Radioactive@Home - co to jest?

Zaczęty przez krzyszp, 15 Kwiecień 2011, 13:56

Szopler



krzyszp

Cytat: Szopler w 18 Kwiecień 2011, 00:22
Stan na 17.04.11 -
Mogę raportować postęp prac na głównej projektu?


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

mpaweu

Ciekawe te prototypy.. na jakim mikrokonrtolerze zbudowane? i gniazdo do komunikacji widze ze sieciowe rj :)
pro fide rege et lege / volenti non fit iniuria

Troll81


Szopler

#45
Procek to ATTiny 2313, a gniazdo USB-B.

miszol

Witam,
projekt wydaje się być ciekawy i napewno przyciągnie sporo ludzi.
Co do pomocy w projekcie to niestety nie znam się na programowaniu, ale chętnie pomogę w testach oprogramowania i czujnika.

Powodzenia  :p_arr:

Szopler

#47
Cytat: Szopler
UWAGA!
Prototypów jest tylko 8 szt. Otrzymują:


| Lp| Chętny
| 1| krzyszp
| 2| rafalm
| 3| kotfryc
| 4| troll81
| 5| tjm
| 6| ...
| 7| ...
| 8 | szopler

Jeszcze 2 chętnych - najlepiej znających się na programowaniu µP AVR !!

mimeq

Nie znam sie na programowaniu ale w razie potrzeby moge pomoc  :p_arr:


fr@ntz

#49
Cytat: kret w 17 Kwiecień 2011, 14:53
CytatRadioactive@Home polskim jest projektem przetwarzania rozproszonego działającym na platformie BOINC. Ma on na celu gromadzenie informacji na temat promieniowania gamma poprzez sieć czujników podłączonych do komputerów przez wolontariuszy.
Celem projektu jest stworzenie wolnej i bezpłatnej, stale aktualizowanej mapy promieniowania i jego zmian dostępnej dla każdego zainteresowanego.


Projekt jest całkowicie nie komercyjny i udział w nim będzie całkowicie bezpłatny, a oprogramowanie klienckie będzie rozpowszechniane na licencji GPL.

Zmieniłem trochę kolejność, bo dwa razy jest o golach projektu, może w polskiej wersji też to poprawić?

Radioactive@Home is a polish science project using distributed computing capabilities of BOINC platform. The main goal of the project is to create free and constantly updated map of radiation available for all people, by gathering information about gamma radiation using using sensors connected to computers of volunteers willing to participate in the project.

Project is completely non-commercial, participating will be free of charge and the software will be licensed under the GNU General Public License (GPL).

French version
version française
w języku francuskim

" RadioActive@home est un projet scientifique polonais utilisant les capacités de calcul de la plateforme BOINC.
Le but principal de ce projet est de créer une carte libre et constamment mise à jour des radiations, accessible à tous, en collectant les informations sur le rayonnement Gamma mesuré par des capteurs branchés aux ordinateurs des volontaires participants.
Ce projet est non commercial, la participation est bénévole et le logiciel sera sous licence GNU General Public License (GPL)"

(and it's not a Google trad  :no: )

krzyszp

Dzięki, jeszcze dziś wyląduje na serwerze, wraz z nowym wyglądem :)


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

emik

#51
Cytat: Szopler w 18 Kwiecień 2011, 13:56
Cytat: Szopler
UWAGA!
Prototypów jest tylko 8 szt. Otrzymują:


| Lp| Chętny
| 1| krzyszp
| 2| rafalm
| 3| kotfryc
| 4| troll81
| 5| tjm
| 6| ...
| 7| ...
| 8 | szopler

Jeszcze 2 chętnych - najlepiej znających się na programowaniu µP AVR !!

na programowaniu się nie znam ale chętnie przygarnę jednego prototypka do teścików


Tomasz R. Gwiazda

a bez programowania to sie cos zrobi ? jak sie taki zestaw dostanie ?



Troll81

A dlaczego mnie nie ma???? kasa nie dotarła??

Szopler

Bez oprogramowania się nic nie zrobi.
Sorry Troll'u - pomyliłem cię z Pigulcem :facepalm2: :-[ :ph34r:
Już poprawione!

mimeq

Cytat: Tomasz R. Gwiazda w 18 Kwiecień 2011, 15:23
a bez programowania to sie cos zrobi ? jak sie taki zestaw dostanie ?



Cytat: Szopler w 18 Kwiecień 2011, 16:23
Bez oprogramowania się nic nie zrobi.

zastanawiam sie czy Tomaszowi nie chodzilo o to czy trzeba programowac czujnik samemu (programowaniu µP AVR) a nie o oprogramowanie (soft). I czy to dotyczy tylko tych 8 prototypow czy wogole wersji finalnej, a takowa powinna byc jak najprostsza dla przecietnego uzytkownika - podlaczam i dziala  :book:


Tomasz R. Gwiazda

#56
exactly    :)

Szopler

#57
Dlatego minimum co będziemy musieli rozprowadzać to zaprogramowany procesor + płytka + ew. trafo do przetwornicy oraz lampa G-M (kupić hurtowo).
Resztę może sobie użyszkodnik ;) sam dobrać w zależności od potrzeb np. nie chce przenośności urządzenia to pewnych elementów nie kupuje i nie montuje. Tylko trzeba to uwzględnić w oprogramowaniu tzn. żeby dało się zablokować np. komunikat "słaba bateria" itp.

Albo całkiem zrezygnować z układów programowalnych w urządzeniu.
Możemy też dojść do wniosku, że maksymalnie upraszczamy całość (zero przenośności), albo robimy inny interfejs i wtedy koncepcja zupełnie się zmieni.

Myślę jednak, że projekt powinien obsługiwać czujniki z różnym interfejsem komunikacyjnym tzn. przynajmniej USB (tutaj także możliwy Bluetooth via USB) i Ethernet.

Troll81

może nie wydziwiajmy na początek? ludziska jakoś sobie radzą z QCN :D

mimeq

#59
Dokładnie tak. Zrobić jedna porządną, działającą wersje - np na USB i próbować rozpocząć działanie projektu, a w późniejszym terminie myśleć np o wersji przenośnej czy to poskładanej czy do samodzielnego montażu ... Rożnice nie powinny być chyba jakieś gigantyczne w porównaniu do wersji podstawowej - inny mikroprocesor (inaczej zaprogramowany) i wyjście urządzenia ??
Gorzej jak projekt np stanie się popularny (oby) i będzie duże zapotrzebowanie na czujniki :p_arr: Chcemy rozprowadzać (sprzedawać) wersje gotowe do użytkowania - kto je będzie składał ?? czy komponenty do samodzielnego montażu tak jak to było np z czujnikami do QCN ? Wątpię żebyś Szopler (sam) podołał takiemu zadaniu  %)


Szopler

#60
Nie podołam.
Złożenie 8 sztuk zajęło mi w sumie pewnie z 10h (pierwsza dłużej jak zwykle, ale jest wzorem do składania reszty).

Ta wersja jest przenośna bo posiada wyświetlacz + miejsce do podłączenia baterii + kontrolę stanu baterii (zero jedynkową, ale jednak).

W QCN jest jeden układ + kabel.
Tutaj jest przynajmniej 60 elementów.

Gotowe wersje - działające od "strzału" tylko fabrycznie montowane i wtedy idziemy w miniaturyzację i montaż maszynowy ze względu na koszty.


Rysiu

Ja jestem chętny na prototyp. Ile mnie ta dziecinka wyniesie?

Szopler

Nic... prototypy są prawie (sprzętowo) gotowe w ilości 8 sztuk.
Trzeba to jeszcze oprogramować...
3 sztuki nie mają jeszcze właścicieli - mogę Cię dopisać do listy.

Musimy zaplanować zbiórkę na tuby G-M, co jest w oddzielnym wątku.

Na razie jest problem z przetwornicą. Nie daje się wyłączyć... dlatego prawdopodobnie (w prototypie) będzie włączona na stałe.

kotfryc

Cytat: Szopler w 18 Kwiecień 2011, 16:23
Bez oprogramowania się nic nie zrobi.

Trochę szkoda jednak, bo to opóźnia wdrożenie prototypu na chwilę obecną... ale co tam  ;)

Cytat: Szopler w 23 Kwiecień 2011, 22:16
Na razie jest problem z przetwornicą. Nie daje się wyłączyć... dlatego prawdopodobnie (w prototypie) będzie włączona na stałe.
Hmmm tego się obawiałem... Zastanawiam się czy nie dało by rady zrealizować przetwornicy na innej zasadzie. Jak będę miał chwilę podeślę Ci co umyśliłem...  :)

Cytat: Rysiu w 23 Kwiecień 2011, 21:39
Ja jestem chętny na prototyp. Ile mnie ta dziecinka wyniesie?
Rysiu, ale mam nadzieję, że zdajesz sobie sprawę z ryzyka jakie niesie z sobą użytkowanie prototypu?

TJM

Cytat: kotfryc w 24 Kwiecień 2011, 07:58

Cytat: Szopler w 23 Kwiecień 2011, 22:16
Na razie jest problem z przetwornicą. Nie daje się wyłączyć... dlatego prawdopodobnie (w prototypie) będzie włączona na stałe.
Hmmm tego się obawiałem... Zastanawiam się czy nie dało by rady zrealizować przetwornicy na innej zasadzie. Jak będę miał chwilę podeślę Ci co umyśliłem...  :)


Najciekawsze jest to, że identyczna przetwornica u mnie na biurku wyłącza się bez problemu, jedyna różnica to napięcie zasilania (6V).

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Rysiu

Cytat: kotfryc w 24 Kwiecień 2011, 07:58
Rysiu, ale mam nadzieję, że zdajesz sobie sprawę z ryzyka jakie niesie z sobą użytkowanie prototypu?
Zacznie wydzielać promieniowanie?  :deadman:

A tak na serio: Mam nadzieję, że za dużo nie będę musiał umieć aby coś z tym zrobić i nie będę miał zbyt dużo opcji do zepsucia?

Pigu

to prototyp - on ma opcję zepsucia ciebie/kompa  XD

kret

a po ile taki prototyp stoi? w maju mogę wspomóc chyba, tylko muszę wiedzieć ile, żeby to jakoś rozplanować z pozostałymi wydatkami

Cyfron

#69
jeśli potrzeba będzie kogoś, kto to wetknie do swojego kompa i będzie testerem samego czujnika, to się mogę zgłosić na ochotnika, ale mówię, od razu, że nie znam się na programowaniu w ogóle...

EDIT:
w ogóle na czym obecnie stoimy z projektem?

Grzes

Cześć Panowie... uporałem się z kilkoma sprawami i mogę się zaangażować. Potrzebujecie programisty? Zajmuje się avrami od kilku lat (avr-gcc), zobaczcie sobie to:
http://grzes.info/dyplom

nie zwracajcie uwagi na jakość obudowy, była to sprawa drugorzędna...
Uprzedze pytania w stylu... dlaczego nie wyświetlacz graficzny czy klawiatura z wykorzystaniem qtouch atmela... założenia były takie a nie inne i nie przezemnie ustalone... praca wymaga rozwiązania kilku problemów na poziomie konstrukcji interfejsu... dlatego jest tak a nie inaczej :)

Prototypy macie jeszcze jakieś wolne? Czego oczekujecie? Z czym macie problem? Możecie trochę sprawę naświetlić? Pytam bo po przejrzeniu wątku "poszukujemy programistów" nadal mało wiem :)

krzyszp

Na chwilę obecną największy problem jest z... tubami geigera (dostępność).
Kwestia oprogramowania na tę chwilę jest rozwiązana, choć zapewne przyda się pomoc w kwesti zaimplementowania powstałego kodu na C (jest w assemblerze, ale praca trwa). Może mógłbyś pomóc w optymalizacji i "zganiu" z V-USB?

Skontaktuj się z chalmi w tej sprawie...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Szopler

Rozwiązanie problemu przetwornicy już blisko. Problemem okazuje się masa w układzie, a dokładnie powstająca gdzieś pętelka wyżej wymienionej. I nie musi być to pętelka oczywista - może się tworzyć na jakimś dzielniku, albo może ją powodować stan niski na którejś nóżce procka :P. Grunt, że rozwiązanie jest proste. Zanim dotrą tuby G-M powinienem się uporać z prototypami...

Troll81

Ja sie tam nie obawiam i tylko czekam na prototyp :D

gregre

jak idą postępy w pracy?

jakaś cisza nastała jakby prototypy wykryły tak duże promieniowanie że zostało nam kilka dni i wszyscy milczą :P

Szopler

Zrobiłem sobie 3 dni wolne od prototypów... ale kończę projektować 10mm mniejszą płytkę (wersja USB only) z poprawkami.
Jutro zabieram się znowu do roboty i czekam na tuby. Kiedy można się spodziewać przesyłki?

Troll81

dajcie naszym spinmasterom odpocząć w długi weekend :D

Szopler

#77
Prototypy otrzymają:


| Lp| Chętny
| 1| krzyszp / michal (wersję 1 i 2)
| 2| rafalm (wersję 1)
| 3| kotfryc (wersję 1)
| 4| troll81 (wersję 1)
| 5| tjm (wersję 1)
| 6| aidec (wersję 1)
| 7| cyfron (wersję 1)
| 8| ...
| 9| szopler (wersję 2)

PS.
Ktoś wie dlaczego tag poniżej jest taki: "radioacvtiwe home" ?!

Cyfron

#78
jak potrzebujecie prostego "oblatywacza" to mogę się zgłosić :)

Edit by Szopler:
Dopisany!

Szopler

Pierwsze 4 przesyłki powinny wyjść jutro (jeżeli tylko dostanę adresy).
W szczególności ta do Wielkiej Brytanii...

Pozostałe nieco się odwleką, ale w przyszłym tygodniu powinny wyjść.