Tłumaczenie Rosetty!

Zaczęty przez Simek, 06 Lipiec 2006, 10:55

Mchl

bartsob5: jak pamiętam, to "łowcę" dostałeś właśnie za Rosettę :) A masz jakąś nową propozycję?

AL: wersja językowa jest wybierana automatycznie, o ile poprawnie ustawiony jest język w systemie, więc nie mam co zmieniać. Chyba, że nie o to Ci chodzi. :?:

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

AL

Widocznie ja mam coś namieszanew systemie-bo mi dalej angielska wskakuje.

bartsob5

w linku choose language jest napisane co i jak... nawet napisali jak zmienic domyslny jezyk w firefoxie;)

Mchl

Może jeszcze w cache przeglądarki siedzi.

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

AL

Cytat: "Mchl"Może jeszcze w cache przeglądarki siedzi.
You my BOSS. Teraz już działa jak należy. Przy czym widzę pewne braki w tłumaczeniu tzn. niektóre akapity są po polsku inne wciąż po angielsku - czy to oznacza, że tłumaczenie jeszcze nie dobiegło końca i wciąż potrzebna jest pomoc?

bartsob5

niektorych czesci poprostu nie sposob przetlumaczyc, jak chociazby technical news... wymagaloby to codziennej aktualizacji... a to troche ciezka sprawa...

AL

Tak przy okazji znalazłem taki programik do tłumaczenia stron z angielskiego -English translator 3.1. Oto jak tłumaczy:
CytatWe use a computer program called Rosetta to carry out protein and design calculations. At the core of Rosetta are potential functions for computing the energies of interactions within and between macromolecules, and methods for finding the lowest energy structure for an amino acid sequence (protein-structure prediction) or a protein-protein complex and for finding the lowest energy amino acid sequence for a protein or protein-protein complex (protein design). Feedback from the prediction and design tests is used continually to improve the potential functions and the search algorithms. Development of one computer program to treat these diverse problems has considerable advantages: first, the different applications provide complementary tests of the underlying physical model (the fundamental physics/physical chemistry is, of course, the same in all cases); second, many problems of current interest, such as flexible backbone protein design and protein-protein docking with backbone flexibility, involve a combination of the different optimization methods.
CytatUżywamy komputerowego programu zawołanego Rosetta, by przeprowadzić białko i projektowanie obliczenia. W rdzeniu Rosetta są potencjalne funkcje dla konfigurowalność siłę współdziałań w i między macromolecules i metodami dla znajdowania najniższej struktury energii dla kolejność aminokwasu (białko - struktura przepowiadania) albo białko - białko kompleks i dla znajdowania najniższej kolejności aminokwasu energii dla białko albo białko - białko kompleks ( projektowania białka). Reakcja od przepowiadania i projektowanie przetestowuje jest użyty nieustannie, by ulepszyć potencjalne funkcje i algorytmy przeszukać. Rozwój jednego komputerowego programu, by potraktować te rozmaite problemy ma znaczne korzyści: pierwszy, różne podania dostarczają uzupełniający przetestowuje leżącego u podstaw fizycznego modelu ( podstawowa fizyka / fizyczna chemia jest, oczywiście, to sam w wszystkich przypadkach); drugi, wiele problemów aktualnego zainteresowania, takie jak elastyczne główne projektowanie białka i białka - białka wchodzącego do portu z elastycznością kręgosłupa, włącz połączenie różnych metod optymalizacji.
Moim zdaniem do ideału mu daleko - ale ma się przynajmniej jakiś podgląd sytuacji - no i kosztuje to tylko 2sekundy pracy(bo wszystko na zasadzie wytnij akapit, wklej, przetłumacz).

Simek

AL spójrz an inne języki ;) Jest tak samo. Sowodowane jest to tym, że my otrzymujemy tlyko plik, gdzie są dane do przetłumaczenia  określone strony itp. jeżeli tego tam nei ama, nie możemy tego przetłumaczyć :(

AL

Ok i wszystko jasne.

bartsob5

Cytat: "AL"
CytatUżywamy komputerowego programu zawołanego Rosetta, by przeprowadzić białko i projektowanie obliczenia. W rdzeniu Rosetta są potencjalne funkcje dla konfigurowalność siłę współdziałań w i między macromolecules i metodami dla znajdowania najniższej struktury energii dla kolejność aminokwasu (białko - struktura przepowiadania) albo białko - białko kompleks i dla znajdowania najniższej kolejności aminokwasu energii dla białko albo białko - białko kompleks ( projektowania białka). Reakcja od przepowiadania i projektowanie przetestowuje jest użyty nieustannie, by ulepszyć potencjalne funkcje i algorytmy przeszukać. Rozwój jednego komputerowego programu, by potraktować te rozmaite problemy ma znaczne korzyści: pierwszy, różne podania dostarczają uzupełniający przetestowuje leżącego u podstaw fizycznego modelu ( podstawowa fizyka / fizyczna chemia jest, oczywiście, to sam w wszystkich przypadkach); drugi, wiele problemów aktualnego zainteresowania, takie jak elastyczne główne projektowanie białka i białka - białka wchodzącego do portu z elastycznością kręgosłupa, włącz połączenie różnych metod optymalizacji.
Moim zdaniem do ideału mu daleko - ale ma się przynajmniej jakiś podgląd sytuacji - no i kosztuje to tylko 2sekundy pracy(bo wszystko na zasadzie wytnij akapit, wklej, przetłumacz).

zaiste.. do idealu daleko... ale nie sposob napisac w miare maly program ktory dodawalby do wersji polskiej odpowiednie koncowki, odmiany itd. wymagaloby to przede wszystkim rozumienia tekstu przez komputer, a to jest nie wykonalne... jeszcze musimy troche pomeczyc szare komorki zeby spolszczyc co sie da osobiscie  :wink:

Simek

Hehehe... Dziś mnie jakoś naszło i zajrzałem do pliku translacyjnego Rosetty :P Poprawiłem z 30 literówek i parę nieścisłości. Zauważyłem, że zostało jeszcze trochę do translacji, postaram się to zrobić w najbliższym czasie, choć nie wiem, że bez znajomości fachowego języka zrobię to dobrze ;)

Wysłałem plik tam gdzie trzeba, zobaczę kiedy zostanie uaktualniony ;)