Mierzenie promieniowania różnych obiektów.

Zaczęty przez Svistak, 24 Październik 2011, 22:58

Svistak

Dziś rano zauważyłem na - http://radioactiveathome.org/map - że "straszę" czerwoną "kropką" w Szczecinie  :D  ...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Troll81

Mi tam świeci na zielono twoja szczecińska kropa :D

Svistak

Teraz już tak - nie jestem aż tak "okrutny" dla czujki  :whistle:  ...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

TJM

#43
Tutaj taka ciekawostka - mój kubek na kawę, zwykły ceramiczny, malowany farbkami piecowymi. Kiedy postawi się gorący z kawą niedaleko czujnika, odczyty na jakiś czas rosną - na wykresie poniżej widać to na -200 do -100. Wracają do poziomu tła kiedy kawa przestygnie. Ciekawe zjawisko  :wacko:

http://pigxie.no-ip.org/2343x7rgqy/tb.png

A tak z innej beczki - wczorajszy wypadzik z wersją mobilną, znalazł się ciekawy kamyczek

Promieniowanie tła w tej okolicy, bezpośrednio na glebie, daje średnią ~0.07. Jak widać byle kamień daje więcej, a niektóre szczególnie dużo. Jest to prawdopodobnie gamma, bo rura w środku jest ekranowana.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Svistak

Zjawisko z gorącą kawą w kubku ceramicznym jest normalne - nagrzewanie się zapewne strontu w glince użytej do wypalania kubków powoduje takie "radości" ale pij na zdrowie :) ... to nie "atakuje" zdrowotnie... dr Marek Rabiński opowiadał nam o takich kamyczkach co im dochodziło nawet do 1 uSv/h - prawdopodobnie były z tzw. "rysą" uranową - może Twój też  :D  ...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Troll81


Svistak


Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

TJM

Ja mam zamiar wybrać się z czujnikiem do bunkrów w Jeleniu i Konewce - wieść gminna niesie, że na zdjęciach wykonywanych w tych obiektach pojawiają się jakieś kropki, plamy i szumy, może to promieniowanie  :ph34r:

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.