64-bit Application Announcement

Zaczęty przez mimeq, 18 Marzec 2011, 00:27

mimeq

http://www.worldcommunitygrid.org/about_us/viewNewsArticle.do?articleId=157  :p_arr:


emik



lolek

No w końcu pomyśleli  :boing:

kret

yeah! ciekawe jak (i czy wogóle) wpłynie to na wydajność :)

Troll81

zobaczymy ile będzie wzrostu :D

Tobas

Z tego co widzę to na razie tylko Computing for Clean Water działa na 64bit

http://www.worldcommunitygrid.org/help/viewTopic.do?shortName=minimumreq

Ufol

Czy wiadomo o ile szybciej liczy computing for clean water na 64 bitach? Byłoby to ciekawe, gdyż pokazałoby rzeczywisty potęcjał takich procesorów.

Tobas

No niestety nie popisali się.

Z tego co ludziki piszą to ok 7% szybciej, a u niektórych nawet wolniej  :fright:

http://www.worldcommunitygrid.org/forums/wcg/viewthread_thread,31048

simonic

Zrobiliby porządne aplikacje na 32 bity... Bo niektóre z istniejących w WCG nie wykorzystują pełnej mocy procesora...


mimeq

Nie pamietam ile mialem wczesniejsze czasy (chyba cos kolo 6h) na Computing for Clean Water teraz przeliczylem 1WU i bylo troche ponad 4h na Q6600.
Jaki zysk by nie byl chyba dobrze ze jest wogole  :) 7% do 7% .... :parrrty:


Ufol

Reanimuję temat, gdyż wart jest szczególnej troski. Czy są jakieś zmiany w rodzaju, nowa aplikacja, nowy podprojekt itd. itp.
Zbieram aplikacje 64 bitowe do hasła na wiki. Stąd moja namolność.

simonic

WCG nie wydał jak narazie innych aplikacji x64... Pewnie dlatego że jedyna aplikacja jaka została wydana dla Computing for Clean Water nie powala zyskiem prędkości przeliczania w porównaniu do x86. Tak już jet że niektóre projekty 'przyspieszają' na x64 a w innych nie widać róznicy...


Ufol

Przykład Simapa dowodzi użyteczności x64 dla białkowców. Jestem pod wrażeniem wydajności aplikacji tego projektu. W porównaniu z WCG to kopciuszek a jak dobrze sobie radzi. Pozwala to żywić nadzieje na szybsze mielenie 64 bitowe w podprojektach WCG. Obecnie różnice w wydajności są minimalne. Liczyłem computing for clean water na 32 i 64 bitach. Nie zauważam wyraźnej poprawy w przeliczaniu.

Aegis Maelstrom

Hmm, nie porównujmy jabłek z gruszkami. Przykład SIMAP dowodzi, że pewne zadania można przyspieszyć.  8)

Jestem tu laikiem i niech mnie aktywnie programujący nieskopoziomowo koledzy poprawią, jeśli się mylę - ale IMHO aby wiedzieć, czy dotyczy to konkretnego algorytmu, trzeba by go znać. Wówczas można się przyjrzeć i powiedzieć, czy wykorzystanie dodatkowych i szerszych 64-bitowych rejestrów coś daje.

Do tego (tu też niech ktoś mnie poprze lub poprawi), pewne szersze rejestry wraz z operacjami na nich zostały wprowadzone wraz z pakietami rozszerzeń zestawu instrukcji x86 (te wszystkie standardy SSE itp.).

Jak jest w przypadku poszczególnych projektów WCG - nie mam pojęcia. Pamiętając casus MilkyWay pewnie to dałoby się lepiej skodować - ale bez znajomości kodu nie sposób mieć stuprocentową pewność czy przejście na pełne x86-64 albo na GPU da coś sensownego.

Oczywiście możemy przeglądać kod lub lobbować za jego otwarciem, do czego zachęcam. :)  :parrrty:

krzyszp

Na pewno otwarcie kodu mogło by pomóc, istnieje jednak jedno "ale" - nie wiem, czy to realna możliwość, ale może warto się przyjrzeć.

Jak wiemy, WCG publikuje swoje wyniki w miarę systematycznie i każda instytucja może z nich korzystać, natomiast otwarcie kodu spowoduje, że jakaś firma farmaceutyczna wykorzysta algorytmy do swoich celów, po czym np. opatentuje wyniki... W tym momencie stracą wszyscy.

Wiem, że to ociera się o teorie spiskowe, ale ostatnie ruchy wielu firm wskazują, że trzeba się liczyć z taką możliwością...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Ufol

Myślę, że ta perspektywa zniechęca administratorów przed upublicznieniem kodu. Moim zdaniem postępują słusznie. Każdy znający historię nietylko z lektury podręcznika wie, że całe dzieje to jeden wielki spisek. Jak mawiał Bismarck:
" Ludzie nie powinni wiedzieć jak robi się kiełbasę i politykę. "
To samo dotyczy wielkiego przemysłu. Jeżeli Poszukiwania WCG zakończą się powodzeniem, to dosłownie zmieni się świat. Przywołując przykład Simapa, chciałem dać przykład efektywnego białkowca na 64 bitach. Źle sformuowałem problem. Pytanie brzmi:
Co jest przyczyną tak małej zmiany w wydajności obliczeń?
1. Specyfika obliczeń, powszechnie wiadomo, że niektóre nie przyspieszą wogóle, inne o kilka procent a jeszcze inne zdecydowanie.
2. Obawa przed niestabilnością aplikacji;
WCG jest bardzo stabilne, wręcz niezawodne. To wielki atut i nie ma sensu ryzykować zepsuciem marki. A może jest jeszcze coś, o czym ja, totalny laik, nie mam pojęcia?