[ZAPISY] na moduł do zasilania czujnika w terenie

Zaczęty przez Szopler, 22 Listopad 2011, 18:15

Szopler

Przygotowałem moduł który po wpięciu w złącze programatora pozwoli zasilić czujnik w terenie z baterii/akumulatorków w rozmiarze AAA (3 sztuki).
Wymiary modułu 6x45 mm żeby się zmieścił w obudowie czujnika V2.5 między ścianką obudowy a wyświetlaczem.


Limit pierwszej serii - 17 sztuk.
Koszt: 30 złotych + koszt przesyłki (list polecony) / możliwa wysyłka z czujnikiem z obecnego zamówienia (?)

Więcej info i zapisy przez wiadomość prywatną.

Lista chętnych:

  • ksysju - 1 szt.
  • svistak - 2 szt.
  • troll81 - 0 szt. Nie odnotowano wpłaty!
  • jara - 1 szt.
  • gregre - 1 szt.
  • liquidator88 - 1 szt.
  • hubik - 1 szt.
  • preszus - 1 szt.
  • lucas - 1 szt.

Zostało 8 sztuk.

Wyniki testu jednej sztuki (praca 11h+9h) - włączony buzzer i podświetlenie LCD:

Granat - napięcie baterii, pomarańczowy - napięcie wyjściowe przetwornicy.

Po 21h (w sumie) napięcie spadło na tyle, że napisy na LCD stały się słabo widoczne (napięcie kontrastu zbyt niskie), ale buzzer nadal działa i ostrzega.
Czujnik pracował aż do całkowitego wyczerpania baterii - 25h.

Cytat: Szopler w 15 Marzec 2012, 21:58
Moduł to miniaturowa przetwornica podbijająca napięcie do ok. 4.8V ale dolna granica pracy to zasilanie jej z 3.0V.
Akumulatorki naładowane mają jakieś 3x1.3V = 3.9V i to dość szybko spada do 3x1.2V = 3.6V i tak dalej...
Natomiast baterie nowe mają około 3x1.6V =  4.8V (w zasadzie czujka mogła by chodzić bez modułu ale dość krótko) Napięcie to następnie dość szybko spada i po 2h wynosi około 3x1.4V = 4.2V (po: 5h ok. 4.0V ; 11h 3.8V).
Nawet jak baterie są bardzo słabe to mają sumaryczne napięcie większe niż 3V (np. po 21h 3x1.06 = 3.19V) i przetwornica dalej działa zasilając czujnik aż do całkowitego wyczerpania baterii. Przy akumulatorkach napięcie dość szybko spada do 3x1V i przetwornica wyłącza się.
Na bateriach udało mi się zasilać czujkę 25h. Co prawda na wyświetlaczu już nie było nic widać (od jakichś 3-4h), ale brzęczyk nadal działał. Natomiast na akumulatorkach AAA i to 1.5V a nie 1.2V (fakt że raczej mocno już zużytych) maksimum co udało mi się wyciągnąć to 5-6h pracy.

Jeżeli napięcie na wyjściu jest wyższe niż napięcie wyjściowe przetwornicy w module (czyli około 4.8V) np. wtedy gdy czujka jest podłączona do USB to pobór prądu z baterii zostaje ograniczony do minimum... ale jednak jakiś µA zawsze płynie.
Zalecam wyjmowanie baterii jeśli czujka ma zostać podłączona do komputera przez dłuższy czas lub dodanie wyłącznika między koszykiem baterii a modułem.