Kolejne wersje czujnika - co należy zmienić, poprawić, dodać ?!

Zaczęty przez Szopler, 19 Październik 2011, 21:02

ryszard.korczyk

Otrzymałem do testów:
http://www.unisystem.pl/produkt/wo1602h-tfh-at_,k956
Cena próbki to 3,50$, więc przy większym zamówieniu może być ciekawsza cena. Może to ciekawa alternatywa do wyświetlaczy dotychczasowo wykorzystywanego. Zaletą jest też interfejs I2C, przez co oszczędzamy linie GPIO uP. Wyświetlacz jest też dość zgrabny i w małej obudowie łatwiej byłoby go udeptać.
A oto próby działania:
http://kenet.corebyte.com.pl/~rysiek/IMAG0148.jpg

krzyszp

Ciekawy wyświetlacz i dość dobrze soft opisany, warto pokombinować.


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

ryszard.korczyk

Gdyby ktoś chciał jakieś próbki to w przyszłym tygodniu będę znów coś od nich zamawiał. Są też wersje mniejsze i większe.

krzyszp

Cytat: ryszard.korczyk w 23 Listopad 2011, 23:27
Gdyby ktoś chciał jakieś próbki to w przyszłym tygodniu będę znów coś od nich zamawiał. Są też wersje mniejsze i większe.
Proponuję popchnąć do Szoplera na próby zgrania z czujnikiem oraz do Kotfryc'a w tym samym celu.


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Szopler

Mi się tam wyświetlacze znakowe przejadły...
Pora na coś na czym można więcej informacji wyświetlić np. lcd od nokii 3310 ;)

Troll81

http://allegro.pl/195-hq-oryg-wyswietlacz-lcd-nokia-3310-3330-i1896566326.html

Tomasz R. Gwiazda

na 24.12 zeby byla choinka i merry christmas
a buzzer gral melodie "we wish you a merry christmas" :D

Troll81

to by chyba oznaczało dosyć wysokie promieniowanie :D

gregre

ktoś coś głośno myśli na temat rozbudowanych czujek?
podświetlanie/buzzer na qswitch'ach i inne bajery?

Szopler

Ja myślę, a raczej powoli robię... czujkę z 4 tubami, GPS'em (do synchronizacji czasu) i zapisem na kartę pamięci do zostawienia na jakiś czas (między dwiema kolejnymi wyprawami) w Prypeci.
Ale to twór jednostkowy nawet specjalnie nie optymalizowany pod względem rozmiarów. Wolę się skupić na oprogramowaniu, a włożyć to trzeba i tak w jakąś hermetyczną obudowę.
Zastanawiam się jeszcze nad geometrią mocowania tub, ewe. wariantem gdzie 2 tuby są "gołe" (tylko w rurce PVC) a dwie dodatkowo w ekranie z folii ołowianej.

Troll81


ryszard.korczyk


predatoraf

Pytanie czy jest sens stosowania 4 tub, we wszystkich licznikach dostępnych na rynku stosuje się 2. Nie wiem jak te 4szt. wpłyną na pobór mocy  :)

Szopler

Dokładność - tak.
Niezawodność - też. Każda tuba ma swój licznik i wartości są zapisywane niezależnie, więc jak któraś zwariuje albo wysiądzie to tylko dokładność trochę spadnie.
Dodatkowo tuby w osłonie nie zmierzą nam Beta więc też jakieś info jest...

metalic

Nawet grubszy plastik, 1-2mm potrafi przyćmić Beta...

Pomysł z licznikiem w Prypeci ciekawy, jednak jak duże akumulatory trzeba by tam założyć, zapewne jakieś żelowe  ;)

Szopler

Kilka ogniw Li-Ion w rozmiarze 18650 jak w laptopie. Przetwornica sterowana z procesora (obciążona tylko dzielnikiem napięcia na sprzężeniu zwrotnym o wartości 10M/47k) pobiera około 6mA z 5V. Najwięcej to tam będzie pobierała karta pamięci przy zapisie i GPS (raz na dobę) jak będzie synchronizacja zegara.

metalic


Szopler

O widzisz... nawet nie pomyślałem (pewnie przez to że w sklepie do którego zwykle zaglądam po moduły do komunikacji radiowej nie ma takich do odbioru DCF), a zasięg powinien być niezły.

ryszard.korczyk


metalic

#139
Widzisz, wystarczy mnie spytać ;) DCF powinieneś nawet w pomieszczeniu łapać, bez klejenia się do okna...GPS byłby potrzebny tylko do otagowania miejsca działania czujki... ;)

Ogniwa li-on to dobry pomysł, maja nie duże samorozładowanie...zadbać o odpowiednią pojemność, ew dodać mały panelik słoneczny coby w dzień wspomogło aku.

Wydaje mi się że DCF tańszy....i nie wymaga bycia pod gołym niebem.

Cytat: Szopler w 11 Sierpień 2012, 16:59
Kilka ogniw Li-Ion w rozmiarze 18650 jak w laptopie.

Może masz dostęp do tańszych?  ;) Planuje zakupić kilka...ale sprawdzonych...

Szopler

Tylko gotowy moduł GPS kosztuje w granicach 50 złotych i ma tą przewagę, że można wykorzystać czujkę w terenie. Cztery tuby obok siebie zamocować na ramieniu jak w wykrywaczach metalu i można sondować grunt na hałdzie na przykład i dane potem wrzucić na mapkę w Google Earth... gotowych modułów DCF jakoś specjalnie nie widać...

Accu:
http://www.tme.eu/pl/katalog/?idp=1&search=18650&cleanParameters=1#search=18650&s_field=accuracy&s_order=DESC&id_category=100076&page=1

metalic

Moduł DCF można wyciągnąć z jakiegoś zegara - chińczyka.
Działający ciągle GPS ile pobiera prądu?

Szopler

Nie wiem, ale nasz nie będzie działał ciągle. Włączy się 1x na dobę albo i rzadziej na minutę do synchronizacji i procesor wyłączy mu zasilanie całkowicie.
Na pokładzie będzie RTC który ciągnie bardzo mało prądu. Wyświetlacza żadnego nie będzie. Karta pamięci też będzie dostawała zasilanie tylko w momencie zapisu danych choć prąd w trybie gotowości nie przekracza 50µA.

ryszard.korczyk

Modyły GPS nowoczesne mogą zejść poniżej 15mW już takie widziałem, inna sprawa, że nam wystarczy co jakiś czas go włączać.

metalic

Pozostaje obliczyć ilość ładunku jaki zużyje takie urządzenie dziennie i dać zapas...

Planujecie gdzie to podstawić..w jakimś budynku?

Szopler

Jeszcze nie wiadomo czy na budynku, czy w budynku przy oknie, czy gdzieś indziej.
W sumie im wyżej tym prawdopodobieństwo zwinięcia sprzętu przez złomiarzy spada ;), ale musimy zdecydować czy mierzymy poziom promieniowania tła na 16 piętrze z widokiem na EA czy raczej gdzieś niżej.

Svistak

mówiąc krótko - wieżowce w Prypeci odpadają - są naturalnym miejscem spoczynku nocnego złomiarzy - dodatkowo 16-tki w centrum Prypeci posiadają czujniki ruchu na dachu założone przez ochronę ukraińską... pozostają tylko wtedy obydwie 16-tki w północno-zachodnim krańcu Prypeci, czyli znane "Fujiyamy" - ale tam to tylko opcja załóż dziś zabierz jutro... bo tam wszyscy chodzą... wg mnie odpuszczając sobie widoki na EA Czarnobyl - pozostaje północno-wschodni zakątek Prypeci - bardzo rzadko odwiedzany, jedno z najbardziej skażonych miejsc w mieście - i dobre stanowisko pomiarowe gdzie rzadko ktokolwiek zagląda - Szkoła Podstawowa nr 5 - wszyscy dochodzą do stadionu i zawracają, a i dla złomiarzy to już teren nieciekawy, bo ogołocony... tu namiary na szkołę na mapie...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Szopler

Liczyłem na Ciebie Svistak i się nie zawiodłem ;)
Wiesz może jak tam stadion i budynki 7 i 9 na tej mapce (bliżej Skażonego Pola)?

Svistak

Nie znam kompletnie budynków i bloków w tamtej stronie, za to stadion jest w rozsypce - same trybuny i zarośnięta bieżnia i sama murawa... stąd tylko tam sie przychodzi, pooglądać, bez żadnej penetracji... zaś odnośnie zakazów w Prypeci - do budynków, czyli też i na dachy wchodzimy totalnie na własną odpowiedzialność... podpisuje się bowiem dla strony ukraińskiej i polskiej oświadczenie, że do żadnego budynków wchodzić nie będę - i wszystko już wiadomo :)

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Szopler

OK. W razie co to czujka i tak powstanie bo GPS umożliwia mapowanie terenu i przyda się także później do innych ciekawych wypraw.
Nawet jak nie zostawicie nigdzie bo stwierdzicie, że za duże ryzyko to będzie można włączyć tryb 2, włożyć na dno plecaka i zarejestruje to i owo ;).