Przedpłata na czujniki Rad@H - Edycja 1/2011

Zaczęty przez krzyszp, 26 Lipiec 2011, 18:09

gaballus

Cytat: AL w 12 Październik 2011, 22:00
Odkręciłem LCD, "znalazłem" sterownik (poodlądałem go sobie dokładnie i za cholerę żadnych oznaczeń nie widzę) i włożyłem w jedyne wolne gniazdo (mam nadzieję, że dobrą stroną - a co się stanie jeśli złą?).
Co do tuby to znalazłem na niej z jednej strony znak "+" (więc tu problemu nie ma), natomiast nie znalazłem oznaczeń biegunowych na niebieskiej "złączce".

Nie włączaj układu, jeśli złą stroną może być po scalczku. Na boku scalaka (tym bez nóżek) masz z jednej strony półokrągłe wycięcie, na podstawce (gnieździe) tez masz takie wycięcie(niekoniecznie już półokrągłe). Wycięcie do wycięcia :)
Co do tuby to kolega już wyjaśnił

AL

#81
Cytat: miszol w 12 Październik 2011, 22:27
Cytat: AL w 12 Październik 2011, 22:00
(...)
Co do tuby to znalazłem na niej z jednej strony znak "+" (więc tu problemu nie ma), natomiast nie znalazłem oznaczeń biegunowych na niebieskiej "złączce".
widać oznaczenia po bokach niebieskiego gniazda - plus jest po lewej patrząc od góry i mając gniazdo usb po lewej
Potwierdzam, teraz to dopiero widzę, bo znak "-" został całkowicie zasłonięty przez złączkę, a "+" jest ledwo nadrukowany (trudno go dostrzec bez powiększenia i dobrego oświetlenia).

Cytat: gaballus w 12 Październik 2011, 22:32
Nie włączaj układu, jeśli złą stroną może być po scalczku. Na boku scalaka (tym bez nóżek) masz z jednej strony półokrągłe wycięcie, na podstawce (gnieździe) tez masz takie wycięcie(niekoniecznie już półokrągłe). Wycięcie do wycięcia :)
Co do tuby to kolega już wyjaśnił

No i było na odwrót! Dzięki za pomoc.
Twórcom projektu radzę na moim przykładzie wysyłać do kolejnych użytkowników oprócz paczki z czujką także maila z krótką instrukcją "how to do"!

miszol

Czy kable do tuby GM można przylutować (zwykła lutownica transformatorowa), czy lepiej skręcić kable i nie ruszać?

Svistak

Lutowanie raczej nie - zbyt łatwo o przegrzanie tuby i zimny lut ewentualnie... albo "krokodylki" albo dobra skrętka (sam tak zrobiłem i mimo różnych testów w Prypeci takie rozwiązanie było skuteczne) - ale wcześniej trochę papieru ściernego do ręki i porządnie końcówki wyszlifować :) ....

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

TJM

Lepiej nie lutuj, w środku z mosiężnej czapki wyłazi drut który wchodzi w szkło. Takie przejście drut->szkło przy nagrzewaniu i stygnięciu lubi się rozszczelnić, a wtedy rurę można włożyć do elektrośmieci  :ph34r:
W rurach które nie mają metalowych czapek można sobie lutować, wystarczy zacisnąć szczypce odbierające ciepło kawałek dalej na drucie, tutaj jednak nie ma takiej opcji.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Tomasz R. Gwiazda

pytanko, tuba z czujnikiem moze byc zamknieta razem w 1 obudowie (plastikowe pudelko - bo tak planuje zrobic) ?

TJM

Jasne że może, obudowa jest lepsza niż jej brak, bo minimalnie zmniejsza odczyt o słabsze promieniowanie które okazjonalnie wbija się do rury.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Tomasz R. Gwiazda

macie jakies na oku obudowy ktore by pasowaly do tego ? (z AVT czy skads?)

gaballus

@TJM

mam prośbę, mógłbyś spojrzeć na mój ostatni post w temacie http://www.boincatpoland.org/smf/radioactivehome/problemy-z-czujnikiem-radh/msg156584/#msg156584  :respect:


Dzięki

mimeq

Przesylka odebrana, podlaczona i  (chyba) dziala ;]


Sergeant

Zabawka już śmiga. Ja włożyłem do pudełka tekturowego. Chyba to nie przeszkadza?

Są różne długości próbek? Pierwsza liczyła mi się 1h22min, następnych kilka po parę minut, a teraz będzie liczona ponad 5h.

Na mapce też już widać mój czujnik - Sensor 516.
"Wszyscy żyjemy w rynsztoku, ale niektórzy z nas patrzą w gwiazdy."- Oscar Wilde
www.fantastyka-86.pl

TJM

Czasami nie odpinałeś sensora podczas gdy liczyły się te krótkie próbki "po kilka minut" ? Gdy aplikacja przez dłuższy czas widzi same błędy USB, zapisuje dane i kończy działanie.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Sergeant

To możliwe. Sądziłem, że czujnik źle działa, bo niczego nie wyświetlał.
"Wszyscy żyjemy w rynsztoku, ale niektórzy z nas patrzą w gwiazdy."- Oscar Wilde
www.fantastyka-86.pl

Troll81


Svistak

też melduję, że dziś dotarła nowa czujka i do mnie... teraz ładniej wygląda, ale i tak mam sentyment do prototypu... no to włączam się do liczenia na full :) ...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

_Aleksander_

Dzisiaj dopiero odebrałem (podobno było awizo), leżało i czekało na poczcie od 7 dni. Zmontuje dziś i postaram podłączyć!

Troll81

moze połozyć obok siebie prototyp i nową wersję i porównać odczyty?

Druga kwestia to badania zakłóceń w zależnosci od długości kabla tuba-licznik.

Svistak

Test prototypu V1 z czujką V2 można by zrobić, ale... szkoła "zakochała się" w czujce - uczniowie i tak byli "wściekli" że na tydzień im go zabrałem i teraz "twardo" odrabiają straty na nowej czujce... ja się tam cieszę, że ich to wciągnęło i kilku z nich już liczy dla naszego teamu na swoich kompach... więc chyba prędzej spróbuję przyjść z moim sprzętem do pracy i może tu na jakimś okienku je porównamy - a są to:

Prototyp V1 - Svistak - ID 200



Czujka V2 - ZCE Szczecin - ID 560



Oczywiście nie jest to najlepsze porównanie, bo czujki jednak znajdują się "trochę" od siebie...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

RAD-Poland

Potwierdzam odbiór czujki.
złożona, podłączona, na mapie zaznaczona

Legnica - ID 645



Czujka monitoruje, podłączona do hosta z linuksem 64bit, w trybie user pracuje po dopisaniu reguły udev bez tego tylko w trybie root, prawidłowo zareagowała na ustawienia na stronie projektu po odesłaniu pierwszej próbki
wskazania 0,06-0,18 µSv/h, udało się przekroczyć 0,20 i utrzymać wyższy poziom odczytu po umieszczeniu na bardzo starym kineskopowym monitorze, który groził (na tabiczce)  że może w odległości do 0,1m emitować 1 µSv/h (może dotyczy po zdjęciu obudowy, ale nie doczytałem)

   
WCG:
PG:         YOYO:

     

krzyszp



Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Tomasz R. Gwiazda

znajdzie sie jeszcze jakas czujka luzem do kupienia ? bo moj dostawca rozwiazan VOIP zobaczyl moja czujke i sie wkrecil w temat :)

Troll81


AL

Czujka złożona i chyba działa. Opakowanko plastikowe, mam nadzieję, że czujka nie nagrzewa się za bardzo i coś mi się nie przytopi.



Mój wykresik, host id 51 - Czechowice-Dziedzice (odznaczę się na mapce jak zaczaję jak).



krzyszp

Cytat: AL w 22 Październik 2011, 00:45
Mój wykresik, host id 51 - Czechowice-Dziedzice (odznaczę się na mapce jak zaczaję jak).
Wejdź w ustawienia hosta na stronie projektu...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

kotfryc

Cytat: AL w 22 Październik 2011, 00:45
Czujka złożona i chyba działa. Opakowanko plastikowe, mam nadzieję, że czujka nie nagrzewa się za bardzo i coś mi się nie przytopi.
Z tego co mi wiadomo nie powinna się  nagrzewać.... :D

AL

Cytat: krzyszp w 22 Październik 2011, 00:57
Cytat: AL w 22 Październik 2011, 00:45
Mój wykresik, host id 51 - Czechowice-Dziedzice (odznaczę się na mapce jak zaczaję jak).
Wejdź w ustawienia hosta na stronie projektu...
Ok. Po przeliczeniu pierwszej pełnej próbki pod czujnikiem w ustawieniach pojawiła się mapka (wcześniej nie było). A jaki jest link do mapki z lokalizacjami wszystkich czujek?


Sergeant

Dwa pytania:
1. Kiedy wyniki liczenia będą widoczne w statystykach BOINC?
2. Kiedy następna partia czujników będzie do kupienia?
"Wszyscy żyjemy w rynsztoku, ale niektórzy z nas patrzą w gwiazdy."- Oscar Wilde
www.fantastyka-86.pl

krzyszp

Ad 1. Kiedy admin BS zdecyduje się je zamieścić. Są dostępne od początku.
Ad 2. Nie ma jeszcze określonej daty, pracujemy nad kilkoma zmianami przed wypuszczeniem nowej partii.


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

miszol

Właśnie przyglądałem się zdjęciom obudowy do czujnika wykonanej prze AL'a - zastanawia mnie czy naklejka z "pikacza/buzzera" powinna być zdjęta czy nie?

TJM

Ta naklejka to głównie osłona żeby się co do środka nie naprószyło. Można zostawić wtedy buzzer jest cichszy.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Szopler

Raczej nie nalało - w fabryce po lutowaniu z płytki zmywa się resztki topnika - 'remove seal after washing' ;)

miszol

Cytat: Szopler w 22 Październik 2011, 15:48
Raczej nie nalało - w fabryce po lutowaniu z płytki zmywa się resztki topnika - 'remove seal after washing' ;)
A się tak cały czas zastanawiałem o jakie mycie chodzi :)

Dzięki Panowie za odpowiedzi.

Sergeant

Jeżeli chodzi o odpowiedź na moje pierwsze pytanie. Może trzeba mu o tym powiedzieć. Właściciel projektu może powinien dać mu zgodę na publikację wyników. Nie wiem jaka jest tu procedura.

A jak stoi sprawa z przyznawaniem odznak w projekcie?
"Wszyscy żyjemy w rynsztoku, ale niektórzy z nas patrzą w gwiazdy."- Oscar Wilde
www.fantastyka-86.pl

Tomasz R. Gwiazda


kotfryc

Melduję odbiór czujki...  :parrrty: ale z wynikami będzie trzeba chyba poczekać...  :wacko:

emik



krzyszp

Byłbym wdzięczny, jak by ktoś na główną wrzucił info, że pierwsza seria jest już całkowicie rozesłana i trwają przygotowania do drugiej serii. Ja mam problemy z ogarnięciem naszej wiki w sensownym czasie ;)

Ps. Przy okazji można zamknąć temat :)


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka