artykuł w "Nature" na temat Clean Energy

Zaczęty przez emik, 20 Sierpień 2011, 11:18

emik

Naukowcy pracujący przy projekcie Clean Energy opublikowali w czasopiśmie Nature Communications artykuł, opisujący wstępne prace w rozwoju metody odkrywania nowych materiałów do zastosowania w ogniwach słonecznych.

W artykule opisano, jak naukowcy wykorzystują znane związki organicznych półprzewodników i używają ich jako punkt wyjścia do tworzenia wielu nowych hipotetycznych związków. Korzystając z oprogramowania do symulacji molekularno-kwantowej są w stanie przewidzieć właściwości związków i używając tych prognoz wybrać związki najbardziej obiecujące do dalszych badań laboratoryjnych. Chcą oni wykazać, że techniki poszukiwania tych związków są możliwe za pomocą World Community Grid. Planują opublikować 1000 najlepszych związków do dalszych badań dostępnych dla wszystkich naukowców. Celem jest odnalezienie związku, który jest jednocześnie niedrogi w produkcji i mający wysoką wydajność w konwersji światła słonecznego na energię elektryczną.

oryginalna wersja artykułu pod linkiem: http://www.nature.com/ncomms/journal/v2/n8/full/ncomms1451.html
artykuł związany z tematem: http://www.nature.com/news/2011/110816/full/news.2011.481.html


Aegis Maelstrom

Świetna wiadomość! Szkoda, że nie flagowy periodyk Nature tylko Nature Communications, ale i tak dobrze. :) Zwłaszcza, że artykuł dostępny w sieci, co tak często się niestety nie zdarza.

Przy okazji bardzo dobry temat na niusa, zamieścisz?  :respect:

emik

#2
newsa napisałem, ale nie wiem jak dodać do RSS'a

ok - już wiem i pierwszy news ode mnie dodany  :boing:


Aegis Maelstrom

Brawo! I od razu poszedłeś za ciosem z drugim newsem!! :parrrty:

Z tej okazji pozwoliłem sobie poślęczeć i też dodać nowy artykuł za 29 lipca - 15 miliardów punktów na totalu w Rozetce!  :ahoy: :)

Przy tej okazji pytanie - jaką mamy konwencję dat? Ja wiem, że utrudniam niektórym czytanie, ale co powiedziałbyś Emiku (i reszto) na dokładne datowanie wg daty wydarzenia / oryginalnej publikacji dla celów historyczno-archiwalnych? Np. artykuł w Nature Communications jest z 16 sierpnia, a info na stronie Einsteina jest z 19 sierpnia (nie mówiąc o stronie z pulsarami, tam w ogóle jest lipiec). Ja wiem, że tutaj to akurat świeżynki i wielkiej różnicy nie robi, ale chciałbym zaproponować przedatowanie na 16.08. i 19.08. i konsekwentne trzymanie się tego. :)

Druga sprawa: chciałbym wprowadzić dodatkową kategorię dla newsów o punktowych kamieniach milowych. Dałem na razie "kamienie milowe", ale w sumie każdy news to jakiś "kamień milowy", a tu chodzi o punkty. Jakieś sugestie dla nazwy, "punktowe kamienie milowe" to nie za długie?

Pozdrawiam i miłego liczenia!

emik

myślę, że publikowanie z datą oryginalnych publikacji będzie jak najbardziej na miejscu
postaram się w mai regularnie zamieszczać ciekawsze (czyli nie wszystkie)  newsy na temat projektów publikowane na BoincStats - zobaczymy na ile mi starczy zapału


Aegis Maelstrom

To ja trzymam kciuki - zawsze będzie miło poczytać, sam nie mam czasu by wszystko ogarniać.

I po to właśnie mamy BOINC@Poland! Liczymy, zbieramy, pomagamy, popularyzujemy, zachęcamy!  :parrrty:

GRID

Bardzo fajnie.  :p_arr:

Takie wiadomości motywują do liczenia. Zadowalające jest to że panowie od Clean Energy mają zamiar udostępnić 1000 najlepszych związków co może znacznie skrócić czas poszukiwań tego wyśnionego materiału.



ps. Co do newsów myślałem o zmianie tego boxa. ale żeby nie offtopować to porusze ten temat kiedy indziej.

Troll81

Witamy kolejnego newsmana w grupie.... :Dbo przecież chcesz być newsmanem prawda??  %)

Aegis Maelstrom

Zgodnie z rozmową przeniosłem Emikowe artykuły pod daty 16.08. i 19.08. Z tym PrimeGridowym to sam nie wiem.  %)

Aha, jakie bonusy wiążą się z przynależnością do statusu "Newsmani" (ile hurys i wina?  %)) i od ilu notek można się zgłaszać po deputat?  ;D

GRID

Bycie newsmanem wiąże się z tym że będziesz krytykowany, wyśmiewany i na ogół nikt Ci nie podziękuje.  :)
Za to stworzysz kreatywne wartości z których będą czerpać następne pokolenia, a sam będziesz miał satysfakcje że coś sensownego robisz w życiu.

Aegis Maelstrom

A to nic takiego, paru BOINCowiczów to już przerobiło np. na Wikipedii.  8)

Dodajmy, że jeszcze czasem ktoś Ci podziękuje, pomoże, poprawi albo złoży konstruktywną krytykę - ale te rzeczy niestety zbyt rzadko.

Miałem tylko małą nadzieję, że może Troll ma jakieś zapasy hurys itd. itp. na motywację.  ;)

emik



Troll81

Na zlocie moge co najwyzej ręke podac....

stasieks

Cytat: emik w 22 Sierpień 2011, 07:23
na hurysy to ja bym reflektował :D

Cytat: Troll81 w 22 Sierpień 2011, 12:09
Na zlocie moge co najwyzej ręke podac....

I to nie jest dwuznaczne  XD