Aktualności:

W MEDIA znajdziesz grafiki, banery i avatary

Menu główne

Radioactive@Home - co to jest?

Zaczęty przez krzyszp, 15 Kwiecień 2011, 13:56

krzyszp

Czym jest Radioactive@Home?

Projekt Radioactive@Home tworzony przez członków drużyny BOINC@Poland ma za zadanie stworzyć globalną mapę promieniowania obejmującą jak największy obszar naszego globu za pomocą tanich czujników promieniowania podłączonych do komputerów PC i działających za pomocą platformy BOINC.
W chwili obecnej projekt jest w fazie pre-alfa.
Obecnie tworzone są prototypy czujników.


Edit by Szopler:
Prototypy finansowane są ze składek członków drużyny.
Jeżeli posiadam na stanie jakieś części kupione kiedyś w nadmiarze to wykorzystuję.

UWAGA!
Prototypów jest tylko 9 szt.



| Lp| Wpłacający| Kwota [pln]| Potwierdzenie |
| 1| krzyszp| 181| tak
| 2| rafalm| 150| tak
| 3| kotfryc| 300| tak
| 4| troll81| 100| tak
| 5| aidec| 190.66| tak
| ...| ...| ...| ...
| 9| szopler| ?| tak

SUMA (potwierdzone): 921,66 pln

Edit by krzyszp:
Potwierdzam także przekazanie przez Kotfryc'a trzech tub na poczet projektu (ok $150.5).


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

stasieks


LAMAS

Witam

Pomysł ciekawy :)

Mam pytanie jaki jest spodziewany przybliżony koszt czujnika?

krzyszp

W tej chwili jeszcze trochę za wcześnie, aby mówić o koszcie samego czujnika gdyż:
1. Na razie znana jest cena (mniej/więcej) prototypu, która jest zawsze wyższa od wersji "produkcyjnej" - na tę chwilę wynosi poniżej 100pln.
2. Sam czujnik będzie dostępny w dwóch wersjach: gotowego do podpięcia oraz w zestawie do samodzielnego montażu.


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Troll81


krzyszp

Tak, właśnie zajmuję się VPS'em pod serwer.


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Slonik

indoor czy outdoor?
Gdyby była wersja zewnętrzna i sieciowa mógł bym go umieścić w kilku miejscach.

krzyszp

Będzie to czujnik podłączany do komputera, ale również z możliwością pracy samodzielnej.
Dokładne szczegóły techniczne wkrótce na stronie radioactiveathome.org


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

mimeq



X X X

Projekt potencjalnie interesujący, ale...
1. Jaki rodzaj promieniowania będzie monitorowany?

2. W czym to będzie inne/lepsze od tego, co na bieżąco podaje PAA? http://www.paa.gov.pl/
http://www.paa.gov.pl/mapy/mapa.jpg

Podobny monitoring prowadzą i udostępniają inne agencje, np.:
http://odlinfo.bfs.de/
http://inters.bayern.de/kfue/station2.htm
http://inters.bayern.de/mnz/php/ifrmw.php?station=812&komp=207&tbltyp=2

krzyszp

Cytat: [GPU Force] Robert 7NBI w 15 Kwiecień 2011, 15:18
Projekt potencjalnie interesujący, ale...
1. Jaki rodzaj promieniowania będzie monitorowany?
Promieniowanie przenikliwe w zakresie dostępnym dla standardowych czujników.
Cytat: [GPU Force] Robert 7NBI w 15 Kwiecień 2011, 15:18
2. W czym to będzie inne/lepsze od tego, co na bieżąco podaje PAA? http://www.paa.gov.pl/
http://www.paa.gov.pl/mapy/mapa.jpg

Podobny monitoring prowadzą i udostępniają inne agencje, np.:
http://odlinfo.bfs.de/
http://inters.bayern.de/kfue/station2.htm
http://inters.bayern.de/mnz/php/ifrmw.php?station=812&komp=207&tbltyp=2
Projekt jest w pełni niezależny, potencjalne nasycenie czujnikami może znacznie przewyższać tę dostępną w Polsce (a może również w innych krajach).
Zwłaszcza niezależność może być istotna, jeśli wziąć pod uwagę niektóre kraje i sposób w jakim informują swoich obywateli...

Dodatkowo dane będą generowane w czasie rzeczywistym, co w praktyce oznacza np. 1 godzinne opóźnienie.
Oczywiście wszystkie dane będą publikowane w formie jawnej i bezpłatnej.


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Szopler

Promieniowanie gamma, a jeżeli zdobędziemy odpowiednią tubę Geigera to również beta.

Troll81

alfa zatrzyma się nawet na folii do pakowania kanapek :D

MajkPascal

Pomysł na projekt naprawdę ciekawy, zwłaszcza jeżeli ceny czujników będą takie jak zostało napisane kilka postów wcześniej.
A wspomniane czujniki są opracowywane z inicjatywy twórców projektu, czy zostaną jedynie zaadaptowane do celów obliczeń?

"MajkPascal - BOINC combined"
Więcej sygnaturek: w wizytówce
"MajkPascal - Badges"
Projekty, które mogą na mnie teraz liczyć:
"MajkPascal - RakeSearch""MajkPascal - World Community Grid"

krzyszp

Aby przejść do fazy beta potrzebujemy działający czujnik. Do momentu jego wykonania nie można nazwać tego inaczej.
W przyszłym tygodniu powinna być gotowa pierwsza partia. Myślę, że więcej niż tydzień nie zabierze jego wstępne oprogramowanie, tym bardziej, że grupa programistów jest chyba dość "silna" ;)

Niemniej, taki urok alfy, że działa jak chce, kiedy chce i przynosi całkiem dziwne wyniki... Pewnie dlatego nazywa się alfa ;)

Czujniki są opracowywane całkowicie naszymi siłami na potrzeby projektu.
Schemat oczywiście zostanie zamieszczony na stronie projektu.


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

X X X

OK, dzięki za info. Działajcie, dołączę do tego projektu.

kret

pomysł świetny, widziałem jakiś czas temu i śledzę pilnie

mogę jakoś pomóc?

fr@ntz

#17
wielkiej inicjatywy!  :respect:  :p_arr:
Sojusz Frankofonii może pomóc?
Mam przekazywanych informacji na forum L'AF : http://forum.boinc-af.org/index.php/topic,4163.msg275757.html#msg275757
Istnieje również niezależną agencję we Francji, które mogą być zainteresowane: http://www.criirad.org/

powodzenia !  :parrrty:

Cyfron

kocham google Translate - nawet dało się zrozumieć co pisali w wątku :)

Karol007

Na początku pomyślałem - "szaleństwo" a zaraz po tym - "wchodzę w to!". Gdyby była potrzebna pomoc to piszcie, może się na coś przydam. Projekt oczywiście bardzo ciekawy i moje poparcie i wsparcie dla niego jest pełne :attack:

Na tej zasadzie możemy monitorować w skali globalnej wiele innych parametrów  :boing:

Tobas

Gratuluję!

Pomysłu, chęci, zaparcia i życzę sukcesu.
Obligatoryjnie proszę o wpisanie mnie na listę chętnych do zakupu geigerów.

Pozdrawiam
Tobas

Cyfron

a ja proponuje, aby osoby chętne do pomocy napisały od razu na czym się znają i do czego mogą się przyłożyć, ponieważ chętne kończyny do pracy na pewno się przydadzą   :arrr: :p_arr:

Szopler

I to bardzo :).
BTW. Myślałem o wersji z gniazdem ETH i jak już poskładam te 8 prototypów to wezmę się wstępnie za projekt takiego rozwiązania...

AiDec

Zainteresowaliscie mnie - pisze sie na to z Wami :). Chetnie podam Wam dane z Oslo  ;D.

Cytat: Szopler w 16 Kwiecień 2011, 11:28
Myślałem o wersji z gniazdem ETH

Ja chyba takiego nie mam, dysponuje jednak wieloma USB, SATA, mam nawet kilka wolnych gniazd 220V (w tym rowniez trojfazowe)  XP  XD



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

krzyszp

Cytat: AiDec w 16 Kwiecień 2011, 13:45
Ja chyba takiego nie mam, dysponuje jednak wieloma USB, SATA, mam nawet kilka wolnych gniazd 220V (w tym rowniez trojfazowe)  XP  XD
Nie masz Ethernet'u? ;)
Nawet jak masz zajęty, to zwykły switch za parę euro przecież załatwi sprawę...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

AiDec

Wszystkie porty sieciowe zajete. Switcha oczywiscie moge kupic (tym samym podwyzszajac koszt czujnika). Ja moge - czy wszyscy moga? Raczej sugerowalbym pojscie strone optymalizacji - latwiej o wolne USB, niz wolna sieciowke, hub usb tanszy niz switch... Zmniejszajac w ten sposob koszt jednostkowy i zwiekszajac latwosc uzycia, latwiej bedzie zainteresowac wiecej osob.

Cytat: kotfryc w 25 Marzec 2011, 17:57
50 zł na 2 lata za nową lampkę (przecież cały układ się nie zużyje)  ;) to pikuś w stosunku do tego co niektórzy wydają na prąd przy Boinc.

Dokladnie! Ba, nawet cale urzadzenie wymienic raz na 2 lata to nie jest wielki kryzys! :)





Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Szopler

Dlatego zdecydowałem się (mimo propozycji typu wi-fi, ethernet itd.) na USB ze względu na dostępność tego portu.
Po uruchomieniu projektu na pewno znajdą się chętni do przeróbek i ulepszeń...

[B@P] MSW

Myślę że gniazdo Ethernetowe warto przemyśleć! Co wart jest czujnik promieniowania zamknięty w pokoju/domu ? Czy nie jest rozsądnym wystawić go na zewnątrz budynku ? Przez gniazdo Ethernetowe można podać prąd i mieć czujnik 100m od kompa! A co wart jest czujnik taki przy kompie podłączony jak zbiera dane tylko o radioaktywnym kurzu ?!

AiDec

[quote author=[B@P] MSW link=topic=5256.msg138684#msg138684 date=1302961387]
Przez gniazdo Ethernetowe można podać prąd i mieć czujnik 100m od kompa!
[/quote]

Ale wez prosze pod uwage, ze dzieki przedluzce USB mozesz miec 25m i sadze ze w zdecydowanej wiekszosci przypadkow to wystarczy. W razie potrzeby mozesz miec wiecej, jesli co 25m dorzucisz zasilanego huba.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

krzyszp

AiDEC - obecnie mam chyba w sumie 7 portów USB w lapku i stacjonarnym i dramatycznie mi brakuje dodatkowych, a switch 5 portowy ma trzy gniazda wolne... Są dwie strony medalu ;)


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

simonic

Jak dla mnie wersja USB jest rozsadniejsza. Wiekszosc osob ma tylko 1 gniazdo ethetnetowe na płycie głównej...
Szkoda że będzie trzeba wiercić w ścianach, do ontażu czujnika za sciana... :(


krzyszp

Cytat: simonic w 16 Kwiecień 2011, 19:04
Jak dla mnie wersja USB jest rozsadniejsza. Wiekszosc osob ma tylko 1 gniazdo ethetnetowe na płycie głównej...
Szkoda że będzie trzeba wiercić w ścianach, do ontażu czujnika za sciana... :(
I (jak na razie) na wersji USB stanęło, natomiast jest możliwość, że wraz z rozwojem projektu pomyślimy nad wersją w inny sposób się komunikującą. Na razie trzeba się jednak skupić na uruchomieniu i oprogramowaniu prototypów i serwera projektu...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Szopler

Odnośnie uwag o tym że czujnik jest wewnętrzny - tuba Geigera zasilana jest napięciem rzędu set volt (u nas ok. 400 VDC).
Czujnik działa na zasadzie wykrywania chwilowych (impulsowych) "zwarć" związanych z jonizacją gazu zawartego w tubie przez przelatujący kwant promieniowania.
Nie widzę przeszkód aby umieścić samą lampę na 3-5m przewodu i wystawić w szczelnej obudowie za okno. Nawet zwarcie końcówek lampy spowoduje przepływ prądu jedynie 40µA (4 x 10-5A)

TJM

[quote author=[B@P] MSW link=topic=5256.msg138684#msg138684 date=1302961387]
Myślę że gniazdo Ethernetowe warto przemyśleć! Co wart jest czujnik promieniowania zamknięty w pokoju/domu ?
[/quote]

To akurat niewielki problem, największe przekłamania byłyby chyba gdyby umieścić czujnik w zamkniętej, niewentylowanej piwnicy.
A odczyty "w powietrzu" w przeciętnym pomieszczeniu nie różnią się jakoś drastycznie od odczytów na zewnątrz, oczywiście jeśli nie przystawi się czujnika do przedmiotu emitującego promieniowanie (a takich w każdym domu trochę się znajdzie).

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Szopler

Piwnica - radon - promieniowanie alfa o ile mi wiadomo...

Karol007

Cytat: krzyszp w 16 Kwiecień 2011, 19:07
I (jak na razie) na wersji USB stanęło, natomiast jest możliwość, że wraz z rozwojem projektu pomyślimy nad wersją w inny sposób się komunikującą. Na razie trzeba się jednak skupić na uruchomieniu i oprogramowaniu prototypów i serwera projektu...

Dokładnie tak, a później można pomyśleć może coś w wersji combo z dwoma różnymi możliwościami kontaktu - pewnie nieco droższe ale bardziej uniwersalne. Zresztą można później tylko dokładać kolejne modele.

Poza tym mam pytanie, bo wiadomo, że w budynkach to nieco podniesiony poziom promieniowania jest. Myślę, że w opcjach projektu można dać kilka lokalizacji do wyboru jako całkowicie dodatkowa opcja, czyli to czy jest na zewnątrz, w budynku i to na jakiej wysokości nad gruntem lub pod jego powierzchnią itp. I jeszcze pytanie o dostępność danych. Czy będzie baza danych z której będzie można np. wyeksportować sobie plik o formacie .csv czy innym, oraz czy będzie jakaś gotowa aplikacja z dobrą mapą fizyczną świata dla wizualizacji metodą zasięgów powierzchniowych i czy będzie to prosta mapa o odwzorowaniu walcowym, czy też może bryła obrotowa o jak najwierniejszych kształtach (chodzi o dokładniejszą od tej z wygaszacza climateprediction@home albo coś w stylu google earth z możliwością przybliżenia o kilka skoków). No i jeśli będzie miał możliwość samodzielnej pracy, to jak się przedstawia kwestia pamięci i odczytu informacji wstecz oraz czy będzie można je odczytywać na bieżąco w czasie np. wycieczki? Czy takie "wsteczne" dane będą brane pod uwagę w bieżących obliczeniach?

Przepraszam za ten potok pytań, ale chciałbym się zorientować nieco w szczegółach, bo nie wiem jak to wygląda teraz.

krzyszp

W tej chwili właśnie planujemy sposób udostępniania danych.
Na początek najprawdopodobniej dane z czujników będą wyeksportowane właśnie do pliku csv (lub podobnego), po zgromadzeniu odpowiedniej ilości danych można pokusić się o wygenerowanie odpowiedniej mapy, jednak to zależy jeszcze od kilku czynników (jak na przykład sprawa obciążenia serwera).
Ja osobiście (ale wypowiadam się za siebie) jestem zwolennikiem udostępnienia danych w formie API do wykorzystania w dowolny sposób.

Zakładam, że dość proste będzie wykorzystanie map google do wyświetlania danych, ale chyba jeszcze trochę za wcześnie, aby pisać o tym w formie twierdzącej.

Wiem, że odpowiedź jest trochę niekonkretna, ale w przeciągu kilku dni wszystko powinno się wyjaśnić.


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Szopler

#37
Jeśli chodzi o prototyp urządzenia to nie posiada on dodatkowej pamięci na wyniki pomiarów.
W procku jest tylko 128 Bajtów EEPROM na ew. dane kalibracyjne, numer seryjny urządzenia itp. dane.
Wersja przenośna jest pomyślana tak, żeby po naciśnięciu przycisku (lub naciśnięciu i przytrzymaniu) wykonać jeden pomiar, pokazać wynik na wyświetlaczu przez x sekund i się wyłączyć (poprosić usera o puszczenie przycisku, a jeśli to nie nastąpi w ciągu y sekund to powtórzyć pomiar i tak w kółko).
Można co prawda w późniejszych wersjach uwzględnić kostkę pamięci trwałej np. 2048B, ale to już i większego procesorka wymaga (ten ma za mało pinów). Mam nawet gotowy projekt takiej płytki, ale to już bycze jest 93x93 mm (bo płytka 1 stronna) . No i przydała by się jakaś klawiaturka do konfiguracji w terenie czego nie planowałem.

Im prostsze urządzenie tym tańsze. Powinniśmy albo zrobić urządzenie bez przenośności, wyświetlacza, klawiatury (maksymalnie tanie) USB/wifi/ethernet (/ - lub), albo ...

kret

#38
jak przetłumaczę już odpowiedni tekst to wrzucę ;)

kret

CytatRadioactive@Home polskim jest projektem przetwarzania rozproszonego działającym na platformie BOINC. Ma on na celu gromadzenie informacji na temat promieniowania gamma poprzez sieć czujników podłączonych do komputerów przez wolontariuszy.
Celem projektu jest stworzenie wolnej i bezpłatnej, stale aktualizowanej mapy promieniowania i jego zmian dostępnej dla każdego zainteresowanego.


Projekt jest całkowicie nie komercyjny i udział w nim będzie całkowicie bezpłatny, a oprogramowanie klienckie będzie rozpowszechniane na licencji GPL.

Zmieniłem trochę kolejność, bo dwa razy jest o golach projektu, może w polskiej wersji też to poprawić?

Radioactive@Home is a polish science project using distributed computing capabilities of BOINC platform. The main goal of the project is to create free and constantly updated map of radiation available for all people, by gathering information about gamma radiation using using sensors connected to computers of volunteers willing to participate in the project.

Project is completely non-commercial, participating will be free of charge and the software will be licensed under the GNU General Public License (GPL).