Zbiórka na modernizajcę SKB@P Edycja 5

Zaczęty przez GRID, 25 Styczeń 2012, 00:04

Troll81


ryszard.korczyk

Powiem szczerze, stara 40GB WD w czarnej obudowie jest nie do zajechania. Wszystkie komputery liczące na tym mi działają. Tak jak pisałem za 35zł takie kupuje z 6m-cną gwarancją. Dyski nowe poza wszelkimi zasadami przyzwoitej ceny. Jeszcze nie wróciło to do równowagi.

waldas

Cytat: ryszard.korczyk w 07 Marzec 2012, 22:09
Powiem szczerze, stara 40GB WD w czarnej obudowie jest nie do zajechania.

zerknę w swoje zasoby i może coś się takiego znajdzie używanego, na pewno mam Maxtory, sprzedaż na Allego to niewielki zysk, ale może posłużą w zacnym celu

MarcinB

Cytat: Troll81 w 07 Marzec 2012, 21:57
a nie miały aby byc nowe??
Tylko czy jest sens płacić za nowe. Do obliczeń nie potrzeba SSD czy wielkich pojemności.

Cyfron

tylko akurat nie Wy będziecie potem siedzieć przy kompach i zastanawiać się, co powoduje błędy, a później stawiać systemy od nowa (a punkty będą sobie uciekać).
Na prawdę sporo dysków oddanych odpada w testach, a ja nie chcę mieć "niepewnego" dysku. Za dużo jest komputerów, aby móc się bawić w takie używane rzeczy. Zresztą inna sprawa, że "stać nas" na nowe  8)

ryszard.korczyk

Cytat: Cyfron w 08 Marzec 2012, 07:19
tylko akurat nie Wy będziecie potem siedzieć przy kompach i zastanawiać się, co powoduje błędy, a później stawiać systemy od nowa (a punkty będą sobie uciekać).
Na prawdę sporo dysków oddanych odpada w testach, a ja nie chcę mieć "niepewnego" dysku. Za dużo jest komputerów, aby móc się bawić w takie używane rzeczy. Zresztą inna sprawa, że "stać nas" na nowe  8)
Dokładnie. Nie możemy pozwolić sobie na pady, bo dysk twardy się sypnął. Swoją drogą, SKB@P6 ma w SAMRT informację o realokacjach, przy następnej wizycie trzeba się tym zająć. Zgadzam się, do obliczeń nie potrzeba super dysku, ale musi on być stabilny. Tak jak już pisałem 40-80GB WD używki w czarnej obudowie są dobre i tanie. Na tą ilość, jaka przewija się u mnie (dzięsiątki komputerów poleasingowych miesięcznie) zdarzają się pojedyncze pady.

AL

Cytat: MarcinB w 08 Marzec 2012, 06:47
Cytat: Troll81 w 07 Marzec 2012, 21:57
a nie miały aby byc nowe??
Tylko czy jest sens płacić za nowe. Do obliczeń nie potrzeba SSD czy wielkich pojemności.

Sens jest jedynie taki, że wtedy teoretycznie mamy kilka lat spokoju z okazji gwarancji. Fakt do obliczeń nie potrzeba SSD ani wielkich pojemności (w sensie powyżej 40GB), po prostu obiektywnie zauważyłem, że na tą chwilę najtaniej właśnie wychodzą dyski SSD o pojemnościach 30-40GB (200-300zł). Są one nawet tańsze od tradycyjnych HDD (najmniejsze dostępne jakie widziałem były za nie całe 300zł i miały minimum 160GB).

Cytat: waldas w 07 Marzec 2012, 22:29
zerknę w swoje zasoby i może coś się takiego znajdzie używanego, na pewno mam Maxtory, sprzedaż na Allego to niewielki zysk, ale może posłużą w zacnym celu

Świetna sprawa! Jak masz coś na zbyciu na pewno się do SKB@P przyda. Tylko proszę byś przed wysyłką sprawdził je jakimś testem - bo szkoda kasę marnować na przesyłkę w razie czego.
Piszę o tym dlatego, że po ostatnim Wrocławskim zlocie zebrała się całkiem spora kupka dysków. Problem w tym, że ostatnio jak się w którymś SKB@P dysk wysypał - to Cyfron z trudem coś z tych dysków wybrał - na czym w końcu udało mu się system postawić. No i kilka które sprawdził przy tej okazji okazało się po prostu złomem.

Cytat: ryszard.korczyk w 07 Marzec 2012, 22:09
Powiem szczerze, stara 40GB WD w czarnej obudowie jest nie do zajechania.

No czarne WD to ekstraklasa i złego o nich jeszcze nie słyszałem. O Niebieskiej serii są już różne opinie (negatywne o tych starszych, pozytywne o tych nowszych). Sam mam dwa WD 500GB niebieskie i jestem bardzo zadowolony. Natomiast seria zielona to totalna porażka - omijać szerokim łukiem. Sam boksowałem się z serwisem chyba łącznie z rok, miałem 3 zielone i co chwila nawalały, leciały na gwarancji na serwis, serwis odsyłał nówkę - która pochodziła tydzień dwa i powtórka z rozrywki, a raz to nawet nówka z serwisu nie odpaliła...Chyba z 12 zielonych przez rok przeszło przez moje ręce, aż w końcu odesłali mi dwa z niebieskiej serii, a za jednego zażądałem zwrotu kasy i problemy się skończyły.

Cytat: ryszard.korczyk w 07 Marzec 2012, 22:09
Powiem szczerze, stara 40GB WD w czarnej obudowie jest nie do zajechania. Wszystkie komputery liczące na tym mi działają. Tak jak pisałem za 35zł takie kupuje z 6m-cną gwarancją. Dyski nowe poza wszelkimi zasadami przyzwoitej ceny. Jeszcze nie wróciło to do równowagi.

No i to być może jest najbardziej kompromisowe rozwiązanie. Jeśli możne je sprawdzić i w razie błędów (bad sektorów itp.) je odesłać - to w tej cenie robi się naprawdę warta rozważenia alternatywa.

Troll81

ja mam zielonego 2tb i nie narzekam....

waldas

Jakiś czas temu będąc na szkoleniu mówili, że przy obecnej technologi dyski SSD żywotność mają ok 2 lat, więc też warto się zastanowić czy warto wydawać kasę na nie.

A może warto pomyśleć o dyskach SCSI? Woły robocze.

Tomasz R. Gwiazda


Troll81

kontrolery majatku nie kosztują. Szczególnie te starsze i bez wypasów....

http://allegro.pl/nowy-hp-lsi-20320-logic-kontroler-u320-64bit-pci-i2179808716.html

Tomasz R. Gwiazda

SCSI to slepa uliczka, lepiej sie w to nie pchac

AL

Imho najmniej kłopotliwe by były zwykłe hdd na sata.

ryszard.korczyk

Zamówione zostały płyty do SKB@P2 i SKB@P9. Czy nikt nie ma nic przeciwko twej opcji odkupienia ode mnie i7-940 i wymiany za dopłatą GTS 450 na 560Ti? Pisałem o tym parę postów wcześniej. Jako SKB@P czekamy na wpłaty :).

Tomasz R. Gwiazda

same glosy aprobaty byly jesli chodzi o ten pomysl Rysku :)

Troll81

ode mnie aprobata, ale juz w tym miesiącu rzuciłem na tacę i chyba na więcej nie wyskrobię....

Cyfron

ja też jestem za.
Trollu - kasy chyba będzie na tyle, żeby to wszystko kupić :)

ryszard.korczyk

To czeka mnie sporo zabawy przez weekend, SKB@P2, SKB@P9 i SKB@P10 :)


krzyszp

W sprawie dysków jeszcze...
Wciąż chodzą u mnie dwa dyski 40GB PATA (a pracują ciężko) i nic im się nie dzieje, natomiast dyski SATA powyżej 160GB zmieniłem 4 w dwa lata.
Z mojej praktyki wynika, że im bardziej dane na dyskach upakowane, tym żywotność krótsza...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

ryszard.korczyk

Zamówienie zostało wysłane. Jutro towar będzie u mnie. Będę się starał wszystko ogarnąć w sobotę, aby już liczyło. W skrócie, co będzie się działo:
1. SKB@P2 dostaje nową płytę i RAM, pozostaje w nim jedna grafika 5870.
2. SKB@P9 dostaje nową płytę i grafikę 5850 z SKB@P2, bo tam nie ma już 2x PCIe.
3. SKB@P10, to nowy flagowiec SKB@P, i7-940 12GB ram, nowa grafika 560Ti i zasilacz nowy 750W, ten z wymiany za 1000W
4. pozostaje 4850 i pewnie w SKB@P3 wyląduje
5. GTS450 odkupuję ze stanu SKB@P.
Jak będę miał chwilkę, to zliczę jak to finansowo wychodzi.
Na tą chwilę SKB@P2, SKB@P3, SKB@P9 i SKB@P10 będą liczyć u mnie, ale będę musiał któregoś przekazać do Cyfrona, u mnie na dłuższą metę ciężko byłoby je trzymać.

Troll81

Jakbyście otrzebowali kolejnego KVMa to będę miał 4 portówkęna zbyciu :D dorobiłem się 16 portowego potwora z opcją KVMoverIP :D

ryszard.korczyk

Umieszczam rozliczenia z ostatnich zakupów.
1. zestaw i7-940, chłodzenie 12GB i MB Asusa 1024zł
2. płyta do SKB@P2 179 tu dołożyłem jeszcze od siebie 2GB DDR3
3. płyta do SKB@P9 183
4. 560Ti z uwzględnieniem odkupienia GTS 450 799-350=451
Razem 1837zł
Swego czasu kupiono obudowę RACK modcoma, aby wywieźć SKBP2 do serwerowni, na tą chwilę obudowa jest zbędna, bo nic tego nie wyszło. Cyfron zaproponował sprzedanie tej obudowy, więc chętnie ją odkupię za 300zł, więc jeśli nikt nie ma nic przeciwko tak zrobimy. :)

Cyfron

o ile pamięć mnie nie myli, to za mniej więcej taką kwotę zakupiliśmy tą obudowę, więc jest niezła szansa sprzedać obudowę bez straty :)
Zaraz będzie uaktualnienie konta SKB@P

Cyfron

Aktualizacja wpłacających i wypłat dokonana (przyszedł przelew od szczodrego Anonima na 200PLN!!)
Koszt odkupienia obudowy przez Ryśka Korczyka już został odliczony.
Szczegóły:
https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0AvaIwM-7q7jQdE4tX1BvSTR5NVdfbVpwQktTTXpUR0E

ryszard.korczyk

Działając przy komputerach założyłem ze swoich zasobów dyski SATA 80Gb do SKB@P 10 i SKB@P2. Więc jak zbywa wam jakiś dysk choćby 40GB SATA, to chętnie przyjmiemy. Ważne, żeby to był dysk sprawny :). Najprościej sprawdzić status SMART,
ID   Opis atrybutu   Próg   Wartość   Najgorsze   Dane   Stan
05   Reallocated Sector Count   140   200   200   0   OK: wartość w normie
C5   Current Pending Sector Count   0   200   200   0   OK: zawsze pozytywnie
C6   Offline Uncorrectable Sector Count   0   100   253   0   OK: zawsze pozytywnie
W tych 3 pozycjach warto, żeby pole Dane było 0. :)

Troll81

ładny ten arkusz. Można by zrobić takie zestawienie dla całej historii SKB@P?

Cyfron

Trollu - mogę dać Tobie uprawnienia do edytowania tego arkusza i możesz go uzupełnić o poszczególne etapy (np na osobnych arkuszach)
Ja niestety czasu raczej nie mam...

Troll81


ryszard.korczyk

Na stan SKB@P przyszły od "waldas" dyski SATA:
Seagate 80GB, WD 40GB, Maxtor 80GB. Seagate już wylądował w SKB@P2. Za takie datki bardzo dziękujemy, bo ostatnio był problem z dyskami.

PoznanskaPyra

Cholernie drogie się dyski zrobiły, ja swojego 1TB kupiłem za 212zł a teraz 400zł...
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

ryszard.korczyk

Na stanie do kotfryca mamy płytę AM3, pytanie, czy ktoś ma może do oddania taki procesor. Może zechce sobie upgrade zrobić ;).

PoznanskaPyra

Za 550zł jest 6 albo 8 rdzeniowy buldozer mam zniżkę na niego następny jest amd x6 phenom II też w okolicach tej sumy.
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

aborek

Co do buldożera, to by trzeba było sprawdzić, czy go płyta obsłuży.

PoznanskaPyra

Ale chyba się go nie opłaca brać 6 rdzeni z czego 3 zmiennoprzecinkowe
Phenom trochę droższy, ale ma 6 pełnowymiarowych rdzeni.
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

Troll81


PoznanskaPyra

Cytat: Troll81 w 16 Marzec 2012, 14:32
rdzenie zmiennoprzecinkowe??
Nie jestem pewien, ale dla SKB@P oznacza to tylko 3 rdzenie.
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

aborek


lolek

Buldek to osiem pełnowartościowych rdzeni w obliczeniach wykorzystujących pojedynczą precyzję, lub 4 rdzenie z HT w podwójnej precyzji. Inaczej mówiąc 8 jednostek obliczeniowych stałoprzecinkowych i 4 zmiennoprzecinkowe.

MarcinB

#119
I jak tam planujemy dalej na coś zbierać ? Może wymianę jakiś najsłabszych kart?
http://www.arest.pl/produkt/Karty-graficzne/5,4,,,0,0,0,,/24010/PCIex-XFX-HD-6970-2048-MB-DDR5-256-bit-DVI-HDMI-D-PORT-HD-697A-CNFC/