Aktualności:

Nowy polski projekt BOINC - Universe@Home

Menu główne

Nowa aplikacja na GPU!

Zaczęty przez lukaszja, 30 Październik 2011, 19:22

PanStaszek

Cytat: Tomasz R. Gwiazda w 29 Grudzień 2011, 20:40
PanStaszek: moze poczekaj z przelaczaniem jak sie w Moo skonczy promocja :D
No na razie doję z Moo ile wlezie, ale niebawem PM w POEM więc wypadałoby dać coś od siebie   :)


"(...)Wrzućmy go do cysterny, nie mówi tego, co chcemy"

Troll81

ja dociągam moo do 5kk a potem POEM. niezaleznie od punktacji bo to białkowiec na GPU

mimeq

Ja ze swoja 4770 tez czekam na POEMa bo zaciagnelo mi sie ponad 400 WU Moo i szkoda mi to anulowac a ciekaw jestem jak bedzie sie sprawowac. Jeszcze ->  In progress (188)  XD


kaimoon

#83
Ja z kolei mam problem z uruchomieniem POEM na ATI 3850 - Boinc Manager zaktualizowany do 7.0.3, ściągnięte i zainstalowane nowe sterowniki AMD z OpenCL (ver.11.12), w preferencjach projektu ustawione liczenie tylko GPU ATI i dalej nic...

Nie mam pomysłu o co może chodzić. Może karta nie wspiera instrukcji wykorzystywanych przez aplikację? Windows XP, E7400, ATI 3850.

apohawk

nie wiem czy 3850 wspiera opencl, możliwe, że nie. włącz w miarę nowe GPU-Z i sprawdź czy pokazuje opencl
No good deed goes unpunished.

mimeq

BoincManager powinien w wersji 7.0.3 juz to pokazywac czy jest opencl dostepne:

2011-12-29 12:47:27 |  | OpenCL: ATI GPU 0: Cypress (driver version CAL 1.4.1646 (VM), device version OpenCL 1.1 AMD-APP (831.4), 2048MB)
2011-12-29 12:47:27 |  | OpenCL: ATI GPU 1: Cypress (driver version CAL 1.4.1646 (VM), device version OpenCL 1.1 AMD-APP (831.4), 2048MB)
2011-12-29 12:47:27 |  | ATI GPU is OpenCL-capable




pszyklejony

Spróbuj wcześniejsze sterowniki.

kaimoon

No i kiszka, nic nie policzę na 3850, nie wspiera OpenCL. Dzięki za pomoc.

Kret_polny

Ekhm, chyba niepotrzebnie zmieniałem tag flops w app info. Okazało się że po włączeniu boinc managera zmienił się szacowany czas liczenia próbki na 8 sekund. Efekt:

%)
W przypadku ~100 próbek przerwałem ściąganie. To co ściągło, czyli ~400 próbek myślę, że uda mi się przeliczyć.  XD

tromba

Skorzystałem z app lolka i zanim zdążyłem zareagować dostałem 54 próbki z czsem liczenia 28 sek  :ahoy:

Jaką wartość wstawić, żeby miało to ręce i nogi?

goblin

Przeczytałem i nic nie zrozumiałem.

Jak uruchomić POEM na GPU GeForce GT 540M ?
Obsługuje OpenCL


mimeq

#91
Aktualnie karty Nvidia tylko pod linux`em.
Karty ATI Linux i Win.

Wymagania sa dwa Manager w wersji 7.0.x i Obsluga Opencl.

CytatMicrosoft Windows (98 or later) running on an Intel x86-compatible CPU          0.01 (opencl_ati_100)   23 Dec 2011 | 19:43:15 UTC
Linux running on an AMD x86_64 or Intel EM64T CPU                                           0.01 (opencl_ati_100)   16 Dec 2011 | 20:00:16 UTC
Linux running on an AMD x86_64 or Intel EM64T CPU                                           0.01 (opencl_nvidia_101)   16 Dec 2011 | 20:00:16 UTC


goblin

Więc dlatego nie znalazłem nic na Windowsa. Cóż, pozostaje czekać.
Dzięki za info


lolek

Testował ktoś wpływ pamięci na szybkość obliczeń? Bo z tego co zauważyłem to zmniejszenie ich taktów (z 800 na 346) spowodowało wydłużenie czasu o jakieś 8% więc sporawo.

Kret_polny

Taktowania pamięci zmieniać nie próbowałem, ale wiem że zainstalowanie sterewników AMD Catalyst 12.1a (preview driver) znaaaaacznie przyspiesza obliczenia( prawie 50% dla HD5870). Nie wiem czy ktoś o nich wspominał, ale nawet jeśli tak to IMO warto jeszcze raz powtórzyć informację. Sterowniki są do pobrania tu:
AMD Catalyst™ 12.1a preview driver

Ok, widzę po sprawdzeniu że dzisiaj AMD udostępniło stabilne sterowniki 12.1. Nie próbowałem ich jeszcze, więc zostawiam info o 12.1a.

Tomasz R. Gwiazda

daj znac jak przetestujesz tez te "stabilne"

apohawk

Właśnie wgrałem 12.1, jutro zobaczymy czy coś się zmieni...
No good deed goes unpunished.

Kret_polny

#97
Po 2 dniach sterowniki testowe 12.1a wydają się być stabilne, nie zobaczyłem żadnego BSoDa, nie uświadczyłem żadnej zwiechy kompa.

Stabilne 12.1 zainstalowane, ale chyba nie na długo bo:

Heh, miałem napisać że do sieci wyciekły jakiś czas temu sterowniki 12.2, ale z racji tego że są z niepewnego źródła ich nie instaluję, natomiast Google znalazło coś takiego:
AMD Catalyst™ 12.2 Preview driver Version 12.2 :)

(dla HD7900 tu)

czyli, oficjalne wersje testowe 12.2 udostępnione 25. stycznia  XD oraz z Google inny wynik:
AMD Catalyst™ 12.1 & 12.2 - What's new ( AMD Game Blog) ( też z 25. stycznia  XD)
ale w tym nic nie widzę o OpenCL  :(


lolek

To rano ściągnę bo teraz mi net muli  :(

apohawk

Czasy chyba się skróciły. Wcześniej ponad 1h, 1h10m, teraz poniżej 50m, a load na GPU chyba ten sam. Ciężko to wyczuć w punktacji, bo ta jest w POEM płynna. Może po prostu dali krótsze próbki ;)
karta 6950.
No good deed goes unpunished.

Kret_polny

Próbek raczej nie skrócili. Info o przyspieszeniu znalazłem tu:
http://forum.boinc-australia.net/index.php?topic=1164.msg25938#msg25938
a to jest post z 10go stycznia.

No i odnośnie spadku zyskiwanych punktów:
CytatI thought the credit per task would decrease in line with the reduction in Runtime and it did. What I didn't expect is that it would gradually recover to the previous amount, so now absolutely flying in POEM.

lolek

Jak u was z obciążeniem procka na nowych sterach? Bo u mnie na Athlon II x2 na obu rdzeniach po 100%, a było po 60  :whistle:

lolek

Na 4850 sterowniki w wersji 12.2 nie dały zauważalnej poprawy (12.1 były problematyczne). Są 2 możliwości: albo te sterowniki uaktywniają jakieś funkcje w kartach serii 5 i 6, albo też mam za wolny procesor który jest wąskim gardłem ( oba rdzenie chodzą na 100% load).

Efekt jest taki że czas liczenia się nie zmienił, a procek zamiast na 60 to chodzi na 100%.

Co ciekawe nawet przy zejściu do 2 z 3 WU procek jest również obciążony w 100%.  Przy liczeniu 1 WU POEM zajmuje jeden rdzeń procka.

Kret_polny

U mnie użycie procesora także wzrosło.
W tym momencie używam sterów 12.2 preview.

Przykładowo wcześniej miałem takie czasy próbek( liczę 2 próbki jednocześnie, każdej ma do dyspozycji 1 rdzeń procka) :

Czas liczenia WU, czas procesora:
12.1:
3,014.35   1,878.74
2,963.26   1,823.14
czyli czas procesora to ~62% czasu liczenia próbki

12.2 preview:
2,637.78   2,417.86
2,883.84   2,349.25
czyli czas procesora to ~85% czasu liczenia próbki

apohawk

Cytat: lolek w 01 Luty 2012, 17:40
A ja przez większość czasu liczę milkę i do tego muszę wstrzymywać liczenie POEM bo ściągnie mi jedną WU i chce ja liczyć a to bezsensu (optymalnie 3 równocześnie)  :wth: Bufor ustawiony na 5 dni, a WU na 5h (milka i POEM).
Pytanie z wątku o GPUGRIDzie, ale odpowiem tu, bo tam to OT.
Nie wiem dokładnie, w której wersji, ale chyba od 7.0.x w boincu zmieniło się osbługa bufora i znaczenie opcji "Użycie sieci" -> "łącz się z siecią co X dni". Nie wiem jak to jest opisane po angielsku. We wcześniejszych wersjach (6.x.x?) robiło to, co pisało, że robi, ale teraz to pole odpowiada opcji <work_buf_min_days>, a pole "dodatkowy zapas danych na X dni" opcji <work_buf_additional_days> w global_prefs_override.xml.
Z tego, co wyczytałem na forum POEM, to chyba w 7.0.x obsługa bufora działa następująco: gdy zapas próbek spada poniżej "work_buf_min_days", to pobiera nowe próbki w ilości odpowiedniej dla "work_buf_additional_days", a potem nie pobiera próbek i pozwala buforowi spadać do "work_buf_min_days". Ja miałem ustawione "łącz się z siecią co X dni" na 0, bo kiedyś znaczyło to "łącz się cały czas". Efekt był taki, że próbek POEM, a także innych projektów, miałem tylko na biezące obliczenia. Podbiłem to "łączenie się z siecią" na 0,1 i od razu zaczęło pobierać więcej zadań.
Teraz POEM prawie cały czas ma braki w próbkach, więc dzisiaj ustawiłem na 1 dzień, bo podobno POEM raz dziennie ma wysyp próbek. Zobaczymy, co z tego wyjdzie, ale polecam zmianę powyższych ustawień przy 7.0.x.
No good deed goes unpunished.

Szopler

Dokładnie tak to działa!
Dziwiłem się dlaczego jeden komp mi pobrał 1500 WU SIMAPA, a drugi ma 29 zadań i więcej nie chce brać mimo poganiacza... zmieniłem łącz się z siecią na 5 dni i od razu pobrało kolejne 50 WU i ciągnie dalej :D

Bober

Ostatnio zauważyłem, że próbki mają tendencję do zacinania się - próbka niby przetwarzana, ale przeskakuje wyłącznie czas, GPU load jest 0%. W ten sposób wczoraj próbka zakitowała mi cały dzień liczenia. Co ciekawe wystarczy wstrzymać/wznowić i próbeczeka się znowu grzecznie liczy i zaraz odsyła poprawna.

Miał ktoś coś takiego?

Akurat i tak POEM idzie w pauzę na jakiś czas, więc też sobie od niego odpocznę.

apohawk

Chyba 2 razy miałem tak, że load GPU i CPU poem był 0. Nie wiem, czym to było spowodowane. Próbki albo restartowałem, albo anulowałem, nie pamiętam.
No good deed goes unpunished.

Tomasz R. Gwiazda

nie straszcie :P

u mnie sie nie zdarzylo nic takiego

apohawk

Oj tam, dawno temu i nie prawda ;) Nie martw się  8)
No good deed goes unpunished.

tromba

Nie zakładam nowego wątku, bo chyba nie warto.

Od wczoraj  przeliczone próbki nie odsyłają się. Strona fzk też się nie otwiera. Problem jest u mnie, czy natury ogólnej?

Troll81

POEM ma modernizację serwerów.

tromba


lolek

Projekt ożył  :D

lolek

W nocy projekt za WU płacił jakieś 10kk, teraz chyba chcą odrobić w drugą stronę. Punktacja za WU spadła o jakieś 30-40%  :bad:

apohawk

Link do czyjegoś hosta, który dostał takie próbki.
http://boinc.fzk.de/poem/results.php?hostid=114006
Można obserwować, czy poprawią punktację.
Na razie nic nie zrobili. Spadek ogólnej punktacji, to prawdopodobnie reakcja algorytmu przyznawania punktów na tą część próbek, która zapunktowała na ponad 10M.
No good deed goes unpunished.

lolek

Ja też odesłałem próbki z zawyżonym estimated i zapunktowały mi normalnie...kompletnie nie rozumiem ich systemu punktacji  :dunno:

lolek

#117
Od poniedziałek POEM znów będzie "normalnym" projektem. WU które zapunktowały zbyt wysoko będą miały normalną punktację (ciapną punkty), a Credit New idzie do kosza - będzie stała punktacja w projekcie (stała punktacja za WU)  :parrrty: :parrrty: :parrrty:

Edit:
punktacja ze względu na rodzaj WU

firstdrug: 80.8275865915366
gpucrystal: 2925.23047140266
rigiddock: 113.608330044946
barrelcompare: 20.6341535290809

Ufol

Jak to wygląda z perspektywy laika graficznego? Nieciekawie. Tak czytam ten wątek i totalnie się zamotałem. Piszecie, że najlepiej zostawić jeden rdzeń wolny dla Poem@home, ale jak to zrobić?
Druga sprawa to ten Opencl. Zainstaluje się sam, w momencie przyłączania maszyny do projektu, czy coś trzeba pobrać ręcznie?
Trzecia sprawa to wydajność mielenia. Co i gdzie poustawiać i zainstalować, aby była jak najwyższa. Rozumiem, że sterowniki do karty graficznej powinny być zaktualizowane, znając życie na tym zabawa się nie kończy.

lolek

Jak zostawić rdzeń wony dla POEM: są dwie metody:
1. ustawić w menedżerze w preferencjach by używało 99% dostępnych rdzeni
2. za pomocą pliku app_info.

Open Cl
Open Cl zainstaluje się wraz ze sterownikami dla karty graficznej ( uwaga! można pobrać sterowniki bez obsługi Open Cl --> brak obsługi Open Cl). Należy rownież zainstalować odpowiednią wersję menedżera (o ile pamiętam od wersji 7).

Co poustawiać

Aplikacja dla ATI słabo obciąża GPU (niski load) więc najlepiej liczyć kilka WU. Optymalną ich liczbę należy dopasować samemu. W zależności od posiadanego sprzętu (dla 4850 3 sztuki). Nie polecam zbytniego zjeżdżania z taktami pamięci (u mnie powodowało to wydłużenie czasu liczenia o jakieś 8%, ale ze względu na ciężkość porównania poszczególnych WU to może być bzdura).