Aktualności:

Nowy polski projekt BOINC - Universe@Home

Menu główne

Gdzie "pracują" nasze czujniki?

Zaczęty przez Svistak, 15 Październik 2011, 16:45

Svistak

a dzięki  :respect:  - jak wrócę do siebie - to spróbuję go dorzucić do stronki - mam też już zaklepaną lepszą kamerkę internetową - może uda się coś na stałe zmontować - zawsze dodatkowa promocja projektu Rad@H  :whistle:  ...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Svistak


Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Szopler

Niezła rozdzielczość... Co to za kamerka?

Svistak

Logitech HD Pro Webcam C910 - przeszła moje najśmielsze oczekiwania :) ...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Svistak

Jak widać wyżej, jak również na stronie - dodałem "Terrę" do porównania - trzeba uatrakcyjnić widoczki :) ... ciekawe ile baterie "Terry" na ciągłym podświetleniu teraz wytrzymają  :whistle:  ...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Svistak

#45
No to uruchomiłem jeszcze jedną kamerkę - taką mobilną - od jutra będę ją testował wraz z czujką w pociągu na Podkarpacie - tylko 16 godzin :) ... a w przyszłości w Prypeci...


Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Tomasz R. Gwiazda

Moje stanowisko pracy w firmie. (wybaczcie za balagan... ale jestem w srodku migracji :) )







A tu zbliżenie na czujkę na kontenerku z dokumentami. W takim miejscu każdy się spyta "a co to?"



więcej zdjęć czujki w wątku o obudowach  http://www.boincatpoland.org/smf/radioactivehome/obudowa-do-czujnika/

Svistak

a Svistak pozdrawia z pociągu relacji Szczecin-Przemyśl... czujka jak widać trochę powyżej - ta mobilna - pracuje dziś w trasie :) ... domyślnie czujka (ID 1332) jest już ustawiona na mapie w moim domu rodzinnym dokąd zmierzam...


Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Svistak

to na dziś koniec pracy kamery on-line z pociągu, minąłem Kraków Główny, czas zrobić ze sobą "porządek" :) ... jestem b.zadowolony zwłaszcza z nowego routera 3G + WiFi "Cerberus" - pomimo, że na trasie Szczecin-Kraków jest jeszcze wiele "dziur" zasięgu sieci komórkowych, to przy każdym "padzie", jak tylko odnalazł sygnał, "podnosił" internet w lapku... takie zachowanie aż by się prosiło przy słabym sygnale w Prypeci na jesieni 2011 roku - myślę więc, że ten problem został opanowany :) ... a jak pokazuje wykres powyżej - jadąc przez kraj z dala od miast - poziom promieniowania ledwo "dotyka" 0,20 uSv/h - co w Szczecinie jest normą... mamy "czysty" radiologicznie kraj :) ...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Svistak

Minąłem Dębicę i jeszcze udało mi się wysłać zdjęcie "zestawu" zrobione komórką - nasze czujki już pracują w bardzo różnych miejscach  :D  ...
[smg id=9345]

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Troll81

ja myslę że zasięg to pikus w porównaniu do zaopatrzenia w prąd....

Kret_polny

Svistak:
a gdzie jesteś teraz, że masz taki spory wzrost promieniowania?

Svistak

Tam gdzie czujka, czyli w Krasnem pod Rzeszowem w domu rodzinnym... u mnie tak daje marmur, którym jest stary dom "obity" - to już Terra w wakacje mi pokazała - średnio 0,25 uSv/h...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

pawg

Zobacz jaki będzie wynik w szkole "tysiąclecia" w piwnicy.  :P Rekord to 5,7! A wszystko przez radon...



Troll81

A jaki tam radon. Armar wyrażnie mówi że Radon promieniuje Alfa a alfa nasza czujka nie wychwytuje :D

Svistak

A po co ma wychwytywać? Skoro promieniowanie alfa "zatrzymuje" kartka papieru  :D  ...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

pawg

Niby 99% jąder radonu ulega rozpadowi alfa a 1% beta(-) to trzeba wziąć pod uwagę fakt jonizacji powietrza przez cząstki alfa i swobodne elektrony (zanim ulegną połączeniu w neutralny atom helu) oraz promieniowanie atomów powstałych po rozpadzie radonu. Postać gazowa radonu i jego większa gęstość od powietrza powodują osiadanie go w piwnicy, a końcowo wzrost promieniowania w tamtych pomieszczeniach. palce mi odpadają od pisania na komórce...  :P



Svistak


Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Troll81

muzyka się kończy w połowie....

Svistak

zauważyłem dopiero dzisiaj, jutro może powstanie wersja z podkładem "kolejowym"... po prostu chciałem coś zrobić z tyloma klatkami, ale rocznica Rodziców wybiła mnie z rytmu  :whistle:  ...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

liquidator88

Mam takie pytanie. Czy wasze czujki macie umieszczone w mieszkaniach czy wywalone na zewnątrz? Chyba najlepiej jak by czujka była na zewnątrz bo w moim przypadku jak stoi przy oknie to i tak jest ekranowana przez grube betonowe ściany... Myślę tylko jak ją zabezpieczyć przed warunkami atmosferycznymi :D

Troll81

no i tu właśnie leży sęk. Na mrosie skropli sie parai szlag moze trafić czujkę....

Svistak

Trzymając czujniki w domu co najwyżej nie zmierzycie dodatkowo promieniowania skażenia beta, bo je skutecznie już ścianka tekturowa "zatrzymuje"...
Zaś to dla nas najistotniejsze, czyli promieniowanie tła gamma - zatrzyma dopiero ściana ołowiu lub złota - chyba raczej w ścianach w naszych blokach czy domach tego nie ma  :whistle:  ...
Kiedy robiłem testy czujnika z dławikiem wg projektu Kotfryca - był on przez pierwszy tydzień listopada na zewnątrz - przeżył wszystkie warunki - ale odczyty wcale a wcale nie były inne niż drugiego czujnika, który mam obok siebie w pokoju...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Szopler

Zawsze zostaje przyklejenie od wewnątrz pomieszczenia do szyby za pomocą grubszej (piankowej) taśmy dwustronnej... ;)

Troll81

A standardowa podwójna szyba nie zatrzyma aby bety??

Szopler

"zatrzyma"...

Jak już koniecznie chcecie to możecie w ten sam sposób zamocować od zewnątrz, ale trzeba:
- uszczelnić szczelinę wokół LCD (za pomocą takiej dwustronnej pianki na przykład) - rozkręcić czujkę, przykleić paski pianki do ramki LCD...
- uszczelnić złącze szczeliny wokół gniazda USB + uszczelnić jakoś samą wtyczkę (jeśli czujka będzie narażona na bezpośredni kontakt z deszczem)
- wrzucić do pojemnika na baterię saszetkę z żelem silikatowym (pochłaniacz wilgoci) i uszczelnić samą klapkę

Jeżeli czujka nie będzie narażona na padanie na nią kropel wody (np. będzie na oknie balkonowym) to też warto uszczelnić bo a nóż jakiś robal wpełźnie do środka i usmaży się na wyjściu trafa ;)

armar

Może lepiej byłoby wydłubać samej tuby z czujki, delikatnie przylutować przedłużacz z elektrycznego kabla zasilającego i całą czujkę obsmarować żywicą, albo zalać żywicą w nieco większej rurce?
Coś takiego planuję zrobić.

Svistak

I skutecznie tą większa rurką plus żywicą "odizolujesz" tubę od promieniowania beta...
Sorki Kamraci - ale Was nie kumam... po co te wszystkie zabiegi? Przecież jeżeli dojdzie do np. awarii podobnej jak w EA Czarnobyl, to promieniowanie jonizujące gamma swobodnie przejdzie przez Wasze budynki i "objawi" się na Waszych czujkach... więc po co te wysiłki z czujką na zewnątrz?...
A promieniowanie typu beta, to już samo skażenie, np. przez pył radioaktywny, który np. osiadł na jedzeniu...
A wtedy tak jak w moim dozymetrze/radiometrze "Terra" - ściąga się z tuby osłonę ołowianą ukrytą pod pokrywką i przesuwa się czujnikiem nad badaną żywnością, czy aby nie jest skażona...
Czyli nawet gdy dojdzie do awarii w elektrowni czy też wybuchu nuklearnego - i tak dla nas najważniejsze jest wykazanie podwyższonej radiacji typu gamma (którą nasza czujka pokaże nawet w piwnicy naszego domu) - bo to przed nią trzeba ewakuować ludność... opad promieniotwórczy przyjdzie kilka godzin później, więc nie widzę sensu aby aż tak nastawiać się na pomiary promieniowania beta...
My Naszym projektem mamy chronić ludzi bezpośrednio a nie pośrednio.
Wiem, że się rozpisałem... kto chce niech korzysta, a przecież i tak nikomu nie zabronię "szaleństw" z pozycjonowaniem czujki na zewnątrz...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

liquidator88

Promieniowania beta tektura nie zatrzyma, ma za dużą energię. Tektura zatrzymuje alfy. Promieniowanie beta może zatrzymać już cienka blacha miedziana i tak jak w przypadku okien, podwójna szyba. Plastikowa obudowa czujki już powinna puścić betę choć może je stłumić. Co do gamma to najlepszymi izolatorami pod względem osłony są kolejno ołów, stal i beton a nawet blachy ze zubożonego uranu (izotop U238). Złoto nie pochlania tak promieniowania gamma, jest złą osłoną. Betonowe bloki z wielkiej płyty bardzo dobrze osłaniają od promieni X i gamma. A już tłumacze czemu lepiej jest aby czujka była na zewnątrz. Jesli w powietrzu pojawił by się jakiś pył śladowo skażony to nasze czujki umieszczone wewnątrz pomieszczenia mogły by tego nie wykryć, ponieważ pył ten osiadł by na szybie a słaba energia śladowych cząstek gamma mogłaby nie dotrzeć do czujki bo zatrzymały by się na szybie a betonowe ściany z pozostałych stron skutecznie dodatkowo ją ekranują. Sam się o tym przekonałem wykonując proste doświadczenie. Posiadam czuły sprzęt dozymetryczny bo zajmuję się radiografią i wykonuję eksperymenty z promieniami X więc bardzo ważna była czułość na niskoenergetyczne cząstki gamma aby dobrze zabezpieczyć siebie i nie narażać też ludzi w moim otoczeniu. Za ich pomocą wykonałem pomiary w domu i na zewnątrz, okazało się, że na zewnątrza radiacja jest nieznacznie wyższa. Czyli jeśli byłoby doniesienie, że w powietrzu latają śladowe promieniotwórcze syfy to nasze czujki ich nie złapią a w najlepszym wypadku tylko wynik będzie zaniżony (musiało by to być i tak troche więcej niż śladowe ilości) bo aby wynik był prawidłowy ten radioaktywny pył musialby wlecieć do domu i czujki przez otwarte okno, a puki te jest zamknięte wszystko zostaje na zewnątrz. Niby nic wielkiego ale wyniki jednak bardziej są wiarygodne jak czujka jest na dworze. :)

Svistak

U mnie - czyli u Svistaka w Szczecinie - szykują się zmiany od 25 sierpnia... zmiany dotkną też czujniki szczecińskie po części... wszystko przez otrzymany wczoraj od biskupa dekret na nową parafię - do Gryfina... niby niedaleko od Szczecina, ale część czujników tam powędruje z końcem sierpnia... w Szczecinie pozostanie na pewno czujnik na Pomorzanach u mojej Siostry i czujnik na jeszcze obecnej mojej parafii na Żelechowie... w szkole, w ZCE czujnik raczej będzie musiał być zabrany do Gryfina - szkoła się łączy z inna i zmiana dyrekcji, a skoro nie będę tam uczył trudno by mógł tam dalej istnieć... jak będę na wakacjach mam nadzieję na stałe czujnik pod Rzeszowem w domu rodzinnym zainstalować... oczywiście komputery, zwłaszcza jeden, na którym dla Teamu liczy się QCN będzie nadal pracował... mam nadzieję nowego proboszcza w Gryfinie "zarazić" naszą ideą oraz młodzież z którą przyjdzie mi pracować... mam nadzieję, że uda się tez w pobliżu Elektrowni "Dolna Odra" w Gryfinie umieścić czujnik Rad@H - w końcu w przyszłości po likwidacji bloków węglowych - ma tam powstać Elektrownia Atomowa - mieszkańcy Gryfina są jak najbardziej za, w przeciwieństwie do słynnych Gąsek... to by było na tyle... po wakacjach dam znać jak wygląda rozmieszczenie czujników w Szczecinie i Gryfinie...
P.S. I mam cicha nadzieję, że nowy proboszcz puści mnie z nową czujka do Czarnobyla  :whistle:  ...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Troll81

jak nie to mu zrobimy wjazd na plebanię :D  :attack: :attack: :attack: :attack: :attack:

Tobas

I wytniemy zapas wina mszalnego.

Kto nie liczy ten nie pije  :parrrty:

Svistak


Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Cyfron

Cytat: Tobas w 21 Czerwiec 2012, 20:56
I wytniemy zapas wina mszalnego.

Kto nie liczy ten nie pije  :parrrty:

XD

krzyszp

Cholera przestańcie, bo jeszcze się nawrócę ;)

Świstak - powodzenia i gromadź w nowym miejscu nowych pasjonatów nauki  :p_arr:


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

andy101fah

Melduję nową czujkę. Pierwsze zadanie policzone. Czujka dodana. Krosno woj. podkarpackie.

A jak ładnie czujka komponuje się z obudową mojego kompa. CUDO.



i pierwszy wykres