Modernizacja sprzętu - karta graficzna

Zaczęty przez kaimoon, 24 Listopad 2011, 14:20

kaimoon

Wątek filozoficzno-poradnikowy  :wth:

Otóż - mam w odległości około 350km od Warszawy taki oto sprzęt, który chciałbym za jakiś czas zmodernizować:

Athlon 64X2 3800 na jądrze Manchester - socket 939
Płyta Gigabyte K8NF-9 rev. 1.0 http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-k8nf-9_1x/specs/
GF 6600GT
Zasilacz Chieftec GPS350A - 350W - sprawność 70%
Obudowa Chieftec http://www.ceneo.pl/277254

Po dłuższych przemyśleniach raczej zostaną póki co przy tej platformie (chociaż nad LG775 mocno się zastanawiam) - tyle, że Vistę OEM mam na tą płytę główną i trochę mi się nie uśmiecha wydawać kolejnych 300zł na system. Plan póki co następujący - lepsza karta graficzna (z myślą później przełożenia jak już będzie inna platforma). No i tu zaczynają się schody.

GF wg specyfikacji pobiera 48W, procesor ma TDP 89W. Kalkulatory poboru prądu ujednolicają pobór PCI-E 16x do wartości o których nie mam pojęcia. Rzecz rozchodzi się o to czy dam radę wymienić kartę graficzną np. na GF 8800GT (albo GS) bądź ATI3850 bez konieczności zmiany zasilacza. Dla przykładu - 8800GS ma pobór w granicach 89W, 3850 bliżej 100W. Do tego dochodzą jeszcze dwa dyski 2,5 cala, 4 kości pamięci i dwa napędy DVD. Osobną sprawą nad którą się mocno zastanawiam to fakt czy płyta główna jest w stanie dostarczyć te 90W energii do złącza PCI-E 16x - w końcu to już dosyć leciwa konstrukcja. Miał/Ma ktoś takie doświadczenie może? ;)

lukaszja

Zerknij na ATI 4770. Chyba najbardziej energooszczędna (80W TDP), ma podwójną precyzję (Milka) i jest jak na swoją cenę bardzo wydajna!


MarcinB

Płyta bez problemu dostarczy ci taką moc jaka karta potrzebuje. Jeśli karta graficzna będzie chciała więcej mocy nić pci może dostarczyć to będzie mieć własne rozwiązanie np osobne złącze na wtyk z zasilacza . Co do tego sprzętu musisz policzyć maksymalny pobór mocy dla karty graficznej ,procesora i chipsetu na płycie głównej , reszta to już sprawa marginalna. Jeśli ci to przekroczy z 250W to wątpię czy ten zasilacz to pociągnie.

kaimoon

#4
Dzięki za odpowiedzi. ATI 4770 bardzo ciężko dostępna, choć na moją sytuację znakomity wybór - mało prądu. Z 4850 robi się niebezpieczniej, TDP 110-114, z procesorem daje to już blisko 200W plus do tego chipset ~ 10W (nForce4). Z kolei dostępność tego modelu większa.
Faktycznie aż tak wielka przepaść jest między modelami NV a ATI? Nie mogłem znaleźć niczego ze stajni NV co by się zbliżało wydajnością i poborem prądu chociażby do 4850.
Z tego co pamiętam - PCI-E maksymalnie może dostarczyć chyba 90W, większa moc powoduje konieczność podłączenia sekcji zasilania - rozumiem, że to jest ten czarny element na końcu PCB? To jest kabelek 6-PIN PCI-E?
Uwzględniając 70% sprawność zasilacza to 250W a nawet troszkę mniej to max - może lepiej wziąć trochę słabszą 4830, ale oszczędzić sobie widoku spalonego zestawu?
Zdaje się, że najpierw muszę popatrzeć do środka budy z tymi złączami - być może po prostu okaże się, że bez zmiany zasilacza się nie obejdzie.
I jeszcze te cudowne długości kart  >:(

aborek

Spalony zestaw to niekoniecznie. Ja przy zbyt słabym zasilaczu miałem częste restarty kompa.
Mam aktualnie jeden zestaw z 4850 + Athlon II x4 + 8GB RAM + 3HDD na 400W zasilaczu i działa to bez problemu. CPU i GPU na lekkim OC.

Troll81

jak karta dostanie za mało papu to po prostu zawiesi się, albo i całego kompa. Słyszałem też o tym że karta po prostu nie była w stanie wysłać odpowiednio silnego sygnału na monitor (Logowanie przez log me in działało ale przy próbie włączenia monitora wyskakiwało że nie ma signal....)

Troll81

sprawdź też czy dana karta ATI ma podwójną precyzję...

kaimoon

Wszystkie trzy ATI mają DP. Za miesiąc zrobię remanent kabli zasilacza, sprawdzę czy ma tą zewnętrzną sekcję i zobaczymy co dalej. No i przede wszystkim zobaczę czy się zmieści w budzie i nie będzie kolidować z pasywnym chłodzeniem chipsetu.

kaimoon

No i mam trochę więcej informacji - zasilacz to Chieftec GPS350EB-101A bez złącza 6-PIN PCI-E. W sukurs trochę przyszedł GF6600GT, którego wiatrak dumnie obwieszcza rychły koniec pracy szumiąc na cały pokój. Buda zmieści kartę max. do 24 cm.

W związku z tym widzę tylko trzy opcje:
1. kupno nowej karty mieszczącej się w limicie 75W, które daje złącze z płyty głównej - w tej opcji najlepszy wybór to moim zdaniem ATI 6670 (66W, 768 GFlops)
2. kupno adaptera 2 x molex - 6-PIN PCI-E i karty co ATI 4770 bądź 4850 - pytanie czy nie zjara mi to zasilacza.
3. kupno zasilacza i karty graficznej - czego nie chciałbym robić, bo prawdopodobnie komputer nie będzie rozwijany, zastąpi go w niedalekiej przyszłości laptop 17 cali.

Chciałbym zaryzykować opcję 2, ale jeśli zasilacz mi nie wytrzyma to siłą rzeczy musiałbym przejść do opcji 3 - budżet aktualnie na modernizację to ~ 300zł i w tej kwocie zmieściłbym się z opcją 1.

Co myślicie?

lolek

4770 powinien pociągnąć, 4850 nie

tito

Podobny zasilacz tylko 420W ciągnął u Basi mniej więcej taki sam zestaw z karta 4850.
Spróbuj zmniejszyć napięcie na CPU, aby zaoszczędzić kilka W i kartę 4770 powinno pociągnąć (tu też mógłbyś spróbować zmniejszyć napięcie nawet kosztem zmniejszenia jednocześnie taktowania GPU o parę MHz).

pawg

w pewnych projektach lepiej pamięci. Była na ten temat mowa w dziale "optymalizacje" na temat obniżenia rachunków za prąd. :book:



kaimoon

Dzięki za odpowiedzi  :respect:
Pojawiła się kolejna opcja, którą rozważam i chyba najbardziej jestem bliski jej realizacji - otóż w głównym komputerze mam ATI 3850 o poborze 95W (o 15W więcej niż 4770 a o 15W mniej niż 4850), którą chciałbym przeszczepić do tego komputera a sobie włożyć jakąś inną kartę o lepszej wydajności  :fright:
Wydaje mi się, że przy liczeniu tylko GPU na 3850 powinien zasilacz dać radę - mam dwie linie 12V, więc myślę, że nie będzie źle. Co prawda sprawność zasilacza 75% i 7 lat użytkowania na pewno zmniejszyły jego moc, ale chyba da radę? 3850 ma DP, więc katalog projektów dość duży będzie.

Troll81


kaimoon

5770 będzie ładniej punktował  ;) jak wszystko dobrze pójdzie i zasilacz nie zdecyduje się postawić.

kaimoon

#16
Padło ostatecznie na zakup 6770  :fright:
Pozostaje wybrać kartę spośród 3 propozycji o których konsultację proszę  :respect:

http://www.agito.pl/karty-graficzne/xfx-radeon-hd-6770-1gb-pci-e-box.0.462566.html?utm_source=ceneo.pl&utm_medium=Feed&utm_content=462566&utm_campaign=wszystkie
http://www.agito.pl/karty-graficzne/gigabyte-radeon-hd-6770-1gb-ddr5-pci-e-box.0.478753.html?utm_source=ceneo.pl&utm_medium=Feed&utm_content=478753&utm_campaign=wszystkie
http://www.agito.pl/karty-graficzne/sapphire-radeon-hd-6770-11189-10-20g-1gb-ddr5-pci-e-box.0.494537.html?utm_source=ceneo.pl&utm_medium=Feed&utm_content=494537&utm_campaign=wszystkie

Generalnie chciałbym dobre chłodzenie - z boku obudowy będzie nawiew - wydaje mi się, że pod tym kątem najlepiej wygląda Sapphire, ale nie wiem czy ma radiatory na sekcji zasilania. XFX ma wszystko jak na dłoni widoczne, ale mam mieszane uczucia co do takich wentylatorów. Z kolei Gigabyte ma chyba największy wentylator, ale ciut za krótkie w stronę końca obudowy.

EDIT:
Zdecydowałem się na Sapphire.

Janek

Witam
Potrzebuje fachowej pomocy i rady. Jak zapewne wiecie chcemy kupić kartę graficzną dla komputera w naszym zespole Boinc. I tak zacząłem się zastanawiać czy może również u siebie na prywatnym komputerze nie zmienić i nie wstawić innej karty. Pytanie tylko jaką (cenowo tak do 1000 zł) i jakie będą zyski w stosunku do karty, którą obecnie posiadam.
Mój komputer to : i7 2,8 GHz (teraz koło 3,3 bo podkręcony), płyta główna ASUS P7P55D Pro, 8 GB RAM, karta graficzna - ATI Radeon HD 4890.
Jak uważacie - zmienić na lepszą?

Szopler

http://allegro.pl/radeon-hd-5870-hd5870-1024mb-ddr5-nowa-cross-fire-i2037546711.html

Tomasz R. Gwiazda

najlepsza jaka wychaczysz :)
5870, 5850, nie wiem moze jakis odpiednik z 6xxx


kaimoon

Pomocne będzie poniższe zestawienie z którego widać wyraźnie, że zmiana przyniesie wzrost wydajności.
http://www.boincatpoland.org/wiki/Zestawienie_wydajno%C5%9Bci_kart_ATI_11.2011
Nic poniżej 5850 i nic poniżej 6850 - aczkolwiek seria 5X00 wciąż lepiej wypada.

krzyszp

Podepnę się pod temat.
Dziś doszedł mi kabelek do zasilania 3870x2, podajcie proszę, jakie są najlepiej dojne na tej karcie i ile w przybliżeniu pkt na dobę moge oczekiwać?


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

GRID

Ta karta ma podwójną precyzję więc polecam MilkyWay

GRID

Liczę na 5850 i na 6850 i powiem że 6850 to porażka.

lolek

przypominam że 6850 to klasa niżej niż 5850

armar

Cytat: krzyszp w 09 Styczeń 2012, 13:26Dziś doszedł mi kabelek do zasilania 3870x2, podajcie proszę, jakie są najlepiej dojne na tej karcie i ile w przybliżeniu pkt na dobę moge oczekiwać?
Kilka godzin temu zainstalowałem na Ubuntu sterowniki do mojego nowego (używanego) nabytku - karty ATI 3870 ( x 1). :)
Paczka Milkyway liczy się przez 401 sekund     (czas procesora: 17.21) i otrzymuję za każdą 159.86 pkt.
Komputer powinien liczyć ok. 216 paczek na dobę, czyli uzyskać max 34500 pkt na dobę, więc u Ciebie może być 2 razy więcej.
Może być u Ciebie jeszcze więcej, bo ja mam system na pendrajwie (który najszybszy nie jest) i używam jednordzeniowego procesora Celeron 430 1.8 GHz @ 2.5 GHz, więc to, co procesor liczy na własne nóżki w tzw. międzyczasie nie liczę.

Ania

Cytat: kaimoon w 24 Listopad 2011, 14:20
Zasilacz Chieftec GPS350A - 350W - sprawność 70%

Skąd masz takie informacje o sprawności ? Jest tragiczna. Gdzie mozna znaleźć tabelkę z jakimiś innymi przykładami.
Stary wątek - ale ta informacja mnie "wzruszyła".

Mociumpel

#27
hehe - każda archeologia jest śmieszna - czy to sytuacji obyczajowej "waciaków, walonków i beretów z antenką" z czasami dzisiejszymi czy też innych wykopalisk sprzed kilku lat ;)
Świadomość ludzi co do posiadanego sprzętu plus ew. zamiany "na cos lepszego" rosnie proporcjonalnie do nabywanej wiedzy, rośnie wtedy równiez wybredność w doborze - tutaj niestety rosną i ceny zakupu bo zazwyczaj nawet towar z drugiej ręki jest na tyle "chodliwy" że mimo upływu czasu "trzyma cenę" - vide "niemieckie samochody" ;)
Stad prosta odpowiedź - może pytający takową informację zdobył i wie - kiedyś "bronzów i silverów z osiemdziesiątka" (sprawności wg dizsiejszych procedur 80+ klasy brąz srebro złoto) nie było ale lekki zasilacz to był badziew a ciężki "Sziftec 350 z aktywnym PFC" to była klasa - wtedy "Megatron Lux" to było cos kole 60-75% przy 2/3 znamionowego obciążenia (dodatkowo bez zabezpieczeń przezciążeniowych czy zwarciowych) a Chieftec 350W osiagał 80% więc ... nie ma źle ;)
Co zas do sprawności w ogóle zasilaczy impulsowych - począwszy od zwykłych "zasilatorków" do telefonu przez zasilacze do LED-ów, zasilacze typu UPS (klasy róznej - od maleństw do mocarzy z bateriami liczonymi w "megawatogodzinach" ;) ) czy tez specjalizowanych dziwadeł do pracy z elektroniką precyzyjną - tutaj sprawność jest tym "prawdziwsza" z tym co podaje producent im ów "zasilator" jest "bardziej markowy" i producent bardziej eksponuje ów parametr - i w przypadkach ekstremalnych dochodzi do lekko ponad 90% a i to przy dość wąskich parametrach poboru mocy (dla przypomnienia zasilacz komputerowy posiada wiele linii zasilających np. 5V i 12V - obciążalnych w różny sposób co wpływa na ogólne pojęcie sprawności zasilatora - zależne od obciążeń w tzw. znamionowym przedziale mocy użytkowej ;) ).
Sprawności ekstremalnie wysokie są najłatwiej osiagalne w urządzenaich dedykowanych z jednym torem prądowo-napięciowym pod konkretne urządzenie - najmniej zmiennych parametrów uzytkowania pozwala na bardzo dokładne dopasowanie elementów przetwornikowych do odbiornika ...
Co zaś do okreslania klasy sprawności energetycznej A,A+ i wyżej i zalezności cenowych to w praktyce nie odzwierciedla jednoznacznie "oszczedności" wynikajacych z różnicy między kolejnymi coraz wyższymi klasami - juz A+ i A++ cenowo i ekonomicznie są co najmniej "smiesznie zawyzone" - tutaj w dekiel wali nas "ekooszołom" który twierdzie że drożej=lepiej.
Z praktyki własnej wiem że nie wystarczy napis A+ (przykłady chińskiego badziewia ze znakiem dopuszczenia do obrotu sprzetu NIE SPEŁNIAJĄCEGO ŻADNYCH norm europejskich znam z własnego podówrka) - tutaj konieczna byłaby rzetelna informacja producneta przekazana sprzedawcy/handlowcowi który w sposób prosty  i jasny przedstawiłby kupującemu. Niestety oszczędności na wszystkim przez producentów i sklepy skazuja nas na "sklep idiotyczny" z ekstremalnie uczynną załogą ("se Pan kupi i se Pan poczyta instrukcję bo ja nie wiem) gdzie wśród załogi sprzetu znajdzie sie może jeden pasjonat ale akurat w trakcie naszej wizyty zajety pracą na magazynie przy rozwozie towaru wózkiem (bo jako jedyny wie jak działa pojazd zwany paleciakiem) ...
Efektem pracy sprzedających jest zazwyczaj kupowanie w ciemno przez Kowalskiego czegokolwiek co ma A+ ...
Przykładem jest "przywiązanie ludzi do kuchenek grzejnych i nie zawracanie sobie głowy indukcyjnymi - tutaj klasa A+ dla płyty grzejnej (sprawnośc układu z "prądu do garnka" - ok 50%, cena z atakie cos do wbudownia ok. 600 zł)) w porównaniu z indukcyjną (sprawnośc z prądu do garnka - 90+, cena za cos do wbudowania ok. 1200 zł) to klasa Z - zasada działania obydwu jest diametralnie inna, efekt ten sam a zuzycie energi połowe niższe dla indukcyjnej - róznice cenowe w produktach wprawdzie dwukrotne ale przy optymalnym wyborze zwrot kosztów  potrwa akceptowalne 2 lata - potem juz mamy "za darmo").
rzecz jasna skalkulowanie co sie komu bardziej opłaca i dlaczego to kwestia znajomości technicznej danego tematu i umiejetności krótkiego, łatwego i przejrzystego wyjasnienia kupującemu zawiłości zuzycia energi od koloru ściany i dizajnu mebli ;).
Z obserwacji własnych wiem że dobrze wyszkolony handlowiec techniczny majacy poukładane w głowie to ...zazwyczaj albo dyrektor lub kierownik działu - ci niestety nie zajmują sie praca z klientem - awans poziomy z lepsza płaca w Polsce neistety nie istnieje - tylko pionowy ;).
A abstrakcja dla mnie jest to że najlepiej  na rzeczy zna sie Pan Heniek z magazynu (bo on tu pracował 30 lat , złamał zeby i wie wszystko bo nawet dyrektor do niego przychodzi sie zapytac o rózne takie ale wie Pan .. stary jest ;) )

Ania

W dobie oszczędności na wszystkim informacja o sprawności powinna być obok ceny.  Tak jak w lodówkach mamy klasy A, A+ i A++++++++ :).

Troll81

jest :D w markowych zasilaczach sprawność jest podawana na pudełku.

Istreed

Witajcie, to mój 1 post. Co by nie dublować tematów pozwoliłem sobie napisać tutaj.
Czytuje was od jakiegoś czasu jednak do tej pory nie miałem potrzeby pisania aż tu nagle  :)

http://img266.imageshack.us/img266/2644/img4518x.jpg
http://img194.imageshack.us/img194/1927/img4519pr.jpg

Tak więc potrzebuje nowej karty  :(
Czy mogli byście mi coś doradzić do 500 zł ?

Konfiguracja piekarnika  :)
Procek: Quad Q9400
Ram: 8 gb
Płyta: Asus P5P43TD
Grafika: Był GT 220

Myślałem o czymś takim http://www.proline.pl/?p=GAINWARD+GTX550TIGS

Pozdrowionka :-)

Szopler

Ze staini AMD masz w tej cenie 7770 z NV GTX560 za trochę ponad 500pln (540).

krzysztofo

Cytat: Istreed w 26 Sierpień 2012, 17:35

Myślałem o czymś takim http://www.proline.pl/?p=GAINWARD+GTX550TIGS


Moja NVIDIA GeForce GTX 550 Ti (1023MB) driver: 304.79 z Intel(R) Core(TM)2 Quad CPU Q8200 2.33GHz
robi średnio dziennie 250,655.75 na POEM@HOME (dane z dziś ale boinc ostatnio zaliczył zwieszę i 2 dni nic na karcie się nie liczyło).
:whip:
więc szaleństwa to niema ale i tak zrobiłem na niej w ostatnim miesiącu więcej punktów niż za ostatnie 13 lat liczenia wszystkich innych projektów.

Jeśli chcesz liczyć np. GPUGRID to GTX 550 Ti strasznie się męczy z tymi próbkami (minimum 24 godziny).

Istreed

#33
W sumie to liczę SETI, chciałem Milkę dorzucić ale na GT220 mijało się to z celem  :shame:
A i ten komp jest do obróbki grafiki o ile to ma jakieś znaczenie  8)


No i będzie GTX 560  ;)
Jeszcze nad chłodzeniem muszę popracować co by długo posłużyła :-)

Oczywiście dziękuję za pomoc  :respect:

Istreed

Tak jak pisałem karta zakupiona, chciałem się z wami podzielić kilkoma spostrzeżeniami  ::)

Na wstępie zapytałem sprzedawcę w prolijnie czy ta karta na seryjnym chłodzeniu może pracować całą dobę pod obciążeniem ?
Jasne, ależ oczywiście.

Początkowo zapodawało się dobrze.



Jednak pod wiatrakiem wygląda to mizernie.



Zero radiatora na sekcji zasilania, mimo otworów montażowych.



Nie wydaje mi się żeby mogło to na tym setupie posłużyć trochę dłużej :(

Szopler

No i ja już bym to oddał do sklepu...

Ania

Karta działa ? Ile punktów Ci daje ?

Istreed

Na razie nic nie daje.
Jakieś fatum, komp dalej leży...

Procek padł lub MB :(
Jutro będę miał jasność jak do działu IT na kopalnie wpadnę z prockiem ;P

Ja już uradowany składam piekarnik a tu zasilacz umarł...
Wymiana, kurier, testy się 2 tygodnie zrobiły.
Wrócił, składam i dalej ciemno.
Sprawdzam płytę i mostek ma MB ma uszczerbione rogi...
Wkładam jakieś stare pożyczone c2d ruszył niby, grafa działa, zasilacz też, tylko quad ziroł współpracy...

No to myślę przyszła wreszcie pora na nowe wybrałem sobie płytę i i7 idę do pewnego sklepu w celu nabycia w drodze ratalnej i co ? Dowód mi stracił ważność 2 miesiące temu. Fatum powiadam wam fatum.

Ania

Szkoda :(   
Tyle mocy się marnuje ....

stiven

Cytat: Istreed w 24 Wrzesień 2012, 21:53

Wkładam jakieś stare pożyczone c2d ruszył niby, grafa działa, zasilacz też, tylko quad ziroł współpracy...


Może zasilacz za mało "prądu" daje. Znajomy miał taki przypadek. Strasznie upierdliwy w diagnozie bo wszystko osobno działało ale razem nie cholery. Sprawdź to w pierwszej kolejności.