Problemy z czujnikami i sposoby ich rozwiązania...

Zaczęty przez emik, 12 Październik 2011, 14:20

gaballus

#40
Cytat: krzyszp w 14 Październik 2011, 14:31
10 impulsów przez 35.04 sekundy odpowieda 0,10mSv/h

Dzięki :), tylko chyba µSv/h?  ;)

Cytat: Tomasz R. Gwiazda w 14 Październik 2011, 14:05
ja to mam skrecone juz , podlaczone do kompa, app sciagniete.
Pika (co prawda to wylaczelem i odswiezylem ale nadal pika) co jakis czas i pokazuje 0,09 uSv/h  to znaczy ze dziala ? :)

Działa :) jesteś już w statach http://radioactiveathome.org/boinc/test123a.php
host id 634

krzyszp



Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

miszol

Cytat: Tomasz R. Gwiazda w 14 Październik 2011, 14:05
ja to mam skrecone juz , podlaczone do kompa, app sciagniete.
Pika (co prawda to wylaczelem i odswiezylem ale nadal pika) co jakis czas i pokazuje 0,09 uSv/h  to znaczy ze dziala ? :)



Żeby przestało pikać musisz zresetować kompa.
Co do wskazań to trochę nisko - masz na pewno dobrze podłączoną tubą (chodzi o bieguny)?

Tomasz R. Gwiazda

po pobraniu kolejnej probki przestalo, dodalem sensor do mapy

a skad mam wiedziec czy przykrecone = dobrze ? :D



TJM

Cytat: miszol w 14 Październik 2011, 15:29
Żeby przestało pikać musisz zresetować kompa.

Nic podobnego, jeżeli już coś restartować to BOINC managera, ale najprościej po prostu poczekać na koniec WU, z nowym pikanie zniknie.
Wskazania z hosta 634 wyglądają raczej w normie.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Tomasz R. Gwiazda

a da rade aby na mapie po kliknieciu na konkretny sensor pojawil sie ten wykres z niego ?

miszol

Cytat: TJM w 14 Październik 2011, 15:41
Cytat: miszol w 14 Październik 2011, 15:29
Żeby przestało pikać musisz zresetować kompa.

Nic podobnego, jeżeli już coś restartować to BOINC managera, ale najprościej po prostu poczekać na koniec WU, z nowym pikanie zniknie.
Wskazania z hosta 634 wyglądają raczej w normie.

Napisałem tylko to co zaobserwowałem u siebie - była noc, syn spał i chciałem jak najszybciej efektywnie wyłączyć pikanie :)



Cytat: Tomasz R. Gwiazda w 14 Październik 2011, 15:31
po pobraniu kolejnej probki przestalo, dodalem sensor do mapy

a skad mam wiedziec czy przykrecone = dobrze ? :D




Cytat: krzyszp w 12 Październik 2011, 21:51
(...)Następnym krokiem jest podłączenie "rurki" (tuba GM) za pomocą dwóch kabelków (najlepiej) zakończonych "krokodylkami" do niebieskiej złączki (zachowując odpowiednie bieguny - czyli "plus do plusa"). Całość pakujesz w jakieś estetyczne pudełko tak, aby nigdzie nie robić zwarcia i podłączasz kablem "drukarkowym" USB do komputera. Dołączasz do projektu i wszystko działa :)

Ps. Pod żadnym pozorem nie dotykaj prawej strony płytki gdy jest podłączona!!! Może nieźle "kopnąć"...
Ja na początku podłączyłem odwrotnie i miałem wskazania rzędu 0,06uSv/h - no ale jednostki się nie przeliczały, a u Ciebie wygląda ok

Kret_polny

Nie wiem, czy czasem ktoś już tego nie zgłaszał ale:
(używam Win 7 64bit)
występuje pewien problem gdy zachodzą następujące warunki:
1. czujka jest podłączona do komputera
2. BOINC jest wyłączony
3. Radioactive@home nie jest podpięty do listy projektów

i w momencie gdy spróbuje się uruchomić BOINC, to widnieje tylko informacja że Menedżer nie może nawiązać połączenia z klientem BOINC przez co żaden projekt się nie liczy.
Jest to w sumie drobny problem, bo wystarczy odpiąć czujkę, zrestartować BOINC i  wszystko wróci do normy. Potem można dołączyć do RAD@home i podpiąć czujkę.

Gdy projekt Radioactive@home jest podpięty, to ten problem nie występuje.
(czyżby czujka próbowała zbombardować danymi BOINCa, a w razie gdy projektu nie ma na liście, to tych danych nie ma co odebrać?  %) )

krzyszp

Bardzo dziwne zjawisko... Czujnik nie komunikuje się "sam z siebie" z managerem, żeby cokolwiek odczytywało z niego dane musi być uruchomiona aplikacja na komputerze.


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Szopler

Też mam Win7 64 bit i nie zauważyłem nic podobnego u siebie...

TJM

Podejrzewam, że jest to raczej jakiś problem z samym managerem lub uszkodzoną instalacją.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Troll81


gaballus

kabel dwużyłowy w podwójnej izolacji (typowy "od lampki"), od strony tuby krokodylki albo "na owiijkę". Zwróć uwagę na polaryzację, na płytce masz opisany plus i na tubie też jest plusik.

Tomasz R. Gwiazda

ja mam owijkę zrobiona a kabel wyciągnięty z komputerowego kabla zasilającego do kompa :)


http://imageshack.us/photo/my-images/687/20111019115356.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/194/20111019115410.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/43/20111019115433.jpg/



nie wiem, czy idealnie, ale dziala :)

Szopler

Jak owijka to tylko solidna, a najlepiej krokodylki bo ew. słaby styk tutaj też potrafi dawać impulsy ;).

Troll81


Svistak

Jak najbardziej - na tubie masz "+" a na płytce i jedno i drugie :)

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Szopler


Troll81


Troll81

#59
jak długo bootuje sie czujnik? miga mi tylko pierwszy kwadracik na wyświetlaczu :(. Windows podaje USB device not recognized.

krzyszp

Obawiam się, że masz nie działającą sztukę...
Wydaje jakieś dźwięki? Sprawdziłeś połączenia?


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Troll81

#61
NIe wydaje dźwięków. Które łączenia sprawdzić? może odpiać tubę i podłączyć sam czujnik?

po odłączeniu bez tuby objawy te same :(

Troll81

Pianka ochronna zdjęta z pinów :D przetwornica włożona w gniazdo i juz mam w domu 0,14 uSv :D

gaballus

A to i tak dziwna sprawa, bez przetwornicy powinien procesor normalnie się zbotować tylko wartość będzie wyświetlał 0 µSv/h. ale może wyświetlacz nie kontaktował? Obserwuj w każdym razie przez jakiś czas czujnik, bo możliwe że gdzieś pojawił się zimy lut.

Svistak

ale Trollu chyba miał założoną piankę cały czas na piny od programowania - to mogło powodować taką "blokadę" ... grunt, że wszystko gra i buczy :) ...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

krzyszp

dokładnie...
Dlatego zamieściłem instrukcję montażu czujnika...
http://www.boincatpoland.org/smf/radioactivehome/instrukcja-montazu-czujnika/


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Cyfron

podpiąłem czujkę do swojego laptopa z Ubuntu 11.04.
Czujka pika, na wyświetlaczu pojawia się ilość promieniowania, ale WU się nie liczy... ciągle pokazuje 0.000% - co należy zrobić?
(a to podpiąłem czujkę, która wróciła z Zony :D )

miszol

Ja miałem problem z komunikacją kiedy użyłem kiepskiej jakości kabla USB.

krzyszp

Cytat: Cyfron w 25 Październik 2011, 12:44
podpiąłem czujkę do swojego laptopa z Ubuntu 11.04.
Czujka pika, na wyświetlaczu pojawia się ilość promieniowania, ale WU się nie liczy... ciągle pokazuje 0.000% - co należy zrobić?
(a to podpiąłem czujkę, która wróciła z Zony :D )
Uprawnienia managera do USB sprawdzić - TJM pisał gdzieś, jak to zrobić.


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

GRID

Cytat: Cyfron w 25 Październik 2011, 12:44
podpiąłem czujkę do swojego laptopa z Ubuntu 11.04.
Czujka pika, na wyświetlaczu pojawia się ilość promieniowania, ale WU się nie liczy... ciągle pokazuje 0.000%
mam to samo, więc tą samą czujkę podłączyłem do Windowsa Xp i działa normalnie. Ale wolę mieć czujkę podłączoną do Linuxa więc muszę znaleźć te uprawnienia USB

Cyfron

zgadza się - podpięty do Win XP działa i liczy.
Jeśli problemy z USB to nie wiem, bo ten sam komp liczy QCN i nie musiałem nic kombinować z uprawnieniami do USB.
Jeśli jednak muszę coś zrobić, to poproszę tutorial dla LAIKA jak to zrobić.


Troll81

Cytat: TJM w 22 Lipiec 2011, 20:45
Na poprzedniej stronie pojawiły się błędne informacje o uruchamianiu czujnika/projektu na Linuksie.
Właśnie to przetestowałem i na Debianopodobnych systemach procedura wygląda tak samo jak uruchamianie wielu innych urządzeń USB.
1. Dodajemy docelowego usera (u mnie user "boinc") na którym śmiga BOINC do grupy plugdev (Debian, nie wiem jak na innych).
usermod -a -G plugdev boinc
2. Tworzymy wpis w /etc/udev/rules.d - u siebie nazwałem go 53-radioactive.rules W środku pliku

#r@h
SYSFS{idVendor}=="16c0", MODE="666", GROUP="plugdev"
LABEL="radioactive_rules_end"


16c0 jest to obecny ID urządzenia.
Jest to przykład żywcem zgapiony z jakiegoś tutoriala V-USB. Żadnego cudowania z prawami, po wykonaniu wyżej wymienionych czynności nawet BOINC uruchomiony jako nobody ma nadal prawa do czujnika.

Cyfron

A to jak jest zrobione z QCN że nie musiałem nic dodawać a projekt liczy się normalnie?

Cyfron

1. Dodajemy docelowego usera (u mnie user "boinc") na którym śmiga BOINC do grupy plugdev (Debian, Ubuntu 11.04, nie wiem jak na innych, na Ubuntu 11.04 też działa).
sudo usermod -a -G plugdev boinc
2. Tworzymy wpis w /etc/udev/rules.d
cd /etc/udev/rules.d
sudo nano

wpisujemy

#r@h
SYSFS{idVendor}=="16c0", MODE="666", GROUP="plugdev"
LABEL="radioactive_rules_end"

następnie ctrl+x, zapisać, nadać nazwę np 53-radioactive.rules

restart (ja zrestartowałem kompa) i działa.
Proponuje przywiesić to w jakimś FAQ na stronie projektu albo coś.

GRID

Cyfron super to napisałeś, nawet debil by zrozumiał. Pomyśleć że jeszcze nie dawno temu polecałem Ci Ubuntu a teraz dajesz mi info. daje Ci piwo. To ile już Ci wiszę ? dwie zgrzewy ?

ten opis można jeszcze uprościć dając od razu nazwę pliku (u mnie nie chciało zapisać do pliku wiec otworzyłem od razu ten plik )
sudo gedit 53-radioactive.rules

Svistak

a mnie się z rana w sobotę zachciało robić porządków - postanowiłem inaczej poukładać sprzęt - wyłączyłem więc kompa czyli zarazem też nową czujkę V2 (stara V1 z powodzeniem od wczoraj pracuje w "okienku" naukowym) - sprzęt dostał nową lokalizację w pokoju, został włączony i...  :o  ... czujka też się włączyła, buzzerek działał aż do załączenia się Boinca (zgodnie z preferencjami), ale wyświetlacz jak zapalił się jak zawsze na początku z górną linijką z kwadracikami - tak pali się non stop  :(  ... nie pomogło odłączanie, zmiana preferencji - nie reaguje na nią, można ustawiać wyłączone podświetlenie, a i tak ma to gdzieś... jedyny pozytyw - czujka liczy, pika kiedy chcę, pobiera próbki i są walidowane poprawnie... czyżby coś w module wyświetlacza się "zawiesiło" - odkręcałem go , wkładałem ponownie i nic... podłączyłem do programatora, by może zrestartować oprogramowanie i wgrać jeszcze raz - ale tu też problem - dioda na programatorze mruga pomarańczowo i wywala błąd, że urządzenie nie sprawne... jak coś wymyślicie dajcie tu znać - grunt, że liczy :) ... najwyżej wyląduje w tworzonym przeze mnie "magazynie źródeł promieniotwórczych" - https://www.facebook.com/photo.php?fbid=303197486359498&set=a.274787205867193.82664.100000077464208&type=1&theater - i będzie to czujka do testów non stop podwyższonej radiacji  :whip:  ...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

kotfryc

Kwadraciki u mnie się też zdarzały... ale po restarcie znikało zazwyczaj, inna sprawa że moja czujka łapie co i rusz zwiechę, czekam na części z PL i wtedy będę kombinował...
A próbowałeś wymienić moduł wyświetlacza pomiędzy czujkami ?

gaballus

Moim zdaniem powstał zimny lut na jednym z 3 pinów procesora: 17,18,19. Jak spojrzysz na schemat to zauważysz że sa to piny jednocześnie wykorzystywane do komunikacji z wyświetlaczem i do programowania mikrokontrolera. Oczywiście możesz przepatrzeć też inne piny na wszelki wypadek :). Objaw obserwowany na wyświetlaczu występuje wtedy gdy nie ma komunikacji, wystarczy podłączyć samo zasilanie do wyświetlacza i wtedy też zapali kwadraty w górnym wierszu (taki selftest).

Edit: spróbuj tez wypiąć wyświetlacz na czas programowania (gdyby coś w nim padło może na amen podciągać którąś z linii do masy lub zasilania)

kotfryc

Cytat: gaballus w 29 Październik 2011, 10:50
Moim zdaniem powstał zimny lut
- ja bym nie  :no:  ryzykował takich stwierdzeń, Szopler ponoć sam lutował ...  :parrrty: %)