Aktualności:

W MEDIA znajdziesz grafiki, banery i avatary

Menu główne

Czas reakcji rozwiązania mechanicznego

Zaczęty przez Rysiu, 17 Maj 2012, 19:15

Rysiu

Mam pytanie do osób bardziej obeznanych.

Mam szczelnię (przyjmijmy o szerokości 1 mm). Pytanie brzmi w jaki najszybszy sposób można zrealizować przysłonięcie tej szczeliny? Jedynym pomysłem jaki wpadł do dzisiaj jest cewka, przepuszczanie przez nią napięcia i ewentualnie w ten sposób przysłonięcie otworu. Z tego jednak co czytałem czas reakcji takiego rozwiązania to rząd ms. Można zrobić coś szybciej?

armar

#1
Zamiast poruszać kotwą jak w elektromagnesie (czy w przekaźniku) szybciej będzie poruszać cewką znajdującą się w silnym polu magnetycznym - tak jak to ma miejsce w głośnikach poruszających membraną kilkadziesiąt tysięcy razy w ciągu sekundy - czyli czasy wynoszą poniżej 0.05 ms

Kiedyś rozbierałem dysk twardy i po zdjęciu talerzy przyłożyłem napięcie przemienne do cewki aktuatora. Jego prędkość i siła nawet przy niewielkim napięciu robią mocne wrażenie. :)

Edit:
Tutaj nieco o aktuatorach: http://www.kms.polsl.pl/mi/pelne_11/43.pdf

Rysiu

Ja potrzebuję na oko około 10 µs.

Nie pomyślałem nawet o aktuatorze i pewnie nawet bym na to nie wpadł. Nie ma problemu z wykorzystaniem ich z dysków, które wysiadły? Jaki to coś może mieć czas reakcji?

Szopler

1 / 100 000 sekundy?
What for? ;)

armar

10 us to raczej się nie da.
Jeszcze nie trafiłem na zepsuty aktuator w zepsutym dysku, choć niektóre miały kratery w miejscach sterowników :)
To jest zwykła cewka, więc jeśli masz generator funkcyjny to ustaw tam maksymalną amplitudę i zwiększaj częstotliwość dopóki nie przestanie stukać.
Cyfron zapewne ma generator dużej mocy o częstotliwościach ponadakustycznych. ;)

Rysiu

Cytat: Szopler w 17 Maj 2012, 20:53
1 / 100 000 sekundy?
What for? ;)
Niestety czas jest moim największym wrogiem  :attack:

Cytat: armarB@P] link=topic=7393.msg190504#msg190504 date=1337280952]
10 us to raczej się nie da.
:( 50 us to dość dużo. Za dużo do mojego celu. Chyba musi być jakieś sposób aby zejść do 10-15 us...

Szopler

Czy Ty chcesz fotografować pociski w locie ;) ?

armar

Czy to zasłonięcie szczeliny ma być reakcją na jakiś impuls?
Jeśli nie, to możesz zrobić tarczę która się szybko kręci i posiada otworek odsłaniający szczelinkę, a do tego elektromagnes zasłaniający szczelinkę w innej odległości, gdy nie ma potrzeby odsłaniania.
Gdy otworek minie szczelinkę, to wówczas elektromagnes odsłania szczelinkę, a gdy tarcza z powrotem zasłoni, to elektromagnes zasłania szczelinkę, by nie powodować wielokrotnych ekspozycji.
Czas odsłony będzie zależny od prędkości obracania tarczy (i oczywiście od szerokości otworka w tarczy).

Szopler

Nom... szczególnie te obroty, żeby uzyskać czas 1 / 100 000 sekundy :fright:

Nawiedzony

jeśli zastosuje się układ 2 talerzy z otworkami kręcące się w przeciwne strony to potrzebne obroty spadną dwukrotnie ;) zwłaszcza jeśli to będą duże talerze z małymi otworkami na końcu, w tedy po ich rozpędzeniu prędkość kątowa dla punktu przy końcu talerza bywa imponująca  ;) tylko tego rozwiązania ie da się zastosować na pojedynczy impuls, po rozpędzeniu można przysłonić to czymś, ale po odsłonięciu punku przecinania sie otworków na tarczach i szczeliny rejestrować będzie ciągle w momencie ich przecięcia

Szopler

Cytat: Nawiedzony w 17 Maj 2012, 21:42
...po ich rozpędzeniu prędkość kątowa dla punktu przy końcu talerza bywa imponująca

Bez komentarza :facepalm2:

armar

To ja skuszę się na komentarz. ;)
Dysk twardy obraca się z prędkością 7200 obrotów na minutę.
Jeśli szczelinka ma 1 stopień szerokości, to znaczy, że zajmuje 1/360 tarczy.
(1/360) * (1/7200) = 1/2 592 000 minuty, czyli czas ekspozycji wyniesie 23 us.

Nawiedzony

#12
Cytat: armarB@P] link=topic=7393.msg190518#msg190518 date=1337285527]
To ja skuszę się na komentarz. ;)
Dysk twardy obraca się z prędkością 7200 obrotów na minutę.
Jeśli szczelinka ma 1 stopień szerokości, to znaczy, że zajmuje 1/360 tarczy.
(1/360) * (1/7200) = 1/2 592 000 sekundy, czyli czas ekspozycji wyniesie 0,38 us.

7200 obr/min = 120 obr/ sec czyli czas ekspozycji będzie 23 us - jeśli szczelinka będzie miała tylko 1mm i a nie 1 stopień i będą to tarcze szlifierek kątowych które będą się kręcić w przeciwne strony to można zejść poniżej 5us
CytatCytat: Nawiedzony w Dzisiaj o 21:42

    ...po ich rozpędzeniu prędkość kątowa dla punktu przy końcu talerza bywa imponująca


Bez komentarza :facepalm2:
wiec wytłumacz mi co Ci tu nie pasuje Szopler, poza tym, że trochę za szybko to napisałem i w domyśle chodziło mi o to, że tarcze te maja duże prędkości kątowe co w przeliczeniu na kraniec tarczy daje ogromne prędkości liniowe?

armar

Myślę, że dwie tarcze będzie bardzo trudno zsynchronizować (chyba, że kręciłyby się np. na systemie kół zębatych).
Łatwiej będzie kupić dysk serwerowy 3.5 cala 15k obrotów i na jego krawędzi wyciąć szczelinkę o szerokości niecałego milimetra. Aktuator z zamocowaną przesłoną i systemem optycznego wykrywania szczelinki talerza załatwi resztę i 10 us w zasięgu Ryśkowej szczelinki. :)

Szopler

Nawiedzony - właśnie o dużą prędkość liniową mi chodziło (a nie kątową jak napisałeś).
Nadal nie wiemy do czego to, bo może zupełnie inne rozwiązanie można zastosować...

Rysiu

Cytat: armarB@P] link=topic=7393.msg190509#msg190509 date=1337282224]
Czy to zasłonięcie szczeliny ma być reakcją na jakiś impuls?
Tak. Zasłonięcie szczeliny powinno być reakcją na impuls. Do końca nie rozumiem tego pomysłu z talerzami - chyba jego nie da się zastosować gdy chcemy sterować przysłonięciami?

armar

#16
Jeśli liczy się czas reakcji na impuls, to pozostaje chyba tylko głośnik wysokotonowy z doklejonym plastikiem pełniącym rolę przesłony.
Cyfron najlepiej się orientuje w akustyce. :)

Przykładowo taki głośnik osiąga 25 kHz (ze spadkiem skuteczności nie mniejszym niż 3dB):
http://glosniki.biz.pl/Glosniki/Glosniki-wysokotonowe/DT-25TB-Glosnik-wysokotonowy-HiFi.html
Nie wiem, czy dociągnie do 50 kHz (czyli pół okresu to będzie 10 us), ale jeśli to ma być pojedynczy impuls, trwający 10 us, to możesz cewce zapodać mocy ile elektrownia dała, bo się nie zdąży miedź w uzwojeniach roztopić zanim prąd przestanie płynąć. ;)

Rysiu

Napisałem PM'kę do Cyfrona to może odezwie się w temacie  :book:

Zobaczymy co z tego wyjdzie ;)

Troll81

wycinanie szczelinki w dysku 15k to trochę karkołomny pomysł.... ktoś z was brał pod uwagę wyważenie?? bo przy tych obrotach drgania będą masakrystyczne, po kilku minutach silnik do wywalenia..

Szopler

Tiaaa... skok cewki głośnika wysokotonowego to są ułamki milimetra...

Troll81

#20
http://www.alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/95935/MAXIM/AN1782.html



I jaki to ma niby związek z tematem?

Rysiu

Cytat: Szopler w 18 Maj 2012, 12:40
I jaki to ma niby związek z tematem?
Właśnie sam się zastanawiam ale nie jestem zbyt biegły. Na schemacie tego prodkuktu jest chyba cewka i coś tam wspominają o 10 us (wykresy). Ale mialem podobne pytanie zadać.

Szopler

Układ który przedstawił Troll to impulsowa przetwornica napięcia, dlatego cewka.
10µs to czas reakcji układu na wzrost obciążenia żeby napięcie wyjściowe utrzymać.
To tak bardzo w skrócie...

Jeśli zaś chodzi o fotografowanie pocisków w momencie uderzenia w cel to robi się to inaczej.
Ciemne pomieszczenie, czarne tło, migawka otwarta przez długi czas za to bardzo krótki impuls światła.

Rysiu

Cytat: Szopler w 18 Maj 2012, 13:00
Jeśli zaś chodzi o fotografowanie pocisków w momencie uderzenia w cel to robi się to inaczej.
Ciemne pomieszczenie, czarne tło, migawka otwarta przez długi czas za to bardzo krótki impuls światła.
Nie chodzi o fotografowanie pocisków. Nie mam pojęcia skąd wziął się ten pomysł - zdziwiłem się nim XD

Problemem nie jest prędkość pocisku, a prędkość światła.

Troll81

#24
predkość światła też juz nie jest problemem :D

http://www.youtube.com/watch?v=rKAI1kSHeb8
http://www.youtube.com/watch?v=snSIRJ2brEk#t=628s

Szopler

Bo nie wiem do czego jeszcze może być potrzebne zasłanianie otworka z tak dużą prędkością za to od razu skojarzyło mi się z migawką w aparacie...

Cyfron

tak jak ktoś pisał już tutaj - wychylenie membrany dla wysokich częstotliwości to na prawdę dużo poniżej jednego milimetra..

armar

Cyfron, ale to wychylenie jest mierzone dla sygnału sinusoidalnego o częstotliwości z zakresu pracy głośnika (wychylenie liniowe w jedną stronę specyfikowane jako Xmax), natomiast wychylenie maksymalne (poza zakresem dopuszczalnych zniekształceń liniowych określane jako Xdam, Xlim, lub Xmech) jest zawsze większe.
Przykładowo znalazłem głośnik ScanSpeak D2905-9700, który ma wychylenie Xmax = 0,4 mm:
http://audioproject.net/2_ss-2way.php
Producenci unikają podawania takich parametrów, więc nie wiem ile mógłby mieć Xdam, ale chyba można założyć, że wynosi 2 razy więcej, czyli w obu kierunkach byłoby to 1.6 mm przesunięcia, prawda?

ryszard.korczyk

Dołączę się do tematu, czytając o pompowtryskiwczach znalazłem info, że szybkie mechaniczne przemieszczenia można uzyskać stosami piezo. Pogooglowałem i takie coś znalazłem.
http://www.ecsklep.ecel.pl/aktuatory/61-aktuatory-plytkowe-cmap.html
Jednak tak duże przemieszczenia jak 1mm raczej będzie ciężko uzyskać, SCMAR05 ma 0,28mm, ale niestety jest już dość wolny, ale za to może setki kg nacisku generować :P.
Pytanie, czy np z uszkodzonego wtryskiwacza piezo nie wykorzystać takiego sotsu, są szybkie bo w tym zastosowaniu muszą być szybkie, ciekawe jaki mają skok.
Myślę, że piezo to dobry kierunek, warto popytać, podążyć temat.

Rysiu

Po zapoznaniu się z dokumentacją poprawiam się: owa szczelina powinna mieć ok. 10 µm.

To najprawdopodobniej trochę zmienia postać rzeczy.

Troll81

mm a µm

troszkę zmienia. jakieś kilka rzędów...  %)