Radioactive@Home a stacje meteo

Zaczęty przez Grzesiek, 01 Luty 2012, 09:53

Grzesiek

Witajcie !
Nie wiem czy to odpowiednie miejsce ale zapytam tutaj - czy ktoś ma może na zbyciu kompletny czujnik ?
Ewentualnie kiedy będzie zamawiana kolejna partia ?
Czujnik miałby współpracować ze stacją systemu sr0wx.

Pozdrawiam
Grzesiek

Svistak

#1
Witaj,
Zbędnego czujnika nie mam, a odnośnie kolejnych zamówień - to czytaj forum pilnie :) ... będą na pewno...
Natomiast ja mam pytanie odnośnie systemu, z którym chcesz aby czujnik pracował - czy chodzi Ci o bezobsługowe stacje meteo APRS? - bo taka zbieżność w liternictwie - ja akurat mam taką stację - SR1WXR - ale czujnik będzie umieszczony tylko koło niej, z kamerą i z danymi na stronie stacji - natomiast trudno, aby te dane wysyłać przez APRS - chyba, że coś przeoczyłem  :whistle:  ...
Ale możesz w nowym wątku Nam nakreślić ową stację - myślę, że nie tylko ja będę zainteresowany...
Pozdrawiam Tomek, SQ1PSH.

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Svistak

Poczytałem trochę o systemie SR0WX w necie - nie ma to jak "okienka" w szkole...
Najbardziej zaciekawiło mnie to - oprócz informacji głosowych na częstotliwościach krótkofalarskich, również info głosowe na CB - to już duża liczba potencjalnych odbiorców...
Widzę tu wielką szansę dla naszego systemu informacji i ostrzegania - nie tylko przez net, ale też przez radio...
Za dwa tygodnie będę kilka dni w domu rodzinnym na Podkarpaciu - "zaległe ferie" - biorę więc ze sobą terminal, czujkę i radio i będę próbował sił... faktycznie poza komunikatami meteo - komunikat z pomiaru radioaktywności byłby super - nie tylko dodatkiem ale normą :) ...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Grzesiek

Dzięki za odpowiedź,
jak poczytałeś o sr0wx to nie będę już wymądrzał, powiem jedynie, że projekt jest cały czas rozwijany, jest coraz więcej stacji w kraju.
Sprzęt bardzo prosty, tani terminal za kilkadziesiąt złotych, linux i program napisany w PYTON'ie. Ja u siebie aktualną pogodę będę generował z wx2300, prognozę i zagrożenia meteo z zewnętrznych serwisów. W tej chwili moja stacja nadaje na 144 950 ale docelowo będzie również na kanale 9 CB, być może też komunikaty będą nadawane na częstotliwości PMR ale to jeszcze musimy prawnie rozwiązać bo nie ma pewności czy automat może pracować w tym paśmie.
W każdym razie prace trwają, projekt jest cały czas rozwijany i gdyby ktoś miał na zbyciu czujnik można by było uruchomić testowo jeden egzemplarz celem przedstawienia kolegom związanym z sr0wx
Włącz radio na 144 950, być może już w Twojej okolicy pracuje jakaś stacja.

Pozdrawiam
Grzesiek
sp6tpw

Tomasz R. Gwiazda

Grzesiek: a moze bys sie podjal jako "team leader" w tej dziedzinie cos ciekawego napisac w odpowiednim dziale na forum ?
byloby fajnie poczytac cos od praktyka w tym temacie a i moze to spowodowac wieksze zainteresowanie tematem, zapalencow roznego rodzaju na forum jest pod dostatkiem :)

Svistak

Svistak jest ze Szczecina... ale sprawdzę jak wrócę do domu... i tak sobie myślę, że jak dotrze druga partia czujek do mnie (a mam ich zaklepanych sztuk pięć) - to dla kolegów z KF-u jak najbardziej odstąpię nieodpłatnie jedną... tylko musicie jeszcze poczekać... oczywiście tylko jeden, ale słuszny warunek - aby czujka pracowała zarejestrowana w Naszym Teamie - Boinc@Poland... sam zaś popróbuję sił ze swoją... ja mam stację Velleman WS-1090... moja strona pogodowa ... stacja na razie nie nadaje drogą radiową przez APRS na 144.800 MHz, ale podaje dane via net jako stacja bezobsługowa APRS - SR1WXR ...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Svistak

Po poniższym komunikacie miło byłoby usłyszeć:
Poziom radioaktywności dla miasta Poznania za ostatni kwadrans zero przecinek siedemnaście mikrosiwerta na godzinę. Poziom w normie. Zagrożeń brak...   :)  ...

Automatyczna stacja pogodowa Poznań

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

Grzesiek

Cytat: Tomasz R. Gwiazda w 01 Luty 2012, 13:45
Grzesiek: a moze bys sie podjal jako "team leader" w tej dziedzinie cos ciekawego napisac w odpowiednim dziale na forum ?...
Spróbuję ściągnąć na forum pomysłodawców i twórców tego projektu, oni będą bardziej odpowiednimi ludźmi aby zabrać tu głos, ja jestem jedynie kimś w rodzaju "końcowego użytkownika", który wymyśla co by tu jeszcze dodać do projektu ale samo wdrażanie zostawiam innym...

#Svistak
czymś już wysyłasz ramki do sieci APRS więc powinno wystarczyć zainstalowanie oprogramowania i podpięcie nadajnika.

Tak dla ścisłości, ja nie chcę dostać czujnika za darmo, chcę kupić możliwie jak najszybciej i gdyby ktoś miał takowy nieużywany w danej chwili to się polecam.

Pozdrawiam
Grzesiek

Svistak

Wysyłam przez UI-view + TH-D7 - tylko nie jestem najlepszy w Pythonie i na razie się gubię :( ...
A na czujkę naprawdę spokojnie poczekaj - dostaniecie ją za free - bo czuję, że mało realne by ktoś ci odstąpił swoją - u nas akurat pracuje pierwsza partia czujek - nie licząc kilku proto...

Niewiele jest na świecie miejsc ciszy i spokoju

www.pripyat.com

goofyx

Cytat: Svistak w 01 Luty 2012, 14:04
Po poniższym komunikacie miło byłoby usłyszeć:
Poziom radioaktywności dla miasta Poznania za ostatni kwadrans zero przecinek siedemnaście mikrosiwerta na godzinę. Poziom w normie. Zagrożeń brak...   :)  ...

Automatyczna stacja pogodowa Poznań
I nie tylko dla Poznania ;)
Szybciej coś takiego można zrobić jako radio Internetowe z komunikatami lub na SMS'y <- można automata dla FaceBooka, tweetera itp zrobić

Grzesiek

Głównym założeniem sr0wx jest informowanie drogą radiową o zagrożeniach meteorologicznych - silny wiatr, niskie lub wysokie temperatury, oblodzenia, opady śniegu oraz stany rzek  - dojdzie mam nadzieję jeszcze promieniowanie. Największym problemem jest legalne pozyskanie wiarygodnych danych. Niestety IMGW nie udziela zgody na bezpłatne wykorzystanie ich danych, poza tym najlepszym i najpewniejszym źródłem informacji były by automatyczne stacje meteo i wodowskazy, które przekazują dane  (chyba) do regionalnych oddziałów IMGW wyeliminowało by to zawodność internetu w razie jakiejś problemów np z zasilaniem ale o tym można całkiem zapomnieć.
Tak jak napisałem wcześniej, zaproszę tutaj twórców projektu.
Cytat: Svistak w 01 Luty 2012, 15:54
Wysyłam przez UI-view + TH-D7 ..
Czyli jakiś komputer jest włączony non stop i nic nie stoi na przeszkodzie, żeby uruchomić testowo sr0wx.
Z czujką spieszy mi sie w zasadzie dlatego, że zmieniam terminal na mocniejszy, trwają prace nad podłączeniem wx2300, i był by to dobry moment na zaimplementowanie nowej funkcji przez twórców oprogramowania. Oczywiście jak będzie trzeba to się poczeka :)

Grzesiek

Szopler

Świetny pomysł :)
Służę pomocą jakby co ;)

Grzesiek

Cytat: Szopler w 01 Luty 2012, 18:55
...
Służę pomocą jakby co ;)
Sprzedaj swój czujnik :P

G.

Szopler

Chyba tydzień możecie poczekać?
Prototypów nie rozdaję bo nie będę miał na czym oprogramowania testować...

Tomasz R. Gwiazda

a co za tydzien sie ma wydarzyc ?

Grzesiek

To był żart, oczywiście tak jak napisałem wcześniej poczekam cierpliwie !

Szopler

Cytat: Tomasz R. Gwiazda w 01 Luty 2012, 20:27
a co za tydzien sie ma wydarzyc ?

Wysyłka pierwszych czujek... ale tak bardziej koło piątku/soboty.

Grzesiek

Tylko ja za późno tu się zjawiłem, żeby złożyć zamówienie chyba, że jakieś nadwyżki szanowni koledzy posiadają.
Przy okazji zapytam czy istnieje możliwość modyfikacji softu aby zapisywał wyniki pomiarów dodatkowo w pliku sqlite ?

Grzesiek

Troll81

Projekt jest OpenSource więc modyfikuj do woli :D bylebys prawidłowe rezultaty odsyłał.

Grzesiek

Gdzie w takim razie mogę pobrać oprogramowanie czujki ?
Svistak wspomniał, że jeden z twórców oprogramowania czujki jest chyba ktoś z Wrocławia, mogę prosić o namiar ?

Pozdrawiam
Grzesiek

Troll81

Z tego co wiem to zarówno wzór płytki, spis części jak i kod aplikacji sa dostepne na stronie projektu. U nas na forum mozesz ścigac uzytkownika Krzyszp, ale niedawno miał wypadek i ma chwilowy problem z dostepem do neta...

Grzesiek

Pisałem do Krzyszp ale odpowiedzi jeszcze nie dostałem, na stronie projektu nie mogę znaleźć ani płytki ani kodu

mimeq

#22
ostatni post ?

http://radioactiveathome.org/boinc/forum_thread.php?id=23&nowrap=true#493 - z tym, że schemat jest deczko nieaktualny
http://radioactiveathome.org/boinc/forum_thread.php?id=53


Grzesiek


krzyszp

Cytat: Grzesiek w 06 Luty 2012, 16:29
Pisałem do Krzyszp ale odpowiedzi jeszcze nie dostałem, na stronie projektu nie mogę znaleźć ani płytki ani kodu
Na stronie głównej projektu, w górnym menu jest bezpośredni link do diagramu płytki...
Linki do softu już ktoś podał.

Przepraszam, że nie odpisałem, ale faktycznie miałem wypadek i nie miałem za bardzo możliwości...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

kotfryc

Cytat: krzyszp w 06 Luty 2012, 16:52
Cytat: Grzesiek w 06 Luty 2012, 16:29
Pisałem do Krzyszp ale odpowiedzi jeszcze nie dostałem, na stronie projektu nie mogę znaleźć ani płytki ani kodu
Na stronie głównej projektu, w górnym menu jest bezpośredni link do diagramu płytki...
Linki do softu już ktoś podał.
Jest schemat, ale nie ma obrazu płytki jeśli się dobrze oriętuję.
Fakt przydało by się zamiast linka "Schemat" w górnym menu zrobić link "Dokumentacja" żeby soft/schemat/obraz PCB - wszystko było w jednym miejscu.

Szopler

#26
Wrzuciłem możliwie aktualną dokumentację tutaj na forum do działu i przypiąłem.
Nieco to chaotyczne, ale wiadomo o co chodzi ;)

kotfryc


Grzesiek

Co oznaczają i jak fachowo się nazywają poziomy promieniowania oznaczone liniami: zielona, żółta i czerwona - http://radioactiveathome.org/scripts/graph/draw.php?hostid=647

Grzesiek

Szopler

Zielona - średnia z ostatniej godziny (w zasadzie powinien być inny kolor, ale ten jest najlepiej widoczny w tej wersji wykresu)
Żółta - poziom ostrzegawczy, 1.7 x średnia długookresowa
Czerwona - poziom alarmowy, ~3 x średnia długookresowa (1.7x1.8 = ~3)

Grzesiek

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, bo jeśli średnia będzie rosła powoli to nigdy nie dojdziemy do poziomu ostrzegawczego czy alarmowego.
Ile godzin ma średnia długookresowa ?
Dla mnie najlepszym rozwiązaniem było by wyciągnięcie danych bezpośrednio z czujki, niestety nie potrafimy sobie z tym poradzić, może ktoś podpowie...

Grzesiek

krzyszp

Kolega już ma dla Ciebie info.
Wszystko stanie się zrozumiałe, jak już będziecie mieli czujkę, ale generalnie najłatwiejszą drogą będzie import pliku tekstowego generowanego na bieżąco z katalogu z aplikacją.


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Szopler

Cytat: Grzesiek w 20 Luty 2012, 17:34
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, bo jeśli średnia będzie rosła powoli to nigdy nie dojdziemy do poziomu ostrzegawczego czy alarmowego.
Ile godzin ma średnia długookresowa ?
Dla mnie najlepszym rozwiązaniem było by wyciągnięcie danych bezpośrednio z czujki, niestety nie potrafimy sobie z tym poradzić, może ktoś podpowie...

Grzesiek

Średnia długookresowa to w tej chwili 7 dni (168 godzin).

Grzesiek

Dzięki za informację, czekam na możliwość nabycia czujki w takim razie.

Pozdrawiam
Grzesiek