania przejrzystości działania organizacji oraz uniemożliwienia wyprowadzania majątku poza organizację.
Katalog warunków jest zawarty w art. 3 ust. 3 Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Status pożytku publicznego uzyskuje organizacja spełniająca wyżej wymienione wymogi, z chwilą wpisania właściwej informacji do Krajowego Rejestru Sądowego. Organem, który decyduje o nadaniu statusu organizacji pożytku publicznego jest sąd rejestrowy.

Przywileje przysługujące organizacji pożytku publicznego:

Zwolnienie z podatku dochodowego od osób prawnych, podatku od nieruchomości, opłaty skarbowej, opłat sądowych oraz podatku od czynności cywilnoprawnych.
Prawo nabywania użytkowania nieruchomości należących do Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego na preferencyjnych zasadach.
Możliwość przekazywania przez osoby fizyczne na rzecz organizacji pożytku publicznego 1% podatku dochodowego. Podatnik może wpłacić określoną kwotę - do wysokości 1% należnego podatku na konto organizacji oraz wykazać to w formularzu PIT.
W zbiórce publicznej na rzecz organizacji pożytku publicznego mogą brać udział małoletni wolontariusze poniżej 16 lat, ale którzy jednocześnie pozostają pod nadzorem osoby pełnoletniej.
Możliwość odbywania przez poborowych służby zastępczej w organizacjach pożytku publicznego, z wyjątkiem prowadzonej przez te organizacje działalności gospodarczej.
Organizacje pożytku publicznego mają prawo, a publiczne radio i telewizja obowiązek umożliwienia organizacjom nieodpłatnego informowania o ich działalności.
Źródło:
www.pozytek.ngo.pl
www.prawo.ngo.pl

Tobas

Wychodzi na to, że najpierw stowarzyszenie,a później ubiegać się o Organizację Pożytku Publicznego.

Troll81

najpierw to my musimy mieć wystarczająco zwarte szeregi by kilkanaście osób na zlot przyjechało.... nam się marzy konferencja.... fundacja.... OPP.... a tymczasem ciężko skrzyknąć więcej niż 5 osób w jedno mijsce...

GRID

Na wakacje ja i Cyfron przejedziemy się do ludzi po podpisy. Nawet nie myślę aby fatygować ludzi żeby grupowali się w jedno miejsce bo z tego co widzę to nie realny plan.

Zahaczymy o Kraków, Wrocław na początek. Jak zabraknie podpisów to do Warszawy.

juz po założeniu stowarzyszenia, każdy kto będzie się chciał dołączyć, podpisze wniosek i wyśle go do naszego księgowego.

A do wakacji, między czasie promocja - pozyskiwanie nowych członków do naszych zwartych szeregów

Troll81

ano. ale wciaż uważam że jak nie ma zapału na zlot (chyba z 8 ludzi żyje w wro) to czy jest sens zabierać się za stowarzyszenie? zebranie podpisów to najmniejszy problem.

lolek

Ze zlotami jest taki problem że sporo z nas musiało by jechać kilkaset kilometrów by napić się piwa  %)

GRID

Oczywiście że jest sens. Stowarzyszenie to jedne z otwartych tematów B@P. Który trzeba w końcu zamknąć.
Ja chce powiedzieć wnukom za 50 lat że coś osiągnąłem w życiu. Nie obchodzą mnie osoby które wolą oglądać całe życie telewizor.

Nawet jak stowarzyszenie będzie leżało odłogiem, to przynajmniej spokojnie będziemy mogli myśleć o kolejnych sprawach. Każdy członek stowarzyszenia będzie czół przynależność do czegoś co istnieje.
Stowarzyszenia, fundacje powoli się rozwijają - tym szybciej to otworzymy tym lepiej.


lolek

co do podpisu to jeśli będziesz w wawie to na mój możesz liczyć

Troll81

tylko ze 15 osób podpisze, potem będzie leżało odlogiem a kilka osób będzie co roku się szarpać z urzędami..... az w końcu ktos powie "pierd.... nie robię" i złoży wniosek o rozwiązanie.....

GRID

możliwe, zobaczymy.

Albo podchodzimy do tego jak polacy, albo jak amerykanie, chińczycy, niemcy.

[B@P] MSW

Narodowe podejście trzeba mieć i po polsku to rozwiązać  XD

kotfryc

Żeby zostać OPP trzeba też już mieć jakiś wkład zrobiony, w sensie udokumentować że organizacja działa i wykonuje cele statutowe - jeśli się nie mylę (trzeba trochę czekać). Ale gra warta świeczki, jako stowarzyszenie można się ubiegać o wiele grantów, pisałem gdzieś o darmowych AdWords - ale to tylko przykład.

Pomagałem swego czasu babce (strona www, plus parę rzeczy) która założyła fundację (jej koleżanka ma Stowarzyszenie lol). Mogę się podpytać o szczegóły (również jak to wygląda w perspektywie czasowej - "użeranie się z urzędami" itp). Mam z nią kontakt, bo cały czas tam administruję...

Ja mogę wniosek se sam wydrukować podpisać i wysłać jeśli trzeba. A zgromadzenia Stowarzyszenia nie mogą być online? wszak mamy 21 wiek...
Faktura przez sieć to nic nowego, można robić kursy online i chyba nawet mgr, elektroniczne przelewy...  :fright:


apohawk

Elektroniczne faktury? Przychodzi urzędas do firmy na kontrolę i każe ci to wszystko drukować! Bo inaczej to ty nie masz faktur!
Dla urzędasów podpis święta rzecz, jakby prawo nie pozwalało na brak podpisu pod fakturą, to byś nigdy nie zobaczył elektronicznej faktury. No bo ile osób ma "podpis elektroniczny", czyli "certyfikat kwalifikowany"? U mnie w pracy parę osób to wyrabiało, żeby móc wysyłać rzeczy do urzędów, podania, wnioski, wizyta u notariusza, żeby potwierdzić, że ty to ty! Masakra. 21. wiek jeszcze nie dotarł do urzędów, czeka w kolejce na rozpatrzenie...
No good deed goes unpunished.

GRID

@apohawk
21 wiek chyba nie dotarł do twojego urzędu. Bo ja prowadzę działalność (polską) 2 lata i tylko 2 razy wystawiłem fakturę papierową i tylko raz ją podpisałem.

Sam przebywam w Belgii, klientów mam w Belgii, Polsce, Francji , Holandii.
@apohawk jakbym miał się bawić w działalność tak jak mówisz to chyba bym zamknął interes.
Z racji tego że jestem podatnikiem unijnym (VAT PL) sprawdzali mnie już Polacy i Belgowie.

Przy okazji bez obrazy chciałbym podkreślić że wiele twoich wypowiedzi jest bardzo demotywujących.

Troll81

moze własnie dlatego że jesteś podatnikiem unijnym to nie dostajesz po dupie :D

Ja wiem że żeby zgłosić prezent ślubny musiałem 4 druki SD-Z2 wypełnić. Tylko dlatego że mam dwoje rodziców którzy zechcieli przelać kase na moje konto w dwóch przelewach. I nie ma znaczenia że to jedna "darowizna". Musza być 4 druczki. dla każdego przelewu i każdego z rodziców z osobna....

Wiem jakie sa jazdy by odliczyć oddaną krew od podatku.... co roku mam te same sanki.....

A ja wszak nie prowadzę działalności. Natomiast miałem już raz okazję oglądać urzędasów w akcji.... Masz obowiązek przedstawic im faktury do wglądu. I mogą zażądać ich drukowania (bo przyjda ciule bez lapotpów, a powiedzą ci że oni sie na twoim sprzęcie nie znają.)

GRID

Nikt nie mówi że będzie łatwo ważne abyście wy dwaj  ;D(Troll81 i apohwak) :respect: nie zamulali bo będzie jeszcze trudniej cokolwiek osiągnąć.
A wiem jak to potrafi działać na forumowiczów.
Lista chętnych zapisu do stowarzyszenia znowu rusza, już się dopisałem wyśle ją kolejnej osobie.

3891mike

Nawet nie wiedziałem że jakiś zlot był %) Co do tej opp to jestem za:)


Troll81

news na głównej nie wystarcza :D

Cyfron

http://www.boincatpoland.org/smf/stowarzyszenie-boincpoland/stowarzyszenie-boincpoland/msg133631/#msg133631 - tutaj jest wytłumaczenie, wątek zamykam.