Kolejny Pulsar odkryty dzięki wolontariuszom projektu Einstein@Home

Zaczęty przez ZernatPL, 27 Październik 2011, 23:47

ZernatPL

Z ostatniej chwili:

CytatI am delighted to announce that Einstein@Home has discovered a third new radio pulsar in data from the Arecibo Observatory. This is the first Einstein@Home discovery in Arecibo data taken with the new "Mock" back-end spectrometer. The pulsar is unusually interesting, as is a short-period (millisecond) pulsar in a binary system. Further details about the newly-discovered pulsar can be found on this web page, and will be published in due course.

Congratulations to our volunteers, and thank you for contributing to Einstein@Home!

Bruce Allen
Director, Einstein@Home

Może mógłby się ktoś wypowiedzieć ? Chętnie poczytałbym po Polsku informację na ten temat. W końcu wszyscy się do tego przyczyniliśmy :)

Pozdrawiam.
Liczę od około 24 września 2011r.|~25 Września 2011r. - Pierwsze 37 pkt|~28 Września 2011r. - 10k pkt|1 Października 2011r. - 25k pkt|5 Października 2011r. - 50k pkt|11 Października 2011r. - 100k pkt|24 Października 2011r. - 256k pkt|6 Listopad 2011r. - 500k pkt|13 Grudzień 2011r. - 1kk pkt|

phobos

#1
Poza podstawowymi danymi o położeniu i okresie obrotu pulsaru, oraz danymi na podstawie których to wywnioskowali nic ciekawego nie opublikowali. Pulsar znajduje się w pobliżu gwiazdozbioru łabędzia i lutni (lutnia to ten z wegą), jest to pulsar milisekundowy, w układzie podwójnym, czyli dość ciekawy.
Pulsar milisekundowy obraca się się znacznie szybciej niż przeciętny, ten ma okres obrotu 4.3049581 ms, czyli 232 razy rotuje na sekundę ;) Jak na kulkę o średnicy 20km i masie ok 2 mas słońca to całkiem nieźle :)
Pulsary milisekundowe powstają prawdopodobnie w skutek "wysysania" przez zwykły pulsar materii z gwiazdy towarzysza. Materia spada po spirali na pulsar rozpędzając się do dużych prędkości, typu 0.5c. W skutek tego gwiazda uzyskuje moment pędu spadającej materii i rozkręca się coraz bardziej i bardziej. Stąd tak krótki okres obrotu.
To tyle bajek ode mnie,

Położenie na niebie:
[smg id=72 align=center caption="Położenie pulsara na niebie"]

Troll81

Phobos napisz newsa na wiki :D pięknie to ująłeś :D

ZernatPL

Nikt więcej się nie wypowie ?  :(
Liczę od około 24 września 2011r.|~25 Września 2011r. - Pierwsze 37 pkt|~28 Września 2011r. - 10k pkt|1 Października 2011r. - 25k pkt|5 Października 2011r. - 50k pkt|11 Października 2011r. - 100k pkt|24 Października 2011r. - 256k pkt|6 Listopad 2011r. - 500k pkt|13 Grudzień 2011r. - 1kk pkt|

krzyszp

Żeby się wypowiedzieć, trzeba coś na ten temat wiedzieć ;)


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

ZernatPL

No tak, to brzmi logicznie ^^

A czy może ktoś w internecie znalazł jakieś newsy na ten temat ? Czy może tym razem to odkrycie przeszło bez echa ?
Liczę od około 24 września 2011r.|~25 Września 2011r. - Pierwsze 37 pkt|~28 Września 2011r. - 10k pkt|1 Października 2011r. - 25k pkt|5 Października 2011r. - 50k pkt|11 Października 2011r. - 100k pkt|24 Października 2011r. - 256k pkt|6 Listopad 2011r. - 500k pkt|13 Grudzień 2011r. - 1kk pkt|

pawg

Zaraz odkryją inne pulsary, to odkrycie można dodać do artykułu na wiki. :)



GRID

#7
Trzeba pisać o tych pulsarach, jeden, drugi, trzeci aż w końcu odkryje się jakiś przypadek który będzie dowodem na trafność jakiejś teorii.
Można by zamieścić 3 zdjęcia w artykule Einstein@home

edit: zamieściłem to zdjęcie które zapodał phobos w tym wątku. Doda ktoś jeszcze dwa pierwsze pulsary.
Jak ten projekt ma znaleźć więcej pulsarów to potrzebuje większej mocy obliczeniowej, a ludzie jak chcą się podłączyć do jakiegoś projektu to najpierw pytają czy ten projekt w ogóle już coś odkrył

Położenie na niebie:
[smg id=72 align=center caption="Położenie pulsara na niebie"]
Artykuł na wiki: Einstein@home

Vega

Kolejny pulsar :)

CytatInfo

Einstein@Home currently processes PALFA Mock spectrometer data from Arecibo Observatory. This search run is called "BRP4" (short for Binary Radio Pulsar search #4). It uses the computing power donated by volunteers from all over the world to search the Arecibo data for radio pulsars in binary orbits. Thanks to the enormous amount of donated computing power Einstein@Home conducts the search with the highest sensitivity to pulsars in very tight binary systems. This page lists the detections of known and new pulsars identified from this processing. In the tables below you'll find information for each pulsar.

jednym ze współodkrywców jest Polak :)

CytatJ1907+05   19:06:52.9   05:10:16.1   397.5884(73)
104.6   21.7   39.2   07/12/2011   J1907+05   J1907+05   Kamyk/zebo-the-fat

http://einstein.phys.uwm.edu/radiopulsar/html/BRP4_discoveries/

Troll81


mimeq

CytatKamyk/zebo-the-fat

:parrrty:


GRID

#11
Nie jestem pewien, więc przed daniem newsa proszę o sprawdzenie lub dodanie czegoś.

Polak współodkrywcą pulsara

emik



krzyszp

Też zajrzałem i wygląda spoko :)


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

AL

Jestem laikiem w tej tematyce pomimo 100k w mc2 i albercie - ale wg. mnie wygląda ok.

dziubas

to ktoś od nas !
http://einstein.phys.uwm.edu/show_user.php?userid=569057

:parrrty:
* Death is the highest priority non-maskable interrupt *

Troll81


Plati

Ciekawe skąd wiadomo jak ten odkrywca się nazywa skoro w statystykach jest tylko nick (kamyk)?

dziubas

a w projekcie jest dopiero drugi miesiąc, farciarz  :)
* Death is the highest priority non-maskable interrupt *

Troll81

Szczęscie nowego :D i zdrowię jego  :parrrty:

GRID

Cytat: Plati w 09 Grudzień 2011, 22:15
Ciekawe skąd wiadomo jak ten odkrywca się nazywa skoro w statystykach jest tylko nick (kamyk)?
http://einstein.phys.uwm.edu/forum_thread.php?id=9211#115250

Ciekawe czy on w ogóle wie o tym wszystkim? Jak mają jego imię i nazwisko to musiał im sam podać. Co?

dziubas

swoją drogą to świetna reklama, jeden pecet i już po dwóch miesiącach odkrycie naukowe
* Death is the highest priority non-maskable interrupt *

Robert1970

GRID, z tego co czytałem, to publikacja danych (nazwiska) następuje dopiero po kontakcie z zainteresowanym i otrzymaniu od niego pozwolenia. Dlatego pomimo że odkrywców było czworo, to opublikowano tylko 2 nazwiska. Reszta albo się nie odezwała, albo nie pozwoliła na publikację.

Mchl

W każdym razie puściłem koledze PM z gratulacjami od zespołu ;)

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

AL

Dobrze, że się nie powtórzyłem - to samo mi po głowie chodziło.

GRID

Cytat: Mchl w 12 Grudzień 2011, 17:55
W każdym razie puściłem koledze PM z gratulacjami od zespołu ;)
zrobiłem to samo

Aegis Maelstrom

Doskonale, że pogratulowaliście.  :p_arr:

A tymczasem kolejne odkrycie i news.  :parrrty:

Troll81


PoznanskaPyra

Kolejny pulsar, właśnie notatka się pojawiła w boinc.
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

armar

#29
Three new pulsars found in Parkes Multi-Beam Pulsar Survey (PMPS) data!
Einstein@Home volunteers have discovered three more new radio pulsars in data from the Parkes Multi-Beam Pulsar Survey (PMPS). Congratulations to:


    * Rolf Schuster, Neu-Isenburg, Germany
    * Rudzik Boguslaw Sobczak, Krakow, Poland
    * Sirko Rosenberg, Bautzen, Germany
    * Steve Mellor, Perth WA, Australia
    * Ton van Born, Amsterdam, the Netherlands
    * Darren Chase, Adelaide, South Australia


Further details about these new discoveries can be found on this web page and will be published in due course. These discoveries bring the Einstein@Home discovery total to 9 new radio pulsars in the first two months of 2012!

Bruce Allen
Director, Einstein@Home

***
Zaprosiłem Bogdana do B@P. :)


Troll81