Aktualności:

Nasz kanał IRC - Porozmawiaj z nami.

Menu główne

Jak mniej płacić za prąd?

Zaczęty przez Cyfron, 15 Grudzień 2011, 14:03

Szopler

Sprawdź jeszcze czy nie masz włączonego liczenia niezależnie od preferencji...
Ja ustawiłem dokładnie na odwrót (22:00-06:00 każdego dnia, a ogólnie 13:00-15:00) i niestety po 13-tej nie wznowił liczenia.

HaNocri

Ustawiłem teraz od poniedziałku do niedzieli 13:00-14:20, a ogólnie 14:30-06:00 i rzeczywiście, nie wznowił działania po 14:30. Ustawienia dla poszczególnych dni zdają się omijać ustawienie globalne. Pozostaje napisać skrypt, który będzie uruchamiany o wybranej godzinie i albo zatrzymywał, albo wznawiał liczenie. Można też... napisać do devów boinc managera, żeby poprawili nieco działanie tej funkcji :)

Troll81

pisać to sobie można :( juz prędzej zespół do pisania BoincTasks zareaguje. Niedługo chyba zrezygnuję z menadżera boincowego na rzecz boinctasks...

Szopler

#43
Ja już dawno to zrobiłem... i zaraz spróbuję regułami tam zadziałać :)
Napisałem na forum eFMer BT - zobaczymy czy autor uwzględni prośbę...

Szopler

Metoda z wykorzystaniem harmonogramu zadań...
1. Tworzymy odpowiednie wpisy w ścieżce do uruchomienia (można też utworzyć sobie pliki *.bat i podać ścieżkę do tych plików, ale po co...?)

[ścieżka_do_folderu_boinc]\boinccmd.exe --set_run_mode never 25200

2. Ustawiamy w harmonogramie uruchomienie na godziny 06:00 i 15:00 - powoduje to wstrzymanie obliczeń odpowiednio od 06:00 do 13:00 i od 15:00 do 22:00 (7h x 3600s/h = 25200s)

Tomasz R. Gwiazda

na oddzielny watek aby potomni mogli latwiej znalezc to (ten harmonogram) :)

Troll81

Arta na wiki o tym. i odpowiedni wpis w newsletterze

Szopler

Zrobi się (jutro)...
Dodam tylko że na regułach w BT to przechlapane w tej chwili... np. oddzielna reguła 22:00:00 do 23:59:59 i od 00:00:00 do 05:59:00. Do tego dla każdego projektu oddzielnie trzeba by zakładać :wacko:, więc harmonogram zadań najefektywniejszy jest %)

HaNocri

#48
Należy zwrócić uwagę, że niektórzy dostawcy energii nie uwzględniają czasu letniego (np. Enea) i taryfa z dziennej na nocną przełącza się zawsze wg czasu zimowego. Trzeba to uwzględnić i po przejściu na czas letni skorygować ustawienie harmonogramu, żeby trafić w pożądane "widełki". W przykładzie Szoplera, kiedy system przestawi zegar na czas letni, trzeba by zmienić godziny wykonywania polecenia na 5:00 i 14:00 i analogicznie wrócić do 6:00 i 15:00 po wejściu czasu zimowego.

Szopler


Tomasz R. Gwiazda

taka wrzutka...

mam 1 taryfe "uniwersalna" a chcialbym miec dwie, dzienna i nocna
ale to chyba tylko na papierze.... bo wg mnie licznik ktory jest na klatce jest prymitywny
to skad oni beda wiedzili ile w dzien a ile w nocy jest pobierane ?

odczyt licznika jest dokonywany organoleptycznie :P
nie zdalnie z "centrali"

wyglada na to ze bez wymiany na jakis "inteligentny" licznik to nie ma mowy o zmianie taryfy


Szopler

Oczywiście - zmiana na dwie i więcej taryf = zmiana licznika.
Kiedyś był licznik z dwoma liczydłami i elektro-mechanicznym sprzęgłem oraz zegar który tym sterował teraz jest jedno urządzenie elektroniczne z wbudowanym zegarem/kalendarzem.
Spotkałem się z takimi 4 taryfowymi, czy są bardziej rozbudowane - nie wiem.
Nowe liczniki pozwalają na odczyt za pomocą łącza w podczerwieni (gdyby na przykład ktoś zniszczył wyświetlacz), można także podpiąć przystawkę do komunikacji radiowej i odczytywać go zdalnie...

Tomasz R. Gwiazda

nie wiem do konca jak jest z tym moim... wiem ze pol roku temu byl wymieniany bo podobno jakas walnieta seria byla i wyswietlacze LCD padaly
ale gosc mowil ze tak czy inaczej mozna odczytac pobor.

a jak pytalem o ta opcje odczytu zdalnego, to tak popatrzyl ni to ze smutkiem ni to z politowaniem i powiedzial ze nie ma takiej opcji :)

Szopler

Widać niedoinformowany był albo kiepskie liczniki dostali ;)

Tomasz R. Gwiazda

jako ciekawostke powiem
to moj ojciec 20lat temu chcial sprzedac firmom energetycznym (dystrybutorom) technologie, mierniki + metoda zdalnego odczytu ich
i nikt nie byl zainteresowany....

20lat minelo i nadal ich nie ma w uzyciu :)


syrian

Dla osob ktore maja podwójna taryfę,
czy opłacało by sie zakupic pojemny akumulator i ładować go w tańszej taryfie i korzystać z prądu gdy jest droższa taryfa ?
ktoś nad czyms takim myślał i liczyl ile by to wyniosło   ???

goofyx

Cytat: syrian w 20 Marzec 2012, 11:55
Dla osob ktore maja podwójna taryfę,
czy opłacało by sie zakupic pojemny akumulator i ładować go w tańszej taryfie i korzystać z prądu gdy jest droższa taryfa ?
ktoś nad czyms takim myślał i liczyl ile by to wyniosło   ???
ja mam takie taryfy <- myślałem nad takim amatorskim UPS'em <- ale ogólnie dużo zachodu z tym było od strony elektroniki, na której się nie znam <- a gotowe elementy wychodziły drogo.
No i jeszcze zależy o jakiej mocy odbiorników mówimy?
Ja powiem tak <- jeśli jest to zwykły komp 250-300W to nie opłaca się kombinować.
Osobiście chciałem zbudować UPS, który podtrzymałby min.1500W-2000W przez np.: 8-12h <- ale wychodziło ok.5-6tyś same akumulatory. W moim przypadku samochodowe, ale problem z nimi jest taki że przeżywają średnio tylko 50 pełnych cykli rozładowań <- a znowu akumulatory żelowe to koszt wychodził ponad 10tyś.
Przy takiej kwocie za same akumulatory, wolałbym się zastanowić nad fabrycznym UPS'em za np.: 15tyś, ewentualnie generator spalinowy też wychodził trochę taniej, ale jest głośny i daje np.: 80-90dB.
W tej chwili u mnie odbiornik, który ma 300W poboru to koszt 100zł/m-ce <- dlatego nie kombinowałem z UPS.
A znowu przy moim planowanym zużyciu 1,5kW UPS wychodzi za drogo, aby zwróciło się w jakimś realnym terminie.

Tom się rozpisał ;)

Szopler

Jakiego typu akumulatora chciał byś użyć? Jakiej ładowarki?
Zastanów się nad sprawnością procesu ładowania i czy zdążysz naładować akumulator do 100% w takim samym czasie jak go rozładowałeś?
Samochodowego na pewno nie (przynajmniej nie bez szkody dla samego akku).

Może używając (dobrych i drogich bo tylko wtedy ma to sens) ogniw litowych i szybkiej ładowarki przez pewien czas miał byś poczucie "oszczędzania". Jednak dość szybko zaczął byś do interesu dokładać bo akumulatory tracą pojemność z każdym cyklem ładowania-rozładowania. W pewnym momencie nie wystarczało by prądu na te kilka godzin taryfy droższej... I dylemat - wymieniać akumulatory na nowe (znów duża kasa jednorazowo do wydania) czy jednak ciągnąć z sieci (koszt rozłożony w czasie)?

Trochę lepiej wygląda sprawa z lokalnym wytwarzaniem (i magazynowaniem NADMIARU) energii np. za pomocą paneli fotowoltanicznych czy małych turbin wiatrowych.

Tobas

Cytat: Szopler w 20 Marzec 2012, 12:44
Trochę lepiej wygląda sprawa z lokalnym wytwarzaniem (i magazynowaniem NADMIARU) energii np. za pomocą paneli fotowoltanicznych czy małych turbin wiatrowych.

No właśnie takie coś mi chodzi po głowie - wiatrak do BOINC,
czy to jest sensowne - analizowałeś to już (ktoś analizował)?

Troll81

Tobas, wejdź na forum elektrody i oszukaj tematu "budowa małej elektrowni wiatrowej domowym sposobem" tam masz sporo wyliczeń odnośnie oplacalności. Ogólnie to w okolicy wrocławia słabo wieje. i z reguły mało opłacalnie jak na inwestycje. jak zbudujesz wiatrak tanim domowym sposobem to powinno sie opłacić. Ale wiatr nie wieje stale a magazynowanie prądu jest zbyt kosztowne. Ogólnie w przedbiegach wygrywaja elektrownie wodne....

Tobas

Czytałem ten wątek jest bardzo stary.
Technologie i ceny się zmieniają, dlatego pytam.
Nie mam zamiaru wystawiać ręcznie robionego szkaradztwa bo mi żona nie pozwoli  ;)

Czekam na moment, kiedy stosunek opłacalności / ceny zakupu / stopy zwrotu będzie realny
Wody nie zrobię bo nic u mnie nie płynie, za to wieje jak sk****syn  :p_arr:

armar

Cytat: Tobas w 20 Marzec 2012, 14:03
Nie mam zamiaru wystawiać ręcznie robionego szkaradztwa bo mi żona nie pozwoli  ;)

Czekam na moment, kiedy stosunek opłacalności / ceny zakupu / stopy zwrotu będzie realny

"Szkaradztwa" zwracają się najszybciej...
Ile lat użytkowania wiatraka bierzesz pod uwagę jako okres inwestycji? :)

Tobas


gregre

to może i ja się podepnę pod temat:

jak zmniejszyć zużycie prądu PC w nocy gdy mam włączoną tylko czujkę Rad@H ?
wyłączenie PC i zostawienie zasilania na USB chyba nie pomoże bo nie będzie transferu próbek...

Szopler

Wyłączenie PC nie wchodzi w grę - BOINC musi chodzić...

Troll81

Wiatrak możesz kupic używany. Ceny zaczynaja sie w okolicy 10k euro

Szopler


Troll81

http://www.arka.wroclaw.pl/

kiedysmieli w ofercie elektrownie 30KW i podobne ale widze że 75KW w cenie 15k ojro jest...

Tobas

Myślałem raczej o czymś co mi się zmieści na działce, a nie o elektrowni

Troll81

to nie są jakieś giganty... te o mocach x00 KW to sa juz duże. ale 75KW....

Szopler

Ciekawe jak zajechane są te niemal 30 letnie turbiny?

Troll81

tak jak 30 letnie silniki elektryczne....

Szopler

Czyli 80% mechaniki do wymiany (łożyska, przekładnie).

Ania

Cytat: goofyx w 20 Marzec 2012, 12:27
Cytat: syrian w 20 Marzec 2012, 11:55
Dla osob ktore maja podwójna taryfę,
czy opłacało by sie zakupic pojemny akumulator i ładować go w tańszej taryfie i korzystać z prądu gdy jest droższa taryfa ?
ktoś nad czyms takim myślał i liczyl ile by to wyniosło   ???
ja mam takie taryfy <- myślałem nad takim amatorskim UPS'em <- ale ogólnie dużo zachodu z tym było od strony elektroniki, na której się nie znam <- a gotowe elementy wychodziły drogo.
No i jeszcze zależy o jakiej mocy odbiorników mówimy?
Ja powiem tak <- jeśli jest to zwykły komp 250-300W to nie opłaca się kombinować.

Masz może wyliczenia ? Po jakiej cenie uwzględniałeś prąd ?

armar

Cytat: Ania w 24 Październik 2012, 11:02Masz może wyliczenia ? Po jakiej cenie uwzględniałeś prąd ?
Koszt akumulatorów zabija taki pomysł.
Ponadto jest to nieopłacalne, gdyż 40% energii się marnuje:
"Sprawność akumulatora, czyli stosunek energii oddanej podczas pracy do energii włożonej do akumulatora w procesie ładowania, jest zawsze mniejsza od jedności. W większości akumulatorów sprawność jest rzędu 60%." (http://pl.wikipedia.org/wiki/Akumulator_elektryczny )

sknd

trochę nie na aktualny temat, ale w temacie wątku - warto chyba zrobić undervolting cpu (a może da się i gpu?) niewiem, jaka jest różnica w zużyciu prądu, ale na pewno jakieś parę groszy wyjdzie ;) no i ciszej jest i zimniej XD

kriu

Stary wątek ale napiszę tu:
Proponuję aby tak ustawić liczenie aby w zimę komputery były bardziej obciążone niż w lato. Dlaczego?
Urządzenia te wytwarzają dużo ciepła. Jak są umieszczone w pomieszczeniach użytkowych to zimą będą je dogrzewać i mniej będzie potrzeba wytwarzać ciepła metodą konwencjonalną np. piecem gazowym, węglowym. Mała oszczędność ale zawsze. A i chłodzenie komputerów jest wtedy lepsze.
W lecie natomiast mamy za dużo ciepła i jak jeszcze ktoś ma klimatyzację to dodatkowo musi to ciepło "wyrzucać" z domu.
Proste co  :) Ktoś policzy może ile watogodzin można zaoszczędzić w obliczeniach długofalowych?
http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

Tobas

Od 10 lat tak właśnie ogrzewam swoje biuro :)
Na zimę specjalnie zamiast grzejników pokupowałem sobie mocarne GPU.

Jak tylko robi się chłodniej to od razu RAC mi rośnie.

pawg

zawsze można jeszcze dokupić do zestawu jakiegoś mocniejsze CPU od AMD, to wtedy już będzie trzeba otwierać okna z gorąca  ;D



jukomozoko