Nvidia Kepler GPU's [GTX 600's]

Zaczęty przez mimeq, 25 Grudzień 2011, 22:59

mimeq

Nie wiem co z czym i jak czy bylo czy nie ale daje (znalazlem gdzies linka na forum boincstats)

Cytat
The GeForce 600 Series will use a new Kepler style architecture, successor to the Fermi style architecture used by the 400 and 500 series.
Will be the first Nvidia graphics card series to support the new PCIe 3.0 interface which deliver a 8 GT/s bit rate effectively doubling the PCIe 2.0's bandwidth.
Manufactured using a 28 nm fabrication process opposed to 40 nm.

CytatNvidia Corp.'s first generation Kepler GPU should emerge in March 2012, according to reports.

The GK107, first of the Nvidia Kepler series, a budget card aimed at a mainstream audience, will purportedly feature a 128-bit memory interface, GDDR5 memory and support PCI-Express 2.0, according to a timeline being touted by Japanese gaming site 4Gamer.net.

The first Kepler cards, successors to Nvidia's Fermi architecture and based on TSMC's 28nm process, were initially expected to emerge in late 2011 but production has been pushed back to early Q2 of 2012. First silicon is apparently still on track for this year's end.

Kepler GPUs will purportedly triple the dual-precision floating point performance of Fermi


http://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_Nvidia_graphics_processing_units#GeForce_600_Series


simonic

Jeśli zapowiedzi się potwierdzą to szykuje sie rewolucja.
W Ilości GFLOPS/Watt bije na głowe wszystko co wcześniej wydano.
Wersja 650GTX za niby 149$ jest ... 2 razy wydajniejsza od GTX 580  :o
Dodatkowo 580 zużywa 244W a 650 tylko... 70W...
Tylko to złącze PCI-ex 3.0... (planowane wprowadzenie tej wersji jest podobno na Q2 2012)


Krzysiak

Cytat: simonic w 26 Grudzień 2011, 00:15
Tylko to złącze PCI-ex 3.0... (planowane wprowadzenie tej wersji jest podobno na Q2 2012)

Które nic nie daje


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

simonic

Cytat: Krzysiak_PL_GDA w 26 Grudzień 2011, 00:48
Cytat: simonic w 26 Grudzień 2011, 00:15
Tylko to złącze PCI-ex 3.0... (planowane wprowadzenie tej wersji jest podobno na Q2 2012)

Które nic nie daje

Wariant PCIe   Przepustowość (w każdą stronę)
x1 v1.0          250 MB/s
x2 v1.0          500 MB/s
x4 v1.0          1000 MB/s
x8 v1.0          2000 MB/s
x16 v1.0         4000 MB/s (4 GB/s)
x16 v2.0         8000 MB/s (8 GB/s)
x16 v3.0        16000 MB/s (16 GB/s)

Więc jak widać 3.0 ma 2x większą przepustowość plus może dostarczyć karcie do 300W bez dodatkowych kabli. (2.0 dostarcza max 150)


lolek

Tylko znajdź kartę która wykorzysta x16 v1.0 nie wspominając o v2.0.  Jedyny plus to moc którą karta może pobierać przez PCIe.

Krzysiak

Cytat: simonic w 26 Grudzień 2011, 08:50
Więc jak widać 3.0 ma 2x większą przepustowość plus może dostarczyć karcie do 300W bez dodatkowych kabli. (2.0 dostarcza max 150)

i na tym koniec teorri

1. Żaden producent nie zdecyduje się na zasilanie tylko z szyny PCIe - przykład nowe HD7970
2. Z tą przepustowością to też jest tylko jakiś bełkot marketingowy  XD
Ostatnio podłączałem np HD5870 do PCIe x16 i x8 w w żadnej grze ani benchmarku nie zauważyłem różnicy  - Crytek2, BF3 i taka sama punktacja w Heaven DX11 Benchmark
Tak samo wypadały testy nowego HD7970 na płytach z PCIe 1.0 2.0 i 3.0 żadnego wpływy na wydajność  XD

Z GTX 600 będzie to samo chyba że NVIDIA dogada się z producentami płyt i zrobi jakieś sztuczne ograniczenie  %)


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

simonic

Cytat: lolek w 26 Grudzień 2011, 09:17
Tylko znajdź kartę która wykorzysta x16 v1.0 nie wspominając o v2.0.  Jedyny plus to moc którą karta może pobierać przez PCIe.

Dokładnie. Ja podałem wszystkie główne różnice jakie znalazłem. Przydatna jest tylko ta zmiana ze zwiększeniem do 300W moc ze złącza = redukcja kabli (w 99% przypadków, bo wg zestawienia dostępnego w necie tylko karty dwurdzeniowe potrzebują wiecej niż 300W)


Tomasz R. Gwiazda

do obliczen w BOINC to chyba to mialo najmniejsze znaczenie szybkosc PCIe

Krzysiak

Cytat: simonic w 26 Grudzień 2011, 10:55
Przydatna jest tylko ta zmiana ze zwiększeniem do 300W moc ze złącza = redukcja kabli

XD  XD  XD

To nie tak do końca jeden kabel mniej do karty graficznej dwa dodatkowe do płyty głównej - przecież którędyś tą moc trzeba dostarczyć  :whistle:

To ja wolę osobiście stare rozwiązanie


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

Troll81

a po kiego pchać 300W po laminacie płyty a potem karty graficznej jak można od razu z zasilacza do karty?

Kret_polny

Cytat: Krzysiak_PL_GDA w 26 Grudzień 2011, 10:52
Ostatnio podłączałem np HD5870 do PCIe x16 i x8 w w żadnej grze ani benchmarku nie zauważyłem różnicy  - Crytek2, BF3 i taka sama punktacja w Heaven DX11 Benchmark
Tak samo wypadały testy nowego HD7970 na płytach z PCIe 1.0 2.0 i 3.0 żadnego wpływy na wydajność  XD
Odnośnie wydajności na różnych złączach PCI-Express dla AMD Radeon HD 5870, to tu jest ciekawy test:
http://www.techpowerup.com/reviews/AMD/HD_5870_PCI-Express_Scaling/1.html
poniższy link prowadzi do podsumowania:
http://www.techpowerup.com/reviews/AMD/HD_5870_PCI-Express_Scaling/25.html
czyli wychodzi na to, że z PCI-Express 1x 2.0 można wyciągnąć średnio ~75% wydajności tego radka.

ryszard.korczyk

Cytat: Kret_polny w 26 Grudzień 2011, 23:42
Cytat: Krzysiak_PL_GDA w 26 Grudzień 2011, 10:52
Ostatnio podłączałem np HD5870 do PCIe x16 i x8 w w żadnej grze ani benchmarku nie zauważyłem różnicy  - Crytek2, BF3 i taka sama punktacja w Heaven DX11 Benchmark
Tak samo wypadały testy nowego HD7970 na płytach z PCIe 1.0 2.0 i 3.0 żadnego wpływy na wydajność  XD
Odnośnie wydajności na różnych złączach PCI-Express dla AMD Radeon HD 5870, to tu jest ciekawy test:
http://www.techpowerup.com/reviews/AMD/HD_5870_PCI-Express_Scaling/1.html
poniższy link prowadzi do podsumowania:
http://www.techpowerup.com/reviews/AMD/HD_5870_PCI-Express_Scaling/25.html
czyli wychodzi na to, że z PCI-Express 1x 2.0 można wyciągnąć średnio ~75% wydajności tego radka.

Dokładnie, a PCI-e 4x 2.0 już w zupełności wystarcza. Więc PCIe 16x 3.0 nie będzie miało jakiegokolwiek przełożenia na wydajność. To tak jak z SATA 3.0, transfery po 600MB/s, ale nie ma dysków które by takie osiągi uzyskały, może poza topowymi SSD.

Troll81

no właśnie pod nie zostało stworzone SATA3 :D

taktu

Aż takie znów topowe nie muszą być, widziałem ostatnio jak działa taki ssd w granicach 800zl.. aż się łezka w oku kręci  ???


aborek

Cytat: taktu w 27 Grudzień 2011, 14:46
Aż takie znów topowe nie muszą być, widziałem ostatnio jak działa taki ssd w granicach 800zl.. aż się łezka w oku kręci  ???
Ja po pół roku od nabycia zmobilizowałem się do postawienia systemu na Vertex 2 (kupiony za 300 zł z groszem) i powiem szczerze że jestem w szoku.

Tomasz R. Gwiazda

Mam Vertex2 w desktopie i Vertex3 w Lapku :)

jest moc :D

aborek

http://pclab.pl/news49052.html
Jeśli to się potwierdzi, to może być ciekawie.

Troll81

istny potwór...... nie moga wybudowac takiej karty ale żrącej mniej niz 100W? bo jak znam życie to jak wyjdzie wersja średniopółkowa to będzie miała wszystko do oporu poograniczane. Tak jak radek 7770 który wydajnosć DP ma sztucznie przyciętą. Żeby ludziska kupowali droższe karty.....

Tomasz R. Gwiazda

tak moga, takie wbudowane w procka :D

tylko chyba nie o taka wydajnosc nam chodzi w BOINC

PoznanskaPyra

Widziałem specyfikacje 690 to cholerstwo ma zjada 690W :deadman: Połączone karty w SLI to 3x690W czyli 2KW na grafike! Tylko czekać jak zasilacz komputerowy będzie miał z tłu trójfazową wtykę  XD
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

EDU Enthusiast

FYI - juz sa na rynku no wyglada na to ze maja te 1500 cuda cores te 680 ale nazwa gpu jest gf104 wiec mysle ze to tez nie bedzie jakas hi-end tylko wyjda tak samo jak z fermi bedzie 780 poprawiony kepler ;P gf110.

_Aleksander_

Cytat: EDU Enthusiast w 28 Marzec 2012, 02:48
FYI - juz sa na rynku no wyglada na to ze maja te 1500 cuda cores te 680 ale nazwa gpu jest gf104 wiec mysle ze to tez nie bedzie jakas hi-end tylko wyjda tak samo jak z fermi bedzie 780 poprawiony kepler ;P gf110.

Zastanawiam się co jest treścią w tym poście?
- Karty są na rynku? Gdzie?
- Mają 1500 cores? W każdym teście stoi jak byk, że mają 1536.
- GTX680 z GF104 (prędzej GK104)?
- Następny chip będzie miał oznaczenie GF110 (prędzej GK110)?.

Napisz może o tym jak ta karta wypada w porównaniu do GTX560 i GTX580, napisz o wydajności DP.....eh news jak z naszej telewizji...

EDU Enthusiast

ahh po co ta spojnosc i dokladnosc ;P jeszcze nikt nie umarl od 36cores.

phobos

Właśnie pogrzebałem trochę na forum gpugrid w sprawie keplera i średnio to wygląda. Wydajność obliczeń 32 bitowych faktycznie bardzo mocno wzrosła w porównaniu do kart fermi, ~3100 gflops dla gtx 680 vs ~1600 dla gtx 580 czy 1250 dla 560ti, ale wydajność double (64 bity) leży. Keplery mają 1/24 wydajności w double w stosunku do single. Dla przypomnienia, w fermim jest to 1/8 dla gtx 570 i 580 oraz 1/12 dla gtx 560. Ostateczna wydajność pewnie zależeć będzie indywidualnie od projektu i tego czy dużo używa double, ale cudów raczej nie należy się spodziewać. Jako dowód ukradłem takie oto zestawienie:


Tomasz R. Gwiazda

ale to mowa o 64bit aplikacjach na gpu
czy jak obecnie jest? system 64bit a aplikacje gpu 32bit?


phobos

Tak, ta kiepska wydajność będzie dotyczyć zdaje się tylko aplikacji wykorzystujących 64 bitowe obliczenia. Projekty nie korzystające z 64 bitów powinny śmigać trochę lepiej. Póki co wiekszość aplikacji nie działa z tymi gpu. Dokopałem się tylko do tego co wyżej oraz jednego testu na seti, gdzie gtx 680 przegonił 580 ale nie aż tak jakbyśmy się spodziewali:

CytatOn the 580 it would take (on average) 3m 40s to do one task. On the 680 (at normal settings) it takes around 3m 10s.

PoznanskaPyra

Czyli nie opłaca się kupować, narazie, nowych nvidi. Może potem lepiej zoptymalizują aplikacje no i karty potanieją z biegiem czasu.
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

EDU Enthusiast

jak dla mnie to wyglada jakby uzyli hyperthreading  - co zapewne mi powiecie ze napewno nie jest etc  %)
I oszukuja tylko ze maja 1500 cores :Pv gdzie w rzeczywistosci maja 750 i thready sa 32bitowe gdzie oryginalnie byly 64bitowe :P

co zapewne i tak jest nie prawda :P ale niechaj ludzie to uslysza.

phobos

Oczywiście, to nie jest hyper-threading  %)
Tak duży wzrost ilości rdzeni cuda przy jednoczesnym braku analogicznego wzrostu wydajności względem fermi wynika ze zmiany podejścia do tematu. Teraz shadery chodzą z taką samą częstotliwością jak reszta rdzenia zamist 2 razy szybciej. Dlatego potrzeba ich wiecej. Ale jednocześnie dostajemy lepszą wydajność na wat, gpu żre mniej prądu i nie można już na nim smażyć jajek jak na 480tce  ;)

EDU Enthusiast

No nie powiedzialbym widzialem na benchmarkach ze 680 i 7970 razem zzra raczej top listy jesli chodzi na full load. Rozumiem dlaczego tak biednie wyglada kepler :) teraz ich technlogia w 28nm tech jest finansowo vitalna. Hehe.