Aktualności:

Nowy polski projekt BOINC - Universe@Home

Menu główne

słuchowiska

Zaczęty przez Ufol, 28 Wrzesień 2011, 09:35

Ufol

Czy na pokładzie, są jacyś miłośnicy tego rodzaju sztuki?
Zbieram słuchowiska i wiele z nich uznaję za dobrze wykonane.
Literackie:
Mika Waltari - niedoczekać jutra
Sławomir Mrożek - miłość na Krymie
Janusz Szpotański - towarzysz Szmaciak
I wiele, wiele innych. Teatr polskiego radia zasługuje na szacunek, to nieco zapomniana oaza sztuki.
Jeśli chodzi o sensację, to warto zauważyć radiowy teatr sensacji. Jego wadą jest mała ilość aktorów. Jakieś dziesięć głosów, to stanowczo za mało i po kilku odcinkach nieco to nurzące i irytujące.
Klasyką radiowej sensacji były baśnie dla bezsennych Marcina Wolskiego. Pamiętam, że jako dzieciak czekałem na nie i nagrywałem na kasety. To dawne czasy, niestety mam dziś tylko to, co można znaleźć na www.chomikuj.pl. Może ktoś ma jeszcze jakieś baśnie, których tam nie ma?
W baśniach pojawiały się swoiste seriale radiowe takie jak powrót do Amirandy, czy pies w studni.
Nieco sztywno rozpoczynam temat, mam nadzieję, że jakoś ktoś go ożywi.

aborek

Wolskiego pamiętam. Kiedy to było... Ale też na nie czekałem.

Ufol

Ciekawe były także kryminały z serji:
teatrzyk zielone oko. Emitowane w programie trzecim polskiego radia.

Pigu

Cytat: Ufol w 29 Wrzesień 2011, 11:13
Ciekawe były także kryminały z serji:
teatrzyk zielone oko. Emitowane w programie trzecim polskiego radia.
:p_arr:

Ufol

Dawnymi czasy w niedziele w trójce było coś takiego jak parafonia. Taki kabaret z życia statystycznego Polaka. Szkoda, że słuchowiska nagrywane przez polskie radio nie są dostępne w sieci.
:(

tomeh

To w radiu leciało pamiętam, trójce czy jakość tak nie dawno temu. Tam także słuchałem książek typu potop itp jak ktoś puszczał je audio.
To jest Temat - tematy z różnych dziecin życia

eurobrokers

polecam "Wojnę i Pokój" w wykonaniu Ksawerego Jasieńskiego, a jeżeli ktoś chce się zdrowo pośmiać - "Pan Zdzich w Kanadzie" (czyta : Wardejn)

Ufol

Coś lekko drgnęło w temacie. Polecam zajrzeć na:
sluchowiska.ugu.pl

dawidoo

Bardzo dobre słuchowiska które polecasz, dzieki

Troll81

Dawidoo witamy na forum i zapraszamy do działu wizytówki

Ufol

Pomysłem genialnym, niestety rzadko stosowanym, są audiobooki w formie słuchowiskowej. Np. "ręczna robota" autorstwa Ryszarda Ćwirleja. Do bólu autentycznie wyglądający kryminał osadzony w schyłkowym PRLu. Dosłownie przenosimy się do ówczesnego Poznania i Katowic. Ćwirlej zasługuje na uznanie, ponieważ ukazuje kryminalistów takimi jakimi są, tzn. okrutni, bezwzględni, antyrycerscy etc. Natomiast Puzo, który piórem machał genialnie, odmalował ich jako nieomal dzisiejszych herosów. Do samego słuchowiska można się przyczepić, w sensie adaptacyjnym, do paru szczegółów, ale całość oceniam pozytywnie, nawet na czwórkę z plusem. Do piątki kilku drobiazgów zabrakło.

Ufol

Andrzej Sapkowski "Wiedźmin", to nie są moje klimaty, ale posłuchałem paru przygód, z czystej ciekawości. Znakomite słuchowisko, jeśli radio jest teatrem wyobraźni, to autorzy adaptacji przenoszą nas właśnie tam, do niesamowitego świata potworów, czarów, średniowiecznych intryg etc.

Ufol

Stanisław Lem "niezwyciężony", w roli narratorki Krystyna Czubówna. Doskonali aktorzy z Danielem Olbrychskim na czele, jako Horpachem, kapitanem statku kosmicznego. Zespół ścianka zadbał o muzykę i efekty. Polecam szczerze tą interpretację. O fabule nie będę pisał, nie chcę zdradzić genialnego pomysłu Lema tym, którzy jeszcze tej powieści nie przeczytali. Nawet starzy lemiści, tacy jak ja, znający książkę już od dawna, także będą mile zaskoczeni. Zachowano pierwotny tekst, tzn. przeniesiono do słuchowiska każde słowo. Zaznaczam to, bo niekiedy zdarzają się też bardzo dobre adaptacje powieści, jednak wówczas uzyskujemy coś nieco innego, niż zakładał pisarz. Absolutnie nie twierdzę, że adaptacje są gorsze, niż dokładne przenoszenie ksiąg do świata audio, lecz warto zauważać te różnice.

Troll81

Dzięki za info :D

Ufol

Marcin Ciszewski "porucznik Jamróz", Piąta część losów ekipy, którą po raz pierwszy zobaczyliśmy na kartach "www.1939.com.pl". Słuchowisko udane, mam nadzieję, że cdn. Oczywiście liczę również, iż tym razem autor poradzi sobie z czasowymi paradoksami. Dla formalności dodam, akcja toczy się podczas pierwszych dni powstania warszawskiego.