Problemy z aplikacją klienta i uwagi użytkownia (NativeBOINC)

Zaczęty przez matszpk, 16 Sierpień 2011, 10:48

matszpk

rozpoczynam ten wątek ze względu na pewne nieprzyjemności, ktore mogą was spotkać przy korzystaniu z aplikacji.
Proszę ZAWSZE przed odinstalowaniem zamknąc klienta (opcja shutdown). Jeśli są z tym problemy proszę wymusić zabicie aplikacji (w zarządzaniu aplikacjami) i ponownie uruchomić (aplikacje zawsze zabija klienty i aplikacje boinc'a przy starcie).
Jeśli odinstalujesz aplikację przed zamknięciem klienta, to klient lub aplikacja boinca będzie nadal działać, a nie będziesz mógł jej ZABIC. wtedy najlepszym pomysłem jest twardy reset (wyjęcie i ponownie włożenie baterii).
uwaga tez na pracę w tle. klient działa nawet wtedy gdy wyjdziesz z menedzera i nie włączysz widget'a. mozna go łatwo wyłączyć z poziomu widgeta albo z menedzera. proszę o tych uwagach pamiętać przy korzystaniu z aplikacji.
Gdy klient pracuje i aplikacja go kontroluje to jest zablokowane oszczędzanie energii (blokowanie ekranu i itd). możecie ręcznie go zablokować.

z góry przepraszam, że teraz was o tym informuję. prosze uważać i w razie problemów informować mnie, sprobuje szybko pomoc.

Miętowy

Mam powtarzający się problem - mój SE X10i przy uruchomionym kliencie boinc i podłączonej ładowarce regularnie się restartuje - czasem po godzinie, czasem po 2, czasem całą noc działa. Podejrzewam że jest problem z przegrzewaniem się urządzenia, co przy dwóch źródłach ciepła -obciążonym procesorze (jakie toto może mieć TDP ?) i cieple ładowanej baterii doprowadza do niestabilnej pracy (w efekcie restartu). Klient na baterii działa stabilnie, samo ładowanie też. Używam oryginalnej ładowarki, baterię mam wymienioną na nieoryginalną, oryginalna już 1 dnia użytkowania nie wytrzymywała.

Troll81

prosty test. wsadź go do lodówki i tam go katuj. zobacz czy przestanie się wieszać. jeśli przestanie to się przegrzewa....

armar

Ale zanim do zamrażalnika, to chyba wypadałoby go jakoś zabezpieczyć przed zalaniem.  :cold:

Troll81

dlatego nie napisałem zamrażalnika tylko lodówki. Myslę że wystarczy 5 stopni...

krzyszp

W woreczek foliowy (lepiej w pudełko plastikowe) i za okno, w lodówce może oszronić...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

aborek

Cytat: krzyszp w 10 Styczeń 2012, 21:12
W woreczek foliowy (lepiej w pudełko plastikowe) i za okno...
Tylko żeby zamachu dużego nie robić, bo może za daleko polecieć XD

migawron

moje Galaxy S II i Galaxy Ace też się dość mocno grzeją przy jednoczesnym ladowaniu i liczeniu, ale działają spoko bez restartów. Natomiast problemem jest wyłączanie się z niewiadomych przyczyn klienta, co strasznie wkurza, kiedy rano patrzę a tu guzik nic nie policzone... i nic nie pomaga, wyłączanie/włączanie aktywności sieci w boincu, wifi/danych w telefonie itd, czasem działa pieknie, czasem po 10 minutach zonk, klient się wyłącza i trzeba start up'nąć.



matszpk

aplikacje na androida były optymalizowane pod szybkość. poza tym nowoczesne procesory bardzo dużo prądu żrą. jeśli macie problemy z bateriami najlepiej przerwijcie testy. za parę dni się odezwę. robię nową wersję managera  ;).

eclipse99

Przede wszystkim gratulacje za sukces i szacunek za wkład :respect:

Jeszcze niedawno pomysł podpięcia komórki do liczenia był traktowany jako oczywisty żart...

Co do problemu - na SGS2 mam to samo co migawron, trochę się grzeje i czasem klient się wyłącza, najczęściej po zakończeniu próbki (Enigma).
Ponieważ dopiero kilka dni testuję, sądziłem że coś w ustawieniach mam nie tak jak trzeba, bawiłem się trochę ale bezskutecznie.

Do monitorowania CPU i temperatury nieźle sprawdza się Norton, wszystkie informacje w jednym miejscu.
[smg id=2552]

armar

Może da się zrobić tak, by manager odczytywał temperaturę i jeśli przekroczy [max], to przetwarzanie jest wstrzymywane do osiągnięcia temperatury [min]?

matszpk

dzięki  :). oczywiscie, że się da to zrobic. dodam to do klienta jeśli będzie to możliwe. poza tym klient będzie zatrzymywał pracę aplikacji, gdy będzie za niski poziom naładowania baterii.

krzyszp

Cytat: matszpk w 11 Styczeń 2012, 11:42
...poza tym klient będzie zatrzymywał pracę aplikacji, gdy będzie za niski poziom naładowania baterii.
O, to właśnie bardzo przydatna funkcja, poproszę o textboxa do wpisania wartości :)


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

migawron

trzymam kciuki za nowego managera, robisz kawał dobrej roboty.

a z innej beczki - jakieś plany odnośnie aplikacji innych projektów niż milka, PG i Enigma?



armar

Dziś zauważyłem dziwną rzecz na wyświetlaczu - pozostało mi coś, co wyglądało jak wypalenie ekranu po menadżerze i było ją widać przez ok. godzinę.
Dziwna sprawa, bo mój aparat (HTC Desire S) posiada wyświetlacz S-LCD i w sumie liczy dopiero kilkaset godzin.
Niestety wyłączenie ekranu wyłącza również liczenie, więc czy można zrobić coś, co sprawi, że ekran podczas liczenia nie będzie świecił?

matszpk

#15
jesli chodzi o wyłączanie przy wyłączaniu ekranu, to raczej nic nie można poradzic. procesor po prostu przechodzi w stan uspienia, i nie mozna tego kontrolować.  możesz normalnie wychodzić z menedzera (nie wyłacza to obliczeń), poprzez dwa razy stukniecie w przycisk 'back'. radze nie pozostawiać tego samego ekranu na dłuższy czas. używajcie normalnie swojego sprzętu :), obliczena będą sie same wykonywały. do kontroli możesz wykorzystać widget (nativeboinc), pokazuje postep obliczeń. do blokowania ekranu możesz wykorzystać screen lock (przycisk z kłódką). milego uzywania  :)

eclipse99

Cytat: armarB@P] link=topic=5831.msg172916#msg172916 date=1326493483]
Dziś zauważyłem dziwną rzecz na wyświetlaczu - pozostało mi coś, co wyglądało jak wypalenie ekranu po menadżerze i było ją widać przez ok. godzinę.
Dziwna sprawa, bo mój aparat (HTC Desire S) posiada wyświetlacz S-LCD i w sumie liczy dopiero kilkaset godzin.
Niestety wyłączenie ekranu wyłącza również liczenie, więc czy można zrobić coś, co sprawi, że ekran podczas liczenia nie będzie świecił?
Można zminimalizować świecenie - zmniejsz podświetlenie ekranu do minimum potem wybierz "connect".
Oprócz górnego lewego rogu cały ekran będziesz miał czarny.

migawron

wyjaśniła się jedna rzecz.

Jeśli uruchamiam klienta i nie włączam w ogóle widgeta, to po jakimś czasie, raz dłuższym raz krótszym, klient się wyłącza, zwłaszcza kiedy np jest włączone wifi w telefonie a wyjdziemy z zasięgu sieci.

Natomiast po włączeniu widgeta, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, klient działa non stop, bez względu na wszystko, wstrzymuje liczenie przy działaniu na baterii, wznawia po podłączeniu.

Moje poprzednie problemy wynikały z faktu iż po prostu nie używałem widgeta...



eclipse99

Ja natomiast od początku używam widgeta i się wyłącza.
Wczoraj nie mogłem się w ogóle połączyć, nie przestał liczyć po odłączeniu ładowania (w preferencjach miałem ustawione liczenie tylko na kablu), musiałem zrestartować telefon.

Co do propozycji "wishlist" - może opcja ustawiania interwału czasowego aktualizacji poszczególnych projektów?
Na komputerach odpalam bat'y, tu nie ma jak  :-[

migawron

Mam wrażenie że przy CW Sieve coraz trudniej zdążyć do deadlina, nawet na ARM7 (SGS 2 @ 1200) na ARM 6 (SG Ace) nawet nie próbowałem...

Enigma się wyrabia ok, natomiast Milka się czasem wykrzacza albo nie waliduje poprawnie



electro_nick

Witam, ja mam problem z preferencjami lub czymś z tego rodzaju-problem jest taki że obojętnie co ustawie w preferncjach(tak lokalnych jak i tych na stronce) to i tak klient liczy mi na baterii i jak telefon jest używany... A co najdziwniejsze wygląda na to że zaraz po uruchomieniu klienta jest wszystko ok-czeka aż nie będzie używany tyle ile mu ustawię, ale jak już włączy liczenie to nic go nie zatrzymuje(oprócz przekroczenia temperatury baterii lub stanu jej rozładowania...). Może jakoś dacie radę mi tu pomóc-nie mam już więcej pomysłów. Aha używam telefonu Xperia Active. Pozdrawiam.

matszpk

pewnie używasz starej wersji boinc clienta (0.4.9.2) i NativeBOINC (0.3.6.x) zaktualizuj do najnowszej wersji (NativeBOINC 0.3.7 i boinc client 0.4.9.3). klienta możesz zakutalizować poprzez wybranie z menu NativeClient->Update binaries (zalecam najpierw go wyłączyć).

electro_nick

Gdy robiłem update binaries pokazywało no new binaries czy coś w tym rodzaju, ale robiło to tak szybko że śmiem podejrzewać że nawet nie łączyło się z żadnym serwerem żeby to sprawdzić... Jest jakaś kolejnośc instalacji tych plików? Aha no i gdzie wrzucić te pliki klienta(do jakiego katalogu)?

matszpk

#23
ok. sprawdz jaką masz wersję clienta (w NativeClient->Installed binaries) i jaką wersję NativeBOINC (Preferences->About this application).
Pliki są na tym samym serwerze co NativeBOINC tylko w innym katalogu ('boinc_apps' i 'boinc_client'). Pliki te są kopiowane do katalogu aplikacji. jeśli nie masz roota, to też do nich masz dostępu. Kolejność instalacji nie ma znaczenia (instalator sam to ustala). Jeśli masz problemy po prostu przeprowadź reinstalację do najnowszej wersji.

PS: zapomniałem o tym. jest też opcja instalacji binarii z SDCard (NativeClient->Update from SDCard). podajesz nazwę katalogu, w którym są binaria (np.: boinc_client). na wiki projektu to opiszę. dodałem tą opcje dla developerów. zalecam jednak sprawdź wersję (jeśli jest to 0.4.9.3 i NativeBOINC >=0.3.6.3 to znalazłesz błąd).

electro_nick

Native boinc v0.3.7a, zainstalowane binarki to boinc client 0.4.9.3 i milkyway@home 0.4 . Mogę dodać jeszcze że miałem wczoraj problemy z pobraniem plików po uruchomieniu(nie jestem pewien co wtedy się pobiera), ale pobierało cały plik i przy sprawdzaniu checksumy(czy hasha czy czegoś innego-nie pamiętam) pokazywało błąd. Musiałem przez to pobierać ten plik czasem nawet 3 razy...

matszpk

ok. dzisiaj sprawdzę czy jest błąd i czy wszystko jest podpisane tak jak należy. możesz jeszcze zrobić reinstalację clienta (opcja NativeClient->Reinstall).

electro_nick

Przy reinstallu pokazuje mi tylko "waiting for client shutdown" i kilka sekund później "first start native client". Po tym znikneły projekty i taski, tak więc raczej znowu czeka mnie reinstalacja ręczna-na szczęście(czy może to też błąd?) przy ponownej instalacji nie chciało już ściągać żadnych dodatkowych plików...

matszpk

po reinstalacji (ktorej podałem ci) wystarczy wejśc na manage client->add project. w taki sposób możesz dodawać nowe projekty. reinstalacja została dobrze przeprowadzona (jeśli wierzyc komunikatom, które podałes).

electro_nick

Jop, tak zrobiłem i zadziałało, wygląda na to że ustawienia przestają działać gdy je zmienie, bo po dodaniu projektu task był zatrzymany, a gdy zmieniłem że ma liczyć tylko podłączony do ładowarki i gdy jest używany to już uruchomiło task i nie zatrzymywało obojętnie co się nie działo-tylko ręcznie...

matszpk

ok. tak ma to działać. w razie dalszych problemół pisz na forum. na razie jest to wersja alpha, więc mogą się trafić błędy.

electro_nick

Więc nie można tak tego ustawić aby liczył tylko po podłączeniu ładowarki lub kabla usb? Bez zewnętrznego zasilania po 6 godzinach rozładowana bateria...

matszpk

można. wyłączasz opcję 'While devices is on batteries' w Local preferences. chyba, że to u ciebie nie działa (???).

electro_nick

No dokładnie-tak jak pisałem w pierwszym swoim poście tutaj...  :arrr:

migawron

a nie masz przypadkiem ustawionego run mode: run always? Zmień na "Run based on preferences" i będzie git.

Ustawienie "run always" jest nadrzędne w stosunku do "computing allowed while device is on bateries"

Więc nawet jeśli zaznaczysz żeby nie pracował na baterii, jeśli w run mode będziesz miał "run always" klient będzie pracował ciągle.



matszpk

ok. ten test może być dla ciebie problematyczny (możesz jednak sprawdzić). Klient sprawdza stan baterii zaglądając do kilku plików:
'/sys/class/power_supply/battery/capacity' - poziom naładowania
"/sys/class/power_supply/battery/batt_temp" - temperatura
'/sys/class/power_supply/usb/online' - czy działa na zasilaniu z usb
'/sys/class/power_supply/ac/online' - czy działa na zasilaniu z gniazdka.

sprawdź ich stan. korzystająć z shella z poziomu 'adb' (program z android ndk) lub terminal emulatora. poleceniem 'cat {plik}'. może być tak, że są tam złe wartości.
Za pomocą dziękuje.

PS: o 'run always nie pomyslałem'. ale jeśli nie masz ustawionego to sprawdź te pliki.

electro_nick

No to chyba już wiem co jest powodem: u mnie nie ma katalogu usb/ tylko hsusb_chg i tam właśnie jest pliczek online który zmienia wartość z 0 na 1. No ale jeśli klient nie może znaleźć tego pliku to uznaje za pewnik że bateria jest ładowana? Dziwne...

matszpk

ok. własnie tak działa gdy nie znajdzie pliku. dzisiaj poprawię błąd i opublikuje nową wersję klienta. Podaj mi tylko listing katalogu /sys/class/power_supply/. chcę zobaczyć jak on wygląda na Xperiach.

PS.: i czy w tym katalogu jest plik online (jaką ma zawartość).

matszpk

ok. opublikowałem wersję 0.4.9.4 klienta z poprawkami. sprawdź teraz.

electro_nick

#38
Tak jak pisałem-w tamtym katalogu jest plik online z zawartością 0 lub 1 w zależności od tego czy jest podłączony. Co do klienta to jest jeszcze katalog semc_battery_data/ i jest w nim plik temp w którym jest zapisana temperatura w stopniach celsjusza pomnożona razy 10(np. dla 36 stopni jest 360). Katalog ładowarki AC jest taki sam jak podałeś wcześniej... Natomiast nie mogę zlokalizować pliku w którym byłby zapisany poziom naładowania baterii. Zaraz sprawdzę update.

EDIT: po updacie(bez problemu z poziomu klienta) nadal to samo, liczy nawet gdy go używam(mimo odznaczenie wszystkich 3 pierwszych opcji), liczy nawet gdy go odłącze i liczy nawet gdy bateria zejdzie poniżej stanu ustawionego w preferencjach...

matszpk

ok. sprawdz jeszcze uprawnienia do tego pliku '/sys/class/power_supply/hsusb_chg/online' (komenda 'ls -l').