Aktualności:

Nowy polski projekt BOINC - Universe@Home

Menu główne

Radioactive@Home - co to jest?

Zaczęty przez krzyszp, 15 Kwiecień 2011, 13:56

stiven

#160
Od pewnego czasu przyglądam się Rad@h i mam jedną wielką wątpliwość: w jaki sposób będą kalibrowane czujniki? Raczej nikt ich nie będzie okresowo certyfikował ani rekalibrował.

To, że zmontujecie je z należytą starannością i napiszecie solidy soft nie wątpię. Ale... Złożone, działa i go? Działać to będzie ale już widzę setki kompów generujących artefakty i wywołujących międzynarodowe zamieszanie. Bez wewnętrznego źródła do kalibracji pomiary nie mają większego sensu. Tuba tubie nie równa i zliczają najdelikatniej mówiąc różnie. Starzeją się też różnie. Tuby G-M kupić nie problem. Gorzej, ze źródłami (certyfikowanymi) nie mówiąc już o przykrych konsekwencjach jakie mogą za to grozić. Za 2 tygodnie wraca z urlopu kumpel z instytutu, który od kilku lat zajmuje się zawodowo dozymetrią więc zapytam go jak widzi realizację projektu Rad@h. Pod ręką na co dzień mam też Inspektora Ochrony Radiologicznej ale jak rozumiem "źródłom rządowym" nie ufacie.



[moderacja: proszę trzymać się tematów, do kalibracji czujników jest odpowiedni dział kalibracja czujników]

pszyklejony

Trzeba rozróżnić, "źródła rządowe" od rządu.

Tomasz R. Gwiazda

Szopler: to ja chetnie gotowy dzialajacy zestaw przyjme. Oczywiscie koszty pokryje

Szopler

#163
Zestawy są zarezerwowane dla kotfryc, aidec, troll81 i svistak tylko czekam na decyzje krzyszpa i michala czy cos w nich zmieniamy czy nie...

Co do "źródeł rządowych" to są one dość rozproszone - jest ich mało przez co "geograficznie" rozdzielczość pomiaru jest mała. To jak mierzyć temperaturę w 20 miejscach w całym kraju i twierdzić, że między sąsiednimi punktami pomiarowymi jest temperatura średnia... Jakby był jeden punkt pomiarowy "w każdej gminie" ;) to co innego...

krzyszp



Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Szopler

Kiedy będzie oprogramowanie do wersji 2 (lepszej) czujki?

krzyszp

Może jeszcze dzisiaj, niestety, na 2313 - nie mamy lutownicy dostępnej w tej chwili, więc na niej nie możemy teraz zmienić procka.
Na tę chwilę staramy się dalej oprogramować wyświetlacz oraz możliwość przekazania kilku parametrów do czujnika w wersji pierwszej (tam już jest 4313).
Jedno pytanie - kto ma którą wersję czujnika?


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Szopler

#167
Drugiej wersji są tylko 2 egz. na razie, jeden mam ja ;).

Kwarce też zmieniamy? Jeśli tak to na jakie?

krzyszp

Kwarce nie są konieczne, ale 16,5Mhz (dokładnie podam Ci później) dało by trochę swobody (chodzi o opóźnienia).

Rozumiem więc, że wszystkie czujniki w wer. 1 mają procesory w podstawkach?


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Szopler

#169
Nie. Mają procki wlutowane.
Co do kwarcu to 18MHz można by włożyć... albo 20 od razu...

krzyszp

#170
Kłopot w tym, że v-usb dość precyzyjne wymagania ma odnośnie częstotliwości i teraz nie pamiętam, czy na liście było 18MHz.

Edit by Szopler:
Cytat: v-usbCan be clocked with 12 MHz, 15 MHz, 16 MHz or 20 MHz crystal.


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

TJM

Na poprzedniej stronie pojawiły się błędne informacje o uruchamianiu czujnika/projektu na Linuksie.
Właśnie to przetestowałem i na Debianopodobnych systemach procedura wygląda tak samo jak uruchamianie wielu innych urządzeń USB.
1. Dodajemy docelowego usera (u mnie user "boinc") na którym śmiga BOINC do grupy plugdev (Debian, nie wiem jak na innych).
usermod -a -G plugdev boinc
2. Tworzymy wpis w /etc/udev/rules.d - u siebie nazwałem go 53-radioactive.rules W środku pliku

#r@h
SYSFS{idVendor}=="16c0", MODE="666", GROUP="plugdev"
LABEL="radioactive_rules_end"


16c0 jest to obecny ID urządzenia.
Jest to przykład żywcem zgapiony z jakiegoś tutoriala V-USB. Żadnego cudowania z prawami, po wykonaniu wyżej wymienionych czynności nawet BOINC uruchomiony jako nobody ma nadal prawa do czujnika.


W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

krzyszp

#172
Nowy art na stronie jest, Troll'u zrobiłbyś tłumaczenie? Ja dzisiaj się nie nadaję do użycia  :shame:

http://radioactiveathome.org/images/1.jpg
http://radioactiveathome.org/images/2.jpg


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Troll81

Wczoraj powstała nowa wersja oprogramowania dla detektora w wersji pierwszej.

Obecnie możliwe jest wydawanie kilku komend z wnętrza aplikacji oraz na bieżąco wyświtlana jest wartość zmierzonego promieniowania w interwałach 40-to sekundowych.

Akceptowane komeny pozwalają na:

    Włączenie i wyłączenie głośnika.
    Resetowanie liczników.
    Włączenie i wyłączenie podświetlenia wyświetlacza.
    Wyświetlenie dowolnego tekstu na wyświetlaczu.


Yesterday a new version of detector version 1 software has been released.

Currently there is a possibility to issue several commands from within the application and the actual value of radiation detected is displayed in 40 seconds interval.

Accepted commands allow to:
Turning the speaker on and off,
Resetting the counters,
Display light turning on and off,
Displaing custom tekst on the display.


AL

Właśnie zauważyłem, że zaczęło u mnie sypać błędami aplikacja w wersji RM 1.25. Pobiera się, zaczyna się "liczyć" - by po kilku sekundach dojść do 100% i odesłać się z błędem.

krzyszp

Należy przeprogramować czujnik - masz programator?


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

AL

Cytat: krzyszp w 27 Lipiec 2011, 10:07
Należy przeprogramować czujnik - masz programator?

Hmm ... po pierwsze musiałbym mieć czujnik, dlatego pisząc słowo "liczyć" umieściłem je w cudzysłowiu.
Do tej pory pobierały mi się te nazwijmy je "puste wu" i zaczynały sprawdzać czy mam podpięty czujnik. No i tak sobie sprawdzały przez ok. 3-6 godzin po czym pasek postępu osiągał 100% i wu odsyłało się z sukcesem. Notabene wczoraj zauważyłem, że czas ten zmniejszył się do ok. 1 godziny, po czy gdy zacząłem się dalej przyglądać kilka godzin później - zaczęło sypać błędami.
Obserwacje skończyły się wkrótce po napisaniu wyższego posta z powodu "limit of daily quota".

TJM

#177
Chyba wiem w czym leży problem.
Zresetuję zaraz quotę, czy możesz  w międzyczasie wejść w preferencje projektu (tam gdzie w innych projektach zaznacza się/odznacza używanie CPU/GPU itp), zmienić coś lub tylko zapisać preferencje i zobaczyć później, czy "wyleczy" to problem ?

EDIT: Cofam to co napisałem, powinno teraz działać już bez dotykania prefsów (v1.26).

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

AL

Działa. Jedną wu którą zaobserwowałem odesłała się z sukcesem po godzinie. Obecnie kolejne wu "liczy" się już ponad 2 godziny (RM 1.32).

TJM

O ile dobrze pamiętam, 16 kwietnia uruchomiony został serwer projektu.
Od tamtej pory upłynęło wiele dni, a nikt nie zauważył, że nie działa automatyczna zmiana języków  XD

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

krzyszp

Bo się wszyscy jednym posługujemy (a oni niech się uczą ;))  ;D


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Troll81


Troll81

http://www.thelocal.se/35306/20110802/

http://en.wikipedia.org/wiki/David_Hahn

Svistak

Z innej strony tematu - dotarła wreszcie z Ukrainy moja Terra zamówiona podczas wyprawy marcowej do EA Czarnobyl i Prypeci - www.picasaweb.google.com/sq1psh/MKS05TerraDozymetrRadiometrGeigera :) ... no to można wreszcie pomyśleć o b.dobrym monitoringu promieniowania - a także mieć b.dobre porównanie do Naszych czujek w projekcie... jak dotrze moja to opiszę, a nawet postaram się nagrać klip video jak się "mają ku sobie"  :)  ... 

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

TJM

Ja już porównywałem czujnik projektu ze skalibrowanym urządzeniem mającym nawet legalizację odnawianą co rok.
Niestety miałem wtedy jakiś niewyjaśniony problem z rurą (który ujawnił się do końca dopiero później) i dziwiłem się, dlaczego różnica odczytów była duża (rzędu 50%).
Po naprawie (zakładając, że nic się nie zmieniło) rozrzut odczytów obu urządzeń byłby nie większy niż 10%, co jak na urządzenie w ogóle nie kalibrowane jest chyba dobrym wynikiem.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Svistak

Byłby to bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę, że jeden z najlepszych dozymetrów/radiometrów - "iracka" Terra ma błąd pomiaru podawany przez producenta na 10% i jest to najlepszy wynik wśród tego typu urządzeń... wynik ten jest tylko lepszy podczas dużej emisji promieniowania gamma, kiedy zaczyna ono przekraczać ok. 5 mikrosiwertów/godzinę... ale tego lepiej byśmy nie musieli rejestrować (pod sarkofagiem zniszczonego IV bloku W EA Czarnobyl w marcu tego roku było 3,03 µSv/h - https://picasaweb.google.com/sq1psh/EACzarnobylSarkofagNadIVReaktorem#5593258425050008354 ) ...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

TJM

W przypadku naszego urządzenia odczyt jest cyfrowy, parametry pracy każdego egzemplarza praktycznie jednakowe (napięcie zasilania rury jest stabilizowane i ustalone z góry), więc przypuszczalnie rozrzut pomiędzy sensorami powinien sprowadzać się do fizycznego rozrzutu samych rur, który powinien mieścić się w rozsądnym zakresie. Z tego co na razie widać mniej więcej tak jest, tzn rury dzielą się na takie, które dają wyniki z rozrzutem oscylującym wokół jakichś rozsądnych wartości oraz takie, które dają wyniki z kosmosu (zwalone)  %)

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

TJM

Przyszła do mnie dziś trochę inna rura - SBM-20-1 wyjęta z ruskiego dozymetru (link ktoś dał w innym temacie). Rura jest w dodatkowym ekranie połączonym z masą. Zamieniłem rury na pracującym czujniku i co ciekawe - w porównaniu ze standardową SBM-20 odczyt jest minimalnie niższy (poczekam jeszcze na średnią z 24h, ale średnia z kilku godzin jest niższa o niecałe 10%), zapewne dość gruby ekran wyłapuje część słabszych cząstek i nie docierają do samej rury.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

GacikPL

Hej , chętnie zaangażuję się w projekt. Studiuję energetykę jądrową na wydziel MEL PW, więc chętnie zajmę się analizą danych oraz promocją projektu. W jednym z  wątków na temat promocji pisaliście o zaangażowaniu ośrodków naukowych- tym też mógłbym się zająć :) (sądzę że ośrodki naukowe w PL będą bardzo zainteresowane, ponadto drużyna ma w nazwie Boinc@POLAND i powinna popularyzować naukę głównie w Polsce). Programowanie w C też ogarniam ale raczej podstawy potrzebne inżynierowi...
Ogólnie nie wiedziałem że w Polsce mogą wypalić tak ciekawe projekty jak Radioactive@home! Mam nadzieję że zainteresuję kolegów z Koła Naukowego Energetyków, oraz ekologów z EKO ATOM i SEREN Polska- jestem administratorem ich stronki, możemy zrobić jakieś wspólne akcje na FB itp...
Piszę tak w ogólnym wątku bo nie bardzo wiedziałem do kogo słać PM :)
Czekam na odpowiedź!
Pozdrawiam
Michał Gatkowski

http://www.seren.org.pl

GRID

Mile widziane są osoby które chcą się angażować działać w kierunku popularyzowania nauki w Polsce.  :) Jeżeli chodzi o romowy grupowe RAd@H to pierwszym miejscem które powinnieneś odwiedzić to kanał irc boinc@poland. A jeżeli na priv to polecam z kontaktować się z Krzyszp'em.

Cyfron

witamy kolegę!

Bardzo się osobiście cieszę, że wreszcie będzie ktoś (osoba czy grupa osób) która wykorzysta potencjał jaki niesie ze sobą Radioactive@home.

Jakbyś coś potrzebował (pomocy/wsparcia) to śmiało pisz - pomożemy jak będziemy mogli :)

Szopler

Imiennik i absolwent WIP PW wita Cię ;).
Jak masz jakieś pytania odnośnie hardware czujnika to możesz je kierować do mnie 8)

krzyszp

Ja natomiast odpowiem na pytania odnośnie softu wbudowanego mikrokontrolera.
Wspólnie z TJM'em mamy też dostęp do softu klienta (ja zacząłem go tworzyć, TJM go rozwija).
Dane do analizy będą oczywiście publikowane także w postaci surowej (być może z dostępem do kopii bazy MySQL włącznie).


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

GacikPL

Jestem mile zaskoczony odpowiedzią! :) Napewno odwiedzę IRC'a jak tylko dostanę się do swojego komputera. Narazie nie mam pytań...bo nic nie wiem na temat czujnika i softu. W najbliższym czasie postaram się dowiedzieć jak najwięcej :)
Jaka jest procedura zamawiania czujnika? Czy mogę zamówić części i sam wszystko złożyć :) ? Myślę że będę mógł później kupić kilka na Instytut Techniki Cieplnej i zainstalować na politechnice. Czy dobrym pomysłem jest zwrócenie się do jakiś instytucji o dofinansowanie na części do czujników (mam tu na myśli Polskie Towarzystwo Nukleoniczne, Seren Polska, Ekoatom, ewentualnie jakiś projekt na politechnice)?
ponadto wydaje mi się że mógłbym wykonać coś na wzór kalibracji czujnika (mam dostęp do różnych źródeł promieniowania o znanej aktywności).
To chyba tyle przychodzi mi teraz do głowy...
ps. jestem członkiem B@P chyba ze 4 lata, średnio mi liczenie idzie (nie miałem dostępu do dużych mocy obliczeniowych, wcześniej stary athlon 1ghz potem lapek, teraz mam szybkiego kompa w pracy to trochę podgonię :), ale w tej chwili jestem bardzo mocno zainteresowany całym środowiskiem BOINC :D

http://www.seren.org.pl

krzyszp

Wszystkie dane techniczne czujnika są dostępne na stronie projektu (łącznie ze schematem), a zasada działania jest dość prosta.
Czujnik dokonuje odczytów na okrągło, aplikacja co 40s pobiera z niego sygnaturę czasową (timestamp'a) oraz ilość odebranych impulsów, dane są zapisywane do bazy danych wraz z pozycją czujnika (podaną w ustawieniach projektu). Wyniki odczytów są również prezentowane na wyświetlaczu LCD wbudowanym w nasz czujnik.

Wizualizacja wyników jest w fazie opracowywania (zajmuje się tym GRID), powinna być wkrótce gotowa.

Obecnie zajmujemy się pierwszą partią czujników, którą mamy nadzieję niedługo zacząć rozsyłać (czekamy, aż dojdzie reszta zamówionych elementów), złoży je Szopler. Po udanej wysyłce mamy zamiar zorganizować następną taką akcję z większą ilością czujników (wg informacji o chętnych jakie do mnie spływają, będzie to ok. 200szt).

Dla elektronika hobbysty nie powinna być większym problemem samodzielna budowa czujnika, jednak konieczne jest posiadanie programatora dla mikrokontrolera Attiny4313, który jest użyty w czujniku.

Jedna sprawa, w której faktycznie Twoja pomoc była by bezcenna, to porównanie odczytów ze znanymi źródłami promieniowania (albo porównanie odczytów z innymi, skalibrowanymi czujnikami), dało by to nam lepsze pojęcie o precyzji i wartości poszczególnych odczytów.

Co do ilości punktów osiąganych przez Twoje komputery, to znajdziesz tutaj masę ludzi, którzy nie mają jakiegoś wielkiego RAC'u, a są niewątpliwie wartościowymi ludźmi wykonującymi niesamowitą pracę. Często są to ludzie, którzy liczą kompletnie nie koncentrując się na punktach, a liczą tylko nisko-punktujące projekty CPU dla idei.


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

kotfryc

Hej GacikPL !
Myślę, że wspólna promocja RadioActive@Home może dodać temu projektowi skrzydeł, jeśli Twoi koledzy z koła będą zainteresowani zapraszamy na forum :)
Wszystko powoli wychodzi z próbówki i wydaje się że im więcej osób potencjalnie zainteresowanych będzie wiedziało o RadioActive@Home, tym lepiej.

Cytat: GacikPL w 23 Sierpień 2011, 15:38
Ogólnie nie wiedziałem że w Polsce mogą wypalić tak ciekawe projekty jak Radioactive@home!
Wiele osób (również z tego forum) nie wierzyło w powstanie tego projektu, a tu masz ci babo placek ;) 

Szopler


GacikPL

To fajnie . Wiec narazie postaram się zainteresować kolegów (może być ciężko-wakacje :D ) i jakiś ludzi związanych z promieniowaniem (naukowców, sympatyków). Mogę wrzucić notki na parę stron związanych z promieniowaniem, propagujących wiedzę nt energii jądrowej itp... macie jakiś tekst opisujący projekt? czy skopiować opis ze stronki? moim skromnym zdaniem dobrze byłoby napisać coś unikalnego, w sumie mogę się tym zająć w wolnym czasie.
Kalibrację myślę że da radę zrobić jakoś pod koniec września (opiekun laboratorium ma urlop..)
Ogólnie z doświadczenia wiem że rozrzut pomiarów skalibrowanym licznikiem i przy dużych mocach źródeł jest dość duży... Natomiast jeszcze nie mierzyłem tego samego źródła w tym samym czasie dwoma urządzeniami :D -nie mogę się doczekać!
Czyli czekam na kolejną akcję zamawiania czujników :)

http://www.seren.org.pl

kotfryc

Cytat: Szopler w 24 Sierpień 2011, 12:42
Cytat: krzyszp w 24 Sierpień 2011, 10:19
... złoży je Szopler. ...

Że co proszę? :fright:
Nie zgłaszałeś się na ochotnika ? Wszak podobno masz manufakturkę ;)

A na poważnie, to czujka jest na tyle prosta że dzieciak by dał radę ją złożyć. Dlatego zastanawiałem się, czy nie uderzyć do techników gdzie dzieciaki na warsztatach takie rzeczy składają. Jeśli byłby soft gotowy, to podejrzewam że z wgraniem nie mieli by również problemu. Mógłbym napisać w tej sprawie do swojej starej szkoły  |-? Co wy na to ?

Szopler

Firmware do mikrokontrolerów wgrać - no problem.
Skompletować części, popakować, wysłać - no problem.
Składać gotowce w takich ilościach - to nie ja ;).
Przy wysyłce masowej mogę 1 sztukę na wzór złożyć do każdej paczki, ale jak KIT to kit - niech każdy bierze lutolę w łapkę i składa :P
Jak przejdziemy do kolejnego etapu i będzie urządzenie "zgrane" z obudową to może się puści produkcję do jakiegoś zakładu...