Fundacja - potrzebne 3 osoby do rady/zarządu

Zaczęty przez goofyx, 03 Czerwiec 2011, 22:26

goofyx

Jak w temacie.
Potrzebne do Rady fundacji czyli do ludzi odpowiedzialnych za sprawdzanie czy fundacja działa dobrze i nie pierze pieniędzy <- to tak w skrócie.
Bez czegoś takiego zapominamy o OPP :(

Cyfron

no ja tam nie wiem jak to wygląda i gdzie te problemy z załatwianiem ludzi były, bo do stowarzyszenia kilka osób się pisało na ojców założycieli, to nie wiem dlaczego by nie chcieli by być tutaj.

Jeśli nie jest tam jakieś specjalnie odpowiedzialne zajęcie z duzymi wymaganiami, to mogę się zgłosić jako chętny na to stanowisko.

Opisz może na czym miałoby polegać to sprawdzanie.

Troll81

Wstępnie chętny. Chciałbym poznać zakres mojej odpowiedzialności w tym także karno fiskalnej....

Szopler

Dobrze by było jakby w tej radzie zasiadł jeden prawnik, księgowy i ...

goofyx

Cytat: Szopler w 03 Czerwiec 2011, 22:57
Dobrze by było jakby w tej radzie zasiadł jeden prawnik, księgowy i ...
Znajdź takich.

Tobas

Ja mogę przejąć pieczę nad księgowością - nie mylić z byciem księgowym.

goofyx

Cytat: Cyfron w 03 Czerwiec 2011, 22:35
no ja tam nie wiem jak to wygląda i gdzie te problemy z załatwianiem ludzi były, bo do stowarzyszenia kilka osób się pisało na ojców założycieli, to nie wiem dlaczego by nie chcieli by być tutaj.

Jeśli nie jest tam jakieś specjalnie odpowiedzialne zajęcie z duzymi wymaganiami, to mogę się zgłosić jako chętny na to stanowisko.

Opisz może na czym miałoby polegać to sprawdzanie.
Obowiązki takiej rady są określane w statusie ale np.:

Do obowiązków Rady Fundacji należy:
1) nadzór nad działalnością Fundacji, w szczególności nad realizacją przez
Fundację celów statutowych,
2) ocena prawidłowości wykorzystania majątku i środków finansowych
Fundacji,
3) przyjmowanie rocznych sprawozdań zarządu z działalności Fundacji,
4) w przypadku gdy zarząd w toku głosowanie nie może dojść do niczego to można taką kwestie skonsultować z radą i wtedy rade mozę sama zrobić głosowanie i skończyć spór

goofyx

Cytat: Tobas w 03 Czerwiec 2011, 23:10
Ja mogę przejąć pieczę nad księgowością - nie mylić z byciem księgowym.
hmm, a znasz się na tym?
W tej chwili ja planuję być za to odpowiedzialny, ale przyda się ktoś do pomocy.
Po to też jest rada fundacji, która może pełnić rolę doradczą :)

Tobas


Troll81

nadzór nad działalnością Fundacji, w szczególności nad realizacją przez Fundację celów statutowych,

jak ten nadzór ma być sprawowany?

ocena prawidłowości wykorzystania majątku i środków finansowych Fundacji,

nie wiem czy podołałbym takiemu zadaniu...

przyjmowanie rocznych sprawozdań zarządu z działalności Fundacji,

przyjęcie sprawozdania równa się z podpisaniem się pod jego prawidłowością. Co wiąże się z odpowiedzialnością.

kotfryc

Wstępnie jestem zainteresowany, ale parę pytań...
- czy ktoś przebywający na emigracji może w takiej radzie zasiadać?
- czy posiedzenia rady dot. pierdół mogą odbywać się online?
- jak docelowo będzie wyglądała struktura fundacji? (tzn jest założyciel + rada?, czy ktoś/coś jeszcze?)
- co się dzieje gdy zostaną dostrzeżone nieprawidłowości w działaniu Fundacji?

goofyx

Cytat: kotfryc w 04 Czerwiec 2011, 01:38
Wstępnie jestem zainteresowany, ale parę pytań...
- czy ktoś przebywający na emigracji może w takiej radzie zasiadać?
- czy posiedzenia rady dot. pierdół mogą odbywać się online?
- jak docelowo będzie wyglądała struktura fundacji? (tzn jest założyciel + rada?, czy ktoś/coś jeszcze?)
- co się dzieje gdy zostaną dostrzeżone nieprawidłowości w działaniu Fundacji?

1.emigracja jest w porządku
2. tak <- status na to pozwala
3. zarząd + rada
4. wtedy trza się jak najszybciej skonsultować rada z zarządem i wyprostować wszystko <- jeśli ktoś notorycznie będzie robił przekręty itp to wtedy robi się głosowanie i wywala takiego kogoś <- w skrajnym przypadku można wytoczyć sprawę w sądzie <- ale mam nadzieję, że to będzie współpraca a nie rywalizacja wewnętrzna

drWarlock


Cyfron

a czy bycie w radzie nie kłóci się jakoś z np tym, że jednocześnie by ta sama osoba wydawała tą kasę - obsługa SKB@P, koszulki etc ?

goofyx

Cytat: Cyfron w 04 Czerwiec 2011, 21:13
a czy bycie w radzie nie kłóci się jakoś z np tym, że jednocześnie by ta sama osoba wydawała tą kasę - obsługa SKB@P, koszulki etc ?
Kłóci się.
Chyba, że SKB@P zostanie podciągnięty pod fundację <- koszulki podobnie tylko nie wiem do końca czy mogłyby to być koszulki tylko B@P (gdyby zrobić koszulkę tematyczną boinc to nie będzie problemu ). Nie chodzi o moje wymysły <- ale nie chce żeby kontrola zarzuciła, że fundacja wspiera konkretną ekipę podczas gdy w Polsce jest ich kilka.
Obie kwestie są zgodne z celami fundacji <- pod warunkiem, że kasa przechodziłaby przez konto fundacji <- żeby pieniądze nie brały się z powietrza.

Cyfron

no to tutaj możemy mieć problem, bo raczej nie ma komu innemu przyjąć tych kompów w takiej ilości... (koszulki to spokojnie można pewnie robić "ogólne")

Chyba, że by się połączyło wszystkie teamy w polsce pod naszą banderą i wtedy nie będize tematu, że jest kilka zespołów :)  ::)

Cyfron

a czy ewentualnie się to gryzie jeszcze w momencie, kiedy jednocześnie będę w radzie nadzorczej, a kasę na SKB@P będę brał tak jak teraz z "forum" ?
Tylko, że fajnie by było podciągnąć kompy pod fundacje... tylko wtedy dla kogo one by liczyły ?

lolek

Z koszulkami z logo B@P nie powinno być problemu o ile  zostaną one zakupione z pieniędzy zbieranych na konkretny cel - najlepiej osobne konto, ewentualnie dopisek.

Co do podciągania SKB@P pod fundację to raczej nie bardzo - bo jeśli obawiacie się nadruku logo B@P to utrzymywanie kompa liczącego dla zespołu w ramach fundacji to dopiero "wspieranie konkretnej ekipy"  :whistle:

Cytat: Cyfron w 04 Czerwiec 2011, 21:37
a czy ewentualnie się to gryzie jeszcze w momencie, kiedy jednocześnie będę w radzie nadzorczej, a kasę na SKB@P będę brał tak jak teraz z "forum" ?

Specjalistą nie jestem, ale raczej nie

goofyx

Cytat: Cyfron w 04 Czerwiec 2011, 21:33
no to tutaj możemy mieć problem, bo raczej nie ma komu innemu przyjąć tych kompów w takiej ilości... (koszulki to spokojnie można pewnie robić "ogólne")

Chyba, że by się połączyło wszystkie teamy w polsce pod naszą banderą i wtedy nie będize tematu, że jest kilka zespołów :)  ::)
Nigdy nie połączysz wszystkich ;)


Cytat: lolek w 04 Czerwiec 2011, 21:39
Z koszulkami z logo B@P nie powinno być problemu o ile  zostaną one zakupione z pieniędzy zbieranych na konkretny cel - najlepiej osobne konto, ewentualnie dopisek.

Co do podciągania SKB@P pod fundację to raczej nie bardzo - bo jeśli obawiacie się nadruku logo B@P to utrzymywanie kompa liczącego dla zespołu w ramach fundacji to dopiero "wspieranie konkretnej ekipy"  :whistle:
Nie zgodzę się z tym.
Inna sprawa jest wesprzeć sprzęty liczącego m.in. polskie projekty <- a co innego dać kasę na koszulkę z logiem jednej ekipy


Cytat: Cyfron w 04 Czerwiec 2011, 21:37
a czy ewentualnie się to gryzie jeszcze w momencie, kiedy jednocześnie będę w radzie nadzorczej, a kasę na SKB@P będę brał tak jak teraz z "forum" ?
Tylko, że fajnie by było podciągnąć kompy pod fundacje... tylko wtedy dla kogo one by liczyły ?
Jeśli się zgodzisz to według mnie można to zrobić przez fundację <- oddzielne konto dla kasy z zarobionych punktów, wtedy takie fundusze idą na realizację celów ( kurcze ;) lubię to stwierdzenie ;) ) np.: SKB@P i kto wie może na zakup lepszego serwera pod liczenia.

goofyx

Cytat: lolek w 04 Czerwiec 2011, 21:39
Z koszulkami z logo B@P nie powinno być problemu o ile  zostaną one zakupione z pieniędzy zbieranych na konkretny cel - najlepiej osobne konto, ewentualnie dopisek.

Co do podciągania SKB@P pod fundację to raczej nie bardzo - bo jeśli obawiacie się nadruku logo B@P to utrzymywanie kompa liczącego dla zespołu w ramach fundacji to dopiero "wspieranie konkretnej ekipy"  :whistle:

Cytat: Cyfron w 04 Czerwiec 2011, 21:37
a czy ewentualnie się to gryzie jeszcze w momencie, kiedy jednocześnie będę w radzie nadzorczej, a kasę na SKB@P będę brał tak jak teraz z "forum" ?

Specjalistą nie jestem, ale raczej nie
Szybciej obejdziesz i udowodnisz wsparcie SKB@P niż koszulek B@P <- wierz mi

lolek

Nie mam powodu Ci nie wierzyć  :)


goofyx


drWarlock

hm wydaję mi się, że osoba będąca w radzie nie powinna mieć nic wspólnego z szeroko pojętymi rachunkami. czy koszulki, czy składki czy cokolwiek. aby uniknąć jakichkolwiek zarzutów o np. stronniczość. Wiara, zaufanie nie mają tu nic do rzeczy. Po prostu nie możesz jednocześnie wydawać i się kontrolować, dlatego jest nik, audytorzy, wydziały kontroli etc. taka rada to chyba raczej nazywana jest komisją rewizyjną. zresztą wybiera ją zarząd.

drWarlock

Komisja rewizyjna sprawuje nadzór nad działalnością organizacji. Wybierania jest przez walne zebranie członków.
To organ kontrolny. Jego zadaniem jest sprawowanie kontroli nad pracami zarządu. W praktyce oznacza to, że członkowie komisji rewizyjnej otrzymują od  zarządu sprawozdanie merytoryczne i finansowe z działalności stowarzyszenia i sprawdzają, czy faktycznie wszystkie działania zostały przeprowadzone prawidłowo. Komisja rewizyjna ma również prawo zwołania walnego zebrania członków w razie bezczynności zarządu. Nadanie takiej możliwości organowi kontroli wewnętrznej pozwala uniknąć nieprzyjemnych dla stowarzyszenia sytuacji, np. gdy kontrola komisji wykazała, że zarząd nie działa zgodnie ze statutem i że potrzebne jest zwołanie nadzwyczajnego walnego zebrania członków, a zarząd tego nie robi.
PRZYKŁADOWY ZAPIS W STATUCIE:
Do kompetencji Komisji Rewizyjnej należy:
a. kontrola całokształtu działalności Stowarzyszenia,
b. ocena pracy Zarządu, w tym corocznych sprawozdań i bilansu,
c. składanie sprawozdań na Walnym Zebraniu Członków wraz z oceną działalności Stowarzyszenia i Zarządu Stowarzyszenia,
d. wnioskowanie do walnego zebrania członków o udzielanie absolutorium zarządowi,
e. wnioskowanie o odwołanie zarządu lub poszczególnych członków zarządu w razie jego bezczynności,
f. wnioskowanie o zwołanie Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Członków.





drWarlock

poza tym jak czytałem w tym statucie nie ma żadnych zapisów dotyczących zarządu np. pełnoletność, ile członków liczy i na jakich zasadach są wybieranie etc.


drWarlock

następnie
paragraf 20 w statucie - reguluje prawo o stowarzyszeniach czy o fundacjach ??

goofyx

Po konsultacja z @lukaszja sporo się zmieniło <- nie ma to jak pomoc prawnika :)

drWarlock

super
a gdzie można je zobaczyć ??

drWarlock

bo statut jest opublikowany w czerwcu 2010 ;)

bo jeśli nie stoi na przeszkodzie chciałbym  obejrzeć statut i tez dać do analizy prawnikom :)

goofyx

Cytat: drWarlock w 05 Czerwiec 2011, 12:29
super
a gdzie można je zobaczyć ??

Jeden prawnik już sprawdzał: @lukaszja
A tu wersja robocza goofyx.pl/status.pdf

drWarlock

no ok. ja nie podważam umiejętności  @lukaszja. chodzi mi o dywersyfikacje. i zmień status.pdf na statut.pdf :D

goofyx

Cytat: drWarlock w 05 Czerwiec 2011, 15:04
no ok. ja nie podważam umiejętności  @lukaszja. chodzi mi o dywersyfikacje. i zmień status.pdf na statut.pdf :D
no tak <- ale to przy następnym uplodzie.

drWarlock

zresztą niech nad tym pracują wszyscy a nie tylko jedna osoba, i od razu się jeżysz jak zaproponowałem pomoc.

Cyfron

drWarlock - nikt tutaj się chyba nie jeży - mi się bardzo to podoba, pochwalam i bardzo sobie cenię to, że ktoś jeszcze weźmie to do innej osoby i sprawdzi jeszcze raz - czasem można wyłapać w ten sposób bardzo prozaiczne błędy, więc panowie  :parrrty: :)

goofyx

Ja się nie jeże <- skąd ci przyszło do głowy.
moja wypowiedź dotyczyła tej literówki <- pisałeś że wrzuciłem "status.pdf" a miałoby "statut.pdf" <- zgodziłem się  z tym.
W razie proponowanych zmian <- daj znać, żeby można było przeczytać i się określić.

goofyx

Ktoś jeszcze chętny do ewentualnej współpracy na stanowisku w fundacji?

Mchl

Ominęła mnie PMka od goofyksa. Co miałbym robić?

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

goofyx

Cytat: Mchl w 16 Czerwiec 2011, 18:53
Ominęła mnie PMka od goofyksa. Co miałbym robić?
Może i ominęła <- ale już nadrobiliśmy.
PM poszła <- sory za brak polskich znaków <- pisałem z komórki ;)

Karol007

Trochę wypadłem z tematu i jestem zdezorientowany. Tworzymy stowarzyszenie czy fundację?

goofyx

Cytat: Karol007 w 09 Lipiec 2011, 02:01
Trochę wypadłem z tematu i jestem zdezorientowany. Tworzymy stowarzyszenie czy fundację?
fundację