Optymalizacja SKB@P

Zaczęty przez ryszard.korczyk, 25 Kwiecień 2012, 20:58

lukaszja

Cytat: ryszard.korczyk w 10 Maj 2012, 15:42
Cytat: PoznanskaPyra w 10 Maj 2012, 15:21
To trudno, trzeba go wkręcić na wyższe obroty.
On bez OC już sporo pobiera, ja bym go nie ruszał.
A tym, co twierdzą, że AMD jest tańsze proponuje oglądnąć wykresy. i3-2125 (2 rdzenie z HT) jest w tej samej cenie, a depcze po piętach 6 rdzeniowemu 1045T. Do tego zmierzone moce procesorów to 30kilka W i3 / 90 kilka W 1045T.
1. Normalne TDP Phenomów II to 125W. 90W to nic :) Wiem, że pewnie czasu brak ale w wolnej chwili może dałbyś radę jednak go pogonić trochę?
2. Cena/wydajność Intel/AMD będzie zależała od wielu czynników.
Im aplikacja danego projektu gorzej napisana - tym lepiej sprawują się procesowy z HT (tak np. WCG). PrimeGrid nie daje żadnego zysku z HT a wręcz spowalnia liczenie (mniej cache na jajko/wątek). Tak więc na podstawie jednego projektu nie wyciągałbym tak definitywnych wniosków.
Do tego im więcej kart graficznych w kompie, tym bardziej przydaje się 6 pełnych jajek.
PS Mam i AMD i Intela w kompach. Proszę mnie nie posądzać o oszołomstwo ;)
PS 2 Chętnie zobaczę jak wyglądają wykresy w innych PM i po ewentualnym OC AMD (aby wyniki były bardziej "zegar w zegar").
Tak czy inaczej - dzięki Ci za wysiłek!

ryszard.korczyk

Cytat: lukaszja w 10 Maj 2012, 16:32
Cytat: ryszard.korczyk w 10 Maj 2012, 15:42
Cytat: PoznanskaPyra w 10 Maj 2012, 15:21
To trudno, trzeba go wkręcić na wyższe obroty.
On bez OC już sporo pobiera, ja bym go nie ruszał.
A tym, co twierdzą, że AMD jest tańsze proponuje oglądnąć wykresy. i3-2125 (2 rdzenie z HT) jest w tej samej cenie, a depcze po piętach 6 rdzeniowemu 1045T. Do tego zmierzone moce procesorów to 30kilka W i3 / 90 kilka W 1045T.
1. Normalne TDP Phenomów II to 125W. 90W to nic :) Wiem, że pewnie czasu brak ale w wolnej chwili może dałbyś radę jednak go pogonić trochę?
2. Cena/wydajność Intel/AMD będzie zależała od wielu czynników.
Im aplikacja danego projektu gorzej napisana - tym lepiej sprawują się procesowy z HT (tak np. WCG). PrimeGrid nie daje żadnego zysku z HT a wręcz spowalnia liczenie (mniej cache na jajko/wątek). Tak więc na podstawie jednego projektu nie wyciągałbym tak definitywnych wniosków.
Do tego im więcej kart graficznych w kompie, tym bardziej przydaje się 6 pełnych jajek.
PS Mam i AMD i Intela w kompach. Proszę mnie nie posądzać o oszołomstwo ;)
PS 2 Chętnie zobaczę jak wyglądają wykresy w innych PM i po ewentualnym OC AMD (aby wyniki były bardziej "zegar w zegar").
Tak czy inaczej - dzięki Ci za wysiłek!
Ad. 1. Nie chciałbym tego robić, nie mam doświadczenia z OC AMD, a jak dla mnie to on już sam od siebie na tych 2,7GHz się grzał sporo, mniej od innych Phenomów, jakie miałem w ręce. Stabilność jest dla nas najważniejsza. OC przy i7-2600 się dopuściliśmy, bo ten temat z 4m-ce u siebie badałem.
Ad 2. PG The Riesel Problem LLR przy HT coś mimo wszystko daje, a i3-2125 wychodziła w nim nieznacznie słabiej od 1045T. Sprawdzałem to i pisałem na IRC o wynikach. Robiłem też inne testy i np test wydajności bibliotek Zlib był sporo na korzyść 1045T, tu było nawet porównywalnie z i5. Podejrzewam, że procesory AMD cierpią na wydajność FPU.
PS: Jakiego intela posiadasz w zasobach?


Cyfron

a ja osobiście jeszcze się sceptycznie patrzę na kręcenie, bo później kompy szybciej się "kończą" - coś w nich pada i w ogóle, a nikt z nas nie ma czasu, żeby latać co chwilę do kompów z nimi walczyć.
Podkręcane były pierwsze SKB@P, z którym się sporo namęczyłem i się okazywało później, że to ram zły, że to płyta świruje, a to procek ugrzany itd itp - kompy więcej stały zawieszone niż liczyły.

A jak kręcić AMD, to może też podkręcić Intela - i się okaże, że ciągle intel będzie lepszy (a może nie  %) )

lukaszja

Cytat: Cyfron w 10 Maj 2012, 18:12
(...) A jak kręcić AMD, to może też podkręcić Intela - i się okaże, że ciągle intel będzie lepszy (a może nie  %) )
Cyfron - zerknij co napisałem ze dwa posty wyżej. Chodziło mi o możliwość porównania Intel/AMD mniej więcej "zegar w zegar", nie o wykazywanie czyjejkolwiek wyższości. AMD ma zegar 2,7 GHz, Intele nawet ponad 1 GHz więcej - ciężko porównać architekturę, przy takiej dysproporcji taktowań.
 

Cyfron

przepraszam - musiałem nie doczytać - zwracam honor :)
ale nie zmienia to faktu, że trochę "boję się" podkręcania...

ryszard.korczyk

Zegary zawsze można przeliczyć procentowo, wydajność na 1GHz procka :P

Cyfron

bardziej podoba mi się ta opcja :)

stiven

A ja uważam, że warto porównywać wat w wat albo złotówka w złotówkę. Zegar w zegar nie ma najmniejszego sensu bo po OC rośnie zużycie prądu, skraca się żywotność sprzętu i spada stabilność. 

Wiadomo, że phenom wykręcony do 4 GHz zbliży się wydajnością do i7 w stosunku do podstawowych zegarów. Tyle, że w rosetce i dłuższych próbkach primegrid będzie sypać błędami a po kilku miesiącach płyta główna, która go zasila odejdzie do krainy wiecznych obliczeń. O ile procki intela żrą mniej prądu niż nominalnie i płyty pod nie przewidziane mają zapas mocy o tyle o amd nie można powiedzieć tego samego.

Obrazki na poprzedniej stronie mówią same za siebie.

Zwolennikom OC przypominam, że te dodatkowe waty trzeba jakoś od procka odebrać i rozproszyć* . A lato nadciąga.

* = wydatek na lepsze chłodzenie, którego jakoś magicznie nikt nie uwzględnia w dodatkowych kosztach. Przekręcony phenom + dobre chłodzenie to tak na serio cena i5, która punktów trzepie więcej i prądu żre mniej.


Edit:

Cytat: ryszard.korczyk w 10 Maj 2012, 18:48
Zegary zawsze można przeliczyć procentowo, wydajność na 1GHz procka :P
I to jest myśl.  :p_arr:

PoznanskaPyra

Stiven, przy podkręceniu phenoma do i3 TDP wyniesie ok 125-130W. Bo ten procesor to nic innego jak phenom z obniżonym taktem.
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

ryszard.korczyk

Już pisałem, OC unikamy w SKB@P, ale jest jeden wyjątek. SKB@P11, ten procesor z tym chłodzeniem (ogromny zalman) i płyta pracował u mnie parę miesięcy i dość dokładnie testowałem różne opcje na nim. Dla 3,8GHz ten i7-2600 72W teraz pobiera, płyta ma pomiar, teraz sprawdzałem. To jest jeszcze spokojnie do przyjęcia, bez OC było 60kilka W.

stiven

Cytat: ryszard.korczyk w 10 Maj 2012, 20:06
bez OC było 60kilka W.
Czyli tyle co mój athlon x2 255 XD

lolek

jeśli nie kręcisz tego athlona, to spróbuj obniżyć mu napięcie. Mój 245 zszedł o 0,25v, czyli z 10w mniej  :)

stiven

I kulturalnie się zachowuje? Kiedyś ćwiczyłem obniżanie napięcia ale stabilność była tragiczna. Może przesadziłem z wartością.

ryszard.korczyk

Generalnie może się to odbić na stabilności, jeśli producent takie napięcie zaleca to warto się tego trzymać.
PS: moja filozowia jak najmniej kręcić, niech sobie działa stabilnie, a ja nie muszę doglądać, czy się nie zwiesił :)

lolek

Zero problemów ze stabilności...WU nie wywala, system się nie zawiesza, a nie dość że mniej papu to i 10C chłodniej  :)

stiven

Już dobę pracuje na 1,25 V zamiast 1,40. Watomierz pokazuje o 14 W mniejsze zużycie. Wentylator o kilkaset obrotów wolniej się kręci a temp niższa.

Ania

Cytat: ryszard.korczyk w 26 Kwiecień 2012, 07:53
Aby pokazać co dałaby optymalizacja składu SKB@P wystarczy porównać ile pkt dają dwie ostatnio zakupione maszyny, jest tego sporo więcej, niż SKB@P1-8 razem wzięte. A miejsce instalacji się liczy, bo już nie ma zbytnio miejsca na instalację sprzętu. Dodatkowo idą za tym oszczędności na prądzie.

Gdzie można znaleźć zestawienie tych sprzętów, ich wyniki, pobory prądów itp.   Czytam i nie mogę trafić .... łatwo na ten opis.

ryszard.korczyk

Opis na wiki jest nieaktualny, ze względu na nawał prac nie miałem czasu tego zaktualizować, ale zrobię to w najbliższym czasie. Urlop już blisko.
Co do wydajności CPU to jest post:
http://www.boincatpoland.org/smf/superkomputer-boincpoland/optymalizacja-skbp/msg189771/#msg189771

Ania

Cytat: stiven w 10 Maj 2012, 13:18
Ryszard dobra robota :p_arr: Te wykresy to może być solidny argument w dyskusjach nad dalszą rozbudową SKB@P

Kto płaci za prąd w tych lokalizacjach gdzie pracują te maszynki ?

Cyfron

one są u mnie w pracy, za zgodą przełożonych, a przy okazji będą kiedyś (czasem już są) obiektami badań.

Ania

Jak to jest z numeracją tych SK ?  Numerki się zmieniają czy im wyższy numer tym lepszy/nowszy sprzęt ?
Wyniki w statystykach są przywiązywane do numeru płyty, procesora ?

Cyfron

numerki nic nie oznaczają :) Zmieniają się jak w kalejdoskopie czasem :)

Wyniki w statystykach też mogą być pokopane - nikt nie dbał o ciągłość nazw. Jak jakiś np SKB@P 3 się zepsuł, to nowy komputer wszedł na jego miejsce z jego nazwą.

Ania

Szkoda ... toż to kawałek Waszej historii.
Jak ktoś kiedyś zechce wydać książkę to będzie mu trudno ... i może przez to zrezygnuje ... :(

Cyfron

te kompy nie są warte pisania o nich książki :)

Troll81

co fakt to fakt ze nie wszystkie są potworami wydajności. Kilka w momencie ich składania było wydajnymi sprzętami ale na dzień dzisiejszy to już pogromu nie robią...

Ania

Cytat: ryszard.korczyk w 10 Maj 2012, 09:10
Postanowiłem przygotować wykresy wydajności komputerów w aktualnym PM. Pod uwagę wziąłem komputery SKB@P i moje.
Poniżej wykres ilości pkt generowanych na dobę przy założeniu, że wszystkie rdzenie liczą.
Xeon E3-1225 to taki i5 3,1GHz w serwerowym wykonaniu bez HT, E3-1230 to takie i7 3,2GHz w serwerowym wykonaniu z HT.

I jeszcze wykres ilości pkt na 1 kWh. :) To obliczeń przyjąłem Max TDP podawane przez producenta. więc wyniki mogą być trochę zaniżone. Szczególnie CPU Sandy Bridge niższe modele mają realnie dużo mniejszy pobór niż podawany TDP. Przespaceruje się kiedyś z miernikiem cegowym i zmierzę prąd linii zasilania CPU.


W zestawieniu jest 2x SKBOP10   ... Jeden z nich nie powinien być "11" ?

AL

Pewnie literówka. Poza tym w ostatnim kwartale były spore przetasowania wśród skbp i  mogło  się zdarzyć, że w krótkim okresie czasu skbp10 miał dwie zupełnie inne konfiguracje diametralnie się od siebie różniące i stąd występuje dwa razy w zestawieniu.

Ania

A kto mógłby zrobić takie bardziej aktualne zestawienie komputerów ...  podać przynajmniej procesory i Graiki na pokładzie poszczególnych SKBOP ?   :closedeyes:

AL

Cytat: Ania w 01 Sierpień 2012, 20:32
A kto mógłby zrobić takie bardziej aktualne zestawienie komputerów ...  podać przynajmniej procesory i Graiki na pokładzie poszczególnych SKBOP ?   :closedeyes:
Najbardziej na bieżąco są ryszard.korczyk i Cyfron - bo oni najczęściej mają fizyczny dostęp do maszyn i mają ogólne najlepsze pojęcie. Ja i parę osób tylko doglądamy od czasu do czasu tego stadka i nie jesteśmy tak na bieżąco.

ryszard.korczyk

Praca, praca, ciężko znaleźć czas na inne rzeczy. Atakujcie mnie przez weekend, to zaktualizuję wiki.

AL

Właściwie które skbp są w tej chwili w użyciu i aktywne, a które zostały wyłączone?

Ania

Proszę nie wyłączajmy teraz. Chce zrobić małe porównanie i im większy materiał tym lepiej.

ryszard.korczyk

4, 5, 6 już dawno nie działają, to były jakieś stare athlony 2x które sprawiały problemy. Wszystkie pozostałe działają, niestety 3 karty 560Ti poszły na gwarancję, wentylatory się zatarły.

Ania

Cytat: ryszard.korczyk w 01 Sierpień 2012, 23:18
4, 5, 6 już dawno nie działają, to były jakieś stare athlony 2x które sprawiały problemy. Wszystkie pozostałe działają, niestety 3 karty 560Ti poszły na gwarancję, wentylatory się zatarły.

Gwarancja nie obejmuje dziąłanie pod BOINC :)

Te karty były kupowane w jednym czasie ?

ryszard.korczyk

Tak, w jednym czasie, może w odstępie paru tygodni.

MarcinB

Cytat: ryszard.korczyk w 01 Sierpień 2012, 22:58
Praca, praca, ciężko znaleźć czas na inne rzeczy. Atakujcie mnie przez weekend, to zaktualizuję wiki.
To ja już atakuje  :attack: ;) Musimy wiedzieć co mamy i zastanowić się jaki dalej kurs obrać  :arrr:

Ania

Ja bardziej delikatnie ... przypominam :)

AL

Hmm dziś robiłem przegląd skbp i może wieczorem uda mi się wiki pod tym kątem zaktualizować.

ryszard.korczyk

Cytat: AL w 07 Sierpień 2012, 02:09
Hmm dziś robiłem przegląd skbp i może wieczorem uda mi się wiki pod tym kątem zaktualizować.
http://www.boincatpoland.org/smf/superkomputer-boincpoland/inwetaryzacja-skbp/msg198784/#msg198784
Tu masz zaktualizowaną ostatnio listę.

AL

Miałem otwartych 60 wątków po 5 dniowej nieobecności i dopiero później obczaiłem, że już to zrobiłeś.