Aktualności:

W MEDIA znajdziesz grafiki, banery i avatary

Menu główne

BOINC a wydajność komputera pod linuksem

Zaczęty przez Ethefor, 28 Kwiecień 2012, 20:52

Ethefor

Witam. Chciałbym wspomóc naukę używając BOINC-a, ale zgodnie z tym jaka jest idea, że projekty BOINC wykorzystują wolną moc obliczeniową mojego komputera. Jednakże mam sporo wątpliwości co do tego. Niby procesy projektów mają w linuksie nice ustawiony na 19, ale jednak nie jest tak, że jeśli jest potrzebna moc obliczeniowa to procesy projektów ustępują innym. Odpaliłem prosty test, włączyłem ze 20 zakładek youtube w firefoxie i gdy był włączony BOINC, a konkretnie Cosmology@Home, to niestety firefox działał bardzo wolno i zawieszał się (w Ubuntu objawia się to pociemnieniem okna firefoxa), po wstrzymaniu projektu w BOINC, wszystko działało płynniej. Obserwowałem też zużycie procesora w topie, i gdy BOINC był wstrzymany to wtedy firefox i plugin-container wykorzystywały cały procesor, a gdy BOINC nie był wstrzymany to mniej. Biorąc pod uwagę, że firefox może mieć różne zapotrzebowanie na moc procesora, włączyłem maximę i dałem jej do policzenia coś strasznie długiego i znowu, gdy BOINC był wstrzymany, proces maximy wykorzystywał jeden rdzeń procesora w całości, a gdy był włączony to 60-70%, a procesy projektów ok. 30%. Chciałbym używać BOINC-a, ale nie kosztem spadku wydajności komputera. Wiem, że są na to metody takie jak, nie używaj więcej niż ileś tam % procesora, licz, gdy komputer jest nie używany, wstrzymanie liczenia gdy jakaś aplikacja jest włączona, ale to są takie "sztywne" rozwiązania. Czy wie ktoś czy nie da się linuksa skonfigurować tak, by np. gdy taka maxima ma coś długo liczyć, to wtedy procesy projektów BOINC dają jest cały procesor, a nie tylko trochę?

Druga sprawa to jest zużycie RAM-u, projekt Cosmology@Home używa go bardzo dużo, jak to jest z BOINC-iem na linuksie, gdy RAM będzie potrzebny ważniejszym programom to BOINC go zwolni, czy system zacznie korzystać ze swapa, co znacznie spowolni pracę całego systemu?

lolek

to zamulanie liska to raczej problem ze zbyt małą ilością RAMu i swapowaniem po dysku. Ile masz RAMu i ile rdzeni?

Ethefor

RAM-u mam 2,5 GB, a rdzeni dwa po 2 GHz. No ale zamulanie to spowodowane jest BOINC-iem, a BOINC ma jednak używać tylko wolnej mocy obliczeniowej. Po za tym tak jak mówiłem sprawdzałem w topie, że np. maxima też nie wykorzystuje całego rdzenia gdy BOINC działa, a cały gdy BOINC jest wstrzymany. Choć może to problem linuksa i jego zarządzaniem przydziału procesora procesom?

lolek

I używa wolnych mocy obliczeniowych...tyle że pamięć RAM nie jest "mocą obliczeniową", aplikacje potrzebują konkretnej ilości pamięci RAM by działać i nie ma możliwości jej dynamicznego zwalniania  :dunno: Sprawdź po prostu inny projekt Cosmology dla jednego Wu potrafi pochłonąć >600mb. Przy dwóch robi się > 1,2 giga. To jest jeden z najbardzęj pamięciożernych projektów.
Tu masz link ile który projekt zjada RAMu
http://wuprop.boinc-af.org/results/ram.py

A co do zarządzania procesami przez linuksa to ja żadnych problemów nie widziałem.

Ps. zawsze możesz liczyć na jednym rdzeniu. Lub ustawić by wstrzymywało aplikację gdy pozostałe procesy wykorzystują np. >60% procka i zwalniał wtedy RAM. Zwalniania RAMu jednak nie polecam bo niektóre Wu mogą liczyć się w nieskończoność (utrata niezapisanych wyników)  %)

krzyszp

Ustawienie nice na 19 oznacza, że BOINC ma niższy priorytet, ale nie "zerowy", tzn że dalej jakąś część mocy otrzyma.
Jak napisał lolek, polecam ustawienie wstrzymania działania, gdy procek jest obciążony bardziej niż jakaś, określona przez Ciebie wartość.


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

kotfryc

Jeśli masz dwa rdzenie w ustawieniach BOINC możesz dać żeby tylko wykorzystywał jeden rdzeń - możliwe że wtedy spowolnienia będą mniej odczuwalne, albo ich nie będzie.
Polecam też jakiś inny projekt który mniej pozostałych zasobów pożera np WCG, albo Distributed Data Mining

Ethefor

Cytat: krzyszp w 28 Kwiecień 2012, 21:57
Ustawienie nice na 19 oznacza, że BOINC ma niższy priorytet, ale nie "zerowy", tzn że dalej jakąś część mocy otrzyma.
Jak napisał lolek, polecam ustawienie wstrzymania działania, gdy procek jest obciążony bardziej niż jakaś, określona przez Ciebie wartość.

No właśnie, szkoda, że nie da się w linuksie ustawić takiego jak by "zerowego" priorytetu, że jeśli inne procesy chcą coś robić to wtedy proces BOINC-a nie otrzyma mocy obliczeniowej w ogóle. Bo jeśli o ustawienie wartości zużycia procesora powyżej której BOINC ma zatrzymać liczenie jest problematyczne, bo jaka wartość jest optymalna?

Cytat: lolek w 28 Kwiecień 2012, 21:53
Lub ustawić by wstrzymywało aplikację gdy pozostałe procesy wykorzystują np. >60% procka i zwalniał wtedy RAM. Zwalniania RAMu jednak nie polecam bo niektóre Wu mogą liczyć się w nieskończoność (utrata niezapisanych wyników)  %)

A jak ustawić, żeby zwalniał RAM? W preferencjach mam odznaczone Leave applications in memory while suspended, więc powinno działać, a działa tylko czasami. Tzn. jak ustawiłem exclusive applications i włączam taką aplikację to wtedy zwalnia pamięć RAM. A gdy CPU is busy to wtedy projekt przestaje zużywać procesor ale nie zwalnia RAM-u. Jak ustawić by wtedy też zwalniał RAM?

Troll81

nie mozesz ustawić 0 bo kłóciłby się z procesem idle :D a tak na serio to znajdź projektmniej pamięciożerny. Taka neurona wsysała nawet 6GB ram na jedną próbkę i wiele osób narzekało że komp zamula....

Ania

Dorzuć koniecznie RAM ... jest tani. Ostatnio kupilismy 4GB za 75 zł :)

Teech

a jak można zalogować się do neurony jak zablokowana ?

Tobas

Cytat: Teech w 17 Listopad 2012, 10:46
a jak można zalogować się do neurony jak zablokowana ?

Trzeba mieć tzw. invitkę.
Zapytaj w PM, któregoś z liczących kolegów