Rozmowy o fundacji po zlocie w Sobótce

Zaczęty przez arturpio, 24 Lipiec 2011, 13:55

arturpio

#40
Cytat: Troll81 w 25 Lipiec 2011, 14:06
VAt od 10keuro się zaczyna.

Zaczynajac dzialalnosc gospodarcza wybiera sie czy chce sie byc "podatnikiem VAT", czy nie. Jest to obowiazkowe gdy przekroczy sie pewien ustalony limit :

Prowadząc działalność gospodarczą podatnik może korzystać ze statusu "drobnego przedsiębiorcy", tj. zdecydować się na zwolnienie z podatku VAT. Jest to możliwe w sytuacji, gdy osiągnięty przez niego obrót w trakcie poprzedniego roku podatkowego, a także w bieżącym roku nie przekroczy ustawowego limitu. W 2010 r. limit ten został ustalony na poziomie 100.000 zł. W 2011 r. wynosić będzie 150.000 zł.

Podmiot gospodarczy rozpoczynający w trakcie roku prowadzenie działalności może korzystać ze zwolnienia z VAT, jeśli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy - w proporcji do okresu prowadzonej działalności w roku podatkowym - ustawowo określonej kwoty. Jeżeli zatem podatnik rozpoczął działalność np. w połowie roku 2010, limit obrotów, uprawniający do korzystania ze zwolnienia z VAT, wynosi 50.000 zł.

Pytanie wiec : jakie rozmiary (ile, jaka kwota netto / rocznie) ma osiagnac ta przewidywana "dzialalnosc gospodarcza" ?


arturpio

Druga uwaga (jak obiecalem) :


  • Fundacja nie jest "wlasnoscia" fundatora(ow). Fundator(rzy) nie jest(sa) "wlascicielem(ami)" Fundacji.
  • W Fundacji nie ma "członków".
  • Fundator(rzy) nie ma(ja) nic do gadania w Fundacji, po tym gdy ja zalazy(a).

Rola fundatora to tylko zalozenie fundacji, potem nic nie musi robic i o niczym decydowac. Nie można zrzec się ,,bycia fundatorem" lub odebrać fundacji majątku, który został przeznaczony na fundusz założycielski.

Dowod : fundacje sluza zwykle realizacji jakichs celow, "woli fundatora" po jego smierci. Tzn. fundator funduje fundacje po to aby to co on chce bylo robione gdy jego juz nie bedzie. I to jest wlasnie i rola, i powod istnienia i specyficznosc formy organizacji nazywanej "Fundacja", w odroznieniu do wszystkich innych (stowarzyszenie, spolka, spzoo itd itd.)

Znaczy to :  fundator nie kontroluje tego co Zarzad robi, i nie narzuca zarzadowi wciaz jego woli.
Z drugiej strony : aby robic cos innego niz to co jest zapisane w akcie fundacyjnym ("cele fundacji"), trzeba zmieniac statut (jesli jest to przewidziane...).

Fundacja jest wiec bardzo "sztywna" forma dzialalnosci. Jest dostosowana do realizacji jakiegos bardzo sprecyzowanego, jesnego celu, a nie robieia "troche wszystkiego, "jak leci", i wciaz czegos innego, zmieniajacego sie lub nowego.

I tak :


  • Stowarzyszenie to grupa osób, które wspólnie chcą realizować jakieś cele. Stowarzyszenie charakteryzuje się dobrowolnością (członkowie są członkami z wyboru, nie z "obowiazku"), samorządnością (czlonkowie sami ustalaja cele i reguy działania), trwałością (co roku sie przedluza i nawet jesli fundusz sie wyczerpie, to mozna go uzupelniac lub odnawiac) i niedochodowością.
  • Fundacja to taka forma działalności społecznej, w której jest konieczny fundator. Jego rola polega na przekazaniu majątku na jakiś cel. Dopuki ten majatek istnieje (no i cel wciaz jest aktualny...), fundacja istnieje. Jesli majatek sie skonczy (mozna go "uzupelniac" przez dzialalnosc gospodarcza lub datki...), lub cel znika, to fundacja przestaje istniec.



  • Stowarzyszenie- na początku nie musi dysponować jakimś konkretnym majątkiem. Członkowie stowarzyszenia są zobowiazani do płacenia składek członkowskich. Jesli potrzeba nowych funduszy, to czlonkowie moda sie "dolozyc". Za dlugi wszyscy czlonkowie odpowiadaja razem, solidarnie.
  • Fundacja- rozpoczyna działalność z funduszem założycielskim, który przekazał fundator. Fundato(rzy) nie musza potem dokladac zadnych inych funduszy ani skladek. Jesli fundusz nie wystarcza lub sie skonczy, automatycznie fundacja przestaje istniec. Za dlugi (np. niezaplacony VAT) odpowiada tylko Zarzad.



  • Stowarzyszenie- organem kontroli i nadzoru zewnętrznego jest starosta powiatu (lub prezydent miasta na prawach powiatu) właściwego dla siedziby organizacji.
    Stowarzyszenie nie ma obowiązku wysyłania do starosty sprawozdania z prowadzonej działalności.
  • Fundacja- organem kontroli i nadzoru zewnętrznego jest właściwy minister, wskazany przez fundatora, w którego obszarze działania mieszczą się cele fundacji, a także starosta powiatu właściwego dla siedziby fundacji (lub prezydent miasta na prawach powiatu).
    Fundacja, co roku musi złożyć do właściwego ministra sprawozdanie ze swojej działalności.

Zarówno stowarzyszenie jak i fundacja muszą (jak każdy inny podmiot gospodarczy), składać sprawozdania do Urzędu Skarbowego.


  • Stowarzyszenie musi kierować się demokratycznymi zasadami - najwyższą władzę sa wszyscy jego członkowie (coroczne walne zebranie), i oni wspólnie ustalają zasady działania (minimum : 15 osób)
  • W fundacji nie ma problemu członków - najważniejsza i jedyna jest wola fundatora. Zarzad nie decyduje, a jedynie wykonuje te wole (a wiec : "cele"). Zakres celów jest wiec dość ograniczony, bo trzeba wszystko dokladnie opisac i potem trudno to zmieniac.

Jeszcze raz zasada :


  • JEŚLI MASZ PRZYJACIÓŁ – ZAŁÓŻ STOWARZYSZENIE.
  • JEŚLI MASZ PIENIĄDZE – ZAŁÓŻ FUNDACJĘ.


I jeszcze inna : Nie zaklada sie fundacji tylko i wylacznie do prowadzenia dzialalnosci gospodarczej. Wystarczy po to jakakolwiek firemka - "prostrze, tansze, latwiejsze"... Nie musi sie jakiemus ministrowi potem sprawozdan (bardzo formalnych!!!) pisac...

FUNDACJE zaklada sie tylko i wylacznie gdy chce sie przeznaczyc (altruistycznie!) jakis majatek (= duzy lub maly, ale lepiej -"duza fortuna"! np. milion!) na realizacje jakiegos (jednego... scisle ustalonego...) "szczytnego celu".
Z drugiej strony, jesli chce sie reprezentowac wielu LUDZI (a nie 1go (lub kilku) fundatorow), to lepiej zalozyc STOWARZYSZENIE.


UWAGA - NAJWAZNIEJSZE : podstawowym problemem, w tego typu organizacjach, jest brak osób gotowych do bezinteresownej pracy. Problem ten dotyczy i fundacji i stowarzyszeń, gdzie często jest tylko kilka osób aktywnych, np. członkowie zarządu.


A wiec : do zastanowienia sie, "zanim"....











arturpio

Cytat: GRID w 28 Lipiec 2011, 18:15
Już dawno postulowałem aby księgowością zajęła się moja księgowa (Białystok - pełna księgowośc jeżeli nic się nie zmieniło 250zł), a ja jako jeden z dwóch członków zarządu wezmę na siebie sprawy księgowości. (odciąży to Cyfrona)
Rozmawiałem już z nią na ten temat i mówiła że nie będzie problemu z podsyłaniem papierów do Bielsko-Białej. Jako że ja się tym będę zajmował (oczywiście będą mi mogli pomagać (nadzór) Goofyx i Cyfron) (wspólny katalog on-line z fakturami)

Generalnie będę prosił każdego o wystawianie faktur cyfrowych (PDF, w 100% legalne od początku roku.) Wszystko wspierane nowinkami informatycznymi.


Trzeba absolutnie to od poczatku zinformatyzowac, czyli zastosowac jakies oprogramowanie do prowadzenia ksiegowosci, najlepiej dostepne przez www na odleglosc i  --- OPEN --- !!!

(taka jest moja mala i skromna opinia...)


Pantarhei

#43
Cytat: arturpio w 28 Lipiec 2011, 17:08

Pantarhei, tak, i to nie dlatego "że uważacie", a dlatego ze takie jest prawo... Jesli sie prowadzi "dzialalnosc handlowa" jako "osoba moralna" (a nie "osoba fizyczna, = przedsiebiorca indywidualny), to nalezy prowadzic pelna ksiegowosc + rozliczac sie z VAT.


a jednak

Cytat: arturpio w 29 Lipiec 2011, 00:22

Prowadząc działalność gospodarczą podatnik może korzystać ze statusu "drobnego przedsiębiorcy", tj. zdecydować się na zwolnienie z podatku VAT. Jest to możliwe w sytuacji, gdy osiągnięty przez niego obrót w trakcie poprzedniego roku podatkowego, a także w bieżącym roku nie przekroczy ustawowego limitu.
.............................................
Cytat: arturpio w 29 Lipiec 2011, 00:11

Nie sadze. Nie wiem czy mozna "stanac przed notariuszem" przez "pelnomocnictwo". Trzeba zapytac o to notariusza... to bardzo specjalistyczny problem, pytanie o procedury notarialne... Tylko notariusz u ktorego to ma sie odbywac moze odpowiedziec.


Do dokonania czynności prawnej wymagającej szczególnej formy (n.p. forma aktu niepotrajanego ) potrzebne jest pełnomocnictwo udzielone w takiej formie. Absolutnie można więc, dokonywać czynności przed notariuszem przez pełnomocnika umocowanego pełnomocnictwem notarialnym.

Problem to Notarialne poświadczenie podpisu - tego z oczywistych względów należy dokonać osobiście. Zapewne nie trzeba owym poświadczeniem dysponować już w chwili podpisywania akutu powołującego fundację. Rozumiem, że takie potwierdzenie jest potrzebne przy rejestracji fundacji celem pozostawienia w aktach KRS.

Cytat: arturpio w 28 Lipiec 2011, 17:11

Zaznaczam ze jest to odpowiedzialnosc m. innymi karna, ze wszystkimi tego konsekwencjami, czyli ze za dlugi lub/i zle zarzadzanej Fundacji odpowiada osobiscie i solidarnie kazdy czlonek Zarzadu (ewentualnie! i tylko "jesli" cos sie "zlego" stanie... np. brak pieniedzy na zaplacenie podatkow lub VAT).

(poprawilem to, moze teraz jest bardziej "zrozumiale"...)

Tak. Masz rację, że za działania na szkodę fundacji możliwa jest odpowiedzialność karna. Jednak twoje powyższe zdanie jest mniej więcej takie: Zaznaczam, że wśród zwierząt są m. innymi ssaki, czyli że ptaki mają pierze i składają jajka.

Pojęcia "odpowiedzialność osobista" i "odpowiedzialność solidarna" są pojęciami które mają w prawie ścisłe znaczenie, a tak się składa że są szczególnymi cechami odpowiedzialności  c y w i l n e j .
Odpowiedzialność członków zarządu z art. 21 ust. 3 pr. up. i napr. rzeczywiście będzie miała charakter osobisty (członek odpowiada całym swoim majątkiem obecnym i przyszłym) i solidarny (od każdego z osobna może być żądane naprawienie całości szkody). Nie należy jednak zapominać że odpowiedzialność przewidziana w tym przepisie jest uzależniona od winy członków zarządu.

Poza tym, z zasady, za swoje długi (w tym długi podatkowe) odpowiada fundacja sama - swoim majątkiem.

p.s.
Jak wyżej pisałem ten Vat jednak musicie mieć jeśli chcecie kupować części i inne towary za granicą Polski i UE.
W związku z powyższym, wnoszę o przyznanie mi renty inwalidzkiej drugiej grupy.

Cyfron

Cytat: arturpio w 29 Lipiec 2011, 01:16

Dowod : fundacje sluza zwykle realizacji jakichs celow, "woli fundatora" po jego smierci. Tzn. fundator funduje fundacje po to aby to co on chce bylo robione gdy jego juz nie bedzie.

Na zlocie jeszcze twierdziłeś, że śmierć fundatora zamyka fundacje...

Co do różnicy stowarzyszenie/fundacja - powtarzamy po raz kolejny - nie udaje się nam od roku czasu zebrać 15tu osób, których podpisy są konieczne do założenia stowarzyszenia.
"Poważny", "ogólnopolski" zlot zgromadził raptem ile 7-8 osób? NIE MA SZANS założyć stowarzyszenia w naszym wypadku, ponieważ nie ma chętnych przynajmniej 15tu osób.

I przy okazji - czy ktoś może zrobić zdjęcia/przepisać wyniki naszej burzy mózgów? Co z filmami, które były nagrywane? Co ze zdjęciami? ja nie miałem żadnego aparatu, a wiem, że były fajne zdjęcia :)

GRID

Tobas ma większość materiałów wideo i Foto - gofyx papiery.

goofyx

Cytat: GRID w 29 Lipiec 2011, 11:52
Tobas ma większość materiałów wideo i Foto - gofyx papiery.
Dzisiaj będę przy kompie u siebie w domu to po przepisuje wyniki.

arturpio

#47
Cytat: Pantarhei w 29 Lipiec 2011, 08:15

Pojęcia "odpowiedzialność osobista" i "odpowiedzialność solidarna" są pojęciami które mają w prawie ścisłe znaczenie, a tak się składa że są szczególnymi cechami odpowiedzialności  c y w i l n e j .
Odpowiedzialność członków zarządu z art. 21 ust. 3 pr. up. i napr. rzeczywiście będzie miała charakter osobisty (członek odpowiada całym swoim majątkiem obecnym i przyszłym) i solidarny (od każdego z osobna może być żądane naprawienie całości szkody). Nie należy jednak zapominać że odpowiedzialność przewidziana w tym przepisie jest uzależniona od winy członków zarządu.

tak.


CytatPoza tym, z zasady, za swoje długi (w tym długi podatkowe) odpowiada fundacja sama - swoim majątkiem.

napisalem ze czlonkowie zarzadu placa osobiscie, GDY PIENIEDZY BRAK, czyli ze gdy "osoba prawna" (= Fundacja) nie ma z czego placic bo np. zbankrutowala...


Cytat
Jak wyżej pisałem ten Vat jednak musicie mieć jeśli chcecie kupować części i inne towary za granicą Polski i UE.

nie. wynika to z wolnego wyboru (jesli sie nie przekroczy progu obrotow) albo z obowiazku (jesli sie ten prog przekroczy).



arturpio

Cytat: Cyfron w 29 Lipiec 2011, 10:49

Na zlocie jeszcze twierdziłeś, że śmierć fundatora zamyka fundacje...


Tak, ale to byl blad. W miedzyczasie - poczytalem....

jeszcze raz : Fundacje zaklada sie czasem z testamentu, do wykonywania woli fundatora po jego smierci.... znaczy to ze fundator(rzy) nic w Fundacji nie maja do robienia ani powiedzenia, po jej zalozeniu, czyli po "ufundowaniu".

Nie znaczy to ze Zarzad moze sobie dowolnie robic co mu sie chce i jak mu sie chce. Jest kontrolowany przez samorzad + ministra, ktorym to trzeba pisac corocznie bardzo szczegolowe raporty... czyli : spowiadac sie ze wszystkiego, na pismie.


arturpio

Cytat: Cyfron w 29 Lipiec 2011, 10:49

(...) nie udaje się nam od roku czasu zebrać 15tu osób, których podpisy są konieczne do założenia stowarzyszenia.
"Poważny", "ogólnopolski" zlot zgromadził raptem ile 7-8 osób? NIE MA SZANS założyć stowarzyszenia w naszym wypadku, ponieważ nie ma chętnych przynajmniej 15tu osób.

Wsrod wszystkich kilku tysiecy osob ktore sa zarejestrowane np. w wynikach nie ma 15 osob?
Ktos ma baze adresowa wszystkich? (adresy email)?
Wyslaliscie pomysl i zapytanie do wszystkich?

Rezultaty z czytania Forum sa oczywiscie nikle, bo kto czyta Forum? Wszyscy tego nie robia, bo albo nie maja czasu, albo po prostu w ogole nie wiedza ze Forum istnieje...




Pantarhei


[/quote]
Cytat: arturpio w 29 Lipiec 2011, 19:51


Cytat
Jak wyżej pisałem ten Vat jednak musicie mieć jeśli chcecie kupować części i inne towary za granicą Polski i UE.

nie. wynika to z wolnego wyboru (jesli sie nie przekroczy progu obrotow) albo z obowiazku (jesli sie ten prog przekroczy).

Polecam lekturę:
art.113 ust. 13 ustawy o p.t.u.

Nie samym google człowiek żyje...
W związku z powyższym, wnoszę o przyznanie mi renty inwalidzkiej drugiej grupy.

Tobas

Cytat: GRID w 29 Lipiec 2011, 11:52
Tobas ma większość materiałów wideo i Foto - gofyx papiery.

Mam to wszystko, ale nadspodziewanie musiałem wyjechać i dopiero w poniedziałek zgram i udostępnię..


krzyszp

Tobas i goofyx przyznaję, że lekko się zagubiłem w gąszczu wszystkiego, co teraz się dzieje...
Proszę o info (może być na PW), czy (i co) będę musiał podpisać, oraz ew. odpowiednie druki. Chciałbym możliwie najszybciej wszystko załatwić, żeby nie opóźniać swoją osobą fundacji.


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

arturpio

Cytat: Pantarhei w 29 Lipiec 2011, 20:32
Cytat: arturpio w 29 Lipiec 2011, 19:51

Cytat
Jak wyżej pisałem ten Vat jednak musicie mieć jeśli chcecie kupować części i inne towary za granicą Polski i UE.

nie. wynika to z wolnego wyboru (jesli sie nie przekroczy progu obrotow) albo z obowiazku (jesli sie ten prog przekroczy).

Polecam lekturę:
art.113 ust. 13 ustawy o p.t.u.

Nie samym google człowiek żyje...



tak. Cytuje : "Wyżej wymienione podmioty zwolnione od podatku nie mają obowiązku składania zgłoszenia rejestracyjnego do podatku od towarów i usług, ale mogą złożyć takie zgłoszenie na podstawie art.96 ust.3 ustawy o podatku od towarów i usług."

Czyli :

- jesli sie jest ponizej progu, to sie wybiera (slowo "mogą"...)
- jesli sie jest powyzej, to sie "musi"...

oczywiscie, nic w tym nie widze na temat handlu z "zagranicy".... nie wiem wiec na czym twoj problem polega....





Pantarhei

#55
Cytat: arturpio w 30 Lipiec 2011, 00:46
oczywiscie, nic w tym nie widze na temat handlu z "zagranicy".... nie wiem wiec na czym twoj problem polega....

Ja nie mam żadnego problemu, a w szczególności nie mam problemu z czytaniem ze zrozumieniem i rozumieniem tego co sam piszę.
W związku z powyższym, wnoszę o przyznanie mi renty inwalidzkiej drugiej grupy.

arturpio

Cytat: Pantarhei w 30 Lipiec 2011, 10:26
Cytat: arturpio w 30 Lipiec 2011, 00:46
oczywiscie, nic w tym nie widze na temat handlu z "zagranicy".... nie wiem wiec na czym twoj problem polega....

Ja nie mam żadnego problemu, a w szczególności nie mam problemu z czytaniem ze zrozumieniem i pisaniem ze zrozumieniem tego co sam piszę.


a wiec wszystko jest wspaniale, ok, gratuluje!

goofyx

@krzszp: ty się czujesz zagubiony? <- ja aktualnie też :(

Mam propozycję <- zróbmy podsumowanie tego co potrzebujemy zrobić aby założyć fundację.
Mówcie o mnie co chcecie, ale aktualnie nie mam pojęcia ilu ma być fundatorów, na jakiej zasadzie będzie podpisany akt fundacyjny itp

Może zacznijmy od listy fundatorów i sposobu rozwiązania logistyki <- np.: spotkanie w jakimś miejscu u notariusza czy wysyłamy do kogoś papiery (akt zgodności podpisu + pełnomocnictwa )?

ps.: dajcie spokój na (IMHO zbędne) rozważania o VATowca, którym będziemy od początku (proszę bez dalszej analizy tematu)

Dążmy do zakończenia tematu a nie jego bez celowej analizy.

krzyszp

Ok. Jeżeli nie pogubiłem się całkiem, to jedno jest dla mnie jasne - fundator jest jeden i jesteś nim Ty.
Reszta jest  teraz nie jasna dla mnie...
Domyślam się, że jako członek Rady (powołany przez zarząd) potrzebuję tylko... No właśnie, co mam zrobić?


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

arturpio

#59
Tak.

Zacznijmy od listy fundatorów, celow i kwot, czyli ustalenia Aktu Fundacji, wedlug ponizszego wzoru (zmienic - dopisac - usunac !) :

----------------------------------------
AKT NOTARIALNY

Dnia xxxxxx, roku xxxxx (xxxxx) w Kancelarii Notarialnej wxxxxx przy ul xxxxx, prze notariuszem xxxxxxx, stawili się:

- Artur Grzegorz PIOTROWSKI, urodzony dnia ** sierpnia ***** we *********** (Polska), PESEL **********, zamieszkaly we ********** przy ul. **************, w Polsce;
- xxxxxxx, syn/corka, urodzony dnia xxxxxxx w xxxxxxxx, PESEL xxxxxx, zamieszkaly xxxxxxxx
- xxxxxxx, syn/corka, urodzony dnia xxxxxxx w xxxxxxxx, PESEL xxxxxx, zamieszkaly xxxxxxxx
- xxxxxxx, syn/corka, urodzony dnia xxxxxxx w xxxxxxxx, PESEL xxxxxx, zamieszkaly xxxxxxxx
- xxxxxxx, syn/corka, urodzony dnia xxxxxxx w xxxxxxxx, PESEL xxxxxx, zamieszkaly xxxxxxxx
- itd

OŚWIADCZENIE O USTANOWIENIU FUNDACJI

§ 1. Stawający, zwani/y dalej "Fundatorem"/ami", oświadcza/ja, że ustanawia fundację pod nazwą: "FUNDACJA BIONC@POLAND", zwaną dalej Fundacją, która działać będzie zgodnie z przepisami ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 roku fundacjach (Dz.U.Nr 46/1991, poz.203) oraz ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz.U.Nr 96/2003, poz.873 z późn. zm.).

§ 2. Celami fundacji są:

- działalność naukowa, naukowo-techniczna
- działalność oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów
- nauka, edukacja, oświata i wychowanie
- kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i tradycji
- promocja i organizacja wolontariatu
- ochrony szeroko pojetej wiedzy i spuścizny technicznej
- ochrony dziedzictwa przemysłowego i technicznego w Polsce i za granicami
- ochrony wlasnosci intelektualnej, praw autorskich i wydawniczych w Polsce i za granicami
- wspomaganie na rzecz ochrony i udostępniania społeczeństwu dzieł tech­niki, zabytkowych i wspolczesnych
- wspieranie rozwoju nauki w Polsce i na świecie
- sponsorowanie programów naukowo-badawczych, wydawnictw, konferencji, sympozjów naukowych, konkursów oraz wymiany naukowej i badawczej realizo­wanej w ramach współpracy z osobami fizycznymi i prawnymi w kraju i zagranicą podejmują­cych problematykę stanowiącą przedmiot działalności statutowej Fundacji
- fundowanie stypendiów dla osób fizycznych i prawnych w kraju i zagranicą podejmują­cych problematykę stanowiącą przedmiot działalności statutowej Fundacji
- tworzenie warunków dla rozwijania kultury technicznej, kultywowania tra­dycji technicznych, wiedzy w zakresie dziejów nauki i techniki
- rozwijanie świadomości społecznej w zakresie rozwoju i ochrony dzieł kultury technicznej, włączania ich istotnych wartości cywilizacyjnych w nurt współczesnego życia
- prowadzenie badan i tworzenie rozwiazan w dziedzinie wykorzystywania wolnych zasoby komputerów do obliczeń związanych z projektami badawczymi i przetwarzania rozproszonego
- tworzenie i eksploatacja systemow łączacych moce obliczeniowe wielu komputerów, które wykonują zadania jak jeden superkomputer
- tworzenie i eksploatacja oprogramowania i systemow mających na celu wykorzystanie wolnego czasu komputerów do obliczeń związanych z różnymi projektami badawczymi i naukowymi
- wzięcie udziału w rozwijaniu przedsięwzięć naukowych w Polsce i na świecie
- xxxxxxx
- xxxxxxxx
- xxxxxxxx

§ 3.
1. Siedzibą Fundacji jest miasto xxxxxxxxx
2. czas trwania Fundacji jest nieograniczony
3. Fundacja prowadzi działalność na terenie Rzeczypospolitej Polskiej jak również poza jej granicami
4. Jako ministra właściwego ze względu na cele Fundacji wskazuje się Ministra Przemysłu

§ 4.
1. Na realizację celów wybranych przez Fundację Fundator/ry przeznacza/ja kwotę pieniężną xxxxx (xxxxxx), wedlug nastepujacej listy:

- fundator Artur Grzegorz PIOTROWSKI przeznacza 100,- Zl
- fundator xxxxxxx przeznacza xxxxx,- Zl
- fundator xxxxxxx przeznacza xxxxx,- Zl
- fundator xxxxxxx przeznacza xxxxx,- Zl
- itd

razem : xxxxxx zl

Kwota ta, w wysokosci xxxxx Zl, stanowić będzie fundusz założycielski Fundacji.

2. Majątek Fundacji, poza funduszem założycielskim, stanowić będą środki finansowe, nieruchomości i ruchomości nabyte lub przejete przez Fundację w czasie jej działania.

3. Fundacja może osiągać dochody z różnych źródeł, w tym z:
- darowizn, subwencji, zapisów i spadków krajowych i zagranicznych,
- aktywów, nieruchomości oraz praw majątkowych,
- dochodów z darów, zbiórek i imprez publiczbnych,
- odsetek i depozytów bankowych,
- dotacji z budżetu państwa i jednostek samorządu terytorialnego,
- dotacji z krajowych i zagranicznych programów pomocowych i projektów wspierających,
- bezzwrotnej pomocy zagranicznej,
- udziałów w zyskach osób prawnych
- dochody z prowadzonej w ramach Fundacji działalności gospodarczej

§ 5.
1. Fundacja uzyska osobowość prawną z chwilą wpisania jej do Krajowego Rejestru Sądowego.
2. Fundacja działać będzie na podstawie obowiązujących przepisów prawa oraz Statutu ustalonego przez Fundatora.

§ 6.
Koszty sporządzenia tego aktu ponosi Fundator. Wypisy aktu tego wydawać Fundatorowi oraz Fundacji w dowolnej ilości.

§ 7. Czynność niniejsza wolna jest od podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art.1 ustawy o tym podatku (Dz.U.Nr 68/2007, poz.450 ze zm.).

§ 8. Pobrano:

----------------------------------------------------------

Z tym tekstem fundatorzy maja sie :


  • stawic u notariusza
  • podpisac
  • zaplacic sto kilkanascie zL.

TO WSZYSTKO!

Potem bedziemy pisac Statut, ustalac kto co i jak robi... (praca? zarzad? rada (jesli ma byc...) itd itd). NA RAZIE TO NIE JEST POTRZEBNE.

Potrzebne jest :

- uzupelnic ten Akt
- znalesc notariusza gdzie wszyscy moga pojsc
- zaniesc to do niego
- podpisac
- zaplacic

wsio.



krzyszp

No i wszystko jasne, dzięki za podsumowanie.

Jak pamiętam, statut też już mamy dopracowany, ale oczywiście skontaktujmy się na powyższym dokumencie w pierwszej kolejności.


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

WUPES

Cytat: Cyfron w 29 Lipiec 2011, 10:49
Cytat: arturpio w 29 Lipiec 2011, 01:16
Dowod : fundacje sluza zwykle realizacji jakichs celow, "woli fundatora" po jego smierci. Tzn. fundator funduje fundacje po to aby to co on chce bylo robione gdy jego juz nie bedzie.

Co do różnicy stowarzyszenie/fundacja - powtarzamy po raz kolejny - nie udaje się nam od roku czasu zebrać 15tu osób, których podpisy są konieczne do założenia stowarzyszenia.
"Poważny", "ogólnopolski" zlot zgromadził raptem ile 7-8 osób? NIE MA SZANS założyć stowarzyszenia w naszym wypadku, ponieważ nie ma chętnych przynajmniej 15tu osób.

Jeżeli będzie to stowarzyszenie deklaruję swój udział. Fundacja ... hm   prześledzcie relacje prasowe co dzieje sie w Fundacji Czartoryskich. Ja także mam niemiłe doświadczenia z kilku fundacji   :(

Co do zebrania 15 ojców zalożycieli - to chyba przegapiłem anons na stronie głównej portalu w tej sprawie, a także chyba niechcący skasowałem e-list z informacją (zachętą) ...

arturpio

Cytat: WUPES w 01 Sierpień 2011, 19:33

Jeżeli będzie to stowarzyszenie deklaruję swój udział. Fundacja ... hm   prześledzcie relacje prasowe co dzieje sie w Fundacji Czartoryskich. Ja także mam niemiłe doświadczenia z kilku fundacji   :(


A czy my mamy byc "Fundacja Czartoryskich" ? Myslenie "przez analogie" nie jest metoda dowodzenia prawdy. Wrecz przeciwnie... A "wyjatki" potwierdzaja regule...



goofyx

Cytat: krzyszp w 01 Sierpień 2011, 09:47
Ok. Jeżeli nie pogubiłem się całkiem, to jedno jest dla mnie jasne - fundator jest jeden i jesteś nim Ty.
Reszta jest  teraz nie jasna dla mnie...
Domyślam się, że jako członek Rady (powołany przez zarząd) potrzebuję tylko... No właśnie, co mam zrobić?
Teoretycznie miałem być tylko ja ze względów formalnych, ale pojawiły się głosy, że dobrze by było aby było więcej fundatorów.

Także wracam do mojego pytania!!!!

Kto ma być formalnym fundatorem <- tak aby nie było potem problemów w kwestii logistycznej!!!!

Temat fundacji zaczyna się przeciągać i w takim tempie do końca roku nic nie zrobimy <- LUDZIE TERAZ KONKRETNIE.

Mamy jednego fundatora czyli mnie, czy ktoś jeszcze?
Proszę nie robić OFF-TOPów <- jest konkretne pytanie, które wymaga konkretnej i szybkiej odpowiedzi.

Tobas

Jeżeli wyjaśniliśmy, że rolą fundatora jest tylko powołanie aktu fundacyjnego to osobiście nie widzę potrzeby aby było ich więcej.

lukaszja

1. Fundator wystarczy jeden. Zostajesz nim przez aklamację :respect:
2. Statut określa/określi/może określić skład Rady Fundacji i Zarządu Fundacji, które to ciała byłyby wielo (kilku?) osobowe.
I tyle.

goofyx

Cytat: lukaszja w 05 Sierpień 2011, 22:42
1. Fundator wystarczy jeden. Zostajesz nim przez aklamację :respect:
2. Statut określa/określi/może określić skład Rady Fundacji i Zarządu Fundacji, które to ciała byłyby wielo (kilku?) osobowe.
I tyle.

1. No to już coś wiemy
2. ok
3. Jak to jest po podpisaniu aktu notarialnego <- tam się ma określoną ilość czasu na:
a) rejestrację w krs?
b) przelanie funduszu założycielskiego na konto fundacji?
4. I jak to jest wreszcie z wielkością funduszu? teraz mam na koncie na ten cel 2,3tyś i taką kwotę mam wpisać do aktu? Rozumiem, że z tego funduszu pójdą środki na np.: rejestrację w KRS czyli 1000zł, a np.: 1000zł będzie w statucie na realizację celów?

lukaszja

Cytat: goofyx w 06 Sierpień 2011, 00:24
...
3. Jak to jest po podpisaniu aktu notarialnego <- tam się ma określoną ilość czasu na:
a) rejestrację w krs?
b) przelanie funduszu założycielskiego na konto fundacji?

Ad. a) - generalnie 7 dni. (Art. 22. ustawy o KRS - Wniosek o wpis do Rejestru powinien być złożony nie później niż w terminie 7 dni od dnia zdarzenia uzasadniającego dokonanie wpisu, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.)  ALE - to termin instrukcyjny, spokojnie, miną wieki (miesiące), zanim sąd rejestrowy się zorientuje, że nie został dochowany obowiązek rejestracyjny i zacznie się tego domagać grożąc jedynie grzywną.

Ad. b) - nie wiem nic o takim terminie. Nie wynika on przynajmniej z Ustawy o fundacjach. Z kolei na prawie podatkowym i Ustawie o rachunkowości + aktach wykonawczych wydanych do tych ustaw się nie znam i nie wiem, czy przewidują one jakiekolwiek obostrzenia. Nie sądzę. W praktyce? Notariusz - sąd rejestrowy - wpis do KRS a tym samym nabycie osobowości prawnej i wtedy przelanie pieniędzy na konto Fundacji.

Cytat: goofyx w 06 Sierpień 2011, 00:24
4. I jak to jest wreszcie z wielkością funduszu? teraz mam na koncie na ten cel 2,3tyś i taką kwotę mam wpisać do aktu? Rozumiem, że z tego funduszu pójdą środki na np.: rejestrację w KRS czyli 1000zł, a np.: 1000zł będzie w statucie na realizację celów?

Na prowadzenie przez fundację działalności gospodarczej MUSI być min. 1.000zł (wymóg ustawowy).  Na cele statutowe - nie ma określonej minimalnej kwoty. Dobrze by jednak było, gdyby kwota przeznaczona na cele statutowe była przynajmniej równa kwocie przeznaczonej na cele gospodarcze.
W naszym przypadku:
- 1.300zł na cele statutowe,
- 1.000zł na prowadzenie działalności gospodarczej
+ nie wiem dokładnie ile na notariusza i rejestrację w KRS (jest 2 w nocy i nie mam siły teraz tego sprawdzać). 

Dobrej nocy, Łukasz

goofyx

No to jeśli mamy 7 dni od notariusza do krs <- to musimy mieć wszystko gotowe.

ok, kwestia formalnego fundatora załatwiona.

Teraz, fundusz założycielski.
Jeśli przyjmiemy 1300zł na cele fundacji + 1000zł na działalność gospodarczą to brakuje nam co najmniej 1000zł na rejestrację w krs <- te 100zł u notariusza to obstawię, więc nie ma problemu.

arturpio

pojde do notariusza w poniedziałek lub wtorek, i zapytam o potwierdzenie wszystkiego co tu zostało powiedziane + poproszę o sprawdzenie Aktu Założycielskiego.

czy jest on juz gotowy (lista fundatorów + cele) ???


goofyx

Cytat: arturpio w 07 Sierpień 2011, 06:16
pojde do notariusza w poniedziałek lub wtorek, i zapytam o potwierdzenie wszystkiego co tu zostało powiedziane + poproszę o sprawdzenie Aktu Założycielskiego.

czy jest on juz gotowy (lista fundatorów + cele) ???


Co do aktu to został napisany w jednym z postów powyżej jak dobrze pamiętam.
ja jestem formalnym fundatorem <- potem powoła się odpowiednią radę.

arturpio

Cytat: goofyx w 08 Sierpień 2011, 11:07
Co do aktu to został napisany w jednym z postów powyżej jak dobrze pamiętam.
ja jestem formalnym fundatorem <- potem powoła się odpowiednią radę.


jedyny "akt zalozycielski" ktory znam jest tu : Odpowiedz #59 : 01 Sierpień 2011, 19:03

czy on jest dobry? (cele, +, itd?)


goofyx

Cytat: arturpio w 08 Sierpień 2011, 16:29
Cytat: goofyx w 08 Sierpień 2011, 11:07
Co do aktu to został napisany w jednym z postów powyżej jak dobrze pamiętam.
ja jestem formalnym fundatorem <- potem powoła się odpowiednią radę.


jedyny "akt zalozycielski" ktory znam jest tu : Odpowiedz #59 : 01 Sierpień 2011, 19:03

czy on jest dobry? (cele, +, itd?)


Dokładnie ten miałem na myśli.