Optymalizacja SKB@P

Zaczęty przez ryszard.korczyk, 25 Kwiecień 2012, 20:58

ryszard.korczyk

Rozpoczynam nowy wątek na temat SKB@P. Chciałbym tu porozmawiać o optymalizacji sprzętu SKB@P, bo niektóre sprzęty stają się już trochę stare. W późniejszym czasie napiszę dokładnie jakie sprzęty mamy i co można by zoptymalizować. Zasadność takiej optymalizacji pokazuje nowy SKB@P11 na i7-2600 z HD7970, pobiera poniżej 300W, a wydajnością przebija kilka starszych SKB@P.
Zapraszam do dyskusji. :)

PoznanskaPyra

Czy w SKB@P11 jest slot na drugą grafikę?
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

ryszard.korczyk


PoznanskaPyra

Szkoda... Jeżeli to pobiera mniej niż 300W to przywalenie jeszcze jednej grafiki nie byłoby problemem, ale przy x8 odpada.
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

Szopler

Dlaczego x8 odpada?
Do liczenia powinno wystarczyć w zupełności...

PoznanskaPyra

Cytat: Szopler w 25 Kwiecień 2012, 21:42
Dlaczego x8 odpada?
Do liczenia powinno wystarczyć w zupełności...
Karta na x16 raczej nie będzie zgodna z x8.
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

MajkPascal

Cytat: Szopler w 25 Kwiecień 2012, 21:42
Dlaczego x8 odpada?
Do liczenia powinno wystarczyć w zupełności...
Tyle że 8x jest fizycznie o połowę krótsze od stosowanego w GPU 16x.

"MajkPascal - BOINC combined"
Więcej sygnaturek: w wizytówce
"MajkPascal - Badges"
Projekty, które mogą na mnie teraz liczyć:
"MajkPascal - RakeSearch""MajkPascal - World Community Grid"

ryszard.korczyk

mechanicznie jest 16x, ale elektrycznie 8x. Widziałem gdzieś testy i nawet 4x nie wpływało znacząco dla większości kart!

Szopler

#8
Wystarczy rozciąć końcówkę gniazda na mobo i GPU wejdzie (można to zrobić estetycznie).
GPU raczej cieli nie będziemy ;)
Co do wydajności to - http://www.benchmark.pl/mini-recenzje/Czy_liczba_linii_PCI-Express_wplywa_na_wydajnosc_karty_graficznej.-3783.html


ryszard.korczyk

Płyta w SKBP11 ma 1 złącze 16x elektrycznie 16x i 2 złącze 16x elektrycznie 8x. Ale karta wchodzi bez cięcia :)

mimeq

Osobiscie nie robilem wielokrotnie widzialem takie modyfikacje na necie, najczesciej risery x1-x1 rozpilowywane zeby weszlo GPU  :P (Bitcoinowcy)


MajkPascal

Ciekawych rzeczy się tutaj dowiaduje. Dotychczas uczono mnie (jakieś 3 lata temu) że karta na 16x do 8x nie podejdzie nawet jeżeli producent mechanicznie umieścił slot 16x, w przeciwieństwie do sytuacji odwrotnej, a tu takie numery się wyprawia  |-?.

"MajkPascal - BOINC combined"
Więcej sygnaturek: w wizytówce
"MajkPascal - Badges"
Projekty, które mogą na mnie teraz liczyć:
"MajkPascal - RakeSearch""MajkPascal - World Community Grid"

Cyfron

Cytat: mimeq w 25 Kwiecień 2012, 22:19
Osobiscie nie robilem wielokrotnie widzialem takie modyfikacje na necie, najczesciej risery x1-x1 rozpilowywane zeby weszlo GPU  :P (Bitcoinowcy)
to, że gdzieś coś jest, to mi nie wystarcza
Jestem bardzo wybredny i oczekuję relacji z pierwszej ręki, jeśli mamy kombinować ze sprzętem, który nie jest mój i kosztuje przynajmniej 2k PLN...
"Bo ja słyszałem, że się parasol da w d**ie otworzyć" ...

MajkPascal

#14
Cytat: Cyfron w 25 Kwiecień 2012, 22:23
Cytat: mimeq w 25 Kwiecień 2012, 22:19
Osobiscie nie robilem wielokrotnie widzialem takie modyfikacje na necie, najczesciej risery x1-x1 rozpilowywane zeby weszlo GPU  :P (Bitcoinowcy)
to, że gdzieś coś jest, to mi nie wystarcza
Jestem bardzo wybredny i oczekuję relacji z pierwszej ręki, jeśli mamy kombinować ze sprzętem, który nie jest mój i kosztuje przynajmniej 2k PLN...
"Bo ja słyszałem, że się parasol da w d**ie otworzyć" ...

Nic nie trzeba będzie kombinować. To są tylko takie teoretyczne rozważania wywołane niepełnym zrozumieniem niektórych wypowiedzi.

"MajkPascal - BOINC combined"
Więcej sygnaturek: w wizytówce
"MajkPascal - Badges"
Projekty, które mogą na mnie teraz liczyć:
"MajkPascal - RakeSearch""MajkPascal - World Community Grid"


PoznanskaPyra

Cytat: ryszard.korczyk w 25 Kwiecień 2012, 22:18
Płyta w SKBP11 ma 1 złącze 16x elektrycznie 16x i 2 złącze 16x elektrycznie 8x. Ale karta wchodzi bez cięcia :)
Ale nie wiem jak to się ma do kart z wyższej półki. Czyli takich jakie używamy.
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

MajkPascal

Cytat: Cyfron w 25 Kwiecień 2012, 22:28
nie rozumiem
Po wypowiedzi Ryszarda o drugim slocie w formacie 8x sądziłem że jest to 8x mechanicznie krótsze i w ten sposób odpowiedziałem na pytanie Szoplera. Zostało to natychmiast sprostowane gdyż płyta główna posiada złącze o długości 16x, tyle że z liczbą pinów wewnątrz taką jaką stosuje się przy 8x. Z tego co się właśnie dowiedziałem karta graficzna potrafi rozpoznać taką sytuację i w większości przypadków automatycznie przestawia się do pracy na 8x.
W wyniku nieporozumienia kontynuowany był wątek mechanicznie krótszego gniazda co da się podobno rozwiązać poprzez przecięcie go w miejscu gdzie karta się nie mieści, lecz ponieważ slot jest wystarczająco długi karta wejdzie bez problemu tyle że będzie miała o połowę mniejszą dostępną przepustowość w komunikacji z resztą podzespołów co w zalinkowanym artykule sprzed roku na przeciętnej na tamte czasy (opinia z komentarza) karcie nie powodowało wyraźnego spadku wydajności w grach.

"MajkPascal - BOINC combined"
Więcej sygnaturek: w wizytówce
"MajkPascal - Badges"
Projekty, które mogą na mnie teraz liczyć:
"MajkPascal - RakeSearch""MajkPascal - World Community Grid"

ryszard.korczyk

Można zrobić testy w tym komputerze i przełożyć kartę w to drugie złącze. :)

Troll81

karty x16 działają w slotach x8 relacja z pierwszej ręki :D

lolek

Ilość danych przesyłana pomiędzy GPU i CPU w przypadku BOINC jest tak mała że nawet x4 by działało bez najmniejszego problemu. Jeśli będzie jakieś spowolnienie to na poziomie 1-2%.

edit
Spotyka się w tanich płytach ze zintegrowaną grafą że jest tylko jeden slot x16 który działa jak x8 i żadnych problemów z zainstalowaniem i działaniem tam karty nie ma.

ryszard.korczyk

Aby pokazać co dałaby optymalizacja składu SKB@P wystarczy porównać ile pkt dają dwie ostatnio zakupione maszyny, jest tego sporo więcej, niż SKB@P1-8 razem wzięte. A miejsce instalacji się liczy, bo już nie ma zbytnio miejsca na instalację sprzętu. Dodatkowo idą za tym oszczędności na prądzie.

Troll81

ja nie neguje konieczności modernizacji. przypominam jednak że Svistak dysponuje spora ilością miejsca i może te maszynki z powodzeniem uzytkowac nabijając punktów CPU. Wszak gro RACu nowych maszynek SKB@P to GPU :D

Cyfron

Trollu - zauważ, że Svistaka nie ma już jakiś czas na forum. Mam kompa, co mógłby iść do niego - nie mówmy o tym, że ktoś może zabrać, bo nie wiemy, czy się coś nie zmieniło do tej pory...

ryszard.korczyk

Trollu, wiem, można do Svistaka wysłać, ale wysyłany sprzęt musi być stabilny, a jak coś zaczyna ze staruszkami szwankować to nie warto ich odsyłać. Dwa 2 rdzeniowce możnaby do svistaka wysłać i wybrać te najbardziej stabilne.
Mam też propozycję rozdania części sprzętu, ale z warunkiem takim, że przez określony czas będzie liczyć dla zespołu, ale na konto obdarowanego. W ten sposób obdarowany prądem zapłaci za sprzęt ;).

Troll81

kompy zawsze można ustabilizowac. poza tym svistak mówił że te kompy mogłyby posłuzyc jego uczniom do zabawy. Chłopaki pewnie z miłą chęcia abraliby się za ustawianie kompów.... sam uwielbiałem grzebac w kompie jak byłem w liceum (za czasów kiedy gimnazjum nie istniało)

PoznanskaPyra

Cytat: ryszard.korczyk w 26 Kwiecień 2012, 08:14
Trollu, wiem, można do Svistaka wysłać, ale wysyłany sprzęt musi być stabilny, a jak coś zaczyna ze staruszkami szwankować to nie warto ich odsyłać. Dwa 2 rdzeniowce możnaby do svistaka wysłać i wybrać te najbardziej stabilne.
Mam też propozycję rozdania części sprzętu, ale z warunkiem takim, że przez określony czas będzie liczyć dla zespołu, ale na konto obdarowanego. W ten sposób obdarowany prądem zapłaci za sprzęt ;).
:D
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

ryszard.korczyk

#27
Postanowiłem przygotować wykresy wydajności komputerów w aktualnym PM. Pod uwagę wziąłem komputery SKB@P i moje.
Poniżej wykres ilości pkt generowanych na dobę przy założeniu, że wszystkie rdzenie liczą.
Xeon E3-1225 to taki i5 3,1GHz w serwerowym wykonaniu bez HT, E3-1230 to takie i7 3,2GHz w serwerowym wykonaniu z HT.

I jeszcze wykres ilości pkt na 1 kWh. :) To obliczeń przyjąłem Max TDP podawane przez producenta. więc wyniki mogą być trochę zaniżone. Szczególnie CPU Sandy Bridge niższe modele mają realnie dużo mniejszy pobór niż podawany TDP. Przespaceruje się kiedyś z miernikiem cegowym i zmierzę prąd linii zasilania CPU.

Troll81

q660 wyrabia tylko 2k punktów?? cos słabo mu idzie

ryszard.korczyk

Cytat: Troll81 w 10 Maj 2012, 09:18
q660 wyrabia tylko 2k punktów?? cos słabo mu idzie
to już starsza technologia.

Troll81

ja go miałem i wydaje mi sie że wtedy wyrabiał więcej. Ale może wydawało mi się..

stiven

Ryszard dobra robota :p_arr: Te wykresy to może być solidny argument w dyskusjach nad dalszą rozbudową SKB@P

lukaszja

Ryszard!
Trochę jako spiritus movens SKB@P w postaci AMD 1045T zapytam - czy nie można by go trochę podkręcić? Mam na myśli zwiększenie taktowania BEZ podnoszenia napięcia! Powinno dać radę do 3,5 - 3,6 GHZ. Wiem, że stabilność rzecz najważniejsza ale może dałoby się spróbować? ;)

ryszard.korczyk

Procesor pobiera już 90W, mierzyłem cęgówką i raczej nie chciałbym go bardziej katorgować.

lukaszja

Cytat: ryszard.korczyk w 10 Maj 2012, 14:44
Procesor pobiera już 90W, mierzyłem cęgówką i raczej nie chciałbym go bardziej katorgować.
Pytanie laika - nie zmieniając napięcia zwiększamy "spożycie" w Watach? Wydawałoby się, że chyba nie ale serio nie wiem...

PoznanskaPyra

To trudno, trzeba go wkręcić na wyższe obroty.
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

ryszard.korczyk

Cytat: lukaszja w 10 Maj 2012, 15:06
Cytat: ryszard.korczyk w 10 Maj 2012, 14:44
Procesor pobiera już 90W, mierzyłem cęgówką i raczej nie chciałbym go bardziej katorgować.
Pytanie laika - nie zmieniając napięcia zwiększamy "spożycie" w Watach? Wydawałoby się, że chyba nie ale serio nie wiem...
Dokładnie to jest tak, że ilość W zależy od napięcia i od ilości przełączeń tranzystorów w strukturze procesora. Większy zegar, większa ilość przełączeń. Więc bez zmiany napięcia zwiększenie zegara zwiększa pobór prądu. Tak samo procesor w IDLE mało przełączeń logiki ma, więc prąd automatycznie mniejszy.
Przykładowo SKB@P11, tam i7-2600 TDP 95W, ale podczas testów 65W dla 3,4GHz, przy podkręcaniu 3,8GHz 90W, 3,9GHz już 100W było. Więc zostaliśmy przy delikatnym OC 3,8GHz. Napięcia nie zmienialiśmy. Bawiąc się ekstremalnie można by nawet wersję K do 4,5GHz, ale pewnie już pod 130W by było.


ryszard.korczyk

Cytat: PoznanskaPyra w 10 Maj 2012, 15:21
To trudno, trzeba go wkręcić na wyższe obroty.
On bez OC już sporo pobiera, ja bym go nie ruszał.
A tym, co twierdzą, że AMD jest tańsze proponuje oglądnąć wykresy. i3-2125 (2 rdzenie z HT) jest w tej samej cenie, a depcze po piętach 6 rdzeniowemu 1045T. Do tego zmierzone moce procesorów to 30kilka W i3 / 90 kilka W 1045T.

Troll81

Ano.... AMD daje D

PoznanskaPyra

Cytat: ryszard.korczyk w 10 Maj 2012, 15:42
Cytat: PoznanskaPyra w 10 Maj 2012, 15:21
To trudno, trzeba go wkręcić na wyższe obroty.
On bez OC już sporo pobiera, ja bym go nie ruszał.
A tym, co twierdzą, że AMD jest tańsze proponuje oglądnąć wykresy. i3-2125 (2 rdzenie z HT) jest w tej samej cenie, a depcze po piętach 6 rdzeniowemu 1045T. Do tego zmierzone moce procesorów to 30kilka W i3 / 90 kilka W 1045T.
Ja swojego do 4.0Ghz wkręciłem i płyta się nie spaliła, więc to TDP aż tak nie rośnie. Ale fakt AMD to strasznie prądożerne maszynki. Muszą chłopaki w AMD popracować nad zupełnie nową architekturą procesora inaczej nie ma to przyszłości. Jak P4 intela.
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970