Aktualności:

W MEDIA znajdziesz grafiki, banery i avatary

Menu główne

Korzyści płynące z przekazania darowizny

Zaczęty przez Cyfron, 29 Sierpień 2011, 11:37

Cyfron

Kamraci!

Tak zacząłem przeglądać net i nie wiem, czy dobrze rozumiem, ale przekazując darowiznę jakiejś organizacji można kwotę tą odpisać od podstawy od opodatkowania czy coś takiego.

Może mi (nam?) ktoś jednoznacznie i prosto wytłumaczyć?
Czy naszej fundacji w ten sposób możemy przekazywać pieniądze?

stiven

Odlicza się od dochodu. Na cele kultu religijnego bez oporu na krwiodawstwo i organizacje pożytku publicznego max 6%. Pozwala spaść w niższy próg podatkowy lub nawet w kwotę wolną. Pilnować tylko trzeba kwitów (potwierdzenie przelewu) bo US może o nie poprosić kiedyś tam (zdaje się 5 lat na to mają). Czy na naszą fundację takie odliczenie przysługuje tego nie wiem.

Troll81


Cyfron

czyli trzeba być Organizacją Pożytku Publicznego, aby móc tak robić?

aborek

Cytat: Cyfron w 29 Sierpień 2011, 12:29
czyli trzeba być Organizacją Pożytku Publicznego, aby móc tak robić?
Chyba niekoniecznie:
http://www.pit.pl/darowizny/index.php
Interesuje nas cel charytatywny, pkt. 12 i 14 (tak mi się wydaje)
OPP - to w przypadku przekazania 1% podatku.
Darowizna - do 6% dochodu.
Przykład:
Jak ktoś ma dziecko w wieku szkolnym, to może odliczać od dochodu tzw. "komitet rodzicielski", który jest darowizną na rzecz nauki.

Cyfron

ooo - to mi się bardziej podoba :D
Ktoś może to potwierdzić?  ???

goofyx

Formalnie nie potwierdzam <- ale oprócz kwitów za przelew itp wymagane są też kwity/cegiełki ze strony organizacji dla której daliśmy darowiznę <- mogę się mylić.

aborek

Cytat: goofyx w 01 Wrzesień 2011, 08:44
Formalnie nie potwierdzam <- ale oprócz kwitów za przelew itp wymagane są też kwity/cegiełki ze strony organizacji dla której daliśmy darowiznę <- mogę się mylić.
Cegiełki to przy zbiórkach publicznych.

Troll81

Oświadczenie obdarowanego musi być. Przynajmniej przy PIT

migawron

Jeśli macie konkretne pytania w kwestiach księgowo-rachunkowo-podatkowo-prawnych piszcie na pm, będę starał się odpowiadać, w trudniejszych sprawach po konsultacji z moim doradcą podatkowym i/lub radcą prawnym, chętnie w miarę możliwości pomogę kamrrratom



Cyfron

dobrze wiedzieć:)
Zapewne kiedyś będziemy korzystać (oby w miłych sytuacjach 8) )