[Pomysł] Mapa wydobycia uranu i innych rud promieniotwórczych na terenie Polski

Zaczęty przez Troll81, 02 Listopad 2011, 15:30

Troll81

na podstawie artykułu http://w.redbor.pl/artykuly/uran.htm można by sporządzić mapkę miejsc w których wydobywano uran w Ppolsce jak i inne pierwiastki radioaktywne. Taka mapkę można by walnąć na stronie projektu i zamieszczać tam wyniki pomiarów które wykonamy w trakcie wycieczek. Bo że niejedną wycieczkę odbędziemy to nie mam wątpliwości.

Emik mieszka koło Kudowy to mógłby regularne eskapady robić :D

GRID

myślałem też żeby zrobić mapkę elektrowni atomowych. Mogła by być zintegrowana z mapką Rad@H. Po kliknięciu na guzik przechodziła by z mapy czyjników w mapę elektroni atomowych. Takie elektronie miały by inny znaczek. A nowe elektrownie dodawali by zapaleńcy. Czasami trzeba by było weryfikować dodane elektrownie. To byłby taki dodatkowy gadzet który pokazywałby jakie kraje mają elektrownie, informował o stanie promieniowania w w okolicch, byłby dodatkowym motorem promocyjnym i informacyjnym.

Troll81

w sumie mamy sporo lokalizacji

1 ,,Wolność" w Kowarach
2 ,,Miedzianka" w Miedziance-Ciechanowicach
3 ,,Rübezahl" w Kowarach
4 ,,Podgórze" w Kowarach
5 ,,Victoria" Ogorzelcu
6 Mniszków
7 ,,Majewo" w Maciejowej
8 ,,Bobrów" w Janowicach Wielkich
9 ,,Budniki" w Kowarach
10 ,,Wołowa Góra" w Kowarach
11 Sztolnia ,,24" w Kowarach
12 ,,Jagniątków" w Sobieszowie
13 ,,Wleń" w Nielestnie
14 Wojcieszów
15 ,,Stare Rochowice" w Wierzchosławicach
16 ,,Rzeszówek" w Świerzawie
17 ,,Radoniów" w Radoniowie
18 ,,Wojcieszyce" w Siedlęcinie
19 ,,Kromnów" w Starej Kamienicy
20 ,,Kopaniec I" w Starej Kamienicy
21 ,,Kopaniec II" w Kopańcu
22 Mała Kamienica
23 Mała Kamienica -Kolonia
24 Dziećmorowice
25 Kozice
26 Jedlina Zdrój
27 Jawornik
28 Kolce
29 Okrzeszyn
30 ,,Krakus" na kopalni ,,Thorez" w Wałbrzychu
31 ,,Rusinowa" w Wałbrzychu
32 Kamienna Góra
33 Hałda szybu ,,Herman" w Wałbrzychu
34 Wyrobiska ,,Staszic" i ,,Eugeniusz" na kopalni ,,Mieszko" w Wałbrzychu
35 Upadowa ,,Amalia" na kopalni ,,Mieszko" w Wałbrzychu
36 ,,Nowe Miasto" w Wałbrzychu
37 Kolce
38 Upadowa ,,Kazimierz" w Sokolcu
39 ,,Grzmiąca" w Głuszycy Dolnej
40 ,,Wambierzyce" w Pstrążnej
41 ,,Kopaliny" w Kletnie
42 ,,Janowa Góra" w Siennej
43 ,,Andrzejowa Góra" w Potoczku
44 Bobrowniki
45 Miedziana Góra
46 Kopalnia ,,Zofia" w Miedziance
47 ,,Staszic" w Rudkach
48 Wzdół Kamieniec
49 Bezmiechowa
50 Kopalnia ,,Bierut" w Jaworznie
51 Kopalnia ,,Siersza" w Sierszy
52 Kopalnia ,,Rydułtowy" w Rydułtowach
53 Kopalnia ,,Ignacy" w Jejkowicach
54 Kopalnia ,,Makoszowy" w Makoszowach
55 Kopalnia ,,Jankowice" w Jankowicach
56 Pasłęk
57 Stare Żabno
58 Rajsk
59 Ptaszkowo
60 Ełk

elektrownie oznaczać ikonka komina a kopalnie ikonka kilofa i młota. Zarówno dodanie kopalni jak i elektrowni byłoby weryfikowane.

Troll81

Mapkę wstępnie sporządziłem i udostępniłem Krzyśkowi. Lokalizacje kopalń są zrobione na oko (kwestia bezpieczeństwa).

GRID


Troll81

miłego szukania :D jak w Polsce gdzie nia ma bogatych złóż jest ich 60 to już sobie wyobrażam czechy albo słowację.....

Svistak

ot zawsze można dołączyć źródło nienaturalne - NPP Chernobyl  :whistle:

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Troll81

Raczej chodziło mi o to by uświadomić ludziom że uran i owszem występuje w Polsce. MOże i nie sa to bogate złoża ale jest ich trochę. Podobnie jak wielu nie wie że działa w polsce reaktor atomowy.

Svistak


Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com


Troll81

Nalezy brać oczywiście pod uwagę to że. Mapka ta nie uwzględnia niektórych reaktorów (naszych tam nie ma) oraz nie uwzględnia urządzeń z bateriami urranowymi (latarnie morskie w rosji, boje oceaniczne starego typu itp itd)

Troll81


GRID

Dobra robota.  :p_arr:
Teraz pytanie czy możemy to dać u siebie ?
Skąd wziąć tą tabele fusion z której oni pobierają te dane?

Może my zamieścimy własną mapę na tym http://www.google.com/fusiontables/Home/

Troll81

jak komus się zechce kilkaset lokalizacji wstukiwać w mapkę to moze zeprać listę reaktorów z wiki i nanieść na moja mapkę kopalni.

http://elektrownia-jadrowa.pl/Zasoby-i-wydobycie-uranu-w-Polsce-i-na-swiecie.html

ciekawy artykuł

GRID

Cytat: Troll81 w 03 Listopad 2011, 11:50
tylko komuś musiałoby się chcieć to wszystko pooznaczać odpowiednimi ikonkami :D

Sposoby są dwa albo od razu gotowa tabela elektrowni. Albo wykorzystać trzeba czynnik ludzki czyli każdy chętny będzie dodawał elektrowni podobnie jak na naszej mapie lub Rad@H.

Można by dodać system obstawiania która elekorownia w skali 1 do 10 ma szansę na awarię  ;)

Troll81

Jak każdy chętny bedzie dodawał to od razu trzeba dac kogoś kto będzie to weryfikował.....

krzyszp



Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Troll81

której mapki? dało by się toto zintegrowac z mapką czujników? i walnać ikonke kopalni??

krzyszp

Potrzebna by była jakaś lista współrzędnych tych punktów.

Mapkę kopalni w pl dodałem, mogę jeszcze dodać mapę reaktorów/elektrowni na świecie do działu eng na stronie.


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Troll81

współrzędne powinienes móc odczytać z mapy

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/ac/Schlaegel_und_Eisen_nach_DIN_21800.svg/150px-Schlaegel_und_Eisen_nach_DIN_21800.svg.png

tu masz ładną ikonkę :D

GRID

Cytat: krzyszp w 03 Listopad 2011, 14:39
Mapkę kopalni w pl dodałem
mogę zrobić dedykowaną mapkę, na pod-domenie i z ikonką którą dał Troll81,
tylko trzeba będzie spisać lokalizację (przykład : (50.443192,16.256702), kowary

Troll81


JaRa

Poz. 57 Stare Żabno - chyba nie o to miejsce chodzi - coś bym słyszał. W okolicy Nowej Soli to tylko rudę darniową wydobywano do wytopu żelaza w dymarkach.



Troll81

CytatWprowadzono również usługi wiertnicze i badania karotarzowe w otworach wiertniczych. Przy okazji świadczenia tych usług wykryto przejawy mineralizacji uranowej w głęboko zalegających strukturach geologicznych na niżu polskim m.in. w Pasłęku, Starym Żabnie, Ełku, Rajsku i Ptaszkowie. Ze względu na grubą pokrywę osadów czwartorzędowych zrezygnowano tam jednak z przeprowadzania podziemnych prac rozpoznawczych i sporządzono jedynie dokumentację złóż w oparciu o badania rdzeni z otworów wiertniczych.

JaRa

Ale zaznaczyłeś na mapie Stare Żabno - dzielnicę Nowej Soli a pewnie chodziło o coś w okolicach Pasłęku, Ełku, Rajska i Ptaszkowa



Troll81


Troll81

CytatW największym skrócie: nie cały uran nam Sowieci wywieźli (zdaniem autorów raportu
było to ok. 880 ton, przy czym sami uznają te dane za trudne do zweryfikowania i
niekompletne). Skutkiem szeregu badań nad uranem "pozostałym" (pozostającym na
terenie Polski i potencjalnie nadającym się do wydobycia) wytypowano 7 tzw.
mineralizacji uranowych: Krynica Morska – Pasłęk(,,nad morzem"), świeradów
Zdrój–Wojcieszyce-Bogatynia, Nowa Sól, Okrzeszyn, Grzmiąca(wszystko w
Sudetach), Rajsk (w woj. podlaskim)
i Bezmiechowa w Karpatach.

JaRa

heh to się dowiedziałem że mieszkam w sudetach  XD XD XD

"Świeradów Zdrój–Wojcieszyce-Bogatynia, Nowa Sól, Okrzeszyn, Grzmiąca(wszystko w Sudetach)"



Troll81

myślę że "wszystko w sudetach" tyczyło się nie koniecznie nowej soli, albo autor coś pokręcił.

http://bezkropki.nowyekran.pl/post/4919,garsc-geowiesci-uran-w-polsce-aktualia-ropy-i-gazu-za-luty


liquidator88

Jestem tu nowy ale zapisałem się do projektu bo znalazłem w końcu miejsce w którym mogę się odnaleźć z moimi zainteresowaniami i chęcią prowadzenia badań i eksperymentów związanych z promieniotwórczością :) Promieniotwórczość, Amatorska radiografia i eksperymenty z elektroniką i wysokim napięciem to moje mocne strony.

Chciałem powiedzieć, że projekt jest bardzo udany! zawsze chciałem stworzyć rzeszę użytkowników, którzy robili stały pomiar promieniowania w różnych miejscach.
Celem tego miała być dostępność takich informacji dla wszystkich w razie jakiegoś wypadku i uniknięcie paniki lub szybkie zareagowanie w razie sytuacji kryzysowej.  :deadman:
Moim zdaniem dobrym pomysłem jest i powinny być na mapce czujników wszelkie miejsca oznaczone różnymi kolorami: wszystkie elektrownie atomowe (czynne i osobno w budwie), kopalnie uranu (czynne i nieczynne), miejsca incydentów promieniotwórczych itd. a to dlatego aby wszyscy mieliby wgląd do tego i monitorowanie promieniowania w tych miejscach. Gdyby nie daj Boże doszło do jakiegoś wypadku, każdy użytkownik miałby wgląd na dziejącą się sytuację promieniotwórczą oraz podjęcie (jeśli to konieczne) działań zapewniających bezpieczeństwo jeszcze zanim służby bezpieczeństwa podały by to w mediach (albo próbowałyby to zataić z jakiegoś powodu).
Możemy być wtedy dumni, że sami mamy wkład w monitorowaniu całej sytuacji i nie być zależnym o "bardziej wiedzących" uczonych i ludzi odpowiadających za podawanie takich informacji w mediach.
To piękne założenie aby to wszystko monitorowane było bardzo profesjonalnie i dostępne dla wszystkich a nie tylko przez specjalistyczne stacje badawcze.

Do tego chciałem sprostować, że na mapie kopalń uranu są pewne błędy, a mianowicie kopalnia "Makoszowy" jest w Makoszowach ale Makoszowy to dzielnica Zabrza więc jest to w Zabrzu. W kopalni Makoszowy wydobywa się cały czas węgiel kamienny i nigdy nie wydobywano tam uranu. Jest to moje miasto :)  :no: Tak samo kopalnia Jankowice... Tam też wydobywa się TYLKO węgiel kamienny. Co prawda coś kiedyś słyszałem, że w wodach wypływających stwierdzono obecność uranu tak jak i w węglu ale to tylko śladowe ilości. Mam w tych kopalniach znajomych pracujących w dozorze i na stanowiskach inżynierów. Postaram się jeszcze wyciągnąć informacje o innych kopalniach na śląski i podam je na forum :)

Pozdrawiam :)  :parrrty:

Troll81

no cóż.....

   

Kopalnia ,,Makoszowy" w Makoszowach - 1280 gram uranu w tonie urobku

Kopalnia ,,Jankowice" w Jankowicach - do 690 gram uranu w tonie

dane te pochodzą ze strony http://www.redbor.pl/artykuly/uran.htm

A latach 50tych pewnie prowadzono tam prace szacujące opłacalnosć wydobycia uranu. Pamiętejmy ze rudy uranowe często wydobywa się przy okazji wydobycia innych surowców. Tak jak i KGHM przy okazji wydobycia miedzi wydobywa srebro i kilkadziesiąt innych metali :D