Przygotowania do nowej serii czujników promieniowania

Zaczęty przez krzyszp, 30 Październik 2011, 02:01

krzyszp

Dzisiaj przypadkiem trafiłem na forum Czech National Team na wątek dotyczący naszego projektu i mówiąc szczerze, nieźle mnie zaskoczyli:
http://forum.czechnationalteam.cz/viewtopic.php?f=214&t=2657&hilit=radioactive&start=40 w tym wątku jest mowa o zamówieniu (aktualnie) 37 czujników.
W dodatku dotarła do mnie informacja, że koledzy z Seti.USA planują zakup 25-50 czujników, dalsze 25 planuje drużyna francuska. Z tego widać, że już na starcie "pójdzie" ok. 100 szt., a nie uwzględniamy tutaj pojedyńczych zamówień, ewentualnych większych zamówień np. z UK, itd...

Dlatego proponuję teraz skoncentrować wszystkie siły na znalezieniu dostawcy obudowy wraz z zamontowanym gniazdem na zasilanie bateryjne (to jesteśmy w stanie w miarę szybko zorganizować).

Należy także przyśpieszyć sprawy DG fundacji tak, aby w listopadzie można było zacząć zbiórkę i składać zamówienia na części.


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Troll81

jak mogę was wspomóc? jak dostanę wymiary (wraz zlokalizacją okinka, mocowań na śruby i dokładną pozycją gniazd etc....) to mogę wysłać spam do wszystkich producentów. Dysponuję sporą lczbą śrub do mocowania plyty do podstawy tudziez mocowania wyświelacza do PCB. mogę odstąpić.....

krzyszp

Szopler ma całą dokumentację płytki, niemniej chciałbym, abyśmy najpierw przygotowali na niej gniazdko zasilające (najlepiej IMHO baterią 9V).
Natomiast producentów trzeba będzie na pewno zaspamować (chociaż ja bym stawiał na kontakt telefoniczny).


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Troll81

moze byc i telefoniczny. Ale trzeba się sprężyć..... chyba że batterypack ma być osobno to moge pomierzyc miją czujkę i na tej podstawie zrobić projekt.....

krzyszp

Nie, raczej "pod klapką" obudowy, ale to ma niewielki wpływ, bo przecież gniazdko baterii będzie podłączone po prostu kabelkami do płytki. Wystarczy w obudowie uwzględnić na to miejsce i mocowania.


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Troll81

no właśnie trzeba będzie uwzględnić. Kolejna rzecz to czy tuba będzie mocowana do PCB? żeby nie latała luzem. MOżna by wydłużyć PCB i zapocować do niej takie dżinksy którye trzymałyby tubę. Podobne dźinksy stosuje się w listwach zasilajacych przy bezpiecznikach. Bezpiecznik wchodzi na wcisk i gra gitara.

krzyszp



Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Troll81


krzyszp

Inaczej - ja popieram ten pomysł z uchwytami, zwłaszcza że jest chyba tani.
A konkretnie, to trzeba po prostu zwymiarować taką płytkę (czyli właściwie zmierzyć) oraz dowiedzieć się, jaki byłby koszt pudełka dla tak powiększonej płytki (przy zachowanych z obecnej punktach mocujących). Samo wydłużenie płytki nie ma przecież żadnego wpływu na położenie ścieżek.

Oczywiście, zostaje jeszcze otwarta kwestia przetwornicy, ale wierzę, że Kotfryc upora się z tym szybko.


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Troll81

kolejna rzecz to wielkosć zamówienia. 100szt to mało. wiec będzie i drogo :(

krzyszp

Cytat: Troll81 w 30 Październik 2011, 02:49
kolejna rzecz to wielkosć zamówienia. 100szt to mało. wiec będzie i drogo :(
Ja liczę na co najmniej 200, setka to jest ilość, jaką można ostrożnie uznać za zadeklarowaną... Zauważ, że nie uwzględniłem tutaj naszego teamu (na pewno kilka pójdzie), oraz że dopiero teraz sporo użytkowników będzie nam ufać - wcześniej ludzie wpłacali pieniądze w ciemno...

Poza tym podałem tylko trzy kraje, gdzie z tych czy innych źródeł mam jakieś informacje...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Troll81


Svistak

#12
po tym co poczytałem w całym "czeskim" wątku o naszym projekcie i ich przymiarkach do kupna naszej czujki - i biorąc pod uwagę, że moje zdolności manualne są raczej niewielkie - trzeba mi się wziąść ostro do pracy nad kolejnymi testami, pomiarami, po prostu filmami i zdjęciami - widzę ogólną tendencję (jak u młodzieży) - jak nie widzisz, to nie "chwyta" - skoro oni sami nawet poumieszczali linki do filmików i zdjęć o naszej czujce... to ja od tej strony zamierzam nadal mocno Was Kamraci wspierać... jak mawiają - reklama dźwignią handlu  :whistle:  ...
oczywiście zawsze jestem tez otwarty na beta-testy kolejnej wersji firmware czujki (programator opanowany)... i poważnie myślę nad taką małą "komorą radiacji" (choćby tylko z samych elektrod wolframowych, ale gwarantujących w miarę stały poziom radiacji) do długiego testu wpływu promieniowania nie tyle gamma co i beta (po ostatnim "skażeniu" tuby przez kompas)... tylko wtedy moją czuję musielibyście "usunąć" z mapy promieniowania  :o  ...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

GRID

#13
Na tej stronie można złożyć ofertę za darmo na opakowanie
http://tworzywa.com.pl/
Tylko jakie wymiary i ile (ja zakładam 400 od razu, mam już pojedyncze zainteresowany osoby, na własny koszt zamontowałbym u kilki znajomych również)?

Może by wziąć do finansowanie i w ogóle zakupić :

wtryskarkę, formę do niej (a ta potrafi kosztować tyle co dobry samochód), suwnicę, tworzywo
tutaj  na początek złomik ale działa :
http://allegro.pl/wtryskarka-kuasy-100-25-i1880149908.html
a tutaj mercedes:
http://allegro.pl/nowa-wtryskarka-borche-bt120-wtryskarki-i1888677612.html


Wiem że to dużo więcej zachodu, ale może w tedy udało by nam się obniżyć cenę do tego poziomu że porozsyłalibyśmy czujniki do biednych krajów. Trzeba to wziąć pod uwagę. Jakby maszyna nie działała w celu Rad@H to mogła by wykonywać inne komercyjne zamówienie - zarabiając na superkomputery i projekty fundacji. Polskie PKB i import by wzrósł, zatrudnienie znalazł by jeden człowiek.

ryszard.korczyk

#14
CytatMoże by wziąć do finansowanie i w ogóle zakupić :

wtryskarkę, formę do niej (a ta potrafi kosztować tyle co dobry samochód), suwnicę, tworzywo

To jest naprawdę dzieżki temat, ojciec buduje formy i wiem ile one kosztują, ile czasu zajmuje dopieszczenie projektu. Do tego różne rodzaje tworzywa różnie się zachowują, więc wymagają rożnych sztuczek. Do tego wtryskarka to osobny temat, im bardziej skomplikowana forma, tym bardziej wyrafinowanej wtryskarki wymaga. Nie sądzę, aby wtryskarka za niecałe 2tyś dała radę z formami bardziej skomplikowanymi niż proste podstawki, guziki. Dużo też zależy od personelu obsługującego wtryskarkę, kiedyś projektowałem elektroniki do wtryskarek i widziałem ile zależy od doświadczenia. Przyjechali Holendrzy z nową wtryskarką i 3 dni walczyli aby uruchomić na niej formę do elementu, który bez problemów na innej wtryskarce się wykonywał, po czym 4 dnia przyjechał pan Wiesiek, pokręcił trochę regulatorami temperatur, coś tam jeszcze poprzestawiał i po paru próbach miał już idealne sztuki :). Pan Wiesiek miał z 70 lat chyba, a Holendrzy patrzyli na niego podczas prób w ten sposób :O.
Jeśli nasza obudowa byłaby 2 częściowa, to dużym problemem będzie dopasowanie tych 2 elementów i powtarzalność wymiarów. Bo formę robi się większą, a tworzywo kurczy się przy stygnięciu, a skurcz zależy od tworzywa i od parametrów termicznych procesu. Jednym słowem to naprawdę ciężki temat, a na zwrot inwestycji można liczyć po setkach tysięcy jak nie milionów  sztuk.

Jest jeszcze metoda z wykorzystaniem termoformierki, wtedy formę można nawet z drewna wykonać, ale czy uda się zrobić w ten sposób obudowę, nie wiem. Za to bardzo łatwo robić loga wytłaczane na obudowie.
http://www.youtube.com/watch?v=NPLWxxyIJcE&feature=fvwrel

A coś takiego by nie pasowało?
http://www.tme.eu/dok/29_obudowy/CP-21-20D.pdf
kosztuje około 15zł netto przy 100szt. wg pdf'a ma miejsce na baterię.
Jakie wymiary ma płytka i jakie wymiary ma tuba? Może coś dopasujemy.

ryszard.korczyk

A taka obudowa trochę mała, ale trochę ponad 5zł
http://www.tme.eu/dok/29_obudowy/cp-21-58d.pdf
ta większa 9zł
http://www.tme.eu/dok/29_obudowy/cp-21-1d.pdf

kotfryc

#16
Krzysiu, ważna rzecz... jeśli czujka ma być zasilana bateryjne, albo zewnętrznie w inny sposób, raczej nie powinno się tego realizować w sposób w jaki zrobiłem kabel dla ciebie... Dziś postaram się przerobić czujkę v2 na zasilanie bateryjne według mojej koncepcji i wtedy Szopler by musiał zrobić zmiany w płytce(ale raczej nic skomplikowanego)...  Wydaje mi się że zmniejszyło by to też ryzyko błędów ... Nie będę się wdawał w szczegóły, jak zrobie napisze parę zdań - Szopler i TJM od razu zajarzą o co chodzi.
No i ta paczka na którą czekam i czekam... chyba już nie dojdzie...  :(  :(  :(   :bad: dziś zrobię zamówienie z E-Bay w takim razie żeby w końcu ruszyć temat przetwornicy...  :sick:

Troll81

przy ilościach rzedu 2 zer nie opłaca się nam robić własnej produkcji obódów....

krzyszp

Zgadzam się, że kwestia wtryskarki na pewno nie jest "na teraz" i również spotkałem się swego czasu z "Panem Wieśkiem", który trochę opowiadał mi jak to jest z temperaturą i składem masy do wtryskarek - to na razie kwestia nie dla nas.

Natomiast w nocy wędrowałem po różnych zagranicznych forach i wszędzie (na zachodzie) było zdziwienie, że nam tak tanio udało się to zrobić :)

Myślę, że kwota do 15 złotych za pudełko jest do przyjęcia, teraz tylko trzeba porobić wymiary i znaleźć producenta.
Kotfryc - szkoda, że przesyłka zaginęła. Natomiast oczywiście fajnie będzie, jeśli kwestię zasilania dopracujecie z Szoplerem, ja się nie znam i nie mieszam ;)


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Troll81

to może streśćmy się chocizaż w kwestii wymiarów płytki?


TJM

Cytat: krzyszp w 30 Październik 2011, 02:23
Szopler ma całą dokumentację płytki, niemniej chciałbym, abyśmy najpierw przygotowali na niej gniazdko zasilające (najlepiej IMHO baterią 9V).

Bateria 9V to strasznie biedna opcja, mają bardzo niską pojemność i kosztują niemało (dobra alkaliczna nawet 20zł). Na dodatek może okazać się, że sensor będzie działał tylko na alkalicznych, bo na cynkowych przy większym obciążeniu siada napięcie. Przy czym "większe obciążenie" to dla takiej baterii może być np. 10mA.
Kolejna sprawa to kwestia stabilizacji - z 9V do 5V liniowym stabilizatorem = 45% energii zamieni się w ciepło.


W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

ryszard.korczyk

Cytat: TJM w 30 Październik 2011, 10:53
Cytat: krzyszp w 30 Październik 2011, 02:23
Szopler ma całą dokumentację płytki, niemniej chciałbym, abyśmy najpierw przygotowali na niej gniazdko zasilające (najlepiej IMHO baterią 9V).

Bateria 9V to strasznie biedna opcja, mają bardzo niską pojemność i kosztują niemało (dobra alkaliczna nawet 20zł). Na dodatek może okazać się, że sensor będzie działał tylko na alkalicznych, bo na cynkowych przy większym obciążeniu siada napięcie. Przy czym "większe obciążenie" to dla takiej baterii może być np. 10mA.
Kolejna sprawa to kwestia stabilizacji - z 9V do 5V liniowym stabilizatorem = 45% energii zamieni się w ciepło.

W kwestii zasilania z 9V ostatnio badam tani stabilizator MCP16301 microchipa, mogę komuś podesłać próbki do badań, bo mam ich trochę na stanie, a cena 0,60 euro jest rewelacyjna jak na małą przetwornicę step-down. Trzeba dodać jeszcze parę innych elementów, ale sprawność zasilania z baterii mocno się poprawia.
Pytanie, czy nie zrobisz tez opcji zasilania z 2 ogniwowego  aku Li-On?

kotfryc

#22
Cytat: ryszard.korczyk w 30 Październik 2011, 11:11
W kwestii zasilania z 9V ostatnio badam tani stabilizator MCP16301 microchipa, mogę komuś podesłać próbki do badań, bo mam ich trochę na stanie, a cena 0,60 euro jest rewelacyjna jak na małą przetwornicę step-down. Trzeba dodać jeszcze parę innych elementów, ale sprawność zasilania z baterii mocno się poprawia.
- ja bym chętnie przyjął do testów, jeśli nie przeraża Cię wysłanie listu do Danii

I uważam że czujka powinna mieć możliwość zasilania w zakresie 7-15v. Ludzie wtedy mogliby stosować zarówno baterie 9v jak i koszyki z bateriami/akumulatorkami  AAA/AA, oraz można by było zrobić wyprowadzenie na zewnętrzny zasilacz i ewe. zrezygnować całkowicie z USB.
W takiej koncepcji przetwornica którą robiłem na MOSFET powinna się sprawdzać.

No widzę że o zasilaniu bateryjnym moglibyśmy zrobić osobny wątek... lol...

Cytat: TJM w 30 Październik 2011, 10:53
Kolejna sprawa to kwestia stabilizacji - z 9V do 5V liniowym stabilizatorem = 45% energii zamieni się w ciepło.
Stabilizator dajesz tylko na proca i komparator, przetwornica (stabilizator impulsowy)  powinna sobie radzić w szerszym zakresie napięć zasilania...

Svistak

No to mnie zaczyna też, jak Szoplera (kiedyś pisał do mnie o tym) męczyć sprawa zasilania "Terry" - dwa paluszki typ AAA - czyli 3V - i pracuje bez podświetlenia non stop przez 1500 godzin - sprawdziłem osobiście, bo zmieniałem baterię po tym czasie - gdyż cały czas mam ją włączoną do pomiaru dawki otrzymanej skumulowanej - na chwilę obecną po 2110 godzinach otrzymałem 0,324 mSv... ech, żeby nie ta gwarancja do końca grudnia - to już bym ją rozebrał :) ...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

krzyszp

Tylko delikatnie przypominam, że w naszym projekcie celem zasilania bateryjnego jest tymczasowe podłączenie / zabranie w teren. Jeśli dopracujemy wielkim wysiłkiem zasilanie, na którym czujka będzie chodzić pół roku, to grozi nam sprzedaż 5k detektorów, z których jeden procent będzie w projekcie, a 90 na Ebay'u sprzedawanych przez innych (dla naszej czujki nie ma konkurencji cenowej).


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

GRID

Cytat: krzyszp w 30 Październik 2011, 12:17
Tylko delikatnie przypominam, że w naszym projekcie celem zasilania bateryjnego jest tymczasowe podłączenie / zabranie w teren. Jeśli dopracujemy wielkim wysiłkiem zasilanie, na którym czujka będzie chodzić pół roku, to grozi nam sprzedaż 5k detektorów, z których jeden procent będzie w projekcie, a 90 na Ebay'u sprzedawanych przez innych (dla naszej czujki nie ma konkurencji cenowej).
Ale to też jest reklama, wystarczy dodać napisy na pudełku i sprzedawcy na ebay, allegro staną się częścią procesu promocji.

ryszard.korczyk

Cytat: Svistak w 30 Październik 2011, 12:13
No to mnie zaczyna też, jak Szoplera (kiedyś pisał do mnie o tym) męczyć sprawa zasilania "Terry" - dwa paluszki typ AAA - czyli 3V - i pracuje bez podświetlenia non stop przez 1500 godzin - sprawdziłem osobiście, bo zmieniałem baterię po tym czasie - gdyż cały czas mam ją włączoną do pomiaru dawki otrzymanej skumulowanej - na chwilę obecną po 2110 godzinach otrzymałem 0,324 mSv... ech, żeby nie ta gwarancja do końca grudnia - to już bym ją rozebrał :) ...
Napewno AAA? A nie AA czyli R6?
Przyjmując, że AAA ma pojemność około 1000mAh można wyliczyć, że Terra pobiera 0,66mA. Wynik naprawdę do pozazdroszczenia. Jak oni to zrobili? ;)

Optymalizując zasilanie możemy niestety zwiększyć cenę zestawu.

krzyszp

Cytat: GRID w 30 Październik 2011, 12:23
Ale to też jest reklama, wystarczy dodać napisy na pudełku i sprzedawcy na ebay, allegro staną się częścią procesu promocji.
Nie mamy takich mocy przerobowych - produkcja 5k czujników powoduje konieczność poświęcenia 10x tyle czasu naszej pracy (darmowej zresztą), co produkcja 500szt, a zatrudnienie osoby zajmującej się tym zawodowo powoduje wzrost kosztu czujnika...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

kotfryc

Cytat: GRID w 30 Październik 2011, 12:23
Cytat: krzyszp w 30 Październik 2011, 12:17
Tylko delikatnie przypominam, że w naszym projekcie celem zasilania bateryjnego jest tymczasowe podłączenie / zabranie w teren. Jeśli dopracujemy wielkim wysiłkiem zasilanie, na którym czujka będzie chodzić pół roku, to grozi nam sprzedaż 5k detektorów, z których jeden procent będzie w projekcie, a 90 na Ebay'u sprzedawanych przez innych (dla naszej czujki nie ma konkurencji cenowej).
Ale to też jest reklama, wystarczy dodać napisy na pudełku i sprzedawcy na ebay, allegro staną się częścią procesu promocji.
:p_arr:  :p_arr:  :p_arr:  :parrrty:

Krzyś do tego czasu znajdziemy sponsora na projekt myślę sobie ;)

krzyszp

Ok, to dwie sprawy do przeprowadzenia:
1. Projekt nalepki na pudełko (w jęz. angielskim).
2. Kwestia certyfikatów - założę odpowiedni wątek do tego.


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

gaballus

No to widzę że koledzy mnie wyprzedzili, miałem własnie zapytać o to jak zasilana jest Tera :)

Szopler

#31
Co do powiększenia płytki tylko po to żeby mocować tubę:
Jeżeli będzie tylko "dzyndzel" to raz że może się odłamać, dwa koszt płytki rośnie drastycznie w związku z tym, że wycinany nie jest prostokąt (to się da zrobić na gilotynie) tylko np kształt 'b' a to już leci na freazrkę co znacznie podnosi koszt. Jeżeli zrobimy płytkę prostokątną to albo zwyczajnie wydłużymy V2 i płacimy za laminat na którym nie ma ścieżek* (nieekonomicznie), albo w ogóle trzeba przeprojektować płytę i zrobić chudą a długą (długości tuby + zapas).
* - można tam zrobić gniazda na dodatkowe moduły - coś jak płyta główna... ale cena za płytkę wzrośnie o 50%.

Ja bym najchętniej zmienił wyświetlacz... albo na jakiś specjalizowany i pobierający przy okazji mniej prądu, albo chociaż 2x8 znaków (jak najwęższy).
Zmieści się wtedy w pierwszej linijce wartość 9999.9 i dwie spacje na początku i na końcu, a w drugiej jednostki - µSv/h i jeszcze np. 3 puste znaki na początku gdzie można np. wyświetlić ikonki:
poziom naładowania baterii, nutkę - buzzer on itp.

krzyszp

#32
Więc prościej - montować tubę do pudełka (od środka) i tylko połączyć kablami...

Edit - Szopler: Właśnie dlatego płytka V2 jest jaka jest - szerokość determinuje szerokość LCD, a długość - aby weszły wszystkie elementy...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Troll81

jak dla mnie powinna być opcja wyłączenia LCD w ogóle. po co ma żreć :D

jak się wkurzę to nauczę się lutować i kupię sobie lutownicę i sam porobię czujników  %)

Svistak

#34
Cytat: ryszard.korczyk w 30 Październik 2011, 12:26
Cytat: Svistak w 30 Październik 2011, 12:13
No to mnie zaczyna też, jak Szoplera (kiedyś pisał do mnie o tym) męczyć sprawa zasilania "Terry" - dwa paluszki typ AAA - czyli 3V - i pracuje bez podświetlenia non stop przez 1500 godzin - sprawdziłem osobiście, bo zmieniałem baterię po tym czasie - gdyż cały czas mam ją włączoną do pomiaru dawki otrzymanej skumulowanej - na chwilę obecną po 2110 godzinach otrzymałem 0,324 mSv... ech, żeby nie ta gwarancja do końca grudnia - to już bym ją rozebrał :) ...
Napewno AAA? A nie AA czyli R6?
Przyjmując, że AAA ma pojemność około 1000mAh można wyliczyć, że Terra pobiera 0,66mA. Wynik naprawdę do pozazdroszczenia. Jak oni to zrobili? ;)

Optymalizując zasilanie możemy niestety zwiększyć cenę zestawu.


Nie wiem jak oni to zrobili - gwarancję mam do 30.12.2011r. - Przed chwilą porobiłem zdjęcia "Terze" i jej dokumentacji - może się przyda...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

kotfryc

Ja bym jeszcze się wstrzymał i zobaczył jak aktualne czujki sobie poradzą w ciągu najbliższych paru tygodni, czy nie będzie za dużo błędów itp... U Trolla jakieś błędy się pojawiły, ja miałem problem z odpaleniem mojej... Także może dajmy sobie tydzień, dwa czasu... żeby nie było kichy przy większym zamówieniu.

krzyszp

Właśnie dlatego nie ogłosiłem zbiórki już,  a dopiero za ok. 2 tygodnie. Mamy trochę czasu na dopracowanie szczegółów i deadline, żeby to miesiącami nie trwało...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Svistak

To i ja mam propozycję - zaraz muszę do pracy podjechać na jakieś dwie godziny, dlatego przemyślcie propozycję:
!. W domu mam czujkę V2 (prototyp V1 został zamontowany w "okienku" naukowym w ZCE).
2. Od dziś na równo tydzień, od 20-tej wstawiam do środka ową busolę "radioaktywną" i mamy zarazem podwyższoną radiację gamma i beta w bezpośrednim oddziaływaniu na elektronikę i tubę - to o czym cały czas marzyliśmy w Prypeci.
3. Grid - jeżeli się da to "odłącz" ową czujkę o ID 200 od mapy, a jeżeli nie - to daj info pod mapą, że czujka o ID 200 w Szczecinie jest "pod wpływem"  :whistle:  ... przy okazji przez tydzień możesz tą czujkę wykorzystywać do kontroli poprawności wskazań na mapie...
4. Dodatkowo całość "wyrzucam" za okno na realne warunki atmosferyczne - tego za bardzo nie sprawdzaliśmy (poza jedną nocą w Prypeci, ale i tak w budynku), bo pewnie każdy czujkę trzyma w domku przy kompie - ale może komuś przyjść taki pomysł do głowy, aby badać realne promieniowanie powietrza za oknem, a nie pomniejszone o ścianę domu - i będzie ból jak np. elektronika długo nie pociągnie  :(  ...
5. Biorę na siebie ciągłą kontrolę pracy, pobierania i walidacji próbek - uczniowie od 2 listopada też chętnie ją "przypilnują" przez neta :) - mogę tu nawet pisać codzienny raport ok. 20-tej...
To czekam tu na info, wracam koło 20-tej...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

emik

jak dla mnie idealne warunki na testowanie


krzyszp

Ok, zrób to, a GRID niech dopisze o uwagę o czujce 200 (nie będę jej "wyłączał" z wyświetlania, bo chodzi też o sprawdzenie kolorów znaczników.
Na którym piętrze będzie czujka "za oknem"? Nie ma obawy kradzieży?

Następna sprawa, to odsunięcie tuby od ściany, bo inaczej i tak będzie łapać z niej promieniowanie...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka