Aktualności:

Czy uczestniczysz w Projekcie miesiąca?

Menu główne

[pomysł] multiczujnik

Zaczęty przez kotfryc, 26 Sierpień 2011, 20:44

kotfryc

Tak mi się coś ostatnio przywidziało, skoro tworzymy czujki do RadioActive@Home to dlaczego by nie zrobić multiczujki do Rad@home i
Quake Catcher Network
akcelerometry:
http://robodudes.com/10-akcelerometry
http://www.kamami.pl/index.php?productID=133655

w tym gotowe moduły z możliwością podpięcia do mikrokontrolera.

Taki czujnik powinien w teorii wyjść taniej niż 2 osobno :)

O korzyściach chyba nie muszę się rozwodzić ... 

Szopler

Tylko jak obsłużyć jedno urządzenie USB z dwóch różnych aplikacji jednocześnie? Konflikt murowany.
I nie sądzę aby wyszło taniej. Chociażby dla tego, że potrzebny będzie dużo wydajniejszy (czyli droższy) mikrokontroler ze sprzętową obsługą USB, a jeszcze nie znalazłem takiego w obudowie do montażu przewlekanego (warunek konieczny dla domowych "składaczy" kitów).

kotfryc

a mikrokontroler nie może "powiedzieć" komputerowi że jest dwoma urządzeniami USB ??
Jednym kablem podłączam drukarkę a są widoczne dwa urządzenia - drukarka i skaner :D

Szopler

#3
To spróbuj puścić do druku "Manifest Breivika" i jednocześnie zeskanować coś... jest duże prawdopodobieństwo, że druk zostanie wstrzymany aby obsłużyć skaner...
Urządzenie "powiedzieć" może, ale nie będzie w stanie obsłużyć komunikacji. Jak dwie aplikacje będą chciały się skomunikować to wywali błąd. BOINC nie daje możliwości zainstalowania sterownika do sprzętu itp. modyfikacji w systemie z poziomu boincowej aplikacji. Jakby była możliwość to można napisać sterownik pokazujący dwa urządzenia i zostaje kwestia buforowania danych w czujniku... odpowiednia ilość pamięci RAM itd. Ogólnie problem jest bardziej złożony niż się wydaje na pierwszy rzut oka. No i najważniejsze - tracimy na przenośności czujnika promieniowania, bo akcelerometr QCN z zasady powinien pracować stacjonarnie, natomiast czujnik RadAc'a po ew. wyposażeniu go w GPS będzie mógł być wykorzystywany w ruchu...

kotfryc

Nie mógłby naprzemiennie pobierać danych i wysyłać dalej jako różne urządzenia ? aha .. ok

pewnie by trzeba było zastosować jakieś lepszy mikrokontroler  :-[ ? albo dołożyć drugi

kotfryc

Ok przekonałeś mnie... swoją drogą ciekawe dlaczego czujka do Quake Catcher Network  wychodzi tak drogo, skoro niezłe akcelerometry można dostać za 20-30 zł... hmmm...

Szopler

#6
Analogowe tak... czujnik QCN to taki akcelerometr analogowy + mikrokontroler z odpowiednim firmware.
Podejrzewam (ba! jestem pewien), że jest tak:


Płacisz głównie za oprogramowanie mikroprocesorka który tam siedzi...
Tak przy okazji - może ktoś zrobić zdjęcie w dużej rozdzielczości (MAKRO) całej płytki z dołu i z góry (po odlepieniu tej białej naklejki z układu) ?

kotfryc

Cytat: Szopler w 26 Sierpień 2011, 21:26
Płacisz głównie za oprogramowanie mikroprocesorka który tam siedzi...
Dlatego nigdy nie zamawiałem tego czujnika, po prostu z przekory.... nie dość że udostępniam zasoby kompa to jeszcze muszę zapłacić za to... a fuj... żeby było po kosztach z jakąś sensowną marżą, ale to mam wrażenie że zdzierstwo jest ...
Nie lepiej by było się zrzucić na forumowego programistę i zrobić to o połowę taniej   :whistle:
Cytat: Szopler w 26 Sierpień 2011, 21:26
Tak przy okazji - może ktoś zrobić zdjęcie w dużej rozdzielczości (MAKRO) całej płytki z dołu i z góry (po odlepieniu tej białej naklejki z układu) ?
Czy ja myślę o tym co ty myślisz ?  ::)

Szopler

Ja chciałbym poznać budowę... jaki akcelerometr i jaki procesor (co ma USB sprzętowe - może istnieje wersja w obudowie przewlekanej to się do RadAc'a nada).
Skopiować oprogramowania i tak się (na 99.9%) nie da bo procek zablokowany ;).

krzyszp

A ja się zastanawiam, czy by Michała nie podszczuć na soft do akcelerometru ;)


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Szopler

Jeżeli źródła aplikacji QCN są dostępne (wiadomo jakie dane i jak przesyła czujnik) to nie powinno być większego problemu z napisaniem własnego firmware do dowolnego µP.

Troll81

Z tego co wiem to chłopaki z QCN wręcz się proszą by obsłużyć inne akcelerometry.

Cyfron

Cytat: Szopler w 26 Sierpień 2011, 21:01
To spróbuj puścić do druku "Manifest Breivika" i jednocześnie zeskanować coś... jest duże prawdopodobieństwo, że druk zostanie wstrzymany aby obsłużyć skaner...
A jak jest zrobione to, że na tym samym porcie USB działa jednocześnie np klawiatura i mysz? (poprzez hub usb) ? nie dałoby się tak zrobić z multiczujnikiem?

goofyx

Cytat: Cyfron w 31 Sierpień 2011, 15:29
Cytat: Szopler w 26 Sierpień 2011, 21:01
To spróbuj puścić do druku "Manifest Breivika" i jednocześnie zeskanować coś... jest duże prawdopodobieństwo, że druk zostanie wstrzymany aby obsłużyć skaner...
A jak jest zrobione to, że na tym samym porcie USB działa jednocześnie np klawiatura i mysz? (poprzez hub usb) ? nie dałoby się tak zrobić z multiczujnikiem?
Ja już dawno rozmawiałem o takim połączeniu czujników Rad@H i QCN w jednaj obudowie za pomocą huba usb.
Tylko, że wtedy koszt takiego czegoś to ok.250zł

Troll81

to zróbmy jeszcze wather@home :D z czujnikiem temperatury, wilgotności i ciśnienia :D

gaballus

Właśnie robię coś takiego, tylko to jednak trochę bardziej rozbudowane. mam powieszonych na domu 3 czujniki temperatury (strona wschodnia, zachodnia i pólnocna prz gruncie), do czujników ciśnienia, wilgotniości, nasłonecznienia i wyświetlacza LCD robią się płytki w zakładzie. Spinane jest to za pomoca 1wire, można podpiąć pod jakiś mały terminal (pełno tego na alle) i mamy niezłą stację pogodową z obsługa kilku wyświetlaczy, logowaniem, alarmami, wykresami, serwerem www i co tam kto sobie wymyśli. Można oczywiście podpiąć to pod jakiś projekt BOINC jeśli taki by istniał :). BTW prawdopodobnie zostanie mi ze 2-3 płytki czujników z partii prototypowej, więc gdyby ktoś się chciał pobawić to może dać znać.

Cyfron

to może pochwalisz się swoimi osiągnieciami monitoringu meteo, bo ja bym chętnie to obejrzał i może coś podobnego zrobił, jak będzie tanie i proste :)

Troll81

A jaki koszt takiego czujnika?

goofyx

Wszystko fajnie tylko pamiętajcie że nikt nie da np.: 1000zł za zestaw czujek :(

krzyszp

Cytat: goofyx w 01 Wrzesień 2011, 10:57
Wszystko fajnie tylko pamiętajcie że nikt nie da np.: 1000zł za zestaw czujek :(
Tu się nie zgodzę, społecznościowy projekt śledzenia ruchu lotniczego posługuje się sprzętem za ok. 500Euro i chętni się znajdują, bardziej zastanawia, czy taki projekt byłby dla kogoś wartościowy.


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

goofyx

Cytat: krzyszp w 01 Wrzesień 2011, 11:07
Cytat: goofyx w 01 Wrzesień 2011, 10:57
Wszystko fajnie tylko pamiętajcie że nikt nie da np.: 1000zł za zestaw czujek :(
Tu się nie zgodzę, społecznościowy projekt śledzenia ruchu lotniczego posługuje się sprzętem za ok. 500Euro i chętni się znajdują, bardziej zastanawia, czy taki projekt byłby dla kogoś wartościowy.
To jest druga strona medalu ;)

gaballus

tak to wygląda w tej chwili:
http://atakamapl.dyndns.org/
Nic nadzwyczajnego, widziałem że Szopler tez coś z pogodówką działa.
Jak pisałem dojdą czujniki ciśnienia, wilgotności, nasłonecznienia, w dalszej przyszłości kierunku i prędkości wiatru i może opadów.
Co do ceny ciężko jest mi powiedzieć, nie będę ukrywał że podpierałem się programami samplowymi różnych firm produkujących podzespoły. Gdyby chcieć wszystko kupić na pewno nie wyjdzie tanio.
Same czujniki temperatury drogie nie są ale już ciśnienie czy wilgotność swoje kosztują. Zamówiłem ostatnio sam czujnik wilgotności (element, nie cały układ) koszt 25$, ale i tak taniej niż w Polsce.
Jeśli byłoby zainteresowanie to mogę opublikować schematy, płytki, etc. Może na początek BOM żeby każdy mógł zobaczyć co tam siedzi i ile kosztują elementy.
To co jest w tej chwili robiłem pod siebie, oczywiście gdyby robić z tego jakiś kompaktowy zestaw, można by to zrobić troszkę inaczej, z mniejsza ilością elementów i na pewno taniej.

krzyszp

Abstrahując od pomysłu publikacji przez Ciebie wszystkich schematów ( :respect: ) istnieje pytanie, czy jako fundacja byśmy byli w stanie udźwignąć finansowo stworzenie takiego projektu.
Przy radioaktywnym musieliśmy przygotować kilka prototypów (które swoje kosztowały) - tak samo by było ze stacją pogodową, do której jednak podzespoły są dużo droższe, więc potrzebną kwotę trzeba by było kilkakrotnie przemnożyć.
Niemniej, przy sukcesie radioaktywnego mam spore podejrzenia, że jako fundacja mogli byśmy liczyć na porządne wsparcie z zewnątrz...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

gaballus

W zasadzie prototypy i tak powstaną, więc ten problem by odpadł  :)

Troll81

http://www.embedds.com/diy-your-own-weather-station/

http://www.instructables.com/id/Temperature-sensor--weatherstation/

http://hackedgadgets.com/2007/04/07/avr-ethernet-weather-station/

Szopler

Pogodę sobie darujmy, nigdy nie będziemy konkurencyjni. Stacji jest multum, stron z pogodą też.
Moja stacja (wszystko radiowe + zasilanie czujników solarne / akumulatorki) kosztowała prawie 1000 pln a i tak po roku wiatromierz wysiadł...

Troll81

w ten sposób myśląc to i QCN by nigdy nie wystartował :D

goofyx

Cytat: Troll81 w 01 Wrzesień 2011, 14:57
w ten sposób myśląc to i QCN by nigdy nie wystartował :D
Nie do końca <- jest pewna różnica cenowa;)
Gdyby czujnik QCN kosztował 1000zł to miałoby go o 90% userów mniej.