Wyprawa - Sztolnia Kowary

Zaczęty przez Troll81, 22 Październik 2011, 00:34

Troll81

W kowarach wydobywano uran. Sztolnia jest udostępniona turystycznie. W sam raz na wypad z czujkami :D jacyś chętni??

Zakłady Przemysłowe R-1

ewentualnie kierunek Kletno lub Okrzeszyn :D

AL

Oj chętnie bym się wybrał, ale mam same przeciwności, brak kasy (budowa jak zwykle jest droższa niż w początkowych założeniach), brak urlopu oraz związany z budową brak czasu.

Troll81

Jak się dokulasz do wrocka to reszte juz pokrywa troll :D

Tobas

Ja i Artur na pewno się piszemy.
Artur gdzieś w swoich eksponatach ma licznik Geigera to możemy porównać wyniki..

Svistak

#4
Historia jest świetna tego miejsca dla radioaktywnych ludków - Historia : Sztolnie Kowary ...
A kiedy planujecie? Bo ze Szczecina nie będzie tak łatwo...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Troll81

Termin do ugadania. Miejsce świetne do zwiedzania w kijowe dni gdy pogoda paskudna i nie można iść w góry :D

Troll81

Propozycja terminu. Ten weekend?

Troll81


Troll81

z racji łatwiejszego dostępu rozpatruję możliwość wizytowania grzmiącej. Tam hałda leży sobie spokojnie i można w niej grzebać do woli. W okolicznym stawku dzieciaki się kąpią a ludziska ryby łowią

http://www.redbor.pl/wyprawy/lokalizacje/gluszyca.htm

lukaszja

#9
Oświećcie mnie:
W artykule jest napisane:
Hałdy pozostały do dnia dzisiejszego. Obecnie promieniotwórcze tło wynosi tam 140-170 mikrorentgenów, a w niektórych miejscach sięga nawet 300 mikrorentgenów
Jak to się ma do jednostek pokazywanych przez czujki R@H? Jaki jest przelicznik?

Troll81


Troll81

http://maps.google.com/?ll=50.689253,16.352205&spn=0.002824,0.008256&t=h&z=18&vpsrc=6

promieniowanie które potrafi tam sięgnać 300 mikroRTG dla naszej czujki oznacza jakieś 35.79952 mikroSv

Svistak

Trollu jestem okrutny - ale muszę Cie poprawić...
Przelicznik jest następujący - 1 uR/h = 0,00876 uSv/h.
Czyli jeżeli gdzieś dochodzi do 300 uR/h, to wg obecnych jednostek międzynarodowych, takich jak na naszych czujkach, będzie to maksymalnie ok. 2,6 uSv/h (mikrosiwerta na godzinę).

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Troll81

przelicznik źle działa czy ja źle wklepałem?

miszol

no to coś z tym  przelicznikiem jest nie tak

Troll81

You are converting
300 roentgen
To
sievert

Result

35.79952

Troll81

tak z czystej ciekawości sprawdziłem kwestię naturalnych izotopów. W naszym jedzeniu popularnie występuje radioaktywny potas K40 najwięcej potasu zawierają:
ziemniaki
fasola
ziarna słonecznika
orzechy

poprzez jedzenie rocznie wchłaniamy 0.4 mSv

http://en.wikipedia.org/wiki/Banana_equivalent_dose

chyba podejdę dziś z czujka do orzechów :D

Svistak

Coś z tą stroną jest nie tak, bo nawet biorąc uogólnienie - 1 Sv = 100 R ...
A według tej strony 1 Sv = 8,38 R   :bad:  ...

Zapraszam do nowego wątku - bo tu się nam OT robi :( ...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Troll81

#18
Czyli dupa. Biorac pod uwagę że ta hałda jest dostępna dla zbieraczy to czy byłaby dla nas interesująca? bo trzeba opracować trasę. Możemy skoczyć nawet w kilka miejsc byleby uwinać się z czasem.

Górnictwo rud uranu w Polsce

tu jest spis oszczególnych miejscówek gdzie ożna szukać radyjek. pytanie które z nich byłyby interesujące. Oczywiście z punktu widzenia odczytów.

Troll81

z racji bliskiego położenia można by zrobić rajd po kopalniach
Dziećmorowice
Jedlina-zdrój
Grzmiąca
Kolce
Sokolec
Jawornik

oczywiście jest to lista fakultatywna. Ile osób by chciało jechac?

Troll81

Ktokolwiek w ogóle chce jechać?

Svistak

Trollu - chętnie bym się z Tobą zabrał, ale w mojej pracy dniem wolnym jest tylko poniedziałek :( ... może uda nam się kiedyś w wakacje :) ... no i do zobaczenia na wiosnę w Zonie - tylko na to mam szanse na extra urlop...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Troll81

Ja rozumiem. Ale mamy kilku ludzi z czujkami w okolicy. Nie widze przeciwskazań by 3 czujkami przeczesać teren hałdy koło grzmiącej. Może nawet zebrać kilka okazów i wysłać Svistakowi jednemu.....

Svistak

Rozumiem, że moja czujka już od promieniowania "nie ucieknie" ... ale jak na razie z busolą jej dobrze  :whistle:

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Troll81

#24
Maksymalny odczytany wynik na hałdzie to 1,16 ale z reguły pałętało się w okolicy 0,80-1,00 no i z tego co widzę to coś się spierdzieliło i pliku data.bin nie ma :( czy można nanieść jakoś ten wynik na mapkę? bo szkoda żeby pomiar zniknął...... dokładne współrzędne podam.

http://maps.google.com/maps?hl=en&ll=50.692218,16.343493&spn=0.001305,0.004128&t=h&z=19&vpsrc=6

Svistak

ale włączyłeś kompa z czujką i projektem i dodatkowo teraz z dostępem do netu i cierpliwie poczekałeś nawet te ponad 20 minut? bo ja choć wyniki z Prypeci miałem na poziomie promieniowania tła Szczecina, to jednak w Sławutyczu dzień później jak przywiozłem lapka, po odpaleniu do netu poszło wszystko... mnie tylko nie zadziałało przy czerpaku, a tam były wyniki :( ...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Svistak

Trollu - to poniżej to chyba Twoje:



Odpal kompa i neta i daj szanse reszcie spłynąć :) ... a i jedna rzecz mi się przypomniała, czy miałeś włączone długie WU? bo jak byłem w Zonie, to to miałem włączone jak mi Szopler i Krzyszp przypominali...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Troll81

włączone długie WU były. Komp przez godzinę chodził na hałdzie i w okolicy. otem włączyłem go w domu ale widziałem że pobrał nową próbkę :(

Svistak

a myślałem, że prypecki pech za mną już "nie przylezie" :( ...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Troll81

Nic to. Następnym razem zadbam o dostęp do neta jakimś modemem 3g. Szkoda ze pomiary kij strzelił bo wyprawa troszkę jednak kosztowała i w najbliższym czasie się tam nie ruszę.

Svistak


Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Troll81


Troll81

[smg id=276]
[smg id=278]
[smg id=277]

następnym razem postaram się trzasnać lepsze fotki :D

Svistak

Super - świetne ujęcia :) ... już wiem, że będę miał totalnie wolny czwarty tydzień stycznia, czyli drugi "naszych" zachodniopomorskich ferii zimowych... może bym zwłoczki zawlukł w Sudety  :D

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Troll81


Tobas

W Sudetach jeszcze nie zabłądziłem.
Bardzo chętnie się podłączę  ;)