Jak mniej płacić za prąd?

Zaczęty przez Cyfron, 15 Grudzień 2011, 14:03

Cyfron

Witajcie

Otwieram wątek w optymalizacjach, bo jest to swego optymalizacja - wydatków.
Kto wie, w jaki sposób można zmniejszać rachunki za prąd.
Co zrobić, żeby za niego mniej płacić?

Wiemy, że liczące komputery trochę więcej prądu jedzą, a na pewno podnosi zużycie prądu zostawianie ich załączonych wtedy, kiedy ich nie używamy.

Dlatego pytam, czy ktoś zna jakiś sposób na to, aby mniej płacić. Odpadają źródła alternatywne, ze względu na olbrzymie koszty początkowe, na które zapewne nikogo z nas nie stać (bo jakby było, to byśmy już je mieli :) )

Kiedyś coś słyszałem, że pracownicy elektrowni (przynajmniej tej w Jaworznie) mieli tańszy prąd - prawda to? Ile taniej mają?
No i np prąd w różnych taryfach (podobno tańszy prąd w jakieś godziny) - ktoś to ma, opłaca się walczyć o to?

krzyszp

Oczywiście, taryfa nocna może być bardzo korzystna (tak jest u mnie), co powoduje, że zwykle pralkę na noc ustawiam, bo komp i tak całą dobę chodzi :)
Znaczenie może mieć także: szybkie wyłączanie nieużywanego monitora, w mniejszej skali dotyczy to też dysków...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Cyfron

a jaka jest różnica kosztu kWh pomiędzy taryfą dzienną a nocną?
W ogóle Ty krzyszp to w Polsce mieszkasz ?  :-[

Tomasz R. Gwiazda

1. wylaczyc stare kompy ktore malo daja pkt a wiele ciagna pradu, wymiec na taki co duzo bierze i duzo daje :)
2. wylaczac zbyteczny sprzet ktory ciagnie na standby (tv, kino domowe ect), monitory gdy nieuzywamy
3. lodowka, pralka, zmywarka - jesli mamy stare, to nowe w wysokiej klasie energetycznej AA+ i wyzej
4. oswietlenie energooszczedne albo led (coraz smielej wchodzace)

wszystkie oszednosci jakie powstana, zostana zabrane przez Boinc :D



krzyszp

Cytat: Cyfron w 15 Grudzień 2011, 14:18
W ogóle Ty krzyszp to w Polsce mieszkasz ?  :-[
Nie, w UK, ale zakładam, że procentowe różnice między taryfą dzienną i nocną mogą być podobne.
Znaczniejszą różnicą może być fakt, że u mnie uruchomienie nocnej taryfy jest opłacalne dopiero jak dużo zużywasz, gdyż u mnie występuje tzw. ilość bazowa, w której masz jednolitą cenę za kWh (ok. 4500 kWh dla mojego domu - zależne od ilości "sypialni") i dopiero od tej liczby w górę taryfa jest rozbijana na dzień i noc. Drugą sprawą jest fakt, że przy "normalnej" taryfie, obowiązuje pewna cena za kWh, a jak masz dwie taryfy, to dzienna jest zawsze wyższa od "stałej" i dopiero nocna jest niższa.
Wg moich kalkulacji (i tylko w moim przypadku) zmienna taryfa opłaca się dopiero przy zużyciu rzędu 6k kWh na rok (ja spokojnie wyrabiam 9-10k, ale jestem "inny", gdyż mam kilka sprzętów "żrących" duże ilości energii).
Zresztą u mnie występuje coroczna "zabawa" z doborem dostawcy energii i gazu, gdyż rynek zmienia się niesamowicie płynnie i co dziś jest opłacalne, w przyszłym roku kosztuje 100 funtów miesięcznie więcej w porównaniu do innych...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Szopler

#7
Cytat: Polska Grupa Energetyczna - kalkulator taryfowy - przyłącze 3 fazowe - taryfa całodobowa
Ceny i stawki
Cena za energię elektryczną czynną całodobową:    0.2703 zł/kWh

Składnik jakościowy stawki systemowej:    0.0070 zł/kWh
Składnik opłaty przejściowej:
(Stawka pojawi się po naciśnięciu przycisku "Oblicz")    
Składnik zmienny stawki sieciowej:    0.1856 zł/kWh
Składnik stały stawki sieciowej:    3.05 zł/m-c
Stawka opłaty abonamentowej:    1.04 zł/m-c
Cytat: Polska Grupa Energetyczna - kalkulator taryfowy - przyłącze 3 fazowe - taryfa dzień / noc
   
Ceny i stawki
Cena za energię elektryczną czynną dzienną:    0.3046 zł/kWh
Cena za energię elektryczną czynną nocną:    0.2023 zł/kWh

Składnik jakościowy stawki systemowej:    0.0070 zł/kWh
Składnik opłaty przejściowej:
(Stawka pojawi się po naciśnięciu przycisku "Oblicz")    
Składnik zmienny stawki sieciowej dzienny:    0.1987 zł/kWh
Składnik zmienny stawki sieciowej nocny:    0.0887 zł/kWh
Składnik stały stawki sieciowej:    7.00 zł/m-c
Stawka opłaty abonamentowej:    1.04 zł/m-c

http://dostawcy-energii.prv.pl/?g12-godziny-trwania-strefy-czasowe
http://www.enerad.pl/index/?id=854d6fae5ee42911677c739ee1734486
http://www.eprad.pl/01,01,02
http://www.warszawa.pgedystrybucja.pl/?pid=282

ryszard.korczyk

Jeśli chodzi o prąd przy GPU tu ciężko coś optymalizować, jedynie można tylko starsze sprzęty zastępować efektywniejszymi.
Jeśli chodzi o CPU tu już mamy pole do popisu, najważniejsze nie posiadać celeronów D, Pentium 4 i Pentium D :). To miało chyba jeden z gorszych współczynników możliwości do mocy pobieranej. Przy nowych kompach warto patrzyć na TDP, czasem niewielka różnica w cenie a TDP na lepszym poziomie. Intel posiada w swojej ofercie procesory i3, i5, i7 które w oznaczeniu mają S lub K na końcu, kosztem niższego zegara mają drastycznie zredukowaną moc. Podawany przez intela TDP i tak jest mocno zawyżany. Przykłady pomiarów:
i7-2600 @3,4GHz TDP 95W realnie 63W
i7-2600 @4GHz TDP 95W realnie 92W
i5-2500 @3,3GHz TDP 95W realnie 61W
Celeron G540 @2,5GHz s1155 TDP 65W realnie 20W!!! Taki działa u mnie w domu w Mediacenter, wogóle się nie grzeje, a punktów daje tyle co Core 2 Duo 2,6GHz
Pentium G650 @2,8GHz s1155 TDP 65W realnie 39W Wcześniej pracował w mediacenter, ale wentylatory stawały się za głośne przy liczeniu.
Overclocking ma duży wpływ na zużycie prądu.

krzyszp

CytatGas rates
Standing charge    No standing charge
Units tier 1    7.931p per kwh for the first 2680 kwh p.a.
(8.328p inc. VAT)
Units tier 2    3.616p per kwh for the rest(3.797p inc. VAT)

Electricity Rates
Standing charge    No standing charge
Day rate - tier 1    22.891p per kwh for the first 720 kwh p.a.(24.036p inc. VAT)
Day rate - tier 2    11.407p per kwh for the rest(11.977p inc. VAT)

Rates without VAT are presented for comparison purposes, total cost and savings are always inclusive of VAT
British Gas, jedna z obecnie najlepszych taryf w mojej okolicy (stawki energii i gazu są różne w różnych okolicach UK także u tego samego dystrybutora).
Przy okazji zauważyłem, że teraz minimalne stawki są różne dla każdej taryfy - tak nie było jeszcze w kwietniu, gdy podpisywałem aktualną umowę...

Edit: To mniej więcej oznacza, że płacę ponad złotówkę za 1kWh, a po osiągnięciu minimum spada do ok. 50gr.
W praktyce, 5 pokojowy dom kosztuje ok. 2-2.5k funtów rocznie (gaz+prąd, mniej więcej po równo, ogrzewanie gazowe).


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

gregre

ja również zastanawiam się nad oszczędzaniem i myślałem tutaj głównie o oświetleniu led'owym,
w pokoju niestety mam halogeny 3x40W !!!
tak więc wymiana żyrandola to podstawa,
oświetlenia led'owego na Allegrosiku jest całkiem sporo, jednak jakie wybrać? sugerować się opiniami kupujących? dlaczego niektóre 4Watt'owe ledy odpowiadają 80W a niektóre tylko 60W ?
ktoś ma w tym jakieś rozeznanie albo sam takowego oświetlenia używa ?

Cyfron

Chyba niejasno się wyraziłem.
To, że można wymieniać oświetlenie na energooszczędne, wyłączać tv zamiast standby itd to jasne, ale mnie interesuje już dalej - mam kompa, nie stać mnie na wymianę jego bebechów i pytam - co mogę zrobić, żeby płacić mniej - załatwić sobie wujka z elektrowni? zrobić taryfę dzień/noc? coś jeszcze, czy nic?

Tomasz R. Gwiazda

mam dwie zarowki led na gwincie E27
sa bardzo jasne, totalnie miazdza energooszczedne, jedno ale kat swiatla maja ograniczony i nie we wszystkich rozwiazaniach sie sprawdza (moje jakis 60 stopni)

kwestia tylko taka ile wytrzyma elektronika

Troll81

zrobic taryfę dzien noc. I zameldować u siebie kogos z energetyki :D

Tomasz R. Gwiazda

goraca energetyczke to i koszt ogrzewania spadnie :D

ryszard.korczyk

Co do oświetlenia LED, to współczynnik oddawania barw daleki od ideału. To świetlówka energooszczędna ma lepsze parametry. Mam w pokoju małym oświetlenie LED i dziwnie wygląda kanapka z pomidorem. ;)
Jeśli chodzi o efektywne oświetlenie o dobrych parametrach to świetlówki T5, jesli kupimy coś z seriii 8xx 9xx to mamy dobre oddawanie barw i efektywność 28W na poziomie 36W starego typu T8.

armar

Cytat: gregre w 15 Grudzień 2011, 15:06
oświetlenia led'owego na Allegrosiku jest całkiem sporo, jednak jakie wybrać? sugerować się opiniami kupujących? dlaczego niektóre 4Watt'owe ledy odpowiadają 80W a niektóre tylko 60W ?
Nie wierz w to, że żarówka LED pobierająca 4W będzie świeciła jak 60W! Prędzej jak 30W (wynika to z maksymalnej sprawności LED).
Mogę polecić żarówki LED4.5 W (3 diody 1.5W) dostępne w Leroy Merlin zasilane z 230V (bolce GU10):
http://www.leroymerlin.pl/produkty/zarowka-led-4-5-w-parathom-ciepla-osram,1316512046,1317382868.html
Mam dwie takie i zamiar kupienia następnych, bo mają przyjemną barwę światła (ja kieruję je na sufit, by nie raziły bezpośrednim światłem - mocne są).

Nie kupuj żarówek które mają dziesiątki, czy setki diód LED upakowanych w jednej obudowie - one są zasilane szeregowo bezpośrednio z 230V przez rezystor (bez zasilacza!) i przy pierwszym skoku napięcia mówią "pa"...
Kilka mi zalega w rupieciarni, bo się dałem nabrać na niską cenę na allegro... zresztą dobrze, że szybko padły, bo miały taki trupio-zielonkawy odcień. :(


phobos

Odnośnie oszczędzania na kompie to bawiłem się trochę ustawieniami cpu apropo dyskusji "pobór prądu przez komputer podczas pracy"

Możesz trochę obniżyć napięcie i taktowanie procesora żeby zrobić ze standardowego cpu coś w stylu energooszczędnego o zmniejszonym napieciu i taktowaniu. U mnie sprawa wyglądała tak:

Ustawienia standard: 3,1ghz, 1,35V napięciu:
Idle   90W   
CPU stres    155W   

Ustawienia energooszczędne 2,4ghz 1.05V
Idle   90W
CPU stres  110W

Jak widać pewien zysk jest. 70% starego poboru prądu przy 78% starej mocy obliczeniowej.
Ale nie zastosowałem tych ustawień w praktyce tylko w ogóle przestałem liczyc na cpu. GPU i tak generuje lwią część dorobku a nie licząc na cpu oszczędzam ok 100W. Albo 35zł miesięcznie, jak kto woli  :)

GRID

#18
Jak będę miał chwilę to nagram na YT jak podłączyć się do sąsiada  :D = 100% taniej za prąd  ;)

A na poważnie to można karty graficzne lokować w miejscach takich jak SKB@P lub skontaktować się elektrowniami, grupą lotos itp

phobos

Tak, można też zbudować machinę do wytwarzania darmowego prądu  XD

Sebastian M. Bobrecki

Cytat: phobos w 15 Grudzień 2011, 18:44
Tak, można też zbudować machinę do wytwarzania darmowego prądu  XD
Tu się nie ma co śmiać. Kolektory słoneczne i turbiny wiatrowe z roku na rok tanieją a energia z elektrowni drożeje. Ja się poważnie zastanawiam nad takim rozwiązaniem, tylko że mieszkam w mieście a to sporo komplikuje.
Kocham pracę, mogę na nią patrzeć godzinami.

Cyfron

dyskusja nie miałą być o alternatywnym źródle zasilania.

GRID - rozwiń temat kontaktów z elektrowniami/lotosem...

Troll81

trzeba poznać ładna pania pracującą w energia-pr/tauron/vattenfall/PGE następnie nawiązac bliski kontakt. a otem to juz jako członek rodziny mieć tańszy prąd....

krzyszp

Hmmm, sprzedać się za prąd... Takiej opcji jeszcze nie spotkałem ;)

Natomiast w kompie można trochę przyszoszczędzić nawet licząc, np napęd SSD zamiast HDD (tylko, czy to jest opłacalne, biorąc pod uwagę różnice cenowe), wygaszanie monitora (co było wymieniane wcześniej), ograniczenie RAM do ilości wystarczającej do pracy z jednoczesnym zlikwidowaniem pliku wymiany (pozwala pozostać dyskowi w stanie uśpienia)...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

GRID

Cytat: Cyfron w 15 Grudzień 2011, 19:09
GRID - rozwiń temat kontaktów z elektrowniami/lotosem...
Pracuje dla nich:
www.ceep.be/www/About-us/5/pages.html
To stowarzyszenie które promuje energię europy centralnej, zrzesza większość większych firm z sektora energetycznego. Jeszcze nie wiem czy co kolwiek zdziałam, ale nawet jak się nie uda to trzeba skontaktować się bezpośrednio z firmami energetycznymi.
Jak będziemy mieli szczęście to trafimy na filantropa, a jak nie to się pokombinuje z energią za promocję.

gigi2000

Ja mam 2 taryfy w Enei (wielkopolska). Jak wygląda cena końcowa?

Niższa taryfa: 27 gr/kWh
Wyższa taryfa: 63 gr/kWh

Dla porównania taryfa płaska (którą ma większość): 52 gr/kWh

Taryfa tańsza obowiązuje w godzinach 13-15 oraz 22-6 - w sumie 10h w ciągu doby.
Generalnie bardzo sobie chwalę, jak nie ma wyścigów albo cienko z sianem to liczę tylko w nocy - cena jest o połowę niższa niż w płaskiej taryfie.
Komp sam uruchamia się o 22 (bios) i sam wyłącza o 6 rano (switchOff). Dodatkowo jak jestem w pracy mogę go sobie zdalnie odpalić na 2h między 13 a 15.

Jest też w Enei taryfa "Mój weekend", gdzie niższa stawka obowiązuje codziennie miedzy 21-6 a w weekendy i święta całą dobę. Niestety w tej taryfie opłaty stałe są dość wysokie i trzeba zużyć na prawdę sporo prądu żeby to się opłaciło.
Dodatkowo drugą taryfę wykorzystuje do ogrzewania mieszkania klimatyzatorem z inwerterem (pompa ciepła) - chyba jedna z najtańszych opcji ogrzewania... za 26 gr mam 3-4 kWh energii cieplnej, w zależności od temperatury na dworze.

Co do żarówek LED - też polecam te z Leroy - względnie przyjemny kolor światła. Z żarówkami zrobiłem też tak, że jak mam np w listwie 4 miejsca na żarówki halogenowe GU10, to zostawiłem jedną halogenową (dla ciepłej barwy) a 3 ledowe, które też dają całkiem sporo światła, no ale o gorszej barwie, na szczęście jedna halogenowa całkowicie ten defekt eliminuje :)

Szopler

Czy te OSRAM PARATHOM LED WHITE są dostępne z gwintem E14/E27 ?!

armar

Cytat: Szopler w 15 Grudzień 2011, 23:18
Czy te OSRAM PARATHOM LED WHITE są dostępne z gwintem E14/E27 ?!

Tak, jest kilka rodzajów gwinta: link

Sebastian, ja również mieszkam w mieście i ekwiwalent kilku skrzynek piwa poszło na to, ale w zimie się nie mam czym chwalić, bo Ra ledwo wychodzi ponad horyzont. ;)

Mociumpel

Abstrahując od wymiany sprzętu elektrycznego na bardziej energooszczędny (pomysł fajny ale zalecany jako cel rozłożony na długi czas aby nie zabić siebie kosztami samego zakupu tychże sprzętów - nie ma sensu na raz) to tym kótrym zależy neich rozważą pomysł taki:
1. OC sprzętu w ramach jak najniższego napięcia pracy poszczególnych podzespołów kompa.:
- polega to na docyzelowaniu (wymaga to niestety troche pracy jak to przy OC) napięcia proca, napięć   na karcie (zarówno rdzenia jak i pamięci jak kto może) i samych pamięci lub nawet podzespołów zintegrowanych w płycie (napięcia SB chipsetów wszelkiej maści itd) po to aby osiągnąc maxymalne stabilne czestotliwości pracy przy obciążeniu. Kwestia obciążeni jest szeroka bo co innego każdy pod nia rozumie - najprościej właczyc coś typu Prime95 na pare godzin w stresie dla proca na wszystkie rdzenie i Fumarka dla grafiki i ocenić czy to już to czy nie.
- proces optymalizacji można zacząc od zakupów ;) czyli kupić najbardziej energooszcędna płytę, najbardziej wydajny procesor (na jaki nas stać), najbardziej wydajną karte dla kórych stosunek uzyskanych punktów z najbardziej przez nas cenionych projektów na Wat zużytej mocy jest najwyższy.
W necie jest sporo testów samych płyt jak i procków i kart więc można pzred zakupem maszyny do Boinca posprawdzac co nam sie opłaca.
Powyższa opcja jest dla "chcących od podstaw"
- w przypadku posiadanych juz podzespołów przeprowadzic testy minimalizacji napięc a po ustawieniu zadanych parametrów ustawić system na max. oszczędzanie energii i wyłączanie zbędnych podzespołów i elementów - czyli głównie monitor, nieużywanych długi czas dysków (poza tym na którym siedzi i zapisuje Boinc), klawiatury myszy i innych co sie da bez szkody dla poprawnej pracy kompa w czasie obliczeń.
- elementy towarzyszące a neizbędne w tym wiatraki ustawić na minimum przy kórym temperatury sa akceptowalne dla poparwnej pracy karty i proca.

na moim przykładzie wyglada to obecnie tak:
1. Płyta MSI FX790 - sporo opcji konfiguracyjnych i jako ciekawostka opcja PCi 2x16 do Crossfire byc może w przyszłości
2. Procek P II 550 3,1@ B50(4 jajka) 3,40/NB 2,4 przy napięciach rdzenie 1,15V/NB 1,05V
3. karta 5750 740/1200 @ 840/1200 przy nieco obniżonym napięciu (edycja napięć  biosu na sztywno i flash)
4. system win7 max. oszczedzanie dysk główny/systemowy chodzi stale, pozostałe po 30 min ida spać, monitor 5 min - idzie spać
5. wentyle na połowe mocy sterowane troche Speedfanem (inne niż "procowy") troche PWM z płyty.
Alarm jednego z elementów powoduje że wszystkie wentyle wchodza na full obrotów aż do spadku temp. do ustalonej

I tak:
1. na procu idą procodajne projekty na 100% mocy (Aqua, Rosetta zcasem cos innego)
2. karta - Collatz i Moo! naprzemiennie
3. temp. proca ok. 48C, karty ok. 75C
4. całość ledwo słyszalna
5. Przed zmianami pobór mocy (z monitorem) - 360W, po zmianach i wył monitorem po ustaleniu warunków pracy (wyłaczone dyski ustabilizowana temperatura pracy w budzie i obrotów wentyli) - 210W
Pomiar mocy dokonany "z gniazdka" miernikiem mocy (mniejsza o producenta - wyniki sa w miare poprawne i powtarzalne)

Reasumując - 150W różnicy. Przez okres pracy kompa w ustabilizowanych (tylko dla Boinca) warunkach - ok. 5-6h dziennie dajezużycie 0,9kWh a przy cenie ok 0,50zł/kWh daje dziennie oszczędności 0,45 zł/dziennie -> 13,50 zł/miesiąc -> 162 zł/rocznie

Kwota oczywiście jest przybliżona ale powstaje pytanie czy warto dla ok 150 zł rocznie "pałować się" ze sprzętem przeciętnej klasy/wydajności pare dni aby ustalic optymalne warunki "energooszczędnego" liczenia Boinca? - osobiście uważam że średnio, ale satysfakcja z osobiście dokonanych manipulacji i stabilnego sprzętu bezcenna ;)

Większe oszczędności można uzyskać na kontolowanym użytkowaniu innych sprzętów w domu niż JEDNEGO kompa (krótsze lanie wody pod prysznicem, gaz zamiast elektryki ew. indukcyjna, tam gdzie sie da mikrofala, spuszczanie wody połówką wody nie całością zbiornika, wymiana TV na oszczędniejszy, zamiast głosników używac dobrej klasy słuchawek, zamiast żarówek wymiana na świetlówki, czy choćby zmiana taryf rozliczeń  i inne) ALE suma wszystkich zysków (zakładając, że kontola nie ogranicza naszych swobód i poczucia utraty wolności uzytkowania domu) na poziomie 30% skutkuje zwielokrotnieniem zaoszczędzonych kwot.

Czyli ostatecznie - kwestia kontoli i samodsycypliny naszego życia trzeba aby być i życ oszczędnie DOSŁOWNIE - pare lat i będziemy fakirami ;).

Nie kończy powyższy wywód całego tematu zapewne ale wskazuje droge do oszczędności w ogóle. Problem w tym że to co MY zaoszczędzimy to idąc daleko wyżej w skali zużycia energii w ogóle na globie Chinol z Amerykańcem (nie podpisali sie pod traktatem zmniejszenia emisji CO2 co pośrednio wskazuje jaki maja stosunek do oszczędzania energii w ogóle - głeboko w jelitach) zużyją czego my żesmy nie spożytkowali.

Pytanie jak oszczędzac powinno zosta postawione precyzyjniej - w jakiej skali - nas samych i własnego chałupa czy szerzej bo w skali otoczenia i dalej. Wtedy jak to inzynierom przystało znając warunki brzegowe problemu jesteśmy w stanie dokładnie odpowiedziec na postawione pytanie/nia które wprawdzie zakrawaja troche na filozofowanie ale ... nie umniejszają ciekawości jak można cos ulepszyć nie wydając grosza wiele a dodatkowo ładując sie energia niemierzalną ale wielce budującą - satysfakcja z małego sukcesuwe własnym domku ;)

Poza tematem ale jakby w nim - z zawodu wykonywanego mam do czynienia z oświetleniem więc jakby chciałby ktos cos wiedzieć wiecej - zarówno w aranżacjach jak i wsmaych technikaliach to postaram sie w miare prosto odpowiedzieć.

krzyszp

 :respect: za post, to się nazywa dobre potraktowanie tematu  :respect:


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Troll81

podpisze się pod tekstem Krzyśka :D  :respect:


Tomasz R. Gwiazda

no wrescie trafil sie specjalista w temacie  :p_arr:

AiDec

`Art` Mociumpela kozacki  :p_arr:, aczkolwiek ja zdecydowanie nie bawilbym sie z czyms takim za te 150 pln rocznie. Gdyby byla mowa o 1500pln to co innego, ale za 150 to tak jak Mociumpel napisal, niekoniecznie warte zachodu...


Ja podejde od innej strony, prosto, skutecznie, a duza roznica. Zero roboty, a duza (stosunkowo) oszczednosc. I odnosze wrazenie ze wciaz malo osob o tym wie (i nie pisze do Ciebie Cyfron, pisze tutaj informacyjnie dla wszystkich).


Cytat: Cyfron w 15 Grudzień 2011, 15:08
(...) co mogę zrobić, żeby płacić mniej (...)

Obnizyc taktowanie pamieci graf do absolutnego totalnego minimum. Ot i masz oszczednosc. Powaznie. Wyprobuj MSI Afterburner, jak nie zadowolony, to wyprobuj Rive (moze jeszcze nizej sciagnie takty). Powod jest bardzo prosty; wplyw taktowania pamieci GPU na wydajnosc grafy jest praktycznie zerowy. Bo jaki ma byc skoro aplikacje dla GPU zajmuja 3, 10, 50MB z pamieci grafy (1GB or more...)?

Zatem suwaki na minimum (co nie kosztuje wiele pracy) dla kazdego projektu i na kazdej GPU. I cieszyc sie z oszczednosci. Btw, jakiekolwiek OC grafy  wyzsze niz 5% jest zupelnie nieoplacalne jesli chodzi o stosunek szybkosci liczenia do poniesionych kosztow.



Mam nadzieje ze okazalem sie pomocny.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

lolek

W CC taktowanie pamięci ma znaczenie i to spore  :P

Tobas

Dodam coś od siebie.
Ja zawsze w biznesie sobie i znajomym powtarzam:

Nie patrz jak zaoszczędzić, tylko jak więcej zarobić - u mnie się sprawdza,
energia wydana w ten sposób jest budująca, motywująca. Polecam.

AiDec

Cytat: lolek w 16 Grudzień 2011, 10:21
W CC taktowanie pamięci ma znaczenie i to spore  :P

Faktycznie, masz racje, zapomnialem o CC - mea culpa. CC to jest wyjatek - dzieki za przypomnienie (a sam kiedys o tym informowalem na 4um  :shame:  %)).



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

simonic

Cytat: AiDec w 17 Grudzień 2011, 07:24
Cytat: lolek w 16 Grudzień 2011, 10:21
W CC taktowanie pamięci ma znaczenie i to spore  :P

Faktycznie, masz racje, zapomnialem o CC - mea culpa. CC to jest wyjatek - dzieki za przypomnienie (a sam kiedys o tym informowalem na 4um  :shame:  %)).

Za to w PrimeGrid po obniżeniu taktowania pamięci czas przeliczania próbki zmniejsza sie o 20-40s. :)
Testowane na dość ocno podkręconej 450GTS.


Szopler

#38
Dobra... będę ciągnął wątek dalej...
Załóżmy, że ktoś już ma dwie taryfy na prąd - policzył i wyszło, że mu się to opłaci.
Taryfa nocna u większości operatorów trwa od 13-15 i od 22-6.
Jak teraz ustawić BOINC aby liczył tylko w tych godzinach? Proszę o screena jak dla początkującego!
I na Wiki z tym ;)

HaNocri

Cytat: Szopler w 20 Grudzień 2011, 00:11
Jak teraz ustawić BOINC aby liczył tylko w tych godzinach? Proszę o screena jak dla początkującego!
Wystarczy chyba coś takiego w preferencjach lokalnych:
Teraz jest po 13:00 i boinc liczy, po 15:00 powinien zapauzować i wznowić o 22
[smg id=270 type=preview align=left width=450]
.