Aktualności:

Nowy polski projekt BOINC - Universe@Home

Menu główne

Czy Czarnobyl jest zamknięty ?

Zaczęty przez Troll81, 25 Sierpień 2011, 12:29

Troll81

Czarnobyl nie jest teraz zamknięty aby? Znajomy tam jechał i klamkę pocałował....

Svistak

#1
Zgadza się, Zona jest obecnie zamknięta bardziej niż kiedykolwiek - a zwłaszcza dla biur podróży. Zaś dla wypraw naukowych była od początku zawsze otwarta i "przyjazna", bo pomagamy "likwidować" skutki "ściemy czarnobylskiej". Więcej w temacie zamknięcia i zarazem moje zaproszenie do wzięcia udziału w najbliższych wyjazdach (ja udaję się w pierwszym jesiennym terminie) - http://strefazero.org/index.php?id=2&ArticleId=70 ...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Svistak

Nio to pierwszy jesienny termin jest potwierdzony - jedziem :) ... jest kilka jeszcze wolnych miejsc, jakby ktoś miał ochotę, to klikać w link w poście wyżej i przemyśleć :) ... jeżeli prototyp czujki dałoby się zabrać - to cały czas jestem otwarty i czekam na info... pozdrawiam z deszczowego Szczecina, a już za trzy tygodnie równo mam nadzieję z pogodnej Prypeci  :ahoy: ...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Troll81

MOze znalazłbym 2 chętnych :D

Svistak

Ale i tak sami muszą się zapisać - http://strefazero.org/index.php?id=5 ... i pamiętać o podstawowych wymogach - wiek powyżej 19 lat i paszport ważny jeszcze minimum 6 miesięcy...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Svistak

Wyprawa blisko (27 września wyjazd na Ukrainę), więc zaczynam "męczyć" sprzęt do projektu - stary laptop do przeformatowania, trzeba załatwić akumulatory żelowe, czujka wybiera się w drogę do mnie (ukłon w stronę Szoplera) i można myśleć powoli o lokalizacji sprzętu na 24 godziny w Prypeci :) ...
Chyba najlepszą lokalizacją i to w miarę blisko centrum będzie Szkoła Podstawowa nr 1 - jeden z najstarszych budynków w Prypeci - http://wikimapia.org/533/Middle-school-%E2%84%961 - zarazem pierwszy na liście dość poważnie już uszkodzonych, stąd też i nie odwiedzanych wewnątrz, więc czujka z lapkiem powinna być tam bezpieczna - przynajmniej od złomiarzy (skoro kaloryfery są tam nadal)  ;D ...
A tak wyglądała Szkoła podczas ostatniej mojej wyprawy - https://picasaweb.google.com/110525981061511946863/PrypecSzkoAPodstawowaNr1 - przełom marca/kwietnia 2011 roku... więc aby "założyć" tam czujkę będzie okazja do eksploracji wewnątrz, na którą wtedy zabrakło czasu  :attack: ...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

krzyszp

Nie zapomnij podpiąć laptopa i projekt, będzie można wrzucić odczyty na stronkę ;)


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Svistak

Jak proto do mnie dojdzie, to i tak pewnie będę jeszcze o wiele spraw Was pytał, aby wszystko już tu w Szczecinie działało jak należy.... bo kolejny wyjazd do Zony może szybko nie nastąpić....

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

krzyszp

#8
Nie bardzo jest o co pytać, musisz tylko zainstalować managera i dodać projekt - wszystko potem samo ruszy :)
Ewentualnie w ustawieniach hosta na stronie projektu wyłączysz brzęczyk, [podświetlenie LCD (oszczędność energii) i włączysz długie WU]* bo mnie po kilku dnich do nerwicy doprowadzał...

* - dopisane przez Szopler'a


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Svistak

oki... dzięki za dodatkowe newsy... w sumie to stacjonarny komp już od pewnego czasu jałowo liczy próbki i to na nim będę najpierw testował... a brzęczyk jest taki fajny  :D  ... ale rozumiem, w swojej Terze też go wyłączyłem, włącze dopiero w Zonie, tam się przydaje.... nio to czekam cierpliwie...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Svistak

aha... jedna jeszcze sprawa - długie WU oznacza, że raz pobrane będą się nawet liczyć przez te 24 godziny?... ewentualnie mogę spróbować podłączyć lapka do mobilnej ukraińskiej sieci - akurat zasięg w Zonie jest wyśmienity przy totalnym braku innych mediów :dunno: ... w marcu jak nie mogłem już przez Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS poprzez ramki APRS-owe "pogadać" z kolegami w Polsce, to przydała się łączność via net - http://aprs.fi/?call=a%2FSQ1PSH-4 ... i jeszcze jedno pytanie, czy wyniki nawet przy braku sieci, będzie można gdzieś potem zobaczyć, czy też konieczna jest transmisja ciągła?... - ot pytanie laika...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

krzyszp

Ustaw długie jednostki, wtedy dane z 24h będą (TJM?), po podłączeniu do neta się próbka odeśle...
Ale najlepiej, jakbyś jednak nawet przez GPRS'a wysyłał, te pliki są naprawdę małe...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Szopler

Długa WU to około 19500 - 19600 sekund.

Svistak

nie ma sprawy, żeby tylko mój akumulator żelowy. który używam do radia KF wytrzymał :) ....

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Svistak

Przed chwilą otrzymałem proto - teraz pytania do twórców (mówiłem, że nie oszczędzę Was) - zasilanie przez USB? a tuba Geigera "plus" do "niebieskiego plusa"? - może brzmi to infantylnie, ale wolę pisać w miarę prosto, by coś nie uszkodzić... i ostatnie pytanie - jak ustawić lokalizację?....

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

krzyszp

1. Tak, zasilanie przez USB.
2. Nie wiem, co to jest "niebieski plus", ale oczywiście plus do plusa ;)
3. Lokalizację będziesz mógł ustawić, gdy czujnik odeśle pierwszą przeliczoną próbkę. Zrobisz to w ustawieniach komputera w Twoich ustawieniach na stronie projektu. (Moje komputery -> wchodzisz w ustawienia komputera, który ma czujnik -> na dole będzie widoczna mapa).


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Svistak

to jednak problem nauczycielski, czyli mój - staramy się mówić prosto, ale i tak nikt nas nie kuma  ;D  ... dzięki za info ... rozumiem, że do podłączenia tuby Geigera nie potrzebuję kabli prądowych, bo tu tylko uwagę trzeba skierować na napięcie rzędu 400V, dobrze pamiętam?... no to zaraz próbny rozbieg :) ....

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

krzyszp

Tak, tylko tubę podłączasz kabelkami do odpowiedniego złącza na płytce (nie bardzo jest jak pomylić - to to złącze, gdzie kabelki możesz przykręcić). Ja od strony tuby użyłem "krokodylków".

Daj znać, jak zadziała :)


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Svistak

sama czujka już ładnie śmiga i liczy, a właśnie pomyślałem o tym samym - krokodylki szukam wśród sterty moich kabelków :) ... Krzysztofie - mam taką delikatną prośbę: czy jednostka to mogłoby być mikrosiwert/godzinę, zamiast tej radzieckiej jeszcze mikroroentgen/godzinę ? ... bo już widzę w Prypeci dr Rabińskiego nad całością sprzętu - i "obrywa" mi się już za tę jednostkę  :D  - Ukraińcy tez już przeszli na siwerty, tak jak to jest na mojej "Terze"... jak zmontuję całość postaram się jeszcze dziś przesłać foto, a może i filmik - z obiema czujami  :attack: ....

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

krzyszp

Jak mi podasz regułkę na przeliczenie :)
http://chemia.viii-lo.krakow.pl/chemia/energetyka/dawki_i_jednostki.html


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Svistak

Podaję za dr Rabińskim - tak uczył przeliczać koleżanki i kolegów ze starszymi radiometrami:

1 Sv = 100 rad (rem) = 114.155 R
1 R = 0.876 rad (rem) = 0.00876 Sv = 8.76 mSv

Natomiast na radiometrach radzieckich można spotkać takie uproszczenie (wg mnie za duże) - 1 Sv = 100 R ...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Szopler

No tak to jest duże uproszczenie... nawet niedawno przedstawiłem taki przelicznik w którymś wątku :shame: ale dobrze że się pojawił ten właściwy :p_arr:

Svistak

ja tylko "sprzątam"  :D  czyli lubię konkret, reszta to śmieci... no i właśnie w moich "śmieciach" nadal nie mogę znaleźć "krokodylków"  :dunno:  .... zaraz chyba podłączę na zwykła "skrętkę", a jutro coś poszperam na warsztatach w szkole...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

krzyszp

Czyli, 23uR/h będzie ~= 0.29972mSv/h? (poprawcie miejsca dziesiętne, bo się zgubiłem  :shame:)


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Svistak

Zgodnie z powyższym przechodząc na "naszą" skale pomiarów:

1 uR/h = 0,00876 uSv/h

Czyli 23 uR/h daje nam 0,20148 uSv/h

Odetchnąłem z ulgą, bo już się zastanawiałem patrząc na Twój wynik, gdzie Ty jesteś?   :fright:  ....

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Szopler

No... właśnie miałem to samo napisać ;)

Svistak

no i tuba już podłączona... z pomocą Szoplera (aż wstyd się przyznać, czego dotyczyła) wszystko gra i buczy... średnio Nasza Czujka pokazuje 15 uR/h czyli daje to 0,1314 uSv/h... a biorąc wyświetlany błąd "Terry" ok. 22% pomiaru i jej wskazanie 0,13 uSv/h - to uważam, że proto sprawuje się świetnie - więc teraz sprzęt poukładać, spakować i za dwa tygodnie kierunek Prypeć  :attack:  ...
tu są zdjęcia - https://picasaweb.google.com/110525981061511946863/TestyPrototypuCzujkiWProjekcieRadioactiveHome ...
a tu filmik - http://www.youtube.com/watch?v=duLp3nu-O_U ...
i moje do Twórców  :respect:  pytanie - gdzie można zobaczyć statystykę swoich pomiarów?...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

krzyszp

http://radioactiveathome.org/boinc/test123a.php

Można wykorzystać Twoje fotki na stronie Rad@H? Jeśli tak, to podaj jeszcze dokładne oznaczenie modelu Tery...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Svistak

rozumiem, że w statystykach ten ostatni to ja :) ... miło... zdjęcia i filmik jak najbardziej można wykorzystać - wszystko dla sprawy  :respect:  ... a "Terra" to dokładnie MKS-05 "Terra" - https://picasaweb.google.com/110525981061511946863/MKS05TerraDozymetrRadiometrGeigera ...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Nawiedzony

@Svistak

Gdybyś miał czas to mógłbyś zrobić trochę dłuższy filmik z tym czujnikiem w roli głównej (no i tym drugim wskaźnikiem jako odniesienie) np. pokazać gdzie się co podłącza i że jest to jakieś proste  ;)

Taki filmik, aż prosił by się o wysłanie na YouTub'owe konto: BOINCatPoland jeśli masz czas i chęci, to GRID na pewno udzieli Ci dostępu do tego konta - było by super  :)

krzyszp

#30
Trollu, masz ochotę skrobnąć po angielsku tekst mówiący o porównaniu naszego czujnika z Terrą? Wsadzeniem zdjęć na serwer ja się zajmę...

Edit:
Dobra, skrobnąłem :)


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Svistak

Cytat: Nawiedzony w 12 Wrzesień 2011, 22:14
@Svistak
Gdybyś miał czas to mógłbyś zrobić trochę dłuższy filmik z tym czujnikiem w roli głównej (no i tym drugim wskaźnikiem jako odniesienie) np. pokazać gdzie się co podłącza i że jest to jakieś proste  ;)
Taki filmik, aż prosił by się o wysłanie na YouTub'owe konto: BOINCatPoland jeśli masz czas i chęci, to GRID na pewno udzieli Ci dostępu do tego konta - było by super  :)
Nie ma sprawy - pomyślę jak to zrealizować (oczywiście w moim wykonaniu to będzie łopatologia stosowana - nie umiem tak tworzyć prezentacji jak na kanale)... tylko proszę o trochę czasu... dla mnie jedynym spokojnym dniem w tygodniu jest właśnie poniedziałek - lepiej czujka przyjść nie mogła :) ... ale posiedzę w inne wieczory i coś zmontuję... ale myślę, że najlepszy to będzie reportaż filmowy z założenia czujki w Prypeci i tam jej obsługi - klimat idealny ;D ....

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Nawiedzony

Poświęć tyle czasu ile chcesz/potrzebujesz i kiedy Ci wygodnie, nie ma po co się śpieszyć  ;)

Jak by te filmiki dobrze na YT wypromować (zwłaszcza ten z okolic Czarnobyla), to by kanał B@P mógł całkiem nieźle śmignąć do góry z oglądalnością, tylko trzeba pomyśleć o jakimś sprytnym wypromowaniu tego materiału. Choć teraz, wobec coraz popularniejszej atomo-fobi i ostatnich awariach, powinno być to łatwiejsze.

Szopler

Komp 554- właściciel AL ADIM, ale jak skoro on nie ma czujnika (albo ja o czymś nie wiem) ;)

Svistak

zobaczymy rano, jak przeliczy mój lapek pierwszą próbkę... dawno by się to już stało, ale padła mi bateria i Boinc "pamiętał" tylko pierwsze 15% liczenia :( .... ale tak to jest jak się człowiek nauce poświęca i zapomina o zwykłym kablu sieciowym do lapka, zwłaszcza ze akumulator jest odłączony ;) ....

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Troll81

Sorka ale miałem problem ze zlewem w domku. priorytet....

AL

Cytat: Szopler w 12 Wrzesień 2011, 23:02
Komp 554- właściciel AL ADIM, ale jak skoro on nie ma czujnika (albo ja o czymś nie wiem) ;)

Ano jeszcze nie mam. To jeden z testowych kompów TJM'a policzył na moje konto ze względu na ten ranking:
http://stats.free-dc.org/stats.php?page=mmakers&subproj=proj

Dzięki temu wskoczyłem na 1 miejsce! - Dzięki TJM  :respect: !

EOT

Svistak

pierwsza próbka przeliczona :) pozycja więc zaznaczona - http://radioactiveathome.org/map (sensor 551) - na razie z domu ze Szczecina :) ... a równo za dwa tygodnie będę już w drodze do Warszawy, a potem o 22:00 kierunek Sławutycz - obecne miasto pracowników EA Czarnobyl...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Svistak

ojojoj... wyjazd zagrożony - brakuje nam 10 osób do składu, żeby mógł dojść do skutku - Koledzy jak macie Kogoś chętnego z wolnym czasem i oczywiście kasą - to niech tu zagląda - www.strefazero.org - i się nie ociąga... bo inaczej moje testy proto w Prypeci przerzucą się dopiero na wiosnę 2012 roku (jak wtedy dam radę)  :(  ...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Szopler

Uh Uh... pojechał bym ale 1370pln nie wyskrobię, paszportu nie mam, ba nawet mój DO stracił ważność tydzien temu :whistle: